K rodičke, ktorá odmietla test na COVID-19 a rúško, sa vyjadrilo aj ministerstvo spravodlivosti

Porod
Foto: Thinkstock

Ministerstvo spravodlivosti SR (MS SR) je presvedčené, že opatrenia, akými sú napríklad nosenie rúška či testovanie osôb prichádzajúcich do zdravotníckych zariadení, sú primeraným zásahom do slobôd jednotlivcov s dostatočným právnym základom.

Ako ďalej rezort konštatuje v tlačovej správe, rovnaký postoj má ja vo veci vyhlásenia núdzového stavu na základe ústavného zákona o bezpečnosti štátu, ktorého ústavnosť napokon potvrdil aj Ústavný súd SR, a tiež vo veci obmedzenia slobody pohybu a pobytu nedávnymi uzneseniami vlády SR.

„Samozrejme, nachádzame sa v situácii, na ktorú právny poriadok nemyslel a hľadáme právne riešenia, ktoré považujeme za čo najviac bezpečné a vyvažujúce aj hodnotu života a zdravia aj iné ústavné hodnoty. Na druhej strane je úplne prirodzené a aj dôležité, že občianska spoločnosť opatreniam orgánov verejnej moci dáva spätnú väzbu, a to aj kritickú,“ konštatuje ministerstvo.

Oprávnený zásah do slobôd

Zároveň pripomína, že je vždy potrebné posúdiť, či je zásah do slobôd oprávnený, teda či ho právne predpisy ako ústava, ústavné zákony a zákony povoľujú a či je primeraný. „Toto posúdenie napokon robia súdy, najmä ústavný súd.“ uvádza rezort.

Strážiť princípy demokracie a právneho štátu je podľa ministerstva aj úlohou právnikov. Majú tak však robiť kompetentne, so znalosťou veci a s rešpektom k ústavným hodnotám.

„Ich reflexia a kritika aktivít štátu je tiež dôležitá. Vďaka ich postaveniu a úlohe by ale mala zahŕňať aj overovanie zdrojov informácií a s ním súvisiace kritické myslenie, či cit pre následky svojho konania, na ktoré poukazuje aj starý právny a morálny princíp ‚nikomu neškodiť‘,“ zdôrazňuje rezort spravodlivosti.

Sloboda vďaka pravidlám

V tejto súvislosti tiež dopĺňa, že sloboda nie je len možnosť robiť čokoľvek, čo človek chce, ale najmä priestor, ktorý je vytvorený vďaka pravidlám.

„Sloboda bez pravidiel nie je skutočnou bezpečnou slobodou, lebo v nej vyhráva silnejší. Sloboda v štáte, ktorá sa vytvorila vďaka pravidlám, nás chráni pred inými ľuďmi aj pred štátom a zároveň vytvára bezpečnejší priestor na život,“ dodal rezort.

Rodička prijatá na Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach v piatok 23. októbra odmietla test na ochorenie COVID-19 ako aj dodržiavanie hygienických opatrení. Podľa medializovaných informácií sa zároveň telefonicky radila s advokátkou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR