Kalavská mala dobrý cieľ, vôľu aj chuť, ale podľa Rašiho treba aj politickú skúsenosť

Andrea Kalavská
Foto: SITA/Branislav Bibel

Ministerka zdravotníctva mala podľa Richarda Rašiho dobrý cieľ, vôľu, chuť aj presvedčenie, v takýchto momentoch však podľa neho treba viac politickej skúsenosti. Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši to konštatoval v stredu pred rokovaním vlády v reakcii na oznámenie demisie ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej.

„Možno keby to vyšlo trochu skôr a trochu inak, ten výsledok mohol byť iný. Ale berieme to ako uzavretú tému,“ uviedol Raši. Ako dodal, takéto vážne rozhodnutie treba rešpektovať.

Politická nominácia

Aktuálne podľa jeho slov treba počkať na návrat predsedu vlády Petra Pellegriniho zo služobnej cesty. „Nominácia ministra zdravotníctva je politickou nomináciou, čiže uvidíme, s akým návrhom príde pán predseda, prediskutujeme si to na vedení strany a prijme sa rozhodnutie,“ informoval Richard Raši.

Alternatív je podľa neho niekoľko, keďže ide o krátke časové obdobie. Ako konštatoval, môže byť vybratý nový minister, alebo môže byť niekto poverený. „Teraz by mohli akékoľvek reakcie urobiť zle vo vnútri našej strany. Máme parlamentnú demokraciu, ktorú musíme akceptovať,“ dodal.

Ako konštatovala ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová, rozhodnutia ministerky je jej ľúto. „Osobne som sa ju snažila prehovoriť, aby s nami ešte zostala,“ dodala Lubyová.

Na oficiálnu demisiu sa ešte čaká

Keby podľa jej slov v parlamente prešiel návrh novely zákona o ochrane a podpore verejného zdravia, rezort by s tým nemal zásadný problém. „To, ako sa rozhodla Národná rada SR, je ich kompetencia,“ uzavrela.

Ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská sa v pondelok rozhodla podať demisiu. Ako informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, kancelária ministerky zdravotníctva SR mala v utorok kontaktovať prezidentský palác.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa podľa svojho hovorcu Martina Strižinca lieči z akútneho zápalu dýchacích ciest, a preto musela zrušiť svoj pracovný program na najbližšie dni.

„O demisii pani ministerky zatiaľ nebola informovaná oficiálne. Bude sa ňou zaoberať hneď po tom, ako sa zotaví a vráti sa do úradu,” uviedol v pondelok Strižinec.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáMartina LubyováPeter PellegriniRichard RašiZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRVláda SR