Kalavskú ako ministerku nechce ani Spoločnosť všeobecných lekárov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kalavská
Foto: SITA / Diana Černáková

Neodborné vedenie podľa SVLS poškodilo reformu primárnej zdravotnej starostlivosti a rezidentský program.

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) odmieta Andreu Kalavskú na čele ministerstva zdravotníctva.

Ako sa uvádza v stanovisku SVLS, ktoré agentúre SITA poskytla jej predsedníčka Monika Palušková, v gescii Kalavskej ako štátnej tajomníčky bola a je pôvodne veľmi priaznivo nastavená reforma primárnej zdravotnej starostlivosti a rezidentský program.

„Po dvoch rokoch nekompetentného vedenia a trvalých politických deformácií oboch projektov na MZ SR je rezidentský program vecne aj organizačne veľmi výrazne poškodený,“ píše SVLS.

Primárna zdravotná starostlivosť sa podľa všeobecných lekárov postupne znovu okliešťuje, pretože je neustále deformovaná neodborným vedením jej reformy.

Legislatívny chaos

„Súčasne vládne absolútny chaos a protiprávny stav pri prehliadkach mŕtvych, ktoré sú dôsledkom trvale nekompetentného legislatívneho procesu súčasného vedenia MZ SR,“ tvrdí Palušková.

Dôkazom toho je podľa nej aj opakované predkladanie zmien zdravotníckych zákonov v NR SR formou pozmeňujúcich návrhov.

„Uvedený stav má mimoriadne nepriaznivé dôsledky na občanov Slovenskej republiky, pretože sa výrazne zhoršuje dostupnosť a kvalita zdravotnej starostlivosti. Za uvedenú situáciu je zodpovedné súčasné vedenie MZ SR. Nemáme preto žiadnu odbornú dôveru v to, že by formálnou výmenou v jeho vedení došlo k pozitívnej zmene,“ skonštatovala SVLS.

Spoločnosť všeobecných lekárov tak podporila odmietavé stanovisko Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.

„Rovnako problematika práce sestier nielen v ambulanciách všeobecných lekárov, ale aj naprieč celým segmentom zdravotnej starostlivosti je trvale na periférii pozornosti vedenia MZ SR. Je nevyhnutné, aby došlo k zásadnej zmene, ktorú však vedenie MZ SR nemalo záujem počas posledných dvoch rokov vykonať. Preto sme presvedčení, že formálnou zmenou na čele rezortu zdravotníctva k nej určite ani nepríde,“ uzavrela Palušková.

Nepáči sa ani poslankyni OĽaNO

Proti Kalavskej sa vyslovila aj poslankyňa NR SR za OĽaNO Elena Červeňáková.

„Ako štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR aj ako lekárka nepripúšťa iný názor, len medicínsky, pričom nechce rozumieť ošetrovateľstvu. Okrem sestier a pôrodných asistentiek neprikladala dostatok pozornosti ani fyzioterapeutom, zdravotníckym záchranárom, zdravotníckym laborantom, zdravotníckym asistentom, farmaceutickým laborantom, či sanitárom,“ vymenovala svoje výhrady Červeňáková.

Nedôvera v osobu Kalavskej vychádza podľa Červeňákovej aj z medializovaných správ o možnom konflikte záujmov. Manžel Kalavskej robil manažéra vo farmaceutickej firme Pfizer a ona mala ako štátna tajomníčka MZ SR na starosti lieky, čo podľa Červeňákovej nenasvedčuje tomu, že dokáže nestranne viesť rezort.

„Rovnako zarážajúca je aj informácia o tom, že jej svokra súdia v Česku za podozrenie z korupcie v zdravotníctve,“ dodala poslankyňa.

Kalavská je nominantkou Smer-SD na miesto ministerky zdravotníctva vo vznikajúcej vláde Petra Pellegriniho. Od roku 2016 pôsobí ako štátna tajomníčka na Ministerstve zdravotníctva SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSVLS Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska