Kapacity bezplatného testovania na Slovensku sa zvýšia, do hry vstupujú LAMP-testy

Coronavirus 2019 nCoV Sample. New Epidemic Corona Virus. Corona virus outbreaking. Corona Virus in Lab. Scientist hold tube with Test with Virus Name Coronavirus. sputum examination
Foto: Getty Images

Kapacity štátneho testovania na výskyt SASR-CoV-2 zvýši mobilné testovanie LAMP-testami. Na vyhodnocovanie bezplatného štátneho testovania týmito testami, na ktoré sa ľudia môžu registrovať cez portál korona.gov.sk, sa prvýkrát použijú mobilné odberové a laboratórne jednotky. V prvom kole budú nasadené od štvrtka v Trnave, Prešove a Brezne.

Viac o téme: Koronavírus

„Zvyšovanie presnosti, ale aj rýchlosti a mobility testovania je pri tak infekčných variantoch, akým je omikron, kľúčové. Mobilné testovanie LAMP-testami je vďaka presnosti týchto testov blížiacej sa k PCR testom, ako aj nižším nárokom na laboratórne vybavenie pri ich vyhodnocovaní trendom aj v zahraničí,“ dodáva šéf spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan.

Mobilné testovacie laboratória predstavil MultiplexDX ešte minulý rok aj predsedníčke Európskej komisie Ursule van der Leyen počas jej návštevy v júni na Slovensku. Na ich vývoji sa v rámci spolupráce so spoločnosťou Mediform, s.r.o. podieľa MultiplexDX nielen z technologickej stránky, ale aj finančne.

„Už minulý rok bolo zrejmé, že aj v obdobiach nižšieho výskytu COVID-19 má mobilné testovanie veľký význam, najmä pri podujatiach a v ohniskách,“ konštatoval Čekan.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol ČekanUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaMultiplexDX