Karcinóm štítnej žľazy v tele môže rásť bez klinických príznakov aj roky, hovorí endokrinologička

štítna žľaza
Ilustračné foto: Getty Images

Mnohé z onkologických diagnóz sa v prvých štádiách ochorenia neohlasujú žiadnymi klinickými príznakmi. Príkladom je aj rakovina štítnej žľazy, ktorej výskyt v posledných dekádach stúpa vo svete aj na Slovensku.

Príčiny jej vzniku môžu byť rôzne, často sa dáva do súvislosti so znečistením životného prostredia. Vzostup ochorenia však odráža aj zlepšená diagnostika, ktorá umožňuje včasný záchyt malých karcinómov (mikrokarcinómov).

U žien sa vyskytuje trikrát častejšie

Aj keď je rakovina štítnej žľazy najčastejším onkologickým ochorením endokrinného systému, diagnóza býva zriedkavá. Podľa endokrinologičky Moniky Málincovej z Nemocnice Svet zdravia Michalovce tvorí približne 1,1 až 1,9 percenta všetkých zhubných nádorov.

Ženy postihuje trikrát častejšie ako mužov. U žien patrí do prvej desiatky najčastejšie sa vyskytujúcich malígnych nádorov, u detí a adolescentov je piatou najčastejšou malignitou,“ pokračuje lekárka.

Diagnóza má pomerne dobrú prognózu, zomiera na ňu približne 6 percent pacientov, pričom rozdiely medzi pohlaviami sa vyrovnávajú.

Prejavuje sa ako uzlová struma

Všetky karcinómy sú spôsobené abnormalitami génov. Rakovina štítnej žľazy sa vo väčšine prípadov prejavuje ako uzlová struma – uzol v štítnej žľaze. Tieto útvary sú pomerne časté, postihujú 4-7 percent populácie, avšak, iba malý podiel z nich je spôsobený rakovinou (5-10 percent),“ vysvetľuje odborníčka.

Bez klinických prejavov

Dopĺňa, že väčšina uzlov v štítnej žľaze, či už zhubných alebo nezhubných, je bez klinických prejavov. Karcinóm teda môže rásť aj niekoľko rokov bez povšimnutia a často sa nemusí líšiť od nezhubných uzlov v štítnej žľaze.

Podozrenie na rakovinu štítnej žľazy býva v prípade rýchleho rastu uzla, ak je uzol tvrdej konzistencie, hrboľatého povrchu, nepohyblivý a sú prítomné zväčšené lymfatické uzliny na krku, pacient je zachrípnutý. Pri takýchto príznakoch ide o pokročilé štádium ochorenia, s ktorým sa v súčasnosti stretávame len ojedinele,“ spresňuje doktorka Málincová.

Väčšina podozrení na rakovinu sa nepotvrdí

V krajinách s normálnym príjmom jódu, medzi ktoré patrí aj Slovensko, postihuje podľa lekárky tzv. uzlová struma zhruba 6,4 percenta žien a 1,5 percenta mužov. Jej výskyt stúpa spolu s vekom a u detí je uzlová struma zriedkavá.

V 60 percentách prípadov uzlovej strumy býva príčinou nezhubný adenóm, no jeden z desiatich uzlov končí diagnózou rakoviny. Zvyšné prípady tvoria pseudocysty, cysty a zápalové procesy.

„V súčasnosti je potrebné pristupovať ku každej uzlovej strume ako k potenciálnej malignite. Pre diferenciálnu diagnostiku uzlovej strumy je rozhodujúcim vyšetrením tenkoihlová biopsia s cytologickým vyšetrením,“ ozrejmuje odborníčka.

Liečba karcinómu štítnej žľazy

Podľa doktorky Málincovej je základom onkologickej liečby operácia štítnej žľazy, resp. jej chirurgické odstránenie vrátane lymfatických uzlín v jej blízkosti.

Následne je dôležité histologické vyšetrenie, veľkosť uzla, prerastanie a ďalšie histologické kritéria popísané patológom. Podľa výsledku sa rozhoduje o ďalšej liečbe,“ dopĺňa odborníčka.

V prípade tzv. papilárneho karcinómu je nutná doživotná supresívno-substitučná liečba, v rámci ktorej pacient užíva lieky nahrádzajúce chýbajúce hormóny vyoperovanej štítnej žľazy.

Podľa veľkosti nádoru môže byť pacient odoslaný na špecializované pracovisko – lôžkové oddelenie nukleárnej medicíny (Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave, Klinika nukleárnej medicíny UN v Martine alebo do Inštitútu nukleárnej a molekulárnej medicíny v Košiciach) za účelom podania liečby rádioaktívnym jódom 131I,“ spresňuje endokrinologička.

Pokračuje, že liečba iných histologicky zistených rakovinových uzlov štítnej žľazy býva buď len substitučná, alebo podávaná v spolupráci s onkológom.

Prístup k pacientovi s rakovinou štítnej žľazy musí byť multidisciplinárny, pre benefit pacienta je dôležitá úzka spolupráca endokrinológa, chirurga, špecialistu nukleárnej medicíny, rádiodiagnostika a onkológa,“ zdôrazňuje.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe monika-malincova
Firmy a inštitúcie Inštitút nukleárnej a molekulárnej medicíny KošiceKlinika nukleárnej medicíny UN v MartineNemocnica Svet zdravia MichalovceOÚSA Onkologický ústav Sv. Alžbety