Kategorizácia nemocníc sa odkladá, Lengvarský dal verejným prísľubom čas k príprave vykonávacích predpisov

Vladimír Lengvarský
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 28. septembra, 14:42

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) dostala od ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského verejný prísľub, že definitívne rozdelenie nemocníc v rámci pripravovanej optimalizácie nemocničnej siete sa odsúva na koniec roka 2022. Po utorkovom rokovaní Rady ANS v Dražkovciach pri Martine o tom informoval prezident ANS Marián Petko.

Podľa viceprezidenta ANS Igora Pramuka minister zdravotníctva prisľúbil odklad prerozdelenia nemocníc na pondelkovom rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady vlády, na programe ktorej bol zákon o kategorizácii ústavnej zdravotnej starostlivosti.

„Na stretnutie sme prišli so zásadným nesúhlasom s pripraveným zákonom, ale práve po verejnom prísľube pána ministra sme sa dohodli na ročnom odklade predstavenia siete nemocníc, pričom sa bude pracovať na príprave vykonávacích predpisov. Tie budú určujúce pre to, ako nemocničná sieť bude vyzerať,“ skonštatoval Pramuk.

Predložili desiatky pripomienok

V rámci medzirezortného pripomienkového konania predložila ANS k návrhu zákona 178 pripomienok, z toho 144 zásadných.

„Viaceré naše pripomienky boli akceptované. Pre nás bolo kľúčové, aby členstvo v komisii, ktorá má stanovovať kritériá pre rozdeľovanie nemocníc do jednotlivých kategórií, mala aj naša asociácia. Doteraz tam figurovali odborné spoločnosti, zástupcovia ministerstva, ale ANS v nej nemala zastúpenie,“ uviedol Petko.

Zmenou musia prejsť aj urgentné príjmy

Definitívnemu rozhodnutiu o sieti nemocníc bude musieť podľa prezidenta ANS predchádzať definícia novej siete záchrannej zdravotnej služby.

„Ak majú byť nemocnice rozdelené na komunitné a regionálne, nemôže fungovať súčasná sieť záchranných zdravotných služieb, pretože pacient nebude mať istotu dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti. Rovnako sa musí predefinovať systém urgentných príjmov,“ upozornil Petko.

Pripomenul, že asociácia na to upozorňuje od marca, avšak nebola k tvorbe optimalizačnej siete nemocníc prizvaná.

Návrh reformy nemocníc predložia vláde

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová v reakcii upozornila, že minister Vladimír Lengvarský zajtra predloží na rokovanie vlády návrh na reformu nemocníc.

„Ak legislatívny návrh z dielne rezortu schváli zajtra Vláda SR a následne poslanci v parlamente, zákon začne platiť od budúceho roka. Prvé reálne zmeny v praxi sa začnú realizovať však až o dva roky, teda v roku 2024. Dovtedy bude dostatočný priestor na diskusie v teréne, vysvetlenie a pochopenie problematiky zo strany trhu a spoločné nastavenie postupných zmien v prospech pacientov a lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov,“ uviedla Eliášová. Potvrdila však, že zoznam nemocníc sa časovo posúva.

„Ministerstvo zdravotníctva bude ešte niekoľko mesiacov pedantne vysvetľovať v teréne podstatu reformy a jej prospech pre obyvateľov Slovenska,“ dodala Eliášová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian PetkoVladimír LengvarskýZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR