Každému piatemu pacientovi s COVID-19 hrozí duševná porucha

Samovražda, depresia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Pacienti, ktorí prežili COVID-19, majú veľké riziko vzniku duševných porúch. Varovanie prichádza zo strany psychiatrov, ktorí počas štúdie zistili, že u 20 percent pacientov diagnostikovali do 90 dní nejakú psychiatrickú poruchu.

Medzi najčastejšie patria úzkosť, depresia a nespavosť. Výrazne sa zvýšilo aj riziko demencie. „Naše výsledky dokazujú, že ľudia, ktorí prežili ochorenie COVID-19, majú väčšie riziko vzniku psychických problémov,“ uviedol psychiater Paul Harrison z Oxford University.

Upozornil, že lekári a vedci po celom svete potrebujú okamžite preskúmať príčiny a určiť nové metódy liečby takýchto ľudí, ktorých bude zrejme ešte viac, ako odhalila štúdia zverejnená v žurnále The Lancet Psychiatry.

Dôkazy, že COVID-19 môže vplývať na mozog a myseľ

Počas výskumu analyzovali elektronické záznamy 69 miliónov ľudí v USA, z nich malo viac ako 62-tisíc COVID-19.

Tri mesiace po tom, ako im vyšiel pozitívny test na koronavírus, diagnostikovali jednému z piatich po prvý raz v živote úzkosť, depresiu alebo nespavosť. Oproti iným pacientom to bol dvakrát vyšší počet osôb.

Odborníci na duševné zdravie, ktorí sa priamo nepodieľali na štúdii, uviedli, že priniesla ďalšie dôkazy o tom, že COVID-19 môže vplývať na mozog a myseľ, čím sa zvyšuje riziko psychiatrických porúch.

„Dôvodom môže byť kombinácia psychologických stresorov súvisiacich so súčasnou pandémiou a fyzických dopadov choroby,“ ozrejmil psychiater Michael Bloomfield z University College London.

Vyššia pravdepodobnosť koronavírusu

Štúdia takisto odhalila, že u ľudí s už existujúcou duševnou poruchou bola o 65 percent vyššia pravdepodobnosť diagnózy COVID-19.

Odborník na psychiatriu Simon Wessely z King’s College London vyhlásil, že podobné zistenia evidovali aj v minulosti, počas šírenia iných infekčných ochorení.

„COVID-19 ovplyvňuje centrálny nervový systém a môže tak priamo zvyšovať ďalšie poruchy. Tento výskum dokázal, že riziko sa zvyšuje s už existujúcim ochorením,“ povedal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michael BloomfieldPaul HarrisonSimon Wessely
Firmy a inštitúcie King's College LondonOxford UniversityThe Lancet PsychiatryUniversity College London