Každoročne dostane mŕtvicu 11-tisíc Slovákov. Ľudí môže zachrániť jedna kľúčová vec

Srdce
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Fibrilácia predsiení patrí medzi najzávažnejšie rizikové faktory vzniku cievnej mozgovej príhody, ktorá ročne postihne na Slovensku až 11-tisíc ľudí. U viac ako 20% z nich bola príčinou mozgovej mŕtvice  fibrilácia predsiení. Aj keď je toto ochorenie liečiteľné, Slováci nepoznajú príznaky a neliečia sa.

Aj to je dôvod, prečo Slovenská asociácia srdcových arytmií (SASA) a pacientska organizácia Sekunda pre život spustili kampaň pod názvom #NajkrajsieGesto. Prostredníctvom nej chcú upozorniť na dôležitosť prevencie, ktorá spočíva predovšetkým v pravidelnom meraní si pulzu na zápästí či krku.

Prevencia je kľúčová

„Fibrilácia predsiení je epidémiou 21. storočia, ktorá postihuje prevažne seniorov. Toto ochorenie je dobre liečiteľné, a to tak medikamentózne, ako aj prostredníctvom invazívnych techník,“ hovorí doktor Robert Hatala.

Podľa prezidenta Slovenskej asociácie srdcových arytmií a prednostu Oddelenia arytmií a kardiostimulácie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave je dôležité, aby pacient rozoznal príznaky a včas navštívil lekára.

Prevencia je aj v tomto prípade kľúčová. Ľudia nad 65 rokov by si pravidelne mali merať pulz,“ dodáva Hatala.

Nielen seniori

„Na Slovensku rastie počet ľudí, ktorým bola diagnostikovaná fibrilácia predsiení, a to nielen vo vekovej kategórii nad 65 rokov,“ upozorňuje doktor Peter Hlivák, prezident Slovenskej kardiologickej spoločnosti a zástupca primára Oddelenia arytmií a kardiostimulácie NÚSCH v Bratislave.

Na Slovensku trpí týmto ochorením viac ako 120-tisíc pacientov. Včasný záchyt ochorenia a správna liečba môže pacientov ochrániť pred mozgovou mŕtvicou. Niekedy podľa Hliváka stačí aj málo, pravidelne si merať pulz prstami jednej ruky na zápästí či krku.

Pravidelné gesto

Komunikačná kampaň je zameraná najmä na mladých ľudí, ktorí sledujú sociálne siete. Nabáda ich, aby hovorili so svojimi rodičmi a starými rodičmi o fibrilácii predsiení a potrebe pravidelne si merať pulz.

Pulz by mal byť v rozpätí 50 až 100 úderov za minútu. Nepravidelný pulz môže signalizovať, že srdce nepracuje správne.

„V čase pandémie vírusu COVID-19 sme ako spoločnosť viac precitli a zamerali sme sa na pomoc a ochranu tých najzraniteľnejších – našich seniorov. A to prostredníctvom pekného gesta,“ hovorí Richard Fides z pacientskej organizácie Sekunda pre život, ktorá združuje pacientov po mozgovej príhode a pacientov s fibriláciou predsiení.

Hatala dodáva, že tak ako je dnes samozrejmé, že si ľudia v domácom prostredí merajú krvný tlak, mali by si pravidelne merať aj pulz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter HlivákRichard FidesRobert Hatala
Firmy a inštitúcie NÚSCH Národný ústav srdcových a cievnych chorôbSASA Slovenská asociácia srdcových arytmiíSekunda pre životSKS Slovenská kardiologická spoločnosť