Kedy budú mať zdravotníci konečne vyššiu výplatu? Ministerstvo zdravotníctva by malo čoskoro rozhodnúť

Peniaze, lekár, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V otázke platov v zdravotníctve by mal byť výsledok známy do konca júna. Štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Lenka Dunajová Družkovská o platoch a ďalších témach rokovala v pondelok s odborovými združeniami Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) a Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov. Vyplýva to z tlačovej správy komunikačného odboru rezortu zdravotníctva.

Kľúčový problém záchranárov

Rokovanie bolo podľa správy zamerané najmä na témy, ktoré viedli záchranárov v Bratislave k vyhláseniu štrajkovej pohotovosti. Medzi ne patria najmä otázky zvyšovania platov, kompetencií zdravotníckych záchranárov, rizikových faktorov na pracovisku či rozdielnosti v samotných posudkoch pracovnej zdravotnej služby u zamestnávateľov.

Predsedníčka odborov Záchrannej služby Bratislava Zuzana Pukancová identifikovala ako kľúčový problém záchranárov práve pracovné podmienky, prostredie a rizikové faktory, s ktorými sa záchranári stretávajú v teréne.

Nový koncept kompetencií na jeseň

Rozhodnutie o platoch by malo byť známe do konca júna, nový koncept kompetencií zdravotníckych záchranárov ministerstvo prisľúbilo na jeseň tohto roka. Zástupcovia rezortu informovali aj o reformách plánu obnovy v oblasti záchranárstva.

Tu je prioritou zabezpečiť pre 90 percent populácie dojazd ZSS do 15 minút, ako aj príjazd k život ohrozujúcim stavom do 8 minút pre 80 percent populácie. Dosiahnuť sa to má optimalizáciou siete staníc ZSS, výstavbou a rekonštrukciou sídel, ako aj obnovou vozového parku, či novou definíciou neodkladnej starostlivosti.

Ďalšie rokovanie je naplánované na september tohto roka. Rezort zdravotníctva má prísť s konkrétnejšími riešeniami a výsledkami prisľúbených aktivít.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka Dunajová DružkovskáZuzana Pukancová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSKZZ Slovenská komora zdravotníckych záchranárovZáchranná zdravotná služba Bratislava