Kedy dostane nový koronavírus svoje meno? Vraj už čoskoro, nie je to však jednoduché

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Čína, koronavírus
Foto: SITA / AP

Hoci už zabil stovky ľudí, nakazil tisíce ďalších a rozšíril sa do desiatok krajín, nový koronavírus zatiaľ nebol riadne pomenovaný. Vedci sa už niekoľko týždňov dohadujú na vhodnom názve, ktorý by nemal urážať či znevýhodňovať žiaden národ, kultúru či krajinu.

Ako píše BBC, desiatim vedcom sa po dvoch týždňoch podarilo zhodnúť na jednom názve, ktorý by mali zverejniť už o niekoľko dní.

„Uvidíme, či sme sa rozhodli správne,“ uviedol profesor virológie na texaskej univerzite Benjamin Neuman. Názov totiž musí podľa neho jednoznačne a jasne pomenovať nový vírus, a to nielen pre verejnosť, ale aj pre odborníkov.

Zatiaľ len pracovný názov

Nový koronavírus zatiaľ nazývame len podľa skupiny vírusov, ku ktorým patrí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) mu dala dočasný pracovný názov 2019-nCoV, ktorý obsahuje rok jeho objavenia, n ako nový a CoV ako koronavírus.

Toto pomenovanie sa však neujalo, pretože pre verejnosť je príliš krkolomné.

„Médiá a verejnosť používajú iné názvy. Riziko je, že ak neexistuje oficiálny názov, ľudia začnú používať pomenovania ako čínsky vírus, čo môže uraziť niektoré národy,“ myslí si profesorka Crystal Watsonová z Centra pre zdravotnú bezpečnosť Johnsa Hopkinsa. Na neoficiálne názvy si tiež ľudia podľa nej rýchlo zvykajú.

Názov vírusu nesmie nikoho diskriminovať

Pomenovanie vírusov má na starosti Medzinárodný výbor pre klasifikáciu vírusov (ICTV). Výber nového názvu však nie je vôbec jednoduchý, prihliadať je nutné na viacero faktorov.

Napríklad epidémiu spôsobenú vírusom H1N1 v roku 2009 ľudia prezývali ľudia prasacia chrípka. Tento názov viedol k zabitiu všetkých ošípaných v Egypte napriek tomu, že nákazu už šírili ľudia, a nie prasatá.

WHO v roku 2015 kritizovala názov epidémie Blízkovýchodného respiračného syndrómu (MERS), pretože podľa nej „vyvolal odpor k určitej náboženskej a etnickej komunite a poškodil turizmus i obchod u tejto skupiny“. 

WHO preto vydala pravidlá na pomenovanie nových chorôb a vírusov. Názvy nemali obsahovať zemepisné miesta, mená ľudí, názvy zvierat alebo potravín či odkazy na nejaké kultúry alebo etnicitu. Názov by mal byť presný, krátky a popisný. Dobrým príkladom je SARS (ťažký akútny respiračný syndróm).

„Pomenovanie nového vírusu sa často oneskorí, pretože sa najprv sústredíme na ochranu verejného zdravia, čo je pochopiteľné. Teraz je však nájdenie názvu prioritou,“ uzavrela Watsonová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať