Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Usa_vlajka.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Pixabay.com
2. 08. 2016 8:19 Zdravotnícke zariadenia od SITA

Kežmarská nemocnica odštartovala spoluprácu s Američanmi

Americkí študenti spolu s profesormi navštívili kežmarskú nemocnicu, rómske komunity, hospic v Ľubici a Inštitút Krista Veľkňaza v Žakovciach

Kežmarskú nemocnicu Dr. Vojtecha Alexandra, ale aj rómske komunity v Kežmarskom okrese navštívili počas uplynulých dní americkí študenti programov ošetrovateľstvo a rodové štúdiá z Wisconsinskej univerzity v USA.

„Cieľom návštevy bola vzájomná výmena skúseností v oblasti vzdelávania sestier, ich uplatnenia na trhu práce a ponuka profesoriek ošetrovateľstva univerzity z Wisconsinu podieľať sa na príprave a realizácii projektu, ktorý bude smerovaný na komunitné ošetrovateľstvo, porovnávanie vzdelávania a kompetencií sestier na Slovensku a v Spojených štátoch amerických,“ informoval prostredníctvom tlačovej správy Lorant Paugsch, poverený komunikáciou kežmarskej nemocnice.

Podľa predbežných dohôd by študenti z USA mali navštevovať nemocnicu každý párny rok, teda najbližšie v roku 2018.

Zaujímali ich rómske komunity

Americkí študenti sa oboznámili s poskytovaním zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti v podmienkach malej mestskej nemocnice. Zamerali sa však predovšetkým na rómske komunity a im poskytovanú zdravotnú starostlivosť počas hospitalizácie.

Študenti absolvovali praktickú časť priamo v marginalizovaných rómskych komunitách, v ktorých mali v spolupráci s koordinátormi z národného projektu Zdravé komunity možnosť osvojiť si znalosti v teréne pri práci s členmi komunity a aj počas návštev zdravotníckych zariadení.

Študenti navštívili okrem nemocnice aj ľubický hospic a Inštitút Krista Veľkňaza v Žakovciach.

Pýtali sa aj na vzdelávanie a platy sestier

„Nemocnica v Kežmarku dostala ponuku na nadviazanie spolupráce na projekte, ktorý sa bude týkať výmeny skúseností s poskytovaním ošetrovateľskej starostlivosti na Slovensku a v Amerike,“ uviedla po návšteve námestníčka pre ošetrovateľstvo kežmarskej nemocnice Janka Bartková.

„Počas návštevy sme im prezentovali podmienky poskytovania zdravotnej starostlivosti v našej nemocnici. V rámci diskusie sa zaujímali hlavne o systém vzdelávania sestier na Slovensku, ich spoločenské postavenie, kompetencie, pracovné podmienky a platové zaradenie,“ dodala Bartková.

Okrem kvality poskytovaných služieb v kežmarskej nemocnici profesorky ošetrovateľstva podľa jej slov pozitívne hodnotili najnižší počet cisárskych rezov v nemocnici v rámci Slovenska a možnosť pacientov po ukončenej hospitalizácii využívať služby sestier z Agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti.

Na návšteve spolupracovala aj mimovládna organizácia Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu.

Odporúčané články

Na Slovensku nie je celoplošný program prevencie ústneho zdravia Spolupráca s Rakúskom skráti čas prevozu novorodenca v ohrození života

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

ŠK Slovan Bratislava v šlágri Fortuna ligy remizoval s MŠK Žilina, ale udržal sa na čele tabuľky NASA preveruje údajný prvý zločin vo vesmíre, astronautka sa prihlásila do bankového účtu manželky Aktualizované: Slovenská K4 získala bronz na svetovom šampionáte a vybojovala aj olympijské miestenku Foto: Na ostrove Malorka sa zrazila helikoptéra s lietadlom, zahynuli aj dve deti V Barcelone evakuovali jednu z najobľúbenejších pláží, našli podozrivé výbušné zariadenie Priemerný zamestnanec na Slovensku potreboval na zaplatenie daní odpracovať viac ako 228 dní

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X