Kiska prijal laureátov Zlatých záchranárskych krížov

Zachranar
Foto: Thinkstock
V tomto roku udelili osem Zlatých záchranárskych krížov a dve čestné uznania

Najlepší záchranári z celého Slovenska a hrdinovia laických záchranných akcií sa dnes stretli s prezidentom Andrejom Kiskom. Laureátov ocenení Zlatým záchranárskym krížom za rok 2018, ktorých vybrala odborná porota zložená z predstaviteľov všetkých zložiek Integrovaného záchranného systému, prijala hlava štátu v Prezidentskom paláci.

Zlatý záchranársky kríž je nadrezortné ocenenie záchranárov všetkých zložiek Integrovaného záchranného systému, profesionálnej i laickej verejnosti. Jeho podstatou je hľadať a oceňovať výnimočné činy s vysokou mierou profesionality u laikov. Oceňuje aj nadštandardný prístup profesionálov, ktorí svojou obetavosťou, efektivitou i vysokou kvalitou zásahu významne prispeli k záchrane ľudských životov, k ochrane zdravia a majetku.

V tomto roku udelili osem Zlatých záchranárskych krížov a dve čestná uznania. Agentúru SITA o tom informovala Henrieta Hajtová z tlačového odboru Kancelárie prezidenta SR.

Laureáti Zlatých krížov

Za záchranársky čin laickej verejnosti dostal Zlatý záchranársky kríž Ladislav Slávik. Podieľal sa na záchrane detí z horiacej budovy materskej školy v Nových Sadoch.

V tejto kategórii boli ocenení aj žiaci 9. ročníka základnej školy na Saratovskej ulici v Leviciach Patrik Marcinek a Martin Donoval. Pomohli zachrániť život mladému mužovi z Nitry, ktorý skolaboval na ulici.

Za záchranársky čin profesionálov jednotlivcov ocenenie získal lekár dôchodca Juraj Orság. Zachránil život mužovi v Želiezovciach po uštipnutí včelou. Všetky záchranárske sanitky boli obsadené a keďže bol práve vtedy v pohotovostnej ambulancii, vybral sa svojím autom pomôcť.

Za záchranársky čin profesionálneho kolektívu dostali Zlatý záchranársky kríž sabinovský záchranár Matej Marcinčin a Ján Gáll. Privolaní boli k prevozu na pôrod do obce Kolačkov. Krátko po odchode z miesta bydliska začala žena rodiť. Posádka zastavila a viedla pôrod.

Prvé z dvojčiat bolo opačne otočené a po pôrode nedýchalo. Vyčistili mu dýchacie cesty a „rozdýchali ho“, načo dieťa začalo spontánne dýchať.

Ocenili aj hasičov

Ocenenie v tejto kategórii získali aj príslušníci Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici Ján Ťurek, Ľubomír Šidlo, Ján Baran, Karol Krajčír, Gabriel Gajdoš, Zdenko Chaban, Peter Havrla, Lukáš Dzúrik, Radoslav Stano, Ľubomír Uhrín, Ján Fekiač, Jozef Charvát, Erik Piater, Jozef Fekiač a príslušník Výcvikového centra Hasičského a záchranného zboru Lešť Marek Maďar.

Tento tím pomáhal vyslobodzovať postihnuté osoby pri dopravnej nehode nákladného vozidla a autobusu na rýchlostná cesta R1 v smere Banská Bystrica – Zvolen.

Za najkurióznejší záchranársky čin dostal Zlatý záchranársky kríž policajti Milan Peško a Jozef Bujný. Pomohli žene v Brodne dostať sa von z úzkej jamy do ktorej spadla.

Cenu RESCUE report za kreatívny prístup k osvete a vzdelávaniu dostalo občianske združenie Hviezda života, ktoré podporuje rozvoj a skvalitnenie záchranárskej činnosti na Slovensku.

Cenu za výnimočný prínos tento rok neudelili.

Čestné uznania

Čestné uznanie získal policajt Jozef Horváth za záchranu kamaráta, ktorého na rybačke zradilo srdce.

Druhé čestné uznanie získal Adam Ďarmati z Hasičského a záchranného zboru za záchranu života 16-mesačného dieťatka, ktoré upadlo do stavu s neschopnosťou nadýchnuť sa.

Obaja ocenení pomáhali v čase svojho služobného voľna.

Výnimočné činy profesionálnych záchranárov i laikov hodnotila odborná porota zložená z predstaviteľov všetkých zložiek Integrovaného záchranného systému.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom