Klienti ZSS aj lokálne epidémie. Kto sú noví infikovaní koronavírusom na Slovensku?

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) priblížil, kto sú noví infikovaní koronavírusom. Za posledný deň (pondelok) u nás pribudlo 188 prípadov ochorenia COVID-19 a medzi pozitívne testovanými bolo 82 mužov a 106 žien vo veku od osem do 88 rokov.

Aktívne dohľadané kontakty

Najviac nových prípadov opäť hlásila Bratislava (21) a početnejší výskyt ochorení zaznamenali vo svojej územnej pôsobnosti regionálne úrady verejného zdravotníctva v Prešove, Nitre, Trnave, Humennom aj Dolnom Kubíne. V prípade Trnavy a Sniny v okrese Humenné ide zväčša o aktívne dohľadané kontakty potvrdených prípadov COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Nitre informoval, že vo väčšine prípadov ide o importy zo zahraničia. „Rovnako ide o aktívne dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy, v niektorých prípadoch sa v súčasnosti vykonáva epidemiologické vyšetrovanie,“ doplnil.

Viacero lokálnych epidémií v okresoch Tvrdošín a Námestovo zaznamenáva vo svojom územnej pôsobnosti Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne. „Vzniknuté ohniská nákazy sú od ich počiatku monitorované, epidemiológovia aktívne dohľadávajú kontakty a identifikované prípady COVID-19 sú v epidemiologickej súvislosti,“ priblížil.

Pretestovanie klientov a zamestnancov ZSS

Importy zo zahraničia zaznamenal aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Prešove, ale veľká časť potvrdených prípadov bola identifikovaná v zariadení sociálnej starostlivosti (ZSS) v okrese Sabinov, ktoré je v izolácii/karanténe približne od začiatku septembra pre výskyt COVID-19 u jednej z osôb.

„V pondelok boli všetci klienti aj personál opätovne pretestovaní a zo 102 osôb bolo ochorenie potvrdené u 27 ľudí (19 klientov a 8 členov personálu),“ informovali hygienici s tým, že v ZSS je od začiatku septembra nastavený prísny hygienicko-epidemiologický režim a zariadenie naďalej ostáva v izolácii.

„Osoby nemajú klinické príznaky ochorenia, ich zdravotný stav sa od začiatku intenzívne sleduje a pravidelne vyhodnocuje a o pozitívne testované osoby sa stará vyhradený personál, sú izolované od klientov s negatívnym výsledkom testov,“ priblížil ÚVZ SR.

Hygienici opäť apelujú na ľudí, že riziko šírenia COVID-19 dokážeme významne znížiť vlastnou zodpovednosťou a rešpektovaním opatrení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie RÚVZ Dolný KubínRÚVZ NitraRÚVZ PrešovÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR