Kliešte plnia žilinskú nemocnicu, potvrdzujú sa borelióza aj encefalitída

kliešť
Foto: pixabay.com

V žilinskej nemocnici sa zapĺňajú lôžka pacientmi s podozrením na kliešťovú encefalitídu či lymskú boreliózu. Situácia vyústila do maximálnej obsadenosti na oddelení neurológie.

V priebehu posledných štyroch mesiacov tu lekári zaznamenali 48 takýchto prípadov. Z nich približne v jednej tretine bola na základe vyšetrení dokázaná kliešťová encefalitída, lymská borelióza či zápalové ochorenie vyvolané inými typmi vírusov.

Problémy sa nevyhýbajú ani deťom. Na žilinskej pediatrii výsledky potvrdili už dve kliešťové encefalitídy a sedem boréliových neuroinfekcií.

Chýba infekčné oddelenie

Podľa medicínskeho riaditeľa žilinskej nemocnice Igora Bízika sa aj v tomto prípade opätovne ukazuje negatívny dopad zrušenia infekčného oddelenia FNsP Žilina v roku 2011.

„Naše oddelenia ani zdravotníci nie sú prispôsobení pre zvýšený počet infekčných pacientov. Tí patria priamo na infekčné oddelenie, ktoré však u nás nemáme,“ vysvetlil Bízik.

Okolité nemocnice pritom nemajú dostatočný počet lôžok. „Takže sme v bludnom kruhu a pacienti musia mnohokrát ostať u nás. Takýmto spôsobom „trpí“ predovšetkým naše interné oddelenie, chirurgia, tiež oddelenie neurológie či pediatria,“ dodal Bízik.

kliešť u človeka
pixabay.com

Kliešťová encefalitída

  • Je to závažné vírusové ochorenie, ktoré môže byť sprevádzané zápalom mozgu, miechy alebo mozgových obalov.
  • Prenáša sa uštipnutím infikovaným kliešťom, ale taktiež konzumáciou nepasterizovaného mlieka či mliečnych výrobkov z infikovaných zvierat, najčastejšie kôz.
  • Medzi najčastejšie príznaky, s ktorými prichádzajú pacienti na pohotovosť, patria bolesti hlavy, závraty, vysoké teploty, slabosť, malátnosť a únavnosť.
  • Proti kliešťovej encefalitíde existuje očkovanie, o ktorom sa môžu pacienti poradiť so svojím všeobecným lekárom pre dospelých alebo deti a dorast.

Kliešťa treba vybrať rýchlo

Podľa primára oddelenia neurológie žilinskej nemocnice Juraja Vyletelku je v prvom rade potrebné vylúčiť neuroinfekciu, vážne ochorenie, ktoré môže skončiť smrťou.

„Pacient je u nás hospitalizovaný, absolvuje lumbálnu punkciu a zisťujeme, či sa zápal nachádza v centrálnom nervovom systéme. Pri lymskej borelióze prebieha liečba antibiotikami podávanými venózne, takže je hospitalizácia dlhšia – približne jeden mesiac. Pri kliešťovej encefalitíde je to týždeň alebo viac, a to podľa druhu zápalu,“ spresnil Vyletelka.

Podľa neho ide pri ochoreniach prenášaných kliešťami aj o čas. „Čím rýchlejšie kliešťa človek nájde a vyberie, tým viac môže znížiť pravdepodobnosť, že sa nakazí,“ doplnil.

Čo robiť

Základom je preto podľa slov medicínskeho riaditeľa FNsP Žilina prevencia, vhodné oblečenie, používanie repelentu, dôkladná kontrola tela a rýchle odstránenie kliešťa.

„Čerstvo prisatého kliešťa je možné odstrániť dokonca len kvapkou mydla a vatovým tampónom jemným kývavým pohybom. Mnoho ľudí má z vyberania strach, prípadne kliešťa odstránia a vo vnútri ostane jeho hlavička. Vtedy je nutné okamžite navštíviť lekára,“ zdôraznil I. Bízik.

Takúto pomoc vyhľadalo na urgentnom príjme v Žiline len za posledný mesiac 63 pacientov. V júli išlo už o ďalších 11 prípadov. Proti kliešťovej encefalitíde existuje očkovanie, o ktorom sa môžu pacienti poradiť so svojím všeobecným lekárom pre dospelých alebo deti a dorast.

Kde sú ohniská encefalitídy

  • Medzi prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy patria i lokality v okrese Žilina, Bytča či Čadca a Kysucké Nové Mesto.
  • Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva SR Žilina ide najmä o oblasť Hradisko, Dubeň a katastrálne územia obcí Nededza – Kotrčiná Lúčka.
  • Na Bytčiansku treba zvýšiť pozornosť v katastri obce Petrovice a na Kysuciach na pravom brehu dolného toku rieky Kysuca medzi Krásnom nad Kysucou a Kysuckým Novým Mestom.
  • Rovnako v oblasti Javorníkov (lokalita Kasárne, obec Makov a priľahlé rekreačné územia).
Kompletný zoznam prírodných ohnísk pre celé Slovensko je dostupný na webe Úradu verejného zdravotníctva SR.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor BízikJuraj Vyletelka
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina