Kolektívna imunita voči koronavírusu je zatiaľ len ilúzia. Naznačujú to testy na protilátky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Jens Meyer, File)

Viaceré európske krajiny uvažujú o plošnom testovaní obyvateľstva na protilátky proti Covid-19 pomocou sérologických testov. Aktuálne takéto testovanie spúšťa aj Česko. Jeho cieľom je zistiť, koľko ľudí sa už koronavírusom nakazilo a či niektorí získali imunitu.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO však doterajšie testovanie dobrovoľníkov na protilátky nenaznačuje, že by sa ľudstvo mohlo spoľahnúť na kolektívnu imunitu – v krvi zrejme majú protilátky v priemere len 2 až 3 percentá ľudí, informuje Businessinsider.com.

Sme iba na začiatku pandémie?

Odborníci pôvodne očakávali, že sa koronavírusom nakazilo oveľa viac ľudí a mnohí z nich získali imunitu. Výsledky môžu naznačovať, že sme ešte len v úvode pandémie, alebo že testy nie sú dostatočne citlivé. Odborníci z WHO totiž predpokladali 45 až 60 percent nakazených ľudí, uvádza Sciencemag.org.

Prvé výsledky testovaní z ohnísk v Nemecku, Holandsku a USA sa rôznia a rozptyl je široký – počet ľudí s protilátkami v krvi sa pohybuje v rozsahu od 2 do 30 percent.

Na dosiahnutie kolektívnej imunity je potrebné, aby sa vírusom nakazilo aspoň 70 percent ľudí, dopĺňa Thelocal.fr.

Smrtnosť vírusu porovnali s chrípkou

Vedcov však výsledky plošného testovania zaujímajú aj v inej súvislosti. Tou je smrtnosť koronavírusu, ktorú na začiatku pandémie odhadovali na viac ako tri percentá.

Príkladom môže byť nemecké mesto Heisenberg, ktoré bolo pandémiou tvrdo zasiahnuté a vyslúžilo si prezývku „nemecký Wu-chan“. Z plošného testovania vyplynulo, že protilátky v krvi malo asi 14 percent testovaných ľudí.

Informácie boli prospešné aj kvôli štatistikám úmrtnosti. Vírus v Heisenbergu zabil 0,37 percenta infikovaných, čo je viac ako pri bežnej sezónnej chrípke, ktorá má na svedomí zhruba 0,1 percento nakazených. Zároveň ale menej, ako hovorili pôvodné odhady o jeho smrtnosti.

Protilátky ešte neznamenajú ochranu

Sérologické testovanie niektorí odborníci označujú za kontroverzné a nedôveryhodné. Ani protilátky v krvi ešte nemusia znamenať, že je človek pred infekciou chránený a nemôže sa koronavírusom znova nakaziť, tlmočí názor expertov BBC. Šanca na návrat do normálneho života tak môže byť zatiaľ v nedohľadne.

Testy merajú hladinu protilátok, ktoré vznikajú týždeň až dva po kontakte s vírusom. Nedokážu však preukázať, či sa organizmus dokáže opakovane ubrániť nákaze. Navyše, podľa CNBC môžu testy ukázať aj falošne negatívny výsledok. Hladiny protilátok sa u jednotlivých ľudí líšia a testy ich nezachytili u každej infikovanej osoby, ktorá chorobu prekonala.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia