Kolektívnu imunitu v tomto roku nezískame. WHO sa obáva, že miera zaočkovanosti musí byť vyššia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vakcína Pfizer-BioNTech
Vakcína od spoločností Pfizer a BioNTech. Foto: ilustračné, SITA/AP

Dosiahnutie globálnej kolektívnej imunity voči koronavírusu je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v tomto roku vysoko nepravdepodobné, hoci mnohé krajiny začali programy vakcinácie.

„Hoci vakcíny začínajú chrániť najohrozenejších, nedosiahneme žiadne úrovne imunity populácie alebo kolektívnej imunity v roku 2021,“ varovala hlavná vedkyňa WHO Soumya Swaminathanová.

Chudobnejšie štáty ešte nezačali

Vedci zvyčajne odhadujú, že pre kolektívnu imunitu je potrebné zaočkovanie zhruba 70 percent populácie. Niektorí sa však obávajú, že mimoriadne infekčná povaha ochorenia COVID-19 by si mohla vyžadovať výrazne vyššiu zaočkovanosť.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa poradcu generálneho riaditeľa WHO Brucea Aylwarda organizácia dúfa, že vakcinácia proti koronavírusu by sa mohla začať koncom tohto mesiaca alebo vo februári v niektorých chudobnejších krajinách sveta a vyzýva medzinárodné spoločenstvo na zabezpečenie prístupu k vakcínam pre všetky štáty.

Prehrali sme boj

WHO však uviedla, že dôvodom najnovšieho prudkého šírenia nákazy bolo skôr zväčšenie kontaktov medzi ľuďmi ako nové varianty vírusu.

„Prehrali sme boj, pretože sme zmenili naše modely kontaktov počas leta, na jeseň a najmä počas Vianoc,“ uviedla epidemiologička WHO Maria Van Kerkhove.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia