Koľko doplácajú slovenskí dôchodcovia za lieky? Výška mesačnej sumy vás možno prekvapí

Lieky
Foto: Getty Images

Vláda už v polovica júla avizovala zrušenie doplatkov za lieky pre rizikové skupiny – deti do šiestich rokov, dôchodcov a ZŤP.

Aké sú bližšie detaily pripravovaného zákona, kedy nadobudne platnosť a bude sa benefit vzťahovať na úplne všetky lieky pre vybrané skupiny, alebo len na najlacnejší liek s predpísanou účinnou látkou? S otázkou sme oslovili Ministerstvo zdravotníctva SR.

Kritériami budú výška príjmu a cena lieku

Ako reagovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová, k zrušeniu doplatkov za lieky pre ťažko zdravotne postihnutých, deti do šiestich rokov a dôchodcov sa vláda zaviazala v programovom vyhlásení.

Podľa Eliášovej by sa mala pri doplatkoch rizikových skupín zohľadňovať výška ich príjmu „do výšky doplatku najlacnejšieho zameniteľného lieku.“

„Rezort zdravotníctva momentálne kreuje komplexný legislatívny návrh, ktorý následne prejde pripomienkovým konaním. Detaily úprav a návrhov následne predstavíme verejnosti. Definitívne paragrafové znenie zákona bude známe v závislosti od legislatívneho plánu vlády a Národnej rady SR,“ doplnila.

Priamerná suma nepresahuje 10 eur

Podľa informácií zdravotnej poisťovne Dôvera bol minulý rok priemerný mesačný doplatok za lieky na jedného slovenského dôchodcu 8 eur a 12 centov. Ako spresnil PR špecialista Dôvery Matej Štepianský, na kompenzáciu vysokých doplatkov zo strany poisťovne slúži tzv. limit spoluúčasti. Stanovuje výšku maximálnej sumy, ktorou sa vybrané skupiny poistencov podieľajú na úhrade zakúpených liekov.

Ako v článku pre agentúru SITA uviedol analytik Martin Vlachynský z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), len každý 12. dôchodca na Slovensku je ohrozený chudobou. Zároveň je u nás miera ohrozenia dôchodcov chudobou druhá najnižšia v Európskej únii.

Zrušenie doplatkov za lieky pre ohrozené skupiny podľa neho zníži konkurenciu medzi zdravotnými poisťovňami, ktoré využívajú práve vracanie doplatkov za lieky ako jeden z benefitov.

Aktuálny ochranný limit na doplatky za lieky

Na doplatky za lieky sa v súčasnosti vzťahuje tzv. ochranný limit. Na základe neho zdravotné poisťovne bez vyzvania vracajú peniaze vybraným skupinám pacientom, ak za predpísané lieky zaplatili viac.

V prípade osôb s ťažkým zdravotným postihnutím je ochranný limit 30 eur za štvrťrok a v prípade dôchodcov 45 eur.

Ako však na svojej stránke upozorňuje ministerstvo zdravotníctva, „do limitu sa zahŕňajú doplatky za najlacnejší generický liek“, teda limit sa vzťahuje len na najlacnejšie lieky určené na liečené ochorenie.

Limit sa zároveň „nevzťahuje na osoby, ktoré majú zdaniteľný príjem okrem príjmu z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru, a ktoré majú dôchodok vyšší ako 372 eur.“ Takisto sa netýka liekov, ktoré nie sú hradené zo zdravotného poistenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin VlachynskýMatej ŠtepianskýZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaINESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýzMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNR SR Národná rada Slovenskej republiky