Koľko percent Slovákov sa dá zaočkovať proti COVID-19? So zvyšujúcim sa vzdelaním stúpa ochota a rozdiely sú aj v krajoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Očkovanie, koronavírus
Vo vakcinačnom centre Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) museli začať očkovať zo zásob. Foto: ilustračné, SITA/AP.

Proti ochoreniu COVID-19 by sa určite dala zaočkovať menej ako tretina Slovákov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos na reprezentatívnej vzorke 1 051 respondentov vo veku od 18 do 65 rokov.

Určite by sa dalo zaočkovať takmer 29 % slovenskej populácie a „skôr áno“ v prieskume odpovedala ďalšia štvrtina. Celkový podiel očkovaniu skôr pozitívne naklonených ľudí je tak vyše 53 %.

Na druhej strane, podiel očkovaniu skôr negatívne naklonených ľudí je takmer 37 %, keďže odpoveď „skôr nie“ zvolilo viac ako 15 % opýtaných a „určite nie“ vyše 21 %. Na túto otázku nevedelo odpovedať 10 % respondentov.

Najmenej sa chcú očkovať ľudia od 25 do 34 rokov

Najčastejšie by sa dali očkovať mladí dospelí. Najvyššia miera ochoty nechať sa zaočkovať je vo vekovej kategórii od 18 do 24 rokov, zatiaľ čo najnižšia je v kategórii od 25 do 34 rokov. Ipsos realizoval prieskum od 5. do 8. januára pomocou on-line zberu dát.

Viac o téme: Koronavírus

V Bratislavskom kraji zásadne odmieta očkovanie proti COVID-19 každý desiaty opýtaný, v Košickom, Trenčianskom a Banskobystrickom približne každý štvrtý. So zvyšujúcim sa vzdelaním stúpa ochota nechať sa zaočkovať.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

„Na základe výsledkov môžeme konštatovať, že aktuálne je ochotných určite sa dať zaočkovať takmer 30 % populácie, ale zároveň takmer 80 % populácie vakcináciu proti Covid-19 zásadne neodmieta, pričom v prípade vstupu ďalšej premennej vo forme pozitívnej alebo negatívnej motivácie (benefity prípadne obmedzenia) sa môže situáciu zásadne zmeniť,“ uviedol sociológ a riaditeľ agentúry Ipsos Jakub Hankovský.

Obava z vedľajších účinkov vakcíny proti COVID-19

Najčastejším dôvodom nesúhlasu s očkovaním, či pochybností je obava z vedľajších účinkov. Tá úzko súvisí s pocitom, že vývoj a testovanie vakcíny prebiehalo príliš rýchlo.

Pre takmer 58 % tých, ktorí by sa očkovať nedali, prípadne ktorí nevedia ako by k vlastnému očkovaniu pristúpili, je dôvodom ich postoja obava z vedľajších účinkov vakcíny. Druhá najčastejšia obava, ktorá s ňou úzko súvisí, je pocit, že vakcína bola vyvinutá príliš rýchlo.

Dáte sa zaočkovať proti koronavírusu?

Takmer tretina ľudí si myslí, že vakcína nebude dostatočne účinná a necelá pätina nie je presvedčená o očkovaní preto, že podľa vlastného názoru nepatrí do rizikovej skupiny. Všeobecne proti vakcínam je takmer 16 % opýtaných.

Ipsos poskytuje služby v oblasti prieskumu trhu a verejnej mienky vrátane konzultačnej činnosti. Spolupracuje s pobočkami siete Ipsos v 90 krajinách sveta. Je členom organizácií ESOMAR, MSPA, SIMAR a SAVA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jakub Hankovský
Firmy a inštitúcie Agentúra Ipsos