Komárňanská nemocnica pozýva darcov krvi na odber

Krv_darkyna.jpg

Hoci je v nemocniciach cez letné prázdniny menej plánovaných operácií, zvyšuje sa počet nehôd a úrazov. Zdravotnícke zariadenia tak opakovane hlásia nárast akútnych prípadov.

Letný čas je však každoročne poznačený tým, že do nemocnice prichádza menej darcov. Je to spôsobené dovolenkami i vyššími teplotami. Prázdniny sú tak z hľadiska dostupnosti krvi pre nemocnice napätým obdobím.

Komárňanská nemocnica sa snaží riešiť problém doplnkovými aktivitami. Ide napríklad o zasielanie SMS výziev, telefonovanie pravidelným darcom či organizovanie mobilných výjazdov v regióne južného Slovensku.

Krv darujte ešte pred dovolenkou

„Odber krvi je dobré stihnúť ešte pred plánovanou dovolenkou v dostatočnom predstihu, a to jeden až dva týždne. Po dovolenke na Slovensku alebo v susedných štátoch, ako sú Poľsko, Maďarsko a Česko, môže prísť darca na odber i krátko po návrate. Dôležité je, aby sa cítil úplne zdravý počas dovolenkového pobytu a po príchode domov nemal žiadne zdravotné ťažkosti,“ uviedla primárka oddelenia hematológie a transfuziológie Enikő Radi.

Ak však nádejný darca dovolenkoval v zahraničí a cestoval lietadlom, môže darovať krv až po uplynutí jedného mesiaca. Rovnako je dôležité, aby počas tohto obdobia nebol chorý.

Osobitne sa sledujú návštevníci kritických oblastí východnej Ázie a rovníkovej Afriky. Kritériá sú prísne najmä preto, že v týchto krajinách sa ľudia môžu nakaziť chorobami, ktoré sú prenosné krvou.

„Ak po návrate zo zahraničia majú dobrovoľníci záujem o darcovstvo, je praktické, aby sa dopredu informovali  v komárňanskej nemocnici. V takom prípade ľahko zistia, po akom období od opustenia danej krajiny môžu darovať najcennejšiu tekutinu, ktorá zachraňuje životy,“ doplnila Radi.

Pondelky a piatky

Záujemcovia vrátane prvodarcov môžu získať všetky potrebné informácie o aktuálnych odberoch a o podmienkach darovania krvi na webovej stránke www.nemocnicakomarno.sk alebo na telefónnom čísle 035 7909 360.

Dopredu sa hlásiť nemusia, dôležité je, aby prišli v pondelok alebo piatok od 7:00 do 11:00 do nemocnice alebo na miesto avizovaného mobilného odberu.

V prípade záujmu o kolektívne darovanie krvi formou mobilného odberu je nutné sa vopred informovať a dohodnúť so zdravotníkmi.

Pravidlá darcovstva

  • transfúzia, krv
    Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

    Krv môže darovať každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, pri opakovanom darovaní až do veku 65 rokov.

  • Darcovia sa nesmú liečiť na žiadne chronické ochorenie, žena nesmie mať menštruáciu a byť po pôrode.
  • Ženy smú darovať krv každé štyri mesiace, muži raz za štvrťrok.
  • Deň pred darovaním sa nesmie piť alkohol alebo vystavovať sa väčšej fyzickej záťaži. Rovnako nie je vhodné konzumovať ťažké a mastné jedlá, fajčiť by sa nemalo minimálne 12 hodín pred odberom.
  • Zdravotníci odporúčajú vypiť deň pred odberom aspoň tri litre tekutín, v deň odberu aspoň pol litra vody či sladkého čaju. K pitnému režimu je dobré si dať i ľahké raňajky. Vhodné sú ovsené vločky s džúsom, pečivo, ovocie alebo zelenina.
  • Darca by si mal so sebou priniesť občiansky preukaz a preukaz poistenca.

Pri samotnom odbere, ktorý trvá približne desať minút, zdravotníci odoberú 400 až 500 mililitrov krvi.

Darca svojím rozhodnutím dokáže pomôcť až trom onkologickým, chronickým alebo akútnym pacientom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Enikő Radi
Firmy a inštitúcie AGELNemocnica Komárno