Kombinácia vakcín od Pfizeru a AstraZenecy vyvoláva silnejšiu imunitnú reakciu, ukazuje štúdia

Virus Outbreak Switzerland
Kombinácia vakcín Pfizer a AstraZeneca prináša zaujímavé výsledky. Foto: ilustračné, SITA/AP

Zaočkovanie kombináciou vakcín od spoločnosti AstraZeneca a konzorcia BioNTechPfizer vytvára silnejšiu imunitnú reakciu než podanie dvoch dávok rovnakej vakcíny. Naznačuje to štúdia, ktorú zverejnila v stredu Sárska univerzita. Výsledky sú predbežné a zatiaľ neboli v plnom rozsahu vyhodnotené, upozorňuje portál Deutsche Welle (DW).

Do testov v univerzitnej nemocnici v meste Homburg v spolkovej krajine Sársko na západe Nemecka sa zapojilo 250 ľudí. Výskumníci ich rozdelili do troch skupín. Prvá dostala dve dávky vakcíny AstraZeneca, ďalšia po dvoch dávkach prípravku BioNTech-Pfizer a účastníkov v tretej skupine najskôr zaočkovali vakcínou od AstraZeneca a následne im podali druhú dávku od BioNTech-Pfizer.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Dva týždne po podaní druhej dávky výskumníci zmerali imunitné reakcie. U ľudí, ktorí dostali dve dávky vakcíny BioNTech alebo kombináciu AstraZeneca-BioNTech sa vyvinulo zhruba desaťnásobne viac protilátok než u tých, ktorých zaočkovali dvojitou dávkou AstraZeneca.

Čo sa týka takzvaných neutralizujúcich protilátok, ktoré bránia vírusu preniknúť do buniek, priniesol mix vakcín „ešte o niečo lepšie výsledky“ než dve očkovania vakcínou BioNTech, uviedla Martina Sesterová, profesorka imunológie zo Sárskej univerzity.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AstraZenecaBioNTechPfizer