Komentár: Nevieme, čo robiť, tak urobme hlúposť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
SMER SD: Slávnostný snem strany
Atmosféra počas Slávnostného snemu strany SMER-sociálna demokracia. Bratislava, 7. december 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

Zastupujúci premiér a minister zdravotníctva Peter Pellegrini mal skvelú príležitosť mlčať a prepásol ju. I keď je pravdou, že ako volebný líder strany, ktorá za desať rokov bašovania v zdravotníctve s prižmúrením všetkých očí urobila veľmi málo, by mal vzbudiť dojem, že má program aj pre zdravotníctvo.

Zasmiali sme sa, poďme ďalej.

Nápad jeho šéfa totiž absolútne nerieši problémy zdravotníctva, i keď môže byť dobrou udičkou na voličov. Nič tak nepoteší závistlivého Slováka viac, ako keď mocní šliapnu na krk intelektuálom.

Úplne mimo

Dva dni rozčúlených reakcií pritom mohli Pellegrinimu napovedať, že Fico strelil vedľa. Od človeka, ktorý vedie porady na ministerstve zdravotníctva sa tak nejako očakáva, že by mal mať aspoň minimálny prehľad.

Okrem racionálnych a logických odôvodnení odbornej verejnosti, prečo by držanie medikov pod krkom situáciu len zhoršilo, mohlo Pellegrinimu zapnúť, že nie je všetko v poriadku, keď sa (krotko, ale jednoznačne proti) vyjadrila aj SNS.

Alebo mu čosi mohlo naznačiť prudké odmietnutie zo strany odborov, ktoré k Smeru inak vždy pristupovali s hebkou prítulnosťou.

Nie. Pellegrini svojimi vyjadreniami ukázal, že aj zastupujúci minister zdravotníctva môže byť úplne mimo.

Prikovať k plesnivým nemocniciam

Aby bolo jasné: slovenská ústava negarantuje žiadne právo na bezplatné vysokoškolské vzdelanie. Na druhej strane, štát ho poskytuje. Povedať študentom, ktorí začali študovať za určitých podmienok, že už neplatia, je pomerne riskantné. Hrozí totiž, že dostane známou Knihou plesní po hlave.

Pretože tu je ten zásadný problém. Sotva niekto zo študentov ide na vysokú s tým, že mu to otvorí bránu do zahraničia. Mladí lekári neodchádzajú preto, že inde je tráva zelenšia (čo, priznajme si, často je).

Už počas štúdia totiž narazia na zastarané vybavenie a postupy. Narazia na prastarú gardu lekárov, čo vyštudovali v minulom režime vďaka dobrému kádrovému profilu.

Na neochotu, prevádzkovú slepotu, nedostatok možností svojho rozvoja, na kamarátčafty, rodinné klany a atmosféru na pracovisku, za ktorú by sa nehanbila ani sestra Ratchedová.

A k tomuto ich chce Smer prikovať.

Odpracovať si?

Pellegrini pritom hovorí o tom, že absolventi medicíny by si mali svoje štúdium „odpracovať“. Akoby štát nehradil vysokoškolské štúdium, ale poskytoval pôžičku.

Čo je celkom podivuhodné, pretože existujú tucty vedných odborov na štátnych vysokých školách a ešte nikto nepovedal, že napríklad politológovia si budú musieť roky štúdia odpracovať. Aj absolventi ekonomických odborov môžu ubziknúť do zahraničia skôr, ako im zaschne atrament na ich diplome.

Prečo by štúdium medicíny malo byť iné?

Pretože Smer opäť a znova dokazuje, že zdravotníctvom pohnúť nevie. Namiesto toho, aby sa o to aspoň pokúšal, chce maskovať problémy vydieraním študentov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter PellegriniRobert Fico