Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ZDRAVOTNÍCTVO: Pochod zdravotných sestier
Foto: SITA/Milo Fabian
25. 04. 2016 6:00 Zdravotníctvo od SITA

Komora sestier chce vytvoriť pozíciu ministerskej sestry

Snem komory sestier a pôrodných asistentiek chce naďalej presadzovať požiadavky, na ktoré sestry poukazovali podaním hromadných výpovedí

Zlepšeniu pracovných podmienok sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku by mohlo pomôcť zriadenie odboru ošetrovateľstva s príslušnými kompetenciami na ministerstve zdravotníctva na čele s ministerskou sestrou. Vyplynulo to z diskusie hostí a delegátov na 16. Sneme Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, ktorý sa konal v piatok 22. a sobotu 23. apríla v mestskom úrade Poprad. Informovala o tom prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.

Delegáti Snemu Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek sa zaoberali akciou boja za lepšie zdravotníctvo a konštatovali, že je potrebné naplniť požiadavky, na ktoré sestry upozorňovali.

„Snem sestier a pôrodných asistentiek zhodnotil túto akciu ako veľmi potrebnú a zaviazal Radu komory a ostatné orgány komory, aby naďalej presadzovali požiadavky, na ktoré sestry poukazovali podaním hromadných výpovedí,“ konštatovala Lazorová s tým, že sestry budú naďalej požadovať tri základné požiadavky.

Sestier je málo, normatívy sa nedodržiavajú

Sestry v prvom rade požadujú riešiť nedostatok pracovníkov, teda predovšetkým sestier. Kým v Rakúsku má jedna sestra na starosti siedmich pacientov, na Slovensku by sa mala podľa komory starať o 13, ale reálne sa často venuje 30 pacientom.

Ako povedala viceprezidentka komory pre sestry pracujúce v nezdravotníckych zariadeniach Margita Kosturiková, najhoršia je situácia v zariadeniach sociálnych služieb. Jedna sestra sa tam podľa nej nezriedka stará aj o 100 ľudí, pričom okrem ošetrenia dekubitov často stíha podať len lieky či pripraviť lieky na druhý deň.

Druhou požiadavkou sestier je spravodlivo a motivačne oceniť prácu sestier, aby sa do systému dostalo viac nových kolegýň.

Treťou požiadavkou je zabezpečiť, aby sa v štruktúre ministerstva zdravotníctva vytvorila pozícia ministerskej sestry s patričnými kompetenciami. Ako povedal člen Rady a Prezídia komory Milan Laurinc, pozícia ministerskej sestry nie je ničím novým, lebo už bývalý minister zdravotníctva Tibor Šagát sa na konferencii ministrov zdravotníctva v Mníchove zaviazal, že sestry by mali mať pozíciu ministerskej sestry a mali by sa podieľať na politike štátu a ošetrovateľstva zdravotnej starostlivosti.

Hlavnou úlohou tejto pozície by mala byť koordinácia metodických riadení a ošetrovateľských postupov, pretože sestry sa v legislatíve od roku 2004 prakticky nikam neposunuli.

Odporúčané články

V nemocniciach by mali vzniknúť škôlky pre zamestnancov Biele srdce 2019

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Sagan má pred majstrovstvami sveta silného vyzývateľa, Lucenko si po Arctic Race of Norway verí Kotleba mal podržať Ficovu vládu za to, že ich nezrušia, odkrýva Kočnerova Threema Foto: Motocyklista nezvládol zákrutu a vyletel z cesty, polícia hľadá svedkov nehody Minimálna mzda nedokáže pokryť každodenné potreby, odborári podporujú zvýšenie nad hranicu 600 eur

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X