Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iveta Lazorová
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Iveta Lazorová Foto: SITA / Marek Mrvišš
22. 07. 2016 9:32 Zdravotníctvo Marek elias.jpg od SITA

Komora vyzýva na riešenie nedostatku sestier

Zo štatistík komory sestier vyplýva, že za ostatných osem rokov na Slovensku viac sestier a pôrodných asistentiek ubudlo ako pribudlo. Zatiaľ čo od roku 2009 do súčasnosti zo systému odišlo 6 001 sestier a pôrodných asistentiek do starobného dôchodku, komora za rovnaké obdobie registrovala len 2 102 nových sestier a pôrodných asistentiek. 

V slovenskom zdravotníctve chýbajú tisícky sestier a pôrodných asistentiek, pričom zohnať sestru je problém nielen do ambulancií lekárov, ale aj do niektorých zdravotníckych zariadení.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) preto vyzýva kompetentných, aby začali okamžite riešiť nedostatok sestier a pôrodných asistentiek.

Na nedostatok sestier doplatila už klinika na Mickiewiczovej

Ako informovala na tlačovej besede prezidentka komory Iveta Lazorová, problém sa opätovne ukázal teraz, keď nemocnica na Mickiewiczovej ulici v Bratislave ruší jednu z dvoch interných kliník pre chýbajúce sestry na oddelení.

„Myslím si, že sa to deje v mnohých zdravotníckych zariadeniach na Slovensku, avšak máloktorí z predstaviteľov zdravotníckych zariadení otvorene priznávajú, že je to práve kvôli nedostatku sestier,“ povedala prezidentka komory.

Podľa Lazorovej je absurdné, aby sa nedostatok sestier v 21. storočí riešil zatváraním oddelení namiesto zatraktívnenia povolania, či zlepšenia pracovných podmienok.

Prezidentka komory sa tiež pýta, koľko protestných zhromaždení, „stanovačiek“, hromadných výpovedí, zatvorených oddelení je ešte potrebných, aby si kompetentní uvedomili, že sestry a pôrodné asistentky tento štát potrebuje.

Sestry chýbajú v celej Európe

Nedostatkom sestier a pôrodných asistentiek trpí podľa komory celá Európa, ale Slovenská republika patrí k tým krajinám, kde je najvypuklejší problém.

Kým podľa údajov OECD v Nórsku je na tisíc obyvateľov 16,89 sestry, v Nemecku 13,14, v Rakúsku 8, v Maďarsku 6,41, Českej republike 7,93, na Slovensku sa o tisíc obyvateľov v priemere stará len 5,75 sestry.

Slovensko v počte sestier je pod priemerom OECD, údaje z roku 2013 navyše ukazujú, že ich počet sa od roku 2000 výrazne znížil, kým v ostatných krajinách s výnimkou Izraela ich počet rástol.
OECD

Zo štatistík SKSaPA vyplýva, že za ostatných osem rokov na Slovensku viac sestier a pôrodných asistentiek ubudlo, ako pribudlo.

Ako dodal člen Rady a Prezídia SKSaPA a riaditeľ kancelárie komory Milan Laurinc, zatiaľ čo od roku 2009 do súčasnosti zo systému odišlo 6 001 sestier a pôrodných asistentiek do starobného dôchodku, komora za rovnaké obdobie registrovala len 2 102 nových sestier a pôrodných asistentiek.

„Pritom si treba uvedomiť, že v systéme chýbali ešte ďalšie stovky sestier a pôrodných asistentiek, ktoré boli na materskej a rodičovskej dovolenke, respektíve každoročne odchádzali pracovať do zahraničia,“ vysvetlil Laurinc.

Najmenej ich je v Trnavskom kraji

Na Slovensku bolo k 31. máju tohto roka registrovaných 42 415 sestier a pôrodných asistentiek (40 557 sestier a 1 851 pôrodných asistentiek), z toho 41 526 žien a 819 mužov.

„Najviac sestier je v Bratislavskom kraji, a to 6 410. V Košickom kraji pracuje 5 858 sestier a pôrodných asistentiek, v Prešovskom kraji 5 525, v Žilinskom kraji 5 173, v Banskobystrickom kraji 4 692, Nitrianskom kraji 4 447 a Trenčianskom kraji 3 465,“ zhrnul Laurinc.

Doplnil, že najmenej sestier a pôrodných asistentiek je v Trnavskom kraji, konkrétne 3 100. Ďalších 3 475 sestier nemá vyznačený samosprávny kraj.

K téme

Súťaž Florence roka hľadá najlepšie budúce sestry Sesterské banky na Slovensku nemáme a tak skoro nebudú

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X