Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zubar.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay
25. 11. 2018 9:27 Poisťovníctvo od vZdravotnictve.skSITA

Komora zubných lekárov žiada navýšiť platby od poisťovní

Ak sa nedohodne s VšZP, začne uvažovať o výpovedi zmlúv. Chce zvýšenie ceny bodu aspoň o 10 %.

Členovia Slovenskej komory zubných lekárov (SKZL) nie sú spokojní s platbami od poisťovní. Zhodli sa na tom delegáti jesenného snemu SKZL.

Ako komora uviedla vo svojom vyhlásení, zubné lekárstvo je dlhodobo finančne poddimenzované. V rokoch 2016 a 2017 sa platby od zdravotných poisťovní takmer nezvýšili.

Úhrady poisťovní pritom podľa komory nepokrývajú stále sa zvyšujúce náklady zubných ambulancií. Ide o personálne náklady, zvýšenie cien energií, ale aj výdavky na separátory amalgámu a iné materiálno-technické vybavenie.

To v konečnom dôsledku pociťuje hlavne pacient napriek tomu, že si hradí zdravotné poistenie, upozorňuje SKZL.

Nespokojnosť s VšZP

Komora nie je spokojná s výsledkami rokovaní so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) o cenových podmienkach od 1. januára budúceho roku.

Priemerný ročný nárast platieb za výkony zubných lekárov od roku 2016 je menej ako 2 %, pričom u ostatných segmentov je navýšenie o 10 až 20 %.

„Poisťovňa nám zatiaľ negarantuje také navýšenie finančných prostriedkov pre svojich poistencov, ktoré by sa priblížilo k reálnej hodnote zubno-lekárskeho výkonu,“ vyhlásila komora.

Budú uvažovať nad vypovedaním zmlúv

Pozitívne však SKZL vníma medializovanú správu VšZP, ktorá v roku 2019 pridá ambulanciám 50 mil. eur.

Zubné lekárstvo ako jeden zo segmentov ambulantného sektora požaduje na rok 2019 zvýšenie ceny bodu minimálne o 10 % s následnou úpravou tak, aby sa cena hradená z verejného zdravotného poistenia pre pacientov približovala reálnej hodnote výkonu poskytovania zubno-lekárskej starostlivosti.

„V prípade nedohody so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou Slovenská komora zubných lekárov zváži kroky, ktoré by mohli viesť k vypovedaniu zmlúv o poskytovaní zdravotnej starostlivosti,“ uzatvára SKZL.

Odporúčané články

Ministerstvo nevyvodí personálnu zodpovednosť pre problém s Medirexom Píše Zuzana Šebová

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Muž sa podpálil pred japonským veľvyslanectvom, polícia našla v zaparkovanom aute horľaviny Žilinský kraj má mnoho turistických lákadiel, najvyhľadávanejšou destináciou je Liptov Na svete je stále teplejšie, uplynulý jún bol najteplejší od začiatku meraní v roku 1880 Spartak Trnava postúpil v Európskej lige ďalej, drámu s Radnikom rozhodol po pokutových kopoch Dunajská Streda si vybojovala postup v Európskej lige, Cracoviu Krakov vyradila po predĺžení Aktualizované: Ďuriš Nicholsonová získala funkciu v europarlamente, povedie výbor pre zamestnanosť

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X