Komory chcú, aby udelené pokuty boli ich príjmom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Operacia
Foto: FreeImages.com

Komory by mali dohliadať na všetkých zdravotníkov, či vykonávajú svoje povolanie odborne, v súlade s legislatívou a etickým kódexom, pričom môžu udeľovať sankcie. 

Komory pôsobiace v zdravotníctve by mali získať väčšiu kompetenciu a kontrolu nad nečlenmi, teda tými zdravotníkmi, ktorí sú v nich len registrovaní. Registrovaní musia byť všetci, členstvo je následne dobrovoľné. Hoci komory chcú mať dohľad nad všetkými zdravotníkmi, návrh ministerstva zdravotníctva pripomienkujú a to najmä pre ďalšie náklady, ktoré im tým vzniknú, pričom nebudú kompenzované.

V súčasnosti komory môžu nečlenov kontrolovať v oblasti sústavného vzdelávania a ukladať im za to aj pokuty. Po novom by mali dohliadať aj na to, či vykonávajú svoje povolanie odborne, v súlade s legislatívou a etickým kódexom a v prípade, že sa tak nedeje, sankcionovať ich za to. MZ to navrhuje v novele zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

Slovenská lekárska komora (SLK) dlhodobo presadzuje povinné členstvo pre lekárov, aby mohla kontrolovať dodržiavanie etického kódexu u všetkých. To, čo predložilo MZ, považuje za neakceptovateľné, pretože vytvára dva právne režimy sankcionovania porušenia etického kódexu zdravotníckeho pracovníka.

SLK vysvetľuje, že pri členoch rozhoduje disciplinárna komisia komory a odvolacím orgánom je Prezídium SLK, pričom pokutu môžu uložiť do výšky 1 659 eur. Pri nečlenoch má rozhodovať Prezídium SLK a odvolacím orgánom bude Rada komory, najvyššia sankcia je 663 eur. Pokuty sú podľa zákona príjmom štátneho rozpočtu.

Náklady nesú komory, peniaze dostane štát

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek nevidí dôvod na to, aby pokuta, ktorú udelia, bola príjmom štátnej kasy, keď náklady spojené s disciplinárnym konaním nesie komora. Jej prezidentka Iveta Lazorová poukazuje na to, že konanie, ktoré majú uplatňovať aj voči nečlenom je náročné časovo a finančne a bude komory ešte viac zaťažovať. „Znamená to, že opäť sme „vylepšili“ zákon tak, aby komory realizovali svoje kompetencie voči nečlenom výlučne za peniaze svojich členov. A to nie je spravodlivé a správne,“ konštatuje Lazorová.

Navrhovali preto, aby pokuty udelené komorou boli aj jej príjmom. Tvrdia, že príjmy z pokút štátnu kasu nezachránia a komorám by určite pomohli, aby nimi vykryli aspoň časť nákladov na proces.

Súhlasí s tým aj SLK, keďže konanie o uložení pokuty je vykonávané na náklady komory, pripája sa okrem iných aj Slovenská komora zubných lekárov, ktorá dopĺňa že ide administratívne výdavky, ako upovedomenie o začatí konania, cez rozhodnutie o odvolaní až po prípravu vyjadrenia.

„V rámci splnenia navrhovanej zákonnej povinnosti voči nečlenom by náklady na správne konanie musela každá komora hradiť z členských príspevkov. Na základe uvedeného trváme na tom, aby sa príjmy z udelených pokút stali príjmom komory, a nie štátneho rozpočtu, ktorý na činnosť komôr neprispieva,“ uviedla komora zubárov v pripomienke k návrhu, ktorý je vo fáze vyhodnocovania pripomienok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiekSLK Slovenská lekárska komora