Kompetencie asistentov treba upraviť, vraví komora

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Injekcia
Foto: Thinkstock

Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov súhlasí so zmenou kompetencií pre zdravotníckych asistentov za určitých podmienok. Komora má záujem diskutovať s ministerstvom zdravotníctva a nájsť tak spoločné riešenie.

Kompetencie v odbore zdravotnícky asistent treba rozšíriť. Uviedla to Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov vo svojom vyhlásení. Komora tak reagovala na návrh novely vyhlášky o rozsahu praxe v niektorých zdravotníckych povolaniach, ktorá je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Podľa zverejnených informácií stavovská organizácia súhlasí s navýšením kompetencií pre zdravotníckych asistentov za určitých podmienok.

„Na stredných zdravotníckych školách v študijnom programe v odbore zdravotnícky asistent sú od roku 2013 zaradené zdravotné výkony, ako je podanie intramuskulárnej injekcie, či odber venóznej krvi. Študenti počas teoretickej a praktickej výučby vykonávali spomínané výkony, ale ako zdravotnícki asistenti ich v praxi nemohli vykonávať,“ píše sa v stanovisku.

Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov rokovala so zástupcami stredných zdravotníckych škôl ako aj s predstaviteľmi Ministerstva zdravotníctva SR – odborom vzdelávania o úprave kompetencií.

„Ministerstvo zdravotníctva pri príprave novely vyhlášky neoslovilo stavovskú organizáciu. Komora medicínsko-technických pracovníkov má záujem diskutovať o úprave novely vyhlášky s ministerstvom a tak nájsť spoločné riešenie,“ konštatovala komora.

Chcú dôkladnejšie preškolenie

Ak zdravotnícky asistent, ktorý získal úplné stredné odborné vzdelanie na strednej zdravotníckej škole v študijnom odbore zdravotnícky asistent podľa predpisov platných do 31. augusta 2013, nemal v študijnom programe nácvik zdravotných výkonov, môže ich vykonávať len po preškolení. To by mal zabezpečiť zamestnávateľ v spolupráci s príslušnou strednou zdravotníckou školou.

Rozsah preškolenia stanovilo ministerstvo v trvaní najmenej 40 hodín primerane rozdelených na teoretickú časť a na praktickú časť. O preškolení zamestnávateľ vyhotoví záznam, ktorý zašle komore, v ktorej je zdravotnícky pracovník registrovaný.

Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov však navrhuje minimálne 80 hodín rozdelených na teoretickú a praktickú časť.

„Povolanie zdravotnícky asistent do dnešnej doby nebolo pre mnohých mladých ľudí atraktívne, nakoľko v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach boli zaraďovaní v niektorých prípadoch do pozície sanitár, kde ich vzdelanie nebolo adekvátne s výkonom povolania, a preto niektorí zdravotnícki asistenti odchádzajú do zahraničia, alebo začali štúdium na vysokých školách v odbore ošetrovateľstvo,“ vysvetlil člen Rady Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov Patrik Moškurjak.

Problém: platy

Podľa prezidentky komory Janky Strápkovej novela vyhlášky umožní zúročiť získané vedomosti a použiť ich legálne v praxi. „Žiadať vyššie platové ohodnotenie v tejto súvislosti je otázkou budúcnosti. Nedostatok zdravotníckych asistentov a sestier je priamo úmerný výške ponúkaného platu,“ dodala.

Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov zo zákona združuje 13 zdravotníckych povolaní, medzi ktoré patrí aj povolanie zdravotnícky asistent. Registrovaných asistentov vykonávajúcich povolanie v Slovenskej republike eviduje viac ako tritisíc.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať