Úplné zaočkovanie proti koronavírusu neznižuje len riziko nákazy, ale aj príznaky postcovidového syndrómu

Koronavírus, očkovanie
Foto: ilustračné, SITA/AP

Úplné zaočkovanie proti ochoreniu COVID-19 nielenže znižuje riziko nákazy, ale aj postcovidového syndrómu – tzv. dlhého covidu. Ako uvádza spravodajský portál BBC, vyplýva to z nedávneho výskumu uskutočneného expertmi na King’s College London.

Týždne zotavovania

V Británii dosiaľ proti koronavírusu úplne zaočkovali 78,9 percenta tamojšej populácie. Mnoho ľudí, ktorí sa ním nakazili, sa zotavilo do štyroch týždňov.

Viac o téme: Koronavírus

Niektorí však majú aj po prekonaní niekoľko týždňov i mesiacov príznaky ochorenia, čo odborníci označujú ako dlhý covid. To sa môže stať aj pri ochorení s miernym priebehom.

Nákaza u zaočkovaných je minimálna

Zo štúdie publikovanej v časopise The Lancet Infectious Diseases je zrejmé, že očkovanie zachraňuje životy a predchádza vážnemu priebehu ochorenia COVID-19. Vakcíny však vplývajú aj na vznik jeho dlhotrvajúcej formy.

Koronavírusom sa po úplnom zaočkovaní nakazilo iba 0,2 percenta osôb. U piatich percent takýchto ľudí sa vyskytol spomenutý dlhý covid, pričom v nezaočkovanej skupine populácie sa tento údaj pohyboval na úrovni asi 11 percent.

Britský minister zdravotníctva Sajid Javid uviedol, že iba v Anglicku vakcíny zachránili viac ako 105-tisíc ľudských životov a zabránili 24 miliónom prípadov ochorenia COVID-19.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom