Komplexný výskum o deťoch a COVID-19: Školy by sa mohli stať primárnym zdrojom prenosu

Skola, ziaci, ruska
Islandský výskum je vzácny, nakoľko kvôli zatvoreným školám nebolo jednoduché zozbierať dostatok údajov. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Islandská štúdia, ktorú zverejnil časopis National Geographic ukázala, že šírenie nového koronavírusu u detí je výrazne iné ako u dospelých.

Aj keď školy nepredstavujú veľké ohniská nákazy, odborníci varujú, že môžu prispieť k výraznému zhoršeniu situácie. Vedci z Reykjavíku počas jari sledovali dospelých aj deti, spolu 40-tisíc ľudí, ktorí boli v povinnej karanténe. Na základe trasovania a genetického sekvenovania vírusu odhalili zaujímavé výsledky.

Deti mladšie ako 15 rokov boli až o polovicu menej náchylné na to, že sa infikujú vírusom COVID-19 ako dospelí. Zároveň sú tiež o polovicu menej náchylné na prenos nového koronavírusu.

Dospelí sú väčšie riziko

Infikovaní dospelí stále predstavujú pre deti väčšie nebezpečenstvo ako deti pre dospelých. Takmer všetky prenosy koronavírusu na deti totiž pochádzali od dospelých.

Viac o téme: Koronavírus

„Deti môžu byť a sú nakazené a prenášajú to na ostatných, ale deje sa to menej často ako u dospelých,“ vysvetľuje Kári Stefánsson, islandský neurológ, zakladateľ a výkonný riaditeľ biofarmaceutickej spoločnosti deCODE genetics.

Platí tým pádom doteraz rozšírený fakt o tom, že deti rozširujú chorobu menej ako dospelí. Tieto potvrdené závery islandskej štúdie by mohli pomôcť autoritám jednoduchšie sa rozhodovať, či a kedy školy zatvárať.

Nízka infekčnosť

Zatiaľ čo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúča, aby školy boli „posledným zatvoreným prostredím“ a „prvým znovuotvoreným“, na Slovensku sa zodpovedné inštitúcie k situácii stavajú inak.

Treba však myslieť aj na to, že aj keď je výrazne menšia pravdepodobnosť, že deti rozšíria vírus COVID-19, v prípade prepuknutia infekcie v škole sa môže pandemická situácia výrazne zhoršiť.

Ak by boli deti vysoko infekčné, školy by sa s najväčšou pravdepodobnosťou stali novými ohniskami nového koronavírusu, rovnako ako to býva v prípade chrípky. Keďže sa tak nedeje, pandemická situácia na školách aktuálne odráža situáciu v komunite.

Na veku záleží

Stefánsson varuje, že ak by bolo zatvorené všetko okrem škôl a centier starostlivosti o deti, deti by sa potom stali jedným z primárnych zdrojov prenosu. Je však tiež potrebné rozlišovať vek detí.

Výskumy preukázali, že deti v predpubertálnom veku majú výrazne nižšiu pravdepodobnosť, že ochorejú. Úradníci teda pri rozhodovaní o zatvorení škôl musia rozlišovať medzi mladšími deťmi a dospievajúcimi.

Jedna čínska štúdia tiež odhalila, že riziko prenosu v domácnostiach, najmä počas lockdownu, bolo oveľa vyššie ako pri neformálnejších kontaktoch, ako sú napríklad tie, ktoré boli nadviazané v škole.

Americkí vedci zase sledovali viac ako 7 000 školských obvodov a zistili, že miera prípadov nakazenia novým koronavírusom na vysokých školách je takmer trikrát vyššia ako v prípade základných škôl.

Prečo sú detí menej infekčné?

Vedci zatiaľ presne nevedia povedať, prečo je to tak. Jedna z teórií hovorí, že mladšie deti sú častejšie vystavené koronavírusom, čo im poskytuje určitú ochranu pred SARS-CoV-2.

Ďalšia teória zase upozorňuje na to, že deti majú v horných dýchacích cestách menej receptorov ACE2, ktoré sú cieľom koronavírusu. Možným vysvetlením je aj to, že ich menšie pľúca nie sú také „dobré“ pri zachytávaní infekčných čiastočiek alebo tvorbe aerosólov.

Avšak prenos u detí nie je založený iba na biológii, úlohu zohráva aj správanie. Indická štúdia, ktorá skúmala pol milióna ľudí, odhalila „vzorce zvýšeného rizika prenosu“ u detí do 14 rokov vrátane mnohých prípadov, keď boli deti infikované inými deťmi.

Dôležité je aj správanie sa detí

Tento fakt podporuje aj štúdia z Veľkej Británie, ktorá sa zaoberala opätovným otvorením škôl počas leta. Vo viac ako 57-tisíc školách a škôlkach zistili iba 113 prípadov spojených s 55 ohniskami nákazy. Tieto prípady sa navyše prelínali s mierou lokálnej infekcie.

Údaje z Nemecka takisto odrážajú tieto závery. Vedci testovali tisíce detí v Bavorsku na protilátky a zistili, že ich malo šesťkrát viac detí, ako sa očakávalo. Len málo z týchto prípadov spôsobilo širšie ohniská nákazy.

Krajina tiež zhromaždila údaje zo svojich 53-tisíc škôl a denných centier na jeseň tohto roku a ukázalo sa, že v týchto zariadeniach prenášali vírus opäť dospelí, napríklad keď odovzdávali zamestnancom svoje deti.

Príklad z Írska

Po mesiacoch dištančnej výučby je učiteľom aj rodičom úplne jasné, že zavretie školy deťom škodí. Už teraz existuje veľa štúdií a prieskumov o vplyve na duševné zdravie, domácom násilí, ako aj o ekonomických dopadoch na deti v budúcnosti.

Ak by si svet zobral príklad z Írska, školy by sa zrejme nemuseli zatvoriť vôbec. Írske úrady zatvorili telocvične, kostoly, reštaurácie a iné podniky, no školy nechali otvorené. Napriek tomu počet nových prípadov COVID-19 za šesť týždňov poklesol o 80 percent.

Samozrejme, je to určite aj z dôvodu ďalších ochranných opatrení, ktoré Íri zaviedli. Islandský výskum dokazuje, že vďaka nízkej infekčnosti detí sa rozšírenia pandémie na školách báť nemusíme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kári Stefánsson
Firmy a inštitúcie Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbdeCODE genetics