Kontrolná činnosť vlani usporila zdravotným poisťovniam takmer 150 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
peniaze, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Celkový finančný efekt z kontrolnej činnosti zdravotných poisťovní v roku 2019 predstavoval úsporu takmer 149 mil. eur. Vyplýva to zo Správy o stave verejného zdravotného poistenia za rok 2019, ktorú vydal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Je to o takmer 49 % viac, ako rok predtým, čo predstavuje takmer 49 mil. eur. Ako ďalej informuje ÚDZS, zdravotné poisťovne vykonali u poskytovateľov spolu 7 160 priamych kontrol. Vďaka nim usporili vyše 11 mil. eur.

Finančné prostriedky pôjdu na zdravotnú starostlivosť

Ako pre agentúru SITA uviedla Zuzana Štukovská z referátu komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), kumulatívny finančný efekt revíznych kontrol VšZP v roku 2019 predstavoval vyše 74 mil. eur. V porovnaní s rokom 2018 je to nárast o vyše 17 miliónov eur. Štátna poisťovňa podľa Štukovskej všetky finančné prostriedky získané revíznou činnosťou investuje do zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov.

PR špecialista Dôvery Matej Štepianský pre agentúru SITA uviedol, že výsledkom kontrol v roku 2019 boli zistenia nerealizovanej, neodôvodnenej alebo nesprávne vykázanej zdravotnej starostlivosti v sume 42,6 milióna eur. Ako doplnil, finančné prostriedky ušetrené vďaka revíznej činnosti môžu byť použité na zdravotnú starostlivosť.

Pri revízii pomáha aj umelá inteligencia

Na štvrtkovej tlačovej konferencii riaditeľka sekcie zdravotného poistenia Union Elena Májeková uviedla, že Union je vo svojej revíznej činnosti najúspešnejšou spomedzi zdravotných poisťovní. Systémy umelej inteligencie a revízni lekári v Unione totiž dokážu zistiť 64 eur na jedného poistenca.

Ako Májeková povedala, ide o 10 % z kontrolovanej sumy, čo je skoro trikrát viac ako zachytí Dôvera a štyrikrát viac ako VšZP. Ide napríklad o nesprávne vykazované výkony či poistné podvody. „Len minulý rok sme revíznou činnosťou zachytili viac ako 32 mil. eur,“ dodala s tým, že peniaze zachytené revíznou činnosťou sa následne vracajú späť do systému zdravotného poistenia.

Primárnou úlohou je kontrola postupov

Hodnotiť úspešnosť revíznej činnosti prepočítaním jej finančného efektu na jedného poistenca nie je z pohľadu VšZP korektné a doteraz sa tento parameter v oficiálnych štatistikách nevyhodnocoval.

Primárnym poslaním revíznej činnosti nie je neuhradiť lekárom poskytnutú zdravotnú starostlivosť, ale kontrolovať, či bola zdravotná starostlivosť poskytnutá správne,“ uviedla Štukovská.

Rovnako Dôvera nehodnotí efektivitu výškou uložených pokút alebo odhalenými pochybeniami. Ako konštatoval Štepianský, cieľom Dôvery je zabezpečiť, aby bolo vykazovanie zdravotnej starostlivosti zo strany poskytovateľov správne.

„Naším cieľom nie je udeľovať pokuty a hľadať pochybenie pri kontrolách, ale predchádzať im do budúcnosti,“ uzavrel PR špecialista Dôvery.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Štukovská
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouUnion zdravotná poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa