Konzílium odborníkov odporučilo znížiť počet dní domácej karantény

Koronavirus, karanténa
Britským vyšetrovateľom bolo predložených celkom 301 076 prípadov na kontrolu, či sa dané osoby izolujú. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Konzílium odborníkov odporučilo znížiť počet dní domácej izolácie. Namiesto aktuálnych 14-tich dní karantény navrhujú na základe vedeckých dôkazov zníženie na 10-dňovú domácu izoláciu pre tých, ktorí môžu ukončiť karanténu bez testovania.

Viac o téme: Koronavírus

Rovnako tak navrhujú pre tých, ktorí idú najskôr na piaty až šiesty deň na PCR test a výsledok je negatívny, aby izoláciu mohli ukončiť na siedmy deň od začiatky karantény. Znamená to, že ak na siedmy deň nemajú príznaky po negatívnom teste, lekár ich môže uvoľniť z karantény.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Ako ďalej informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, konzílium odborníkov vo štvrtok rokovalo aj o podaní tretej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Odborníci otvorili diskusiu jej podania pre rizikové skupiny populácie. Téma zostala nateraz otvorenou, k uvedenému oslovili ešte ďalšie odborné medzinárodné autority.

Závery rokovania konzília majú odporúčací charakter, posudzovať ich ešte budú ministerstvo zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva SR. Ako Eliášová dodala, o komplexných záveroch bude rezort následne informovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Eliášová