Konzílium označilo 14 rizikových regiónov v bezpečných krajinách. Čo čaká Slovákov po návrate z nich?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rúško, covid 19, pandémia, koronavírus
Ilustračné foto: Getty Images www.gettyimages.com

Za rizikové krajiny epidemiológovia po poslednom zasadnutí konzília označili aj Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Maltu. Od 1. septembra budú musieť všetci, ktorí sa z týchto krajín vrátia na Slovensko, absolvovať karanténu a test na COVID-19.

Konzílium označilo tiež niekoľko rizikových regiónov v bezpečných krajinách:

  • v Česku Prahu a kraj Vysočina,
  • v Rakúsku hlavné miesto Viedeň a regióny Tirolsko a Horné Rakúsko,
  • v Poľsku Pomoranský, Malopoľský región a Sliezske vojvodstvo,
  • v Anglicku Tayside a North West,
  • v Írsku Mid-East a Mid-West,
  • v Estónsku región Ida-Viru Maakond,
  • v Dánsku Midtjylland.

V rizikových regiónoch dbajte na prevenciu, radí minister

Rizikové regióny sú podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího na úrovni takého rizika, aké prevláda v rizikových, t. j. červených krajinách. Rozdiel je však v tom, že po návrate z rizikových regiónov zelených krajín ľudia nebudú musieť absolvovať povinnú karanténu či test na COVID-19, uviedol na dnešnom tlačovom brífingu.

Je však potrebné, aby v čo najväčšej miere dodržiavali protiepidemické preventívne opatrenia, pretože rizikové oblasti sa vyznačujú niekoľkonásobne vyšším stupňom rizika, než aké je napríklad na Slovensku.

Pomôcť pri monitorovaní ľudí majú aj zamestnávatelia

Krajčí zároveň prosí zamestnávateľov o pomoc v monitorovaní ľudí z rizikových krajín.

Nemáme akým spôsobom odkontrolovať, či ten človek, ktorý sa vráti z červenej krajiny, dodrží karanténu a nechá sa testovať. Avšak, vieme, že na pracoviskách sa väčšinou poznáme, vieme najlepšie detegovať, či dotyčný človek bol alebo nebol zahraničí,“ povedal Krajčí na margo otvorených hraníc.

Zamestnávateľom radí získať informácie napríklad prostredníctvom čestného vyhlásenia zamestnancov o tom, či sa (ne)vrátili z rizikovej krajiny pred príchodom na pracovisko.

Verí, že ľudia sa budú správať zodpovedne, v praxi však budú prebiehať aj kontroly pracovísk s cieľom zistiť, či si zamestnanci plnia povinnosť nahlasovania pobytu v rizikovej krajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Krajčí