Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 16 nakazených aj úmrtie, Matovičova vláda predĺžila kontroly na hraniciach (online)

KORONAVÍRUS: Triedenie a testovanie pacientov
Foto: SITA/FNsP Žilina.

Na Slovensku máme od začiatku pandémie už spolu 1446 prípadov nového koronavírusu. Za posledný deň (streda) pribudlo 16 nových nových prípadov.

Bohužiaľ bolo nahlásené aj jedno úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19, evidujeme ich tak spolu už 26. Počet vyliečených pacientov sa zvýšil o 44 na 806. V utorok otestovali 5161 ľudí a počet testov na Slovensku atakuje 110-tisíc.

Za posledných sedem dní na Slovensku pribudlo iba 49 pozitívnych testov (streda – 16, utorok – 8, pondelok – 8, nedeľa – 5, sobota – 1, piatok – 4, štvrtok – 7). Kĺzavý medián však aj napriek 16 novým prípadom, zostal na čísle 4.

Viac o téme: Koronavírus

Od stredy je na Slovensku otvorených viac obchodov a povolených je aj viac služieb, ale napríklad aj bohoslužby. Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) načrtol plán otvárania škôl, žiakov by chcel v laviciach už v júni. Matovičova vláda rozhodla a predĺžení kontrol na hraniciach a vedci zistili, že nový koronavírus Covid-19 má stovky mutácií

V počte obetí majú smutné prvenstvo USA (vyše 75-tisíc). Nasledujú Veľká Británia (30 076), Taliansko (29 958), Španielsko (26 070) a Francúzsko (25 809).

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia Covid-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

20:00 Ďakujeme za sledovanie štvrtkového online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

19:58 Počet obetí v Španielsku sa za posledných 24 hodín zvýšil o 213 na 26 070. Testy potvrdili ochorenie u ďalších 3173 osôb a celkový počet potvrdených prípadov sa zvýšil na 256 855.

19:51 Britská vláda vo štvrtok upozornila ľudí, že majú očakávať len „veľmi limitované“ uvoľňovanie obmedzení. Nové kroky v súvislosti s pandémiou má oznámiť v nedeľu britský premiér Boris Johnson. Premiér by mal predstaviť plány pre “dve fázy” uvoľňovania, pričom niektoré opatrenia vstúpia do platnosti už v pondelok.

19:40 V USA už ochoreniu Covid-19 podľahlo 75 558 ľudí, za posledný deň pribudlo 759 úmrtí. Počet pozitívnych prípadov stúpol o 7915 na 1 271 007.

19:32 Japonsko schválilo experimentálny liek remdesivir na liečbu ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus. Antivirotikum americkej spoločnosti Gilead Sciences odobrili tamojšie úrady v zrýchlenom procese, len štyri dni po tom, čo si firma podala prihlášku. Remdesivir je prvý schválený liek na koronavírus v Japonsku. Dostávať ho budú hlavne vážne chorí pacienti.

Remdesivir pôvodne vyvinuli na liečbu eboly. Liek by mohol zabrániť koronavírusu v množení sa v tele. Minulý týždeň v piatok jeho použitie pre pacientov s COVID-19 schválil aj americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA).

19:13 Vo Veľkej Británii zomrelo v dôsledku nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, už celkovo 30 076 ľudí. V tamojších nemocniciach, opatrovateľských domovoch a na ďalších miestach pribudlo za jeden deň ďalších 649 mŕtvych. Krajina sa tak stala druhou na svete, kde počet obetí presiahol hranicu 30-tisíc.

18:58 V Taliansku za posledných 24 hodín pribudlo 1401 nových prípadov koronavírusu a celkovo už pozitívne otestovali 215 858 ľudí. Pribudlo aj 274 mŕtvych a celkovo tak v krajine majú 29 958 obetí ochorenia Covid-19.

18:36 V nemocnici v meste Southampton visí nové dielo britského streetartového umelca Banksyho, ktorým si uctil zdravotníckych pracovníkov. Zarámovaný čierno-biely obraz s názvom Game Changer zobrazuje malého chlapca, ktorý sedí na zemi a hrá sa s bábkou superhrdinky s podobou zdravotnej sestry. Batman a Spiderman ležia vedľa odhodení v smetnom koši.

Banksy
Nové dielo umelca Banksyho visí v nemocnici v meste Southampton. Foto: SITA/AP, Andrew Matthews

18:19 Britské úrady stiahli vďaka novej službe, do ktorej sa zapája verejnosť, 300 podvodných webstránok. Mnohé zo stiahnutých webstránok sa týkali koronavírusu – údajne predávali testy, rúška na tvár či vakcíny. Ďalšie zase napodobňovali vládne webstránky a návštevníkov sa pokúšali presvedčiť, aby poskytli ich platobné údaje.

18:00 Taliansko po takmer dvoch mesiacoch povolí slávenie omší a iných obradov, napríklad svadieb. Náboženské obrady boli zakázané v dôsledku koronakrízy od 9. marca. V krajine končí obmedzenie 18. mája, platiť však budú striktné bezpečnostné opatrenia. Kňazi aj veriaci musia mať ochranu tváre a musia dodržiavať dostatočný sociálny odstup. Dohodu podpísala talianska vláda a konferencia biskupov.

17:42 Grécko od 18. mája otvorí Akropolu a ďalšie staroveké pamiatky. Turisticky atraktívne miesta boli zatvorené od polovice marca v dôsledku pandémie koronavírusu.

Akropola
Foto: SITA/AP

17:24 Cyprus začal testovať na COVID-19 desať percent migrantov, žijúcich v tamojších dvoch prijímacích centrách. Predstaviteľ z cyperského ministerstva vnútra Loizos Michael pre agentúru AP uviedol, že zdravotníci začali s testmi tento týždeň, pričom ich absolvuje vyše 100 ľudí.

Prípady ochorenia medzi migrantmi, ktorých zadržiavajú v centrách v súlade s prísnymi opatreniami proti koronavírusu, zatiaľ nepotvrdili, podotkol Michael. Zadržiavanie migrantov podľa neho skončí 21. mája, zároveň s uvoľňovaním ostatných opatrení proti šíreniu vírusu, ak zostane miera infekcie na súčasnej minimálnej úrovni.

17:08 Negatívny test na ochorenie Covid-19 nie je podmienkou na to, aby mohli pacienta operovať. „Pacient môže byť operovaný po dodržaní dvojtýždňovej karantény. Ak si zdravotnícke zariadenie vyžaduje ešte aj test, a tento je indikovaný lekárom, takýto test má byť preplatený z verejného zdravotného poistenia,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

16:52 Zákazníčka reštauračného zariadenia McDonald’s v Spojených štátoch postrelila dvoch miestnych zamestnancov, pretože ju nahnevalo, že je uzavretá jedálenská časť prevádzky. Žena vošla do lobby prevádzky McDonald’s v Oklahoma City, kde jej povedali, že jedálenská časť je z bezpečnostných dôvodov súvisiacich s pandémiou zatvorená. Na zamestnancov vystrelila dve až tri guľky.

16:40 Ministerstvo hospodárstva SR pripravilo legislatívny návrh, ktorým chce pomôcť cestovným kanceláriám, ako aj ich klientom prekonať súčasnú situáciu spôsobenú pandémiou. Ako ďalej vo štvrtok informoval štátny tajomník rezortu hospodárstva Ján Oravec, na základe neho by mali cestovné kancelárie možnosť odložiť realizáciu zakúpených zájazdov až do konca augusta budúceho roka namiesto vrátenia peňazí.

16:14 Vďaka stabilizujúcej sa epidemiologickej situácii na Slovensku môže dôjsť k znovuotvoreniu detských ihrísk. Aj na týchto miestach je však potrebné striktné dodržiavanie prísnych hygienických opatrení. Úrad verejného zdravotníctva SR v tejto súvislosti zdôrazňuje potrebu obmedzeného počtu súčasne sa hrajúcich detí. Tiež pripomína povinnosť nosenia rúšok a takisto povinnosť rodičov alebo osôb sprevádzajúcich deti zabezpečiť, aby sa deti fyzicky kontaktovali minimálne. Odporúčaný odstup je dva metre.

Hygienici tiež akcentujú povinnosť rodičov alebo osôb sprevádzajúcich deti mať so sebou prostriedok na dezinfekciu rúk. Povinnosť dezinfekcie sa v prípade ihrísk týka aj ich prevádzkovateľov.

15:46 Štátne karanténne centrá sú preplnené a o náhrade povinnej štátnej karantény sa bude rokovať. Alternatívou by mohla byť podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího mobilná aplikácia, zatiaľ však jej využívanie nebolo dostatočne legislatívne ošetrené. Inteligentná karanténa by podľa šéfa rezortu zdravotníctva mala zmysel, nakoľko sú štátne karantény preplnené.

15:28 Žiadateľom o štátne príspevky v projekte Prvá pomoc odišlo na účty už vyše 20 miliónov eur. Po rokovaní vlády o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina).

MPSVR SR: Projekt pre zamestnancov a podnikateľov
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

15:18 Takmer 3,2 mil. nových nezamestnaných v USA minulý týždeň požiadalo o štátnu podporu pre zatvorenie firiem vyvolané pandémiou koronavírusu. Za posledných sedem týždňov, čiže od začiatku šírenia sa koronavírusu, už o štátne dávky požiadalo 33,5 mil. nezamestnaných Američanov. Ide o takmer pätinu všetkých amerických zamestnancov podľa februárových údajov, keď bola miera nezamestnanosti v krajine na 50-ročnom minime 3,5 percenta. V piatok americká vláda zverejní správu o situácii na trhu práce v USA v apríli, pričom pravdepodobne bude najhoršia od druhej svetovej vojny. Prognózuje sa, že nezamestnanosť v krajine za apríl bude na úrovni prinajmenšom 16 percent.

14:56 Liečba pomocou plazmy od osoby, ktorá sa z ochorenia Covid-19 zotavila, viedla k rapídnemu zlepšeniu stavu ženy postihnutej touto chorobou. Oznámil to riaditeľ nemocnice v poľskom meste Kedzierzyn-Kožle Jacek Mazur. Pacientka bola pred nasadením tejto liečby po akútnom cisárskom reze vo vážnom stave a na pľúcnej ventilácii.

Avšak 36 hodín po liečbe plazmou už mohli 31-ročnú ženu odpojiť od prístrojov a začala dýchať sama. Po ďalších 24 hodinách sa jej stav zlepšil natoľko, že ju previezli z jednotky intenzívnej starostlivosti na bežnú nemocničnú izbu. Jej stav je medzičasom už dobrý. “To zlepšenie bolo ohromujúce,” povedal Mazur pre televíznu stanicu TVN24.

Pred nasadením plazmy strávila pacientka týždeň na jednotke intenzívnej starostlivosti vo vážnom a zhoršujúcom sa stave. V nemocnici sa nachádza od 23. apríla. Jej dieťa, ktoré sa narodilo predčasne v 30. týždni tehotenstva, infikované nebolo. Potrebovalo však intenzívnu starostlivosť a previezli ho preto do inej nemocnici. Jeho stav sa rovnako zlepšuje.

14:41 Organizácia Spojených národov (OSN) zvýšila žiadosť o medzinárodnú humanitárnu pomoc v súvislosti s pandémiou koronavírusu z dvoch na 6,7 miliardy dolárov (6,2 miliardy eur). Šéf Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Mark Lowcock zopakoval, že vrchol pandémie sa v najchudobnejších krajinách neočakáva počas ďalších troch až šiestich mesiacov. Avšak už teraz tam registrujú klesanie príjmov a straty pracovných miest, pokles dodávok potravín a rastúce ceny, pričom deti nie sú očkované.

Nová výzva OSN zverejnená vo štvrtok zahŕňa deväť dodatočných chudobných krajín: Benin, Džibutsko, Libériu, Mozambik, Pakistan, Filipíny, Sierra Leone, Togo a Zimbabwe. Lowcock povedal, že v najchudobnejších štátoch už môžeme vidieť upadanie ekonomík, keďže im chýbajú výnosy z exportu či turizmu. “Ak nezasiahneme teraz, musíme sa pripraviť na výrazný nárast počtu konfliktov, hladu a chudoby. Hrozia aj početné hladomory,“ varuje koordinátor núdzovej pomoci.

14:24 Komisia pre reformu štátnej správy bude musieť okamžite po svojom zriadení riešiť otázku zmeny financovania samospráv. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) a primátor Trenčína Richard Rybníček.

14:09 Počet obetí v Španielsku sa za posledných 24 hodín zvýšil o 213 na 26 070. Testy potvrdili ochorenie u ďalších 3173 osôb a celkový počet potvrdených prípadov sa zvýšil na 256 855.

13:56 Policajti nie sú len na hraničných priechodoch, ale 24 hodín denne aj na zelenej hranici.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:35 Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozorňuje na množiace sa prípady špekulatívneho predaja rýchlotestov na Covid-19. Verejnosť vyzýva, aby si nekupovala rýchlotesty.

13:17 Francúzsko-holandská letecká skupina Air France-KLM za prvý kvartál vykázala stratu 1,8 mld. eur, ktorá vznikla hlavne počas niekoľkých týždňov v marci, keď cestovné obmedzenia uzemnili lietadlá po celom svete. Skupina, ktorá získala miliardy eur v rámci núdzovej pomoci od vlád Francúzska a Holandska, prognózuje, že jej výsledky za druhý kvartál budú oveľa horšie, keďže letecká preprava klesla o 95 percent.

Tržby Air France-KLM v priebehu januára až marca sa oproti rovnakému štvrťroku vlaňajška znížili o 15 percent na úroveň 5 mld. eur. Skupina predpokladá pomalé obnovovanie leteckej aktivity počas leta, ale odhaduje, že v treťom kvartáli bude letecká doprava stále o 80 percent slabšia v porovnaní s predošlými rokmi.

13:04 Vláda vo štvrtok schválila návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorým sa majú vzhľadom na koronakrízu upraviť pravidlá pre posúdenie vzniku a zániku povinného nemocenského a dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO).

12:53 Úrad verejného zdravotníctva SR za istých podmienok povolil prítomnosť verejnosti na zasadnutiach štátnych a samosprávnych orgánov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:45 Tlmočníci posunkového jazyka vymenili štíty za priesvitné rúška. Slovenský zväz nepočujúcich (SZN) zabezpečil pre tlmočníkov posunkového jazyka priesvitné rúška, ktoré sú bezpečnejšie z hľadiska ochrany a bezpečnosti zdravia tlmočníkov. Nové rúška budú mať od štvrtka 7. mája. Agentúru SITA o tom informuje Jaroslav Cehlárik, predseda SZN.

Andrej Doležal
Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (vpravo) počas tlačovej konferencie v rámci rokovania 17. schôdze vlády SR. Bratislava 7. máj 2020. Foto: SITA/Úrad vlády SR

12:34 Bratislava chce podnikateľom odpustiť dane za užívanie verejného priestranstva.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:21 Poľské koaličné vládne strany sa dohodli na odložení prezidentských volieb, ktoré sa mali konať v nedeľu. Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že strana Právo a spravodlivosť (PiS) chcela, aby sa voľby konali napriek pandémii koronavírusu a Poliaci si znovuzvolili súčasnú hlavu štátu.

Prezident Andrzej Duda, ktorého päťročné funkčné obdobie sa skončí 6. augusta, je pritom podľa prieskumov verejnej mienky aj favoritom volieb. Menšia koaličná strana Porozumenie a opozícia však tvrdili, že PiS kladie svoje politické ciele nad verejné zdravie. Voľby by sa mali uskutočniť v najskoršom možnom termíne a budú sa konať prostredníctvom poštového hlasovania.

Medzinárodní i poľskí volební pozorovatelia však upozorňujú, že takéto voľby nebudú dostatočne transparentné a ani spravodlivé, keďže kandidáti museli v súvislosti s bezpečnostnými opatreniami proti šíreniu koronavírusu prerušiť kampaň. Poľsko dosiaľ potvrdilo necelých 15-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom a 733 úmrtí. Podľa ministra zdravotníctva však epidémia v krajine ešte nedosiahla vrchol.

12:12 Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) na základe rozhodnutia vlády od nedele 10. mája 2020 po takmer dvoch mesiacoch čiastočne obnoví vnútroštátnu dopravu.

Vlak, železnice
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková.

11:55 Úrad vlády na sociálnej sieti Facebook upozorňuje, aby sme sa neprestávali chrániť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:40 Zákon ukladá fyzickým osobám povinnosť znášať náklady, ktoré pri štátnej karanténe vzniknú.

11:33 Kontroly na hraniciach s Rakúskom, Českou republikou, Poľskom a Maďarskom sa predĺžia. Vláda vo štvrtok schválila nariadenie z dielne ministerstva vnútra, podľa ktorého bude vstup na územie SR naďalej možný na vybraných hraničných priechodoch a letiskách. „Pôjde o druhé predĺženie dočasného obnovenia kontroly hraníc na vnútorných hraniciach SR za účelom zníženia rizika šírenia koronavírusu,“ konštatuje predkladacia správa nariadenia.

11:17 Rusko vo štvrtok nahlásilo ďalších viac ako 11-tisíc potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Je to zároveň doterajší rekordný denný prírastok v krajine, kde od vypuknutia pandémie potvrdili celkovo 177-tisíc infikovaných. Rusko sa tak v celosvetovom meradle dostalo na piate miesto v počte nakazených, pričom už predbehlo aj Nemecko a Francúzsko.

Skutočné čísla sú však zrejme oveľa vyššie, keďže nie každý sa nechá otestovať a množstvo nakazených nemá žiadne príznaky. Moskovský starosta minulý týždeň uviedol, že približne dve percentá obyvateľov mesta, teda zhruba 200-tisíc ľudí, sa nakazilo vírusom. Moskva v súčasnosti registruje 93-tisíc potvrdených prípadov.

11:02 Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny eviduje za mesiac apríl štyri hromadné prepúšťania v Žilinskom kraji. Najrozsiahlejšie prepúšťanie ohlásila spoločnosť z Oravy, ktorá podniká v oblasti kovania a lisovania.

10:47 V Česku môžu pokračovať v kontrolovanom uvoľňovaní prijatých opatrení. Ako na Twitteri informuje minister zdravotníctva Adam Vojtěch, že výsledky štúdie ukázali obmedzenia boli prijaté včas. „Už nemáme plošný problém, ale objavujú sa lokálne ohniská,“ uviedol s tým, že tie budú riešiť s cielenými opatreniami v spolupráci s armádou.

10:35 Britská ekonomika sa v dôsledku opatrení proti pandémii koronavírusu v prvej polovici tohto roka prepadne až o 30 percent.

Vyplýva to z prognózy, ktorú zverejnila vo štvrtok britská centrálna banka. Ekonomika podľa banky smeruje k „veľmi strmému prepadu“ a výrazne vzrastie aj nezamestnanosť. Bank of England ďalej vo štvrtok ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu bez zmeny na úrovni 0,1 %.

V závislosti od dĺžky a rozsahu trvania reštriktívnych opatrení sa môže britská ekonomika tento rok zmenšiť o 14 percent. Spotrebiteľský dopyt sa po bezprecedentnom prepade z konca marca a začiatku apríla stabilizoval. Celková spotreba britských domácností vo Veľkej Británii podľa centrálnej banky tento rok klesne o zhruba 30 percent.

10:23 Pandémia nového koronavírusu sa pravdepodobne začala už niekedy medzi 6. októbrom a 11. decembrom 2019.

Koronavírus
Foto: ilustračné, GettyImages

10:09 Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) má k dispozícii 8-tisíc rýchlotestov, ktoré sa využívajú na testovanie zamestnancov i klientov DSS.

9:57 Prieskum odhalil, že 51 percent Britov videlo falošné správy o koronavíruse, vrátane tých, podľa ktorých šírenie vírusu súvisí s 5G sieťami.

9:45 Zo 16 nových prípadov ochorenia Covid-19 ich najviac pribudlo v Nitrianskom kraji – 9.

Koronavírus, Slovensko, kraje, štatistika

9:39 Kĺzavý medián aj napriek 16 novým prípadom, zostal na čísle 4.

9:37 V súvislosti s koronavírusom je na Slovensku hospitalizovaných 162 ľudí. Z nich u 35 pacientov bolo ochorenie Covid-19 potvrdené a štyria sa nachádzajú na jednotke intenzívnej starostlivosti. Na pľúcnu ventiláciu je pripojený jeden pacient.

9:34 V stredu na Slovensku otestovali 5141 ľudí, celkovo sme tak od začiatku pandémie urobili už takmer 110-tisíc testov.

9:31 Počet prípadov nového koronavírusu na Slovensku sa za posledný deň zvýšil o 16 na 1446. Bohužiaľ bolo nahlásené aj jedno úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19, evidujeme ich tak spolu už 26.

9:20 Vládny kabinet Igora Matoviča (OĽaNO) bude vo štvrtok rokovať o predĺžení kontroly na hraniciach do 27. mája. Išlo by tak o druhé predĺženie dočasného obnovenia kontroly vnútorných hraniciach SR za účelom zníženia rizika šírenia koronavírusu.

9:01Česku v stredu zaznamenali 78 nových prípadov ochorenia Covid-19, ich počet sa tak celkovo zvýšil na 7979. Ako informuje ministerstvo zdravotníctva urobili 8287 (spolu ich majú už 286 821). Od začiatku pandémie evidujú 263 obetí a 4214 vyliečených pacientov.

8:38 Počet obetí nového ochorenia Covid-19 sa prehupol cez 265-tisíc a vyliečených je už viac ako 3,3 milióna pacientov.

Koronavírus, svet, štatistiky

8:20 Prevenciou zdravotných komplikácií pri Covid-19 môže byť aj jeden z najdôležitejších stimulantov imunity – vitamín D.

7:54 Google sa už po niekoľkýkrát počas pandémie nového koronavírusu zmenil, ale tentokrát neďakuje. „Zostaňte doma a hrajte sa s obľúbenými sviatočnými logami na domovskej stránke Google z minulosti,“ vyzýva.

Google

7:29 Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch na Twitteri uviedol, že u väčšiny populácie prebieha ochorenia Covid-19 s veľmi miernymi príznakmi (70 percent) a desiatich až 30 percentách je úplne bez príznakov. Dobrou správou podľa neho je, že choroba veľmi nezasiahla zraniteľné skupiny obyvateľstva, ako sú seniori či ľudia s chronickými ochoreniami, ktorých ochránili karanténne opatrenia.

7:13 Britská vláda plánuje vo štvrtok sprísniť opatrenia súvisiace s bojom proti novému koronavírusu. Premiér Boris Johnson v stredu stanovil, že do konca mája musia denne otestovať 200-tisíc osôb.

7:00 Do Domova sociálnych služieb (DSS) v Pezinku doručujú poštu za dodržania prísnych epidemiologických opatrení.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

6:42 Vrátia sa žiaci a študenti ešte do prázdnin do škôl? Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) načrtol možný plán ich otvárania.

6:21 Za posledných sedem dní na Slovensku pribudlo iba 38 pozitívnych testov (utorok – 8, pondelok – 8, nedeľa – 5, sobota – 1, piatok – 4, štvrtok – 7, streda – 5). Sedemdňový kĺzavý medián zostal štvrtý deň za sebou na čísle 4. Aktuálne čísla za stredu oznámia vo štvrtok pred desiatou dopoludnia.

6:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom