Koronavírus: Matovič zavrel do odvolania školy a v nedeľu obchody. Taliansko hlási ďalších 743 obetí (online)

KORONAVÍRUS: Zasadnutie Ústredného krízového štábu
Sprava: Predseda vlády SR Igor Matovič a minister vnútra SR Roman Mikulec počas tlačovej konferencie po zasadnutí Ústredného krízového štábu SR na Úrade vlády SR v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV) na Slovensku. Bratislava, 24. marec 2020. Foto: SITA/Jana Birošová.

ONLINE (MINÚTA PO MINÚTE) —> STREDA 25. marec 2020

Na Slovensku doteraz máme potvrdených 205 prípadov nového koronavírusu. Ako na utorňajšej tlačovej konferencii povedal hlavný hygienik Ján Mikas, v pondelok pribudlo 19 nakazených. Dodal, že o aktuálnych číslach budú informovať každý deň približne o deviatej ráno.  Premiér Igor Matovič oznámil aj nových 40 opatrení, ktoré schválila vláda a krízový štáb.

Tlačová konferencia Igora Matoviča o prijatých opatreniach

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac o téme: Koronavírus

Najviac obetí stále pribúda v Taliansku, v utorok ich počet stúpol o 743 na 6720.  V počte mŕtvych za Talianskom nasledujú Čína s 3270, Španielsko s 2696, Irán s 1934, Francúzsko s 1100, USA s 667 a Veľká Británia s 422 obeťami.

Príznaky ochorenia COVID-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

 • Banská Bystrica – 0918 659 580
 • Bratislava – 0917 426 075
 • Nitra – 0948 495 915
 • Trnava – 0905 903 053
 • Trenčín – 0911 763 203
 • Košice – 0918 389 841
 • Prešov – 0911 908 823
 • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

 • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie utorňajšieho online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

21:38 Americký prezident Donald Trump v utorok všetkým pripomenul, že pochádza zo sveta biznisu. Vo vystúpení prenášanom naživo z Bieleho domu televíziou Fox News vyhlásil, že chce čím skôr zrušiť prísne opatrenia na boj proti koronavírusu, pretože je presvedčený, že ich dlhšie ponechanie v platnosti by nezvratne poškodilo americkú ekonomiku, čo sa nesmie stať. Trump zanovito obhajoval teóriu, že kolaps hospodárstva by údajne pripravil o život viac ľudí ako koronavírus, ktorého nebezpečenstvo opakovane spochybňoval.

Trumpove zvláštne, či minimálne polemické výroky zazneli pritom práve v deň, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že podľa jej očakávaní by sa práve Spojené štáty mohli stať po Číne a Taliansku ďalším hlavným svetovým ohniskom nákazy. „Takýmto spôsobom zničíte krajinu, ak ju uzatvoríte,“ argumentoval Trump v prenose na Fox News. „Ak uvrhnete hospodárstvo do veľkej recesie, stratíte viac ľudí (ako z dôvodu nakazenia koronavírusom – pozn. SITA), „ povedal.

Život by sa podľa Trumpa mal vrátiť do normálu ešte pred Veľkou nocou. „Treba spraviť toto rozhodnutie. Priniesol som si sem nejaké čísla. Každoročne zomierajú tisíce a tisíce ľudí na chrípku. Ale zato ešte nezatvárame ekonomiku. Každoročne zomierajú tisíce ľudí pri automobilových nehodách,“ pokúšal sa argumentovať Trump. „Musíme sa vrátiť do práce. Naša krajina chce opäť pracovať,“ vyhlásil americký prezident.

21:15 Počet obetí v Česku vzrástol na tri, informoval na Twitteri minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

21:02 Domáce zvieratá človeka v karanténe by sa nemali dostať do kontaktu s inými ľuďmi alebo zvieratami.

20:44 Minister školstva má oprávnenie posúvať termíny maturitných skúšok či Testovania 9 a tiež možnosť zrušiť ich pre daný školský rok. Vyplýva to z novely zákona o výchove a vzdelávaní, ktorú schválilo plénum v zrýchlenom režime 121 hlasmi. Ide o zmenu, ktorá je reakciou na vyhlásenie mimoriadnej situácie a núdzového stavu z dôvodu šírenia koronavírusu na Slovensku.

20:23 Z Francúzska v utorok ohlásili ďalších 240 mŕtvych a spolu ich majú už 1100. Počet potvrdených prípadov sa zvýšil o 2448 na 22 304.

20:08 Štvorčlenná slovenská rodina sa z choroby vyliečila bez potreby hospitalizácie.

19:49 Banskobystrická župa spustila donášku potravín pre seniorov. Zatiaľ v okresoch Brezno a Banská Bystrica.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:37 Podľa štúdie zverejnenej v National Science Review by v populácii mohli kolovať dva kmene nového koronavírusu.

19:11 Robert Fico kritizuje jedno z ohlásených opatrení, „špehovací“ zákon vraj porušuje ľudské práva. 

18:46 Greta Thunberg na Instagrame napísala, že zrejme prekonala ochorenie COVID-19. Po návrate zo strednej Európy sa necítila dobre a posledné dva týždne strávila v karanténe.

18:30 Prezidentka Zuzana Čaputová telefonovala s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom a českým prezidentom Milošom Zemanom ohľadom koronavírusu a požiadala ich o pomoc.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:10 V Taliansku za posledných 24 hodín pribudlo ďalších 743 mŕtvych.

17:59 Česká republika aktuálne hlási 1394 pozitívnych prípadov na koronavírus, 1386 ľudí je stále nakazených, osem sa uzdravilo a dvaja zomreli.

17:44 Polícia Slovenskej republiky chystá online vysielanie pre tínedžerov o koronavíruse a mimoriadnych opatreniach.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:23 Advokáti poskytnú občanom bezplatnú právnu pomoc počas karantény súvisiacej so šírením sa koronavírusu. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory Alexandra Donevová. Občania môžu požiadať o pomoc cez internet, na stránke komory www.sak.sk nájdu potrebné údaje. Predmetom bezplatnej právnej pomoci nie je spisovanie dokumentov a podaní, ani iné úkony voči súdu. O uvedenú formu pomoci je možné požiadať od 24. marca do 7. apríla.

17:06 Nemecká spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko v utorok ponúkla talianskym úradom liečbu desiatich talianskych pacientov s ochorením COVID-19 v miestnych nemocniciach.

Krajina tak nasleduje príklad Saska, ktoré už skôr ohlásilo, že poskytne liečbu ôsmim pacientom z Talianska. Rozhodnutie Severného Porýnia-Vestfálska oznámil v utorok predseda krajinskej vlády Armin Laschet. Podobne pomáhajú aj tri nemecké spolkové krajiny hraničiace s Francúzskom, ktoré prijímajú francúzskych pacientov.

Vo všetkých týchto prípadoch ide len o symbolické gesto, keďže vo Francúzsku zomierajú každý deň desiatky a v Taliansku a Španielsku stovky ľudí s ochorením COVID-19.

Koronavírus, Nemecko
Zdravotnícki pracovníci odoberajú ľuďom vzorky na otestovanie na koronavírus. Mníchov, Nemecko. 24. marec 2020 Foto: SITA/AP

16:51 Čím je v lepšej psychickej pohode rodič, tým je vyššia šanca, že sa tak bude cítiť aj dieťa. Povedala to pre agentúru SITA psychologička z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) Beáta Sedlačková. Dodala, že ak rodič prežíva izoláciu úzkostne, je sám plný obáv, prenáša to aj na dieťa. Rodič by mal spozornieť, ak je dieťa dlhšie smutné, nekomunikatívne a uzatvára sa do seba.

16:35 Železničná spoločnosť Slovensko potvrdila, že je pripravená bezplatnú prepravu zrušiť okamžite.

„Je k tomu však nevyhnutný súhlas vlády, keďže bezplatná preprava aj vznikla nariadením vlády, a takisto pokyn od nášho akcionára, Ministerstva dopravy a výstavby SR,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ZSSK Tomáš Kováč. Takisto je podľa neho na vláde a ministerstve dopravy rozhodnutie o prípadnom zrušení bezplatnej prepravy pre dôchodcov.

16:10 Parlament prerokuje oprávnenie pre ministra školstva posunúť termíny maturitných skúšok či Testovania 9 a tiež možnosť zrušiť ich pre daný školský rok v skrátenom legislatívnom konaní. Za návrh hlasovalo 107 poslancov na tretej schôdzi parlamentu, ktorá začala dnes o pätnástej hodine. Ide o zmenu, ktorá je reakciou na vyhlásenie mimoriadnej situácie a núdzového stavu z dôvodu šírenia koronavírusu na Slovensku.

16:01 V Španielsku za jediný deň pribudlo vyše 500 obetí, celkovo ich už krajina eviduje 2696.

15:47 Štát chce získavať od mobilných operátorov lokalizačné dáta o zákazníkoch, aby mohol identifikoval ľudí, ktorí sú alebo potenciálne môžu byť nakazení koronavírusom.

15:38 Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zohľadní epidemiologickú situáciu aj pri preventívnych prehliadkach.

15:26 Hlavný vstup Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) slúži výhradne pre zamestnancov nemocnice.

15:14 Poslanec Alojz Baránik z SaS nemá koronavírus, podozrenie je u člena jeho rodiny

15:06 Asi 300-tisíc občanov Európskej únie uviazlo v zahraničí a stále sa nemôže dostať domov pre pandémiu koronavírusu. Portugalský minister zahraničia Augusto Santos Silva preto vyzval EÚ, aby vyčlenila finančné fondy a zorganizovala repatriačné lety pre všetkých, ktorí sa chcú vrátiť do krajín Únie. Informovala agentúra AP.

15:03 Univerzita Komenského v Bratislave do odvolania prerušila prezenčnú výučbu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:54 Koronavírusom sa nakazil aj bývalý fínsky prezident, diplomat a laureát Nobelovej ceny za mier Martti Ahtisaari. 82-ročný fínsky exprezident sa podľa agentúry AP zatiaľ cíti dobre. Pozitívna na koronavírus je aj Ahtisaariho manželka.

14:48 Osemdesiatpäť percent nových potvrdených prípadov a úmrtí v dôsledku pandémie koronavírusu pochádza z Európy a Spojených štátov.

Informovala o tom v utorok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Zároveň varovala, že pandémia je stále v počiatočnom štádiu a počet nakazených ešte „výrazne“ stúpne.

Španielsko zaznamenalo rekordný denný nárast prípadov, v krajine pribudlo 6 584 nakazených. O 500 stúpol aj počet obetí, ktorých má Španielsko už celkovo 2 696. Hovorkyňa WHO Margaret Harrisová však v Ženeve uviedla, že je tu „iskrička nádeje“ pre najťažšie zasiahnutú krajinu Európy Taliansko, kde dva dni po sebe počet nových prípadov a úmrtí mierne klesol. Celkovo tam registrujú aktuálne 6 077 mŕtvych, počet infikovaných sa blíži k 64-tisíc.

Počet nakazených v USA medzičasom presiahol 46-tisíc a krajina sa tak ocitla v štatistikách potvrdených prípadov už na treťom mieste za Čínou a Talianskom. Počet obetí sa tam vyšplhal na 593.

Celosvetovo sa novým koronavírusom nakazilo už vyše 380-tisíc ľudí a viac než 16-tisíc ich pandémii podľahlo.

14:36 Letná olympiáda v Tokiu tento rok nebude, taký je verdikt utorkovej telekonferencie medzi japonským premiérom Šinzóm Abem a prezidentom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasom Bachom.

Letná olympiáda Tokio
Foto: ilustračné, SITA/AP.

14:22 Slovenskej ekonomike hrozí v tomto roku pre koronavírus prepad až do 10 percent, prognózuje Národná banka Slovenska (NBS) a priblížila tri rôzne scenáre.

14:15 Rodina zo Slovenska, ktorá bola pre koronavírus od 6. marca v karanténe v rakúskej pohraničnej obci Kittsee, sa uzdravila.

14:12 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zrušilo aj písomnú a externú časť maturity a testovanie deviatakov a štvrtákov na osemročnom gymnáziu pre tento školský rok. Ústne maturity by sa mali uskutočniť do dvoch týždňov od obnovenia vyučovania, a to v termíne do 30. júna 2020.

13:58 Mjanmarsko sa stalo 196 krajinou, v ktorej sa potvrdila nákaza novým koronavírusom. Prvé dva prípady zaznamenali v utorok u dvoch ľudí, ktorí sa vrátili domov z USA a Británie. Ako uviedla agentúra Reuters, správy o nákaze okamžite spôsobili obchodnú paniku v hlavnom meste Rangún. Krajina už minulý týždeň zakázala masové podujatia a uzavrela hranice, ďalšie opatrenia budú nasledovať podľa vývoja situácie.

13:42 Japonský premiér Šinzó Abe v utorkovom rozhovore s prezidentom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasom Bachom ponúkol odklad Hier XXXII. olympiády v Tokiu o jeden rok. Správu priniesla verejnoprávna televízia NHK. Podľa lídra japonskej vlády je odklad nevyhnutný, ak sa svetu nepodarí rýchlo zvládnuť krízu spôsobenú šírením koronavírusu. Abe tiež v utorok prezradil, že Bach na sto percent súhlasil s jeho návrhom.

13:34 Fajčenie poškodzuje pľúca a v prípade nákazy Covidom-19 môže zhoršovať postup smrteľného ochorenia. Upozorňuje na to Centrum pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ). Všetkým fajčiarom preto ponúka program liečby.

13:26 Na Slovensko v utorok v rámci boja proti koronavírusu dorazilo 2,5 milióna kusov jednorazových ochranných rúšok, 50-tisíc kusov testerov, 20-tisíc kusov ochranného oblečenia a 25-tisíc kusov ochranných okuliarov.

Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca ministerstva vnútra Petar Lazarov, s prepravou materiálu z Činy Slovensku pomohla Česká republika.

„Som veľmi rád, že na Slovensko do skladov Ministerstva vnútra SR a skladov Štátnych hmotných rezerv v Slovenskej Ľupči dnes v kamiónoch v najbližších chvíľach dorazí toľko potrebný zdravotnícky materiál, ktorý bude následne distribuovaný tam, kde je to najviac treba,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Spomedzi dodaných rúšok zakúpilo dva milióny ministerstvo vnútra, ďalších 500-tisíc rúšok a iné spomenuté vybavenie predstavuje dar súkromnej spoločnosti.

Ide konkrétne o slovenským rezortom vnútra zakúpené 2 milióny jednorazových ochranných rúšok. Rovnako sa na palube lietadla nachádzal dar od súkromnej spoločnosti v podobe ďalšieho pol milióna rúšok, 50-tisíc kusov testerov, 20-tisíc kusov ochranného oblečenia a 25-tisíc kusov ochranných okuliarov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:21 Policajné prezídium povolilo výnimku pre nákladné vozidlá na 29. marca a 5. apríla. Ako agentúru SITA o tom informovala policajná hovorkyňa Denisa Bárdyová, cieľom je zníženie koncentrácie vodičov nákladných motorových vozidiel na odpočívadlách, resp. odstavných plochách a zabezpečenie plynulého tranzitu cez územie Slovenskej republiky.

Výnimka platí pre všetky nákladné vozidlá na diaľniciach, rýchlostných cestách, cestách I. triedy a cestách pre medzinárodnú premávku na území Slovenskej republiky.„Ak si to však bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky vyžiada, policajt bude aj napriek tejto výnimke oprávnený zakázať vodičovi jazdu na nevyhnutne potrebný čas alebo mu prikázať smer jazdy,“ dodala Bárdyová.

13:09 Niektoré z dôležitých 40 nových opatrení Matovičovej vlády zverejnilo na sociálnej sieti Facebook aj ministerstvo zdravotníctva.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:52 Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) neodporúča Slovákom vycestovať kamkoľvek do zahraničia. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu diplomacie. MZV uvádza, že jeho prioritnou úlohou je v súčasnosti repatriácia slovenských občanov zo zahraničia. Ľuďom, ktorí v aktuálnej situácii vycestujú do cudziny, nemôže rezort zaručiť návrat na Slovensko. Ministerstvo tiež pripomína, že po návrate zo zahraničia platí povinná 14-dňová karanténa.

12:39 Minister školstva Branislav Gröhling oznámil, že vyučovanie na školách sa po 30. marci nezačne a bude prerušené až do odvolania.

12:28 V Španielsku epidémia koronavírusu naďalej eskaluje. Za posledný deň stúpol počet nakazených o 6600 na skoro 40-tisíc. Zomrelo ďalších 550 ľudí, celkový počet obetí dosiahol 2696. Informovala agentúra Reuters.

12:02 Česká republika zažíva podľa jej premiéra Andreja Babiša najhoršie obdobie vo svojej novodobej histórii, poslanci by preto v čase koronavírusu mali zabudnúť na politické spory. Na schôdzi Poslaneckej snemovne venovanej koronavírusu z toho dôvodu ponúkol opozícii tri odborné miesta v Ústrednom krízovom štábe, ktorý rozhoduje o opatreniach proti šíreniu COVODu-19. Uviedla ČT24.

11:49 Špeciálne bezpečnostné opatrenia na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 zaviedla aj Coop Jednota. Upravené otváracie hodiny má aj Tesco, Lidl aj Kaufland.

POTRAVINÁRSTVO: Špeciálne opatrenia pokladníkov
Zamestnankyňa predajne dezinfikuje pokladničný pult počas zavedenia ochranného systému formou plexiskla na pokladničných pultoch regionálnym spotrebným družstvom COOP Jednota Krupina, aby zamedzili šírenie ochorenia COVID-19. Zdravie zamestnancov aj zákazníkov chránia mimoriadnymi otváracími hodinami a ïalšími postupmi, ktoré určuje prijatý krízový plán. Bratislava, 24. marec 2020. Foto: SITA/COOP Jednota Krupina.

11:41 Informačný web o koronavíruse vlády SR korona.gov.sk presmerovali na web Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) – virus-korona.sk. Ten bude ďalej aktualizovaný a rozširovaný pod rovnakým názvom. Ako agentúru SITA informoval hovorca NCZI Boris Chmel, stránku bude prevádzkovať Národné centrom zdravotníckych informácií.

11:32 Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch na Twitteri oznámil, že prišiel liek remdesivir. „Všeobecná fakultná nemocnica ho začína podávať pacientom s ťažkým priebehom choroby,“ uviedol s dodatkom: „Dúfajme, že zaberie.“

11:26 Skupiny J&T a EPH priviezli vyše 20 ton materiálu, ktorý poskytli bezplatne Česku a Slovensku na boj proti koronavírusu

11:23 Počet prípadov nového koronavírusu v Austrálii vzrástol najmä vďaka pasažierom z výletnej lode Ruby Princess, ktorá minulý štvrtok zakotvila v Sydney. Úrady povolil jej 2700 pasažierom opustiť loď, no dodnes už u 130 z nich potvrdili nákazu koronavírusom. Polícia po ostatných intenzívne pátra pre obavy, že mnohí môžu byť infikovaní. Austrália má skoro 2000 prípadov ochorenia, osem ľudí zomrelo, informovala AFP.

11:20 Stručný popis posledných 19 potvrdených prípadov na Slovensku

 • žena, FN Nitra, okres Topoľčany
 • žena, Bratislava-Kramáre, hospitalizovaná, okres Malacky
 • žena, Bratislava-Kramáre, hospitalizovaná
 • muž, FN Nitra, okres Nitra
 • žena, FN Nitra, okres Topoľčany
 • žena, drive – RÚVZ Košice, okres Čadca
 • muž, Bratislava-Kramáre, okres Dunajská Streda
 • žena, Bratislava-Kramáre, okres Senec
 • muž, Bratislava-Kramáre, okres Zvolen
 • muž, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava
 • muž, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava
 • muž, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava
 • muž, Bratislava-Kramáre, okres Senec
 • žena, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava
 • žena, FN Trnava, okres Piešťany
 • žena, Bratislava-Kramáre, trvalé bydlisko Španielsko, prechodný pobyt okres Bratislava
 • žena, Bratislava-Kramáre, okres Malacky
 • žena, karanténa Gabčíkovo, okres Čadca
 • žena, ÚNV Ružomberok, okres Liptovský Mikuláš

11:17 Španielska armáda, ktorá pomáha v boji proti koronavírusu napríklad dezinfekciou budov, našla v posledných dňoch viacero opustených, chorých a dokonca mŕtvych seniorov v zariadeniach pre dôchodcov.

11:12 Pandémia koronavírusu sa podľa šéfa Svetovej zdravotníckej organizácie Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa jednoznačne zrýchľuje. Dodal, že štáty však nie sú bezmocné a prijímaním prísnych opatrení je v ich silách znížiť trajektóriu vývoja tejto choroby. Uviedla agentúra AFP

11:05 Výber z nových opatrení, ktorá oznámil premiér Igor Matovič, na sociálnej sieti zverejnila aj polícia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:54 Nemocnica v Poprade sa v súvislosti s opatreniami, ktorých cieľom je predísť šíreniu nového koronavírusu, obracia na všetkých malovýrobcov či domácich výrobcov bavlnených rúšok s prosbou o ich darovanie.

10:45 Česko hlási druhé úmrtie pacienta nakazeného koronavírusom, informuje na Twitteri minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

10:38 Ako povedal hlavný hygienik Ján Mikas, od utorka začína prebiehať testovanie aj v Trenčíne, aktuálna kapacita je tak otestovať 1000 vzoriek denne. „Laboratórna diagnostika je zabezpečená,“ skonštatoval. Celkovo bolo na Slovensku zistených 3 736 negatívnych prípadov.

10:27 Ak obchody nebudú rešpektovať vyhradené otváracie hodiny pre dôchodcov, podľa Matovič im môže hroziť aj nútené zatvorenie až do konca krízy.

10:15 Matovič tiež povedal , že vláda sa bude zaoberať aj pomocou živnostníkom a drobným podnikateľom.

10:13 Minister financií Eduard Heger nevylúčil, že by štát mohol spolufinancovať výpadok príjmov zamestnancov. Bude sa o tom rokovať v priebehu dnešného dňa.

10:10 Na Slovensku sa predlžuje aj zákaz organizovať verejné podujatia, ktorý mal platiť do dnešnej polnoci – po novom platí až do odvolania.

10:09 Slovensko sa pokúsi s českou vládou dohodnúť výnimku na dovoz dvoch antivirotík, ktoré Česko zakázalo vyviezť zo svojho územia.

10:08 Mobilní operátori na Slovensku by mali cielene rozosielať varovné sms správy pre rizikové skupiny.

10:07 Ďalšie opatrenia sa týka RTVS. Má vysielať sväté omše každý deň o 18:00 a zabezpečiť aj vzdelávacie vysielanie pre deti.

10:06 Vo všetkých úradoch a podobných miestach, kde sa ľudia zhromažďujú, sa bude pri vchode merať telesná teplota.

10:05 Ľudia na Slovensku budú musieť všade mimo svojho bydliska nosiť rúško. Zavedie sa aj povinný dvojmetrový rozostup vo všetkých radoch, ktoré sa budú vytvárať.

10:02 Obmedzí sa vývoz niektorých liekov potrebných na liečbu Covid-19. Ako premiér spresnil, nepôjde o úplný zákaz, ale export sa obmedzí tak, aby Slovensko malo dostatočnú zásobu liekov pre svoju potrebu.

10:01 Slovenské nemocnice zriadia drive-through testovacie miesta, kam môžu ľudia prísť autom a odoberú im vzorky bez toho, aby vystúpili z auta. Zníži sa tak riziko pre personál a pacientov nemocníc.

9:59 Vláda kúpi 200-tisíc PCR testov na koronavírus. Ako Matovič zdôraznil, nejde o nespoľahlivé rýchlotesty.

9:57 S platnosťou od 12. marca do 30. apríla nebudú plynúť zákonné lehoty. Matovič zároveň oznámil, že notári a advokáti dostanú výnimku zo zákazu poskytovania služieb.

9:52 Pomôcť dôchodcom by mali mestá aj obce, premiér Matovič ich vyzval, aby zriadili telefonické linky, na ktorých si dôchodcovia budú môcť objednať donášku potravín.

9:48 Pre dôchodcov vlaky zadarmo ostávajú, premiér Matovič ich však vyzval, aby zbytočne necestovali. Pohrozil, že ak to nebudú dodržiavať, vezme túto výhodu aj im a prijme aj prísnejšie opatrenia. Taktiež ich vyzval, aby vychádzali z domu čo najmenej, len v nevyhnutných prípadoch.

9:46 Na Slovensku sa ruší sa bezplatná doprava vo vlakoch pre študentov až do času opätovného otvorenia škôl.

9:44 Dôchodcovia budú mať na Slovensku vyhradené špeciálne hodiny v potravinách, od 9:00 do 12:00.

9:42 Obchody, ktoré mohli byť doteraz otvorené, zatvoria v nedeľu. Ide o potraviny, drogérie, lekárne a podobne. Oznámil premiér Igor Matovič. Voľný deň bude určený na oddych zamestnancov a dôkladnú dezinfekciu priestorov.

9:31 Na Slovensku v pondelok pribudlo 19 prípadov, 432 vzoriek bolo negatívnych. Oznámil to hlavný hygienik SR Ján Mikas na utorňajšom brífingu.

9:27 Naživo (o chvíľu)  – tlačová konferencia o nových opatreniach, ktoré prijala Matovičova vláda a krízový štáb. Premiér Igor Matovič ich avizoval zhruba 40.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:01 Mesto Vranov nad Topľou začalo s distribúciou ochranných rúšok. Zabezpečilo ich do každej domácnosti v meste. Za 7 000 kusov ochranných rúšok zaplatila radnica takmer 12-tisíc eur.

8:40 Čínske úrady rušia dvojmesačné uzavretie väčšiny územia provincie Chu-pej, ktorú koronavírus postihol najtvrdšie. Ľudia, ktorí budú mať čistý zdravotný záznam, ju budú môcť opustiť od utorkovej polnoci, informovala v utorok provinčná vláda. Hlavné mesto Wu-chan, odkiaľ sa súčasná pandémia koncom decembra rozšírila, však ostane uzavreté až do 8. apríla.

8:32 Čo s použitými rúškami či respirátormi?

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:19 V Nemecku sa počet potvrdených prípadov koronavírusu za jediný deň zvýšil o 4062 na 22 672. Obetí pribudlo 31 a spolu ich už  evidujú 86. Informoval na svojej stránke Inštitút Roberta Kocha.

Koronavírus, Nemecko
Inštitút Roberta Kocha zverejnil aktuálny počet nakazených koronavírusom a aj počet obetí. Foto: www.rki.de.

8:07 Koronavírus vyprázdnil aj ulice New Yorku, pozrite si aktuálne fotografie.

7:52 Premiér Igor Matovič v utorok o 9:00 predstaví nové opatrenia. Avizoval ich zhruba 40. Tlačovú konferenciu prinesieme naživo.

7:39 Európska futbalová únia (UEFA) v pondelok pre pandémiu koronavírusu oficiálne odložila finále Ligy majstrov aj Európskej ligy.

Momentálne sú všetky súťaže v pohárovej Európe prerušené. Nemecké periodikum Bild am Sonntag v nedeľu uverejnilo možný scenár, ako by sa táto sezóna mohla dohrať.

Finálový duel Ligy majstrov by sa napriek šíriacej sa pandémii mal uskutočniť 27. júna v Istanbule, teda o mesiac neskôr, ako bolo pôvodne plánované. O tri dni skôr (24. júna) by sa malo rozhodnúť o držiteľovi trofeje Európskej ligy v Gdansku. Periodikum o tom informovalo s odvolaním na tzv. „koronakalendár“ z dielne UEFA.

Liga majstrov
Foto: ilustračné, SITA/AP

7:20 Ani v karanténe netreba prepadať panike a úzkosti. Významnú úlohu môžu v tomto prípade zohrať sociálne siete a a komunikácia s okolitým svetom prostredníctvom nich.

6:55 Česká vláda rozhodla o predĺžení prijatých opatrení, po novom však zmenili vyhradený čas pre seniorov na nákupy.

6:41 Pozor, pošty na Slovensku majú od utorka dočasne zmenené otváracie hodiny.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

6:37 Na celom svete v utorok ráno evidovali takmer 382-tisíc potvrdených prípadov nového koronavírusu a 16 558 ľudí ochoreniu podľahlo.

6:29 Národný onkologický ústav hľadá dobrovoľníkov – medikov 5. a 6. ročníka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

6:15 Premiér Boris Johnson nariadil ľuďom zostať doma a ohlásil nové opatrenie, ktoré majú platiť minimálne najbližšie tri týždne.

6:08 Podobne ako v mnohých iných krajinách, aj v Turecku deti už minulý týždeň prestali chodiť do školy a začali sa učiť doma s rodičmi, k čomu im v pondelok pribudlo aj vyučovanie prostredníctvom štátnej televízie.

Televízni dramaturgovia sa však hneď v prvý deň postarali o veľký škandál, keď malým školákom odvysielali kreslený film, ktorý podrobne zobrazoval popravu expremiéra Adnana Menderesa. Toho popravili obesením po vojenskom puči v roku 1960.

Proti programu sa ozvali na sociálnych sieťach mnohí zhrození rodičia, podľa ktorých tieto témy a ich explicitné zobrazovanie vonkoncom nie sú vhodné pre malé deti.

Za toto faux pas sa poobede na Twitteri ospravedlnil aj turecký minister školstva Ziya Selcuk. Ako napísal, je veľmi smutný z toho, že hneď prvý deň televízneho vyučovania bol poznačený takýmto škandálom.

6:02 Premiér Igor Matovič na sociálnej sieti Facebook tesne po polnoci informoval, že schválili zhruba 40 opatrení na boj s koronou. „Dobré ráno Slovensko,“ dodal.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

6:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Na Slovensku už máme 187 prípadov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom