Koronavírus: Z 26 dôchodcov v Martine je 25 nakazených. V DSS v Pezinku polícia zaistila dokumenty aj počítače (online)

Hasiči odoberali vzorky na koronavírus
V piatok 17. apríla 2020 vykonávali posádky hasičskej záchrannej služby v rámci Slovenskej republiky odbery vo Svidníku, Vranove nad Topľou, v Trnave, Moravskom Svätom Jáne, Častej a Gabčíkove. Bratislava, 18. apríl 2020. Foto: SITA/PHaZZ

ONLINE (MINÚTA PO MINÚTE) —> NEDEĽA 19. apríl 2020

Za posledný deň sa počet potvrdených prípadov koronavírusu na Slovensku zvýšil o 40 na 1090. Ochoreniu Covid-19 podľahli v piatok dve staršie ženy z domovov sociálnych služieb. Na Slovensku tak už máme celkovo 11 obetí.

Osadenstvo martinského domova sociálnych služieb Dom svätého Martina je hromadne nakazené koronavírusom. Podľa informácie televízie TA3 z 26 otestovaných dôchodcov potvrdili nákazu u 25. Infikovaní sú aj piati zamestnanci.

Viac o téme: Koronavírus 

V počte obetí majú smutné prvenstvo USA (vyše 38-tisíc). Nasledujú Taliansko (23 227) a Španielsko (20 043). Za posledných 24 hodín výrazne stúpol počet mŕtvych vo Francúzsku, o 642 na 19 323. Vo Veľkej Británii už ochoreniu Covid-19 podľahlo 15 464 ľudí.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia Covid-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie sobotňajšieho online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

21:47 Španielsky premiér Pedro Sánchez oznámil, že 27. apríla  uvoľní kontroverzný zákaz vychádzania pre deti.

21:20 Talianom je v karanténe pridlho, skúšajú si krátiť čas, ako sa len dá.

21:10 V európskych krajinách sa dnes prevažne potvrdil klesajúci trend počtu obetí aj nových prípadov nákazy. Taliansko a Španielsko už majú vrchol epidémie zrejme za sebou. V Taliansku už tretí deň po sebe klesol počet úmrtí pod 600, pričom koncom marca to bolo aj viac ako 900 prípadov za deň. Najväčšie problémy má v Európe Veľká Británia, ktorá dva dni po sebe ohlásila obete vysoko nad 800. Počet nových nakazených sa v sobotu vyšplhal až na 5600, čo je o tisícku viac ako deň predtým.

21:02 Dánska vláda oznámila v sobotu opatrenia v hodnote približne 100 miliárd dánskych korún (13,4 mld. €) na podporu firiem. Medzi opatrenia patrí priama hospodárska pomoc podnikom, štátom zaručené pôžičky a predĺženie lehôt na zaplatenie daní.

20:11 Od nedele 19. apríla platia v prímestskej doprave Slovak Lines Regio nové cestovné poriadky. Počas mimoriadnej situácie jazdia autobusy v Bratislavskom kraji naďalej podľa sobotňajšieho režimu, ale počas pracovných dní pridal prepravca množstvo ďalších spojov. INFORMÁCIE O NOVÝCH SPOJOCH

19:59 Testy na koronavírus u dvoch klientov domovov seniorov v správe hlavného mesta v bratislavskom Ružinove a Lamači sú negatívne. Podozrenia z nákazy sa tak nepotvrdili.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:18  Spolu 36 ľudí z Domova sociálnych služieb Dom svätého Martina má potvrdenú nákazu koronavírusom. Piatkové testovanie podstúpili všetci klienti a zamestnanci tohto súkromného zariadenia, podľa prednostu Okresného úradu v Martine Marcela Maťovčíka sa nákaza potvrdila u 25 klientov a 11 zamestnancov. Šesť klientov s klinickými príznakmi infekcie prevezú do Univerzitnej nemocnice v Martine.

18:56 Trinásť krajín vrátane Veľkej Británie či Nemecka cez víkend deklarovalo odhodlanie spolupracovať v boji proti koronavírusu, vymieňať si o ňom informácie a zachovať medzinárodné spojenie medzi sebou v oblasti zdravotníctva, dopravy či obchodu. V čase, keď sú pre koronavírus na vzostupe skôr odstredivé tendencie medzi jednotlivými krajinami, ide o jeden z prvých signálov zo strany významných krajín, že nechcú úplne zanevrieť na medzinárodnú spoluprácu. Medzi signatármi chýbajú nielen krajiny zo severnej Ameriky, ale ja zo strednej či východnej Európy.

18:40 Polícia ukončila prehliadku priestorov DSS v Pezinku. Zaistila veľké množstvo listinných materiálov a počítačovej techniky. Tie musia najskôr prejsť dôkladnou dekontamináciou, aby mohli byť využité vo vyšetrovaní a podrobené skúmaniu znalcov. Kriminalisti aj naďalej pokračujú v intenzívnom vyšetrovaní tohto mimoriadne závažného prípadu, informovala polícia na Facebooku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:32 V spolupráci so samosprávou a mestskými policajtmi v sobotu Dobrovoľný hasičský zbor mesta Lučenec opäť dezinfikoval verejné priestranstvá v meste. Na pláne boli od rána aj najrizikovejšie lokality.

18:11 Guvernér štátu New York Andrew Cuomo na Twitteri napísal, že klesá počet hospitalizovaných pacientov aj pacientov na pľúcnej ventilácii. Vyzval obyvateľov, aby aj naďalej dodržiavali prísne karanténne opatrenia. Pandémia v New Yorku vrcholila 3. apríla, kedy na pľúcne ventilátory napojili 351 ľudí. Ostatných 6 dní je ale počet odpojených vyšší, ako počet novopripojených.

18:01 Kanada a USA predĺžili uzavretie spoločnej hranice pre cesty, ktoré nemajú zásadný význam, o ďalších 30 dní.

17:38 Česko hlási počas soboty už ďalších 5 obetí koronavírusu. Celkovo je ich tak už 181. Počet nakazených sa zvýšil na 6606. Z choroby sa ale vyliečilo 44 ľudí, celkovo už 1227.

17:11 Pražský hradný kancelár Vratislav Mynář usporiadal v piatok aj napriek prísnym karanténnym opatreniam vo svojej krčme nelegálnu zabíjačku, na ktorej sa zúčastnilo niekoľko ďalších ľudí. Informuje o tom Blesk.cz. Mynář argumentoval tým, že prasa bolo choré a bolo ho treba zabiť. Všetkým hosťom vraj nechal urobiť aj rýchlotesty.

16:52 Šéf štábu nigérijského prezidenta včera zomrel na COVID-19. Abba Kyari mal viaceré zdravotné problémy vrátane cukrovky. Jeho vek oficiálne nebol známy, podľa asistentov mal 70 rokov. Nigérijské  centrum pre kontrolu chorôb podľa agentúry Reuters informovalo, že v krajine je 493 potvrdených prípadov a 17 prípadov úmrtí. Informovala o tom agentúra Reuters.

16:07 Japonský liek Favipiravir, ktorý bude možné nasadiť ako experimentálnu liečbu choroby COVID-19, dorazí budúci týždeň do Česka. Dodávka lieku je pre 100 paciento. Informuje o tom iDnes.cz.

16:00 Nákaza koronavírusom je v populácii omnoho rozšírenejšia ako sa nám zdá z počtu ľudí, u ktorých sa pri bežnom testovaní doteraz potvrdila jeho prítomnosť. Tvrdia to vedci zo Stanford University v americkej Kalifornii, podľa ktorých je koronavírusom nakazených 50- až 85-krát viac ľudí, než ako ukazujú oficiálne čísla.

15:19 Veľká Británia oznámila za dnešok ďalších 888 úmrtí. Celkovo tak koronavírusu podľahlo v tejto krajine už 15 464 ľudí. Len v štyroch krajinách to bolo viac – v USA, Taliansku, Španielsku a vo Francúzsku. Podľa niektorých odborníkov ale bude Británia nakoniec najviac postihnutou krajinou v Európe.

14:59 Osadenstvo martinského domova sociálnych služieb Dom svätého Martina je hromadne nakazené koronavírusom. Podľa informácie televízie TA3 z 26 otestovaných dôchodcov potvrdili nákazu u 25. Infikovaní sú aj piati zamestnanci.

14:29 Na vybraných vysokohorských chatách vykonali v období od 10. do 17. apríla príslušníci Bezpečnostno-operatívnej jednotky kontrolu nad dodržiavaním nariadení Úradu vlády SR a nariadení Úradu verejného zdravotníctva SR v súvislosti s pandémiou. S výsledkom boli spokojní a ocenili zodpovedný prístup.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:10 Viac ako 20 ľudí v úrade afgánskeho prezidenta Ašrafa Ghaního sa nakazilo koronavírusom. Krajina má k dispozícii len dve laboratóriá na testovanie a 300 pľúcnych ventilátorov. Svetová zdravotnícka organizácia darovala krajine 1500 testov.

13:25  Podpredseda strany Smer-SD a poslanec NR SR Richard Raši vyzval v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy vládu, aby zverejnila plán na riešenie situácie v rómskych osadách a domovoch sociálnych zariadení. Podľa neho premiér Igor Matovič (OĽaNO) na riešenie tejto veci plán nemá, rozhodnutia vlády sú chaotické a prijímajú sa bez konzultácie s odborníkmi.

Richard Raši
Podpredseda strany Smer-SD Richard Raši. Foto: SITA/Branislav Bibel

13:15  Španielsko sťahuje 350-tisíc respirátorov z Číny, určených pre zdravotníkov. nameraná úroveň ochrany bola výrazne nižšia, ako deklarovaná trieda FFP2. Informuje o tom denník El Mundo.

12:58 Podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Vernika Remišová (Za ľudí) v RTVS povedala, že vláda do týždňa presunie pol miliardy eur z eurofondov na pomoc pre podnikateľov.

12:01 Taiwan zobral do karantény 700 námorníkov, ktorí sa zúčastnili priateľskej misie na ostrovnom štáte Palau. U troch z nich sa preukázala nákaza. Palau je jedným z 15 štátov, ktoré udržujú s Taiwanom diplomatické styky.

11:17 Svetová zdravotnícka organizácia WHO v piatok zaznamenala v Afrike 51-percentné zvýšenie počtu nakazených. Skutočný počet je však podľa WHO oveľa vyšší, pretože africké krajiny testujú len veľmi málo.

11:14 Celková kapacita karanténnych zariadení, do ktorých sú umiestňovaní ľudia prichádzajúci zo zahraničia, je v súčasnosti približne 4800 lôžok. V zariadeniach je aktuálne ubytovaných takmer 2700 repatriantov.

11:07 Vyše sto umelcov a celebrít vystúpi v sobotu večer na dlhom osemhodinovom podujatí na podporu zdravotníkov. Koncert sa začne v sobotu o ôsmej večer a jeho prvá časť bude streamovaná cez internet. Zapoja sa napríklad The Rolling Stones, Taylor Swift, Alicia Keys, Paul McCartney, Annie Lennox, Andrea Bocelli, Lady Gaga či Jennifer Lopez10:34 EÚ uvoľní ďalšie peniaze na boj proti pandémii koronavírusu, poslanci schválili tri nariadenia.

10:20 V piatok testovali podľa NCZI 3144 osôb, z toho 40 bolo nakazených. Celkovo je na Slovensku 1090 pozitívne testovaných ľudí na COVID-19. Pribudli aj dve obete.

09:21 Testovanie lieku Remdesvir v univerzitnej nemocnici v Chicagu je zatiaľ veľmi úspešné. Zo 125 pacientov v ťažkom stave sa do týždňa zotavilo 113. Výrazne im klesli horúčky a polepšilo sa aj dýchanie. V niektorých prípadoch ich lekári mohli odpojiť od ventilátorov už po jednom dni liečby.

09:00 Florida, známa aj ako štát penzistov, znovu otvorila pláže. Florida eviduje zatiaľ takmer 25-tisíc potvrdených nakazených, čo ju radí na šieste miesto v rebríčku amerických štátov. Na koronavírus tam umrelo 726 ľudí. Podľa počtu nakazených na 100-tisíc obyvateľov je zhruba na 20. mieste z päťdesiatky štátov.

08:49 Česká spoločnosť Elisabeth Pharmacon vyvinula tretí český test na DNA diagnostiku koronavírusu SARS-CoV-2. Testy uvedie na trh 24. apríla a je schopná mesačne vyrobiť milión kusov.

08:32 Podvodníci posielajú používateľom Gmailu každý deň zhruba 18 miliónov e-mailov s nepravdivými informáciami o ochorení COVID-19. Spoločnosť Google uviedla, že pandémia viedla k „výbuchu“ phishingových útokov, ktorých cieľom je, aby adresáti odhalili svoje osobné údaje.

07:17 Trumpova vláda zadala kontrakt na výrobu ochranných masiek N95 v hodnote 55 mil. USD firme, ktorá nemá žiadne skúsenosti s výrobou zdravotníckych potrieb, nemá žiadneho zamestnanca a jej materská spoločnosť sa vlani dostal do bankrotu. Informoval o tom portál Business Insider.07:04 Taliansko od pondelka otvára kníhkupectvá, kancelárske potreby, obchody s detskými odevami či práčovne. V Dánsku zasa kaderníctva a tattoo salóny.

06:52 Americký prezident Donald Trump v piatok oznámil podporný program vo výške 19 miliárd dolárov pre farmárov. Z tohto balíka je 16 miliárd dolárov určených na priame platby výrobcom a hromadný nákup mäsa, mlieka, zeleniny a ďalších produktov. Informovala o tom agentúra Reuters.

06:47 Česi koketujú s myšlienkami na dovolenku v Chorvátsku. To podľa iDnes.cz plánuje v lete otvoriť prístavy a hotely na odľahlejších miestach. Epidémiológovia sú ale skeptickí. Asociácia cestovných kancelárií ČR vláde navrhla, aby zdraví občania mohli cestovať do destinácií s nízkym výskytom nákazy.

06:39 Pendleri spustili petíciu za zrušenie preukázania sa negatívnym testom RT-PCR na ochorenie Covid-19. To je súčasťou nových karanténnych opatrení, ktoré by mali platiť od pondelka. Po pár hodinách ju podpísalo vyše 500 ľudí. PETÍCIU MÔŽETE PODPÍSAŤ TU

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

06:30 V piatok lekári vykonali na Slovensku rekordný počet 3279 testov. Počet nakazených koronavírusom prekročil hranicu 1000  ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpIgor MatovičPedro SánchezRichard RašiVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Elisabeth PharmaconOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SDZa ľudí