Koronavírus: Na Slovensku pribudlo osem nakazených, otvorili ďalšie obchody a Mikulec obhajoval štátnu karanténu (online)

KORONAVÍRUS: Otvorenie služieb 2. a 3. fázy
Zamestnanci kaviarne v bratislavskom Starom Meste vymeriavajú dvojmetrovú vzdialenosť medzi stolmi počas otvorenia prevádzok a služieb v rámci uvoľnovania opatrení 2. a 3. fázy proti šíreniu koronavírusu. Bratislava, 6. máj 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

ONLINE (MINÚTA PO MINÚTE) —> ŠTVRTOK 7. máj 2020

Za posledný deň (utorok) pribudlo na Slovensko osem nových nových prípadov koronavírusu. Celkovo u nás už pozitívne otestovali 1430 ľudí.

Dobrou správou je, že nepribudlo ani jedno úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19, evidujeme ich tak spolu stále 25. Počet vyliečených pacientov sa zvýšil o 21 na 762. V utorok otestovali 4742 ľudí a počet testov na Slovensku sa prehupol cez 100-tisíc.

Za posledných sedem dní na Slovensku pribudlo iba 38 pozitívnych testov (utorok – 8, pondelok – 8, nedeľa – 5, sobota – 1, piatok – 4, štvrtok – 7, streda – 5). Sedemdňový kĺzavý medián tak ostal na čísle štyri.

Viac o téme: Koronavírus

V stredu sa začína spojená druhá a tretia fáza otvárania obchodov a prevádzok. Úrad verejného zdravotníctva SR v utorok neskoro večer vydal podrobnosti a nové opatrenia. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal tiež oznámil, že seniorom nezrušia vlaky zadarmo.

V počte obetí majú smutné prvenstvo USA (viac ako 72-tisíc). Nasledujú Veľká Británia (30 076), Taliansko (29 684), Španielsko (25 857) a Francúzsko (25 809).

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia Covid-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie stredajšieho online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

21:34 V USA už ochoreniu Covid-19 podľahlo 74-tisíc ľudí, počet pozitívnych prípadov stúpa po stovkách a prehupol sa cez 1,2 milióna.

21:13 Vo Francúzsku za posledných 24 hodín pribudlo 278 obetí ochorenia Covid-19 a celkovo sa ich počet zvýšil na 25 809. Od začiatku pandémiu nový koronavírus testy odhalili u 174 191 osôb (+3640 za posledný deň)

20:58 Kožná lekárka a dermatologička dala pár dobrých rád, ako nosiť rúško čo najšetrnejším spôsobom a ako sa starať o pleť pod ním.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:39 Ruská ministerka kultúry mala pozitívny test na koronavírus. Pred ňou sa nakazili aj ďalší dvaja členovia vlády, a to premiér a minister výstavby. Oľga Ľubimovová má mierne príznaky.

Oľga Ľubimovová
Ministerka kultúry Oľga Ľubimovová. Foto: archívne, Dmitrij Astachoov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.

20:23 Počet obetí v Španielsku sa za posledných 24 hodín zvýšil o 244 na 25 857. Testy potvrdili ochorenie u ďalších 3121 osôb a celkový počet potvrdených prípadov sa zvýšil na 253 682.

20:02 Britská vláda plánuje vo štvrtok sprísniť opatrenia súvisiace s bojom proti koronavírusu. Premiér Boris Johnson v stredu stanovil, že do konca mája musia denne otestovať 200-tisíc osôb.

19:43 Denný počet vyliečených pacientov v Česku presahuje nových infikovaných.

19:28 Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová prijala pozvanie na osobné stretnutie s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO).

19:11 Vo Veľkej Británii zomrelo v dôsledku nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, už celkovo 30 076 ľudí. V tamojších nemocniciach, opatrovateľských domovoch a na ďalších miestach pribudlo za jeden deň ďalších 649 mŕtvych. Krajina sa tak stala druhou na svete, kde počet obetí presiahol hranicu 30-tisíc.

18:52 Minister školstva Branislav Gröhling navštívil bratislavské školy v ktorých diskutoval s riaditeľmi a učiteľmi aj o možnosti otvorenia škôl pred letnými prázdninami.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:27 Predbežný výskum z USA naznačuje, že jedna konkrétna mutácia nového koronavírusu – D614G – sa stáva dominantnou a mohla by ochorenie spraviť infekčnejším a možno závažnejším.

18:16Taliansku za posledných 24 hodín pribudlo 1444 nových prípadov koronavírusu a celkovo už pozitívne otestovali 214 457 ľudí. Pribudlo aj 369 mŕtvych a celkovo tak v krajine majú 29 684 obetí ochorenia Covid-19.

17:51 Čistý zisk nemeckej automobilky BMW v prvom kvartáli medziročne klesol o 2,4 percenta na 574 mil. eur z úrovne 588 mil. eur. Pokles bol napriek pandémii mierny, keďže vlani mala firma jednorazové výdavky. Predaj vozidiel BMW sa však v prvom štvrťroku znížil o 21 %, keďže pre pandémiu sa zatvorili najprv predajne áut v Číne a potom aj v Európe a v USA.

Automobilka uviedla, že predaj jej vozidiel v tomto roku bude výrazne nižší ako vlani a rýchle zotavenie „je nepravdepodobné“, keďže situácia sa začne stabilizovať až v treťom kvartáli. BMW očakáva, že za celý tento rok bude mať ziskovú maržu v pásme 0 až 3 percenta, hoci pôvode firma prognózovala, že bude na úrovni 2 až 4 percentá. Automobilka však uviedla, že je vo finančne dobrej situácii a v závere prvého štvrťroka mala hotovosť v objeme 19 mld. eur.

17:33 Polícia na sociálnej sieti Facebook v súvislosti s koronavírusom upozorňuje na ďalší hoax.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:16 Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) počas pandémie koronavírusu udeľuje pokuty v minimálnej výške, ktorú dovoľuje zákon. Vo svojej tlačovej správe to uviedla RVR. Dôvodom takéhoto rozhodnutia sú ekonomické dôsledky krízy spôsobenej koronavírusom. RVR to uviedla v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala hovorkyňa rady Ivana Čaučíková. RVR plánuje takýmto spôsobom pristupovať ku všetkým sankciám do skončenia koronakrízy, pokiaľ nedôjde zo strany médií k závažným porušeniam zákona.

16:50 Slovenskú národnú galériu (SNG) otvoria v sobotu 16. mája. Od stredy 6. mája SNG sprístupnila vonkajšie priestranstvá vysunutých pracovísk – areál Kaštieľa v Strážkach, nádvorie Zvolenského zámku a ovocný sad Schaubmarovho mlyna v Pezinku. Agentúru SITA o tom informovala Klára Hudáková, manažérka pre publicitu SNG. „Čas uzatvorenia SNG sme využili na úpravy priestorov, aby sme skvalitnili a spríjemnili návštevu u nás. V bratislavskom Esterházyho paláci práve prebieha rekonštrukcia podlahy átria upravujeme aj priestory a areály vysunutých pracovísk. Keďže uvoľnenie opatrení proti nákaze Covid-19 prišlo skôr, ako sme čakali a začaté práce potrebujeme dokončiť, na otvorenie SNG v Bratislave sa naši návštevníci môžu tešiť v sobotu 16. mája,“ povedala Hudáková.

16:31 Starších žiakov a stredoškolákov čaká nástup do školy až v septembri, prváčikovia a druháci na základných školách sa však môžu vrátiť už v júni, informuje Bratislavský samosprávny kraj (BSK) na svojom facebooku. „Bude to však dobrovoľná a zábavná forma, aby naši drobci nezabudli na svojich spolužiakov a učiteľov,“ vyhlásil župan Juraj Droba.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:18 Pomoc od štátu by mohli získať aj výstavárenské firmy zasiahnuté koronakrízou. Na stredajšej tlačovej besede to uviedol štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Ján Oravec. Uvedené spoločnosti síce neboli explicitne uvedené medzi tými, ktorým bola vplyvom koronavírusu znemožnená činnosť, avšak počas uplynulých týždňov fungovať nemohli. Požiadavka na ich zaradenie medzi firmy, ktoré môžu žiadať štát o pomoc, je preto podľa Oravca logická a oprávnená. „Prednesieme na koaličnej rade, aby sa tieto spoločnosti dostali medzi tie, ktoré budú mať možnosť dostať odškodnenie,“ vyhlásil Oravec. V prípade, že budú partneri s takouto požiadavkou súhlasiť, hlavný hygienik by mal vydať rozhodnutie, že výstavárenské firmy patria medzi „zatvorené“ prevádzky a následne by ich rezort práce zaradil medzi oprávnených žiadateľov. Ako Oravec dodal, následne by mohli žiadať štát o štandardnú pomoc, tak ako ostatné firmy, neišlo by o nič špeciálne.

16:05 Expozície a výstavy Slovenského národného múzea (SNM) sa po takmer dvoch mesiacoch znovuotvoria pre návštevníkov. V súvislosti s uvoľňovaním opatrení v boji proti ochoreniu Covid-19 sa začne s ich postupným otváraním od stredy 6. mája. Agentúru SITA o tom informovala Zuzana Vašáryová, vedúca Centra múzejnej komunikácie SNM.

15:53 Americké súkromné firmy v apríli zrušili bezpríkladných 20,2 mil. pracovných pozícií, keďže pandémia koronavírusu uzavrela kancelárie, závody, školy, staveniská a obchody.

Správu o vývoji zamestnanosti v americkom súkromnom sektore agentúra ADP zverejnila dva dni pred tým, ako bude o zamestnanosti informovať ministerstvo práce. Ekonómovia oslovení v prieskume firmy FactSet predpokladajú, že v ekonomike USA minulý mesiac ubudlo 21 mil. pracovných miest.

New York, koronavírus
Vozeň metra v New Yorku počas pandémie koronavírusu upratujú a dezinfikujú. 6. máj 2020 Foto: SITA/AP

15:33 Miliarda ľudí na svete žijúca s postihnutiami patrí k tým, ktorých pandémia koronavírusu zasiahla najtvrdšie. Upozornil na to v stredu generálny tajomník OSN António Guterres. Štáty sveta pritom vyzval, aby im zabezpečili rovnaký prístup k prevencii a liečbe ochorenia COVID-19. Podľa jeho slov pandémia ešte viac prehlbuje nerovnosti, ktorým sú títo ľudia už aj tak vystavení, okrem iného napríklad chudobe, vyššej miere násilia či zanedbávaniu. Ľudia s telesnými postihnutiami a seniori žijúci v sociálnych zariadeniach sú pritom pandémiou obzvlášť ohrození, keďže môžu čeliť prekážkam v podobe nedostatočného prístupu k zdravotnej starostlivosti, hygiene či zabezpečeniu sociálnych odstupov. Toto nemôže takto pokračovať. Aj počas pandémie musíme ľuďom s postihnutiami zaistiť rovnaké právo na prístup k zdravotnej starostlivosti a život zachraňujúcim úkonom,” zdôraznil Guterres.

15:16  Sociálna poisťovňa začala prijímať žiadosti o odpustenie sociálnych odvodov za apríl. Táto možnosť sa týka zamestnávateľov v časti odvodov za zamestnávateľov, ktorí mali v apríli najmenej 15 dní uzatvorenú aspoň jednu prevádzku.

Sociálna poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo

15:07 Španielska vláda vyhlási štátny smútok za viac ako 25 800 obetí nového koronavírusu v krajine. Oznámil to premiér Pedro Sánchez s tým, že detaily o štátnom smútku spresní, keď sa v krajine postupne uvoľnia obmedzujúce opatrenia. Tento týždeň sa už napríklad pomaly začali otvárať niektoré malé obchody.

14:52 Peter Sagan síce nedávno o sebe vyhlásil, že nie je žiadny virtuálny, ale skutočný jazdec a aj v čase koronakrízy si nerád sadá na domáci cyklistický trenažér. Tentoraz však urobí výnimku. Spoločne s bratom Jurajom sa dali zlákať na akciu svojho nemeckého zamestnávateľa Bora-Hansgrohe, ktorý bude každý štvrtok ponúkať fanúšikom hodinovú virtuálnu jazdu spoločne s pretekármi tohto tímu. A 7. mája od 13.00 h čaká takáto hodinovka prostredníctvom aplikácie Zwift práve bratov Saganovcov.

France Cycling Tour de France
Slovenská cyklistická jednotka Peter Sagan. Foto: Sita/AP

14:38 Zariadenia cestovného ruchu na Liptove postupne otvárajú svoje prevádzky. „Pomyselná kóma cestovného ruchu sa končí, ale neznamená to, že cestovný ruch má zlé časy za sebou. Liptov využil pozastavenie cestovného ruchu na nové plány rozvoja, rekonštrukcie a tiež na nastavenie sa na nové prísnejšie hygienické štandardy,“ uviedla hovorkyňa liptovskej oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Katarína Šarafinová.

14:26 Počas pandémie nového koronavírusu významne stúpol počet DDoS útokov na webstránky samospráv a vzdelávacích inštitúcií. Vyplýva to zo správy spoločnosti Kaspersky, ktorá uviedla, že počas prvého štvrťroka 2020 vzrástol celkový počet DDoS útokov. Dôvodom môže byť skutočnosť, že útočníci využívajú súčasnú situáciu, keď sú ľudia v domácej karanténe a spoliehajú sa najmä na digitálne zdroje.

14:09 Slovenské gastro prevádzky síce aktuálne otvárajú vonkajšie terasy, naďalej však zažívajú ťažké časy. Podnikatelia už prikročili k prepúšťaniu zamestnancov, museli siahnuť po pôžičkách a úveroch, budú meniť jedálne lístky a obávajú sa o budúcnosť. Vyplýva to zo zistení exkluzívneho prieskumu iniciatívy Pomoc pre gastro na vzorke 384 majiteľov reštaurácií, jedální a iných gastro prevádzok.

13:49 V bratislavskom Starom Meste po dvoch mesiacoch opäť sprístupnili Medickú záhradu. Mestská časť o tom informovala na sociálnej sieti. „Tešíme sa, že vďaka uvoľňovaniu opatrení môžeme 6. mája znovu otvoriť brány Medickej záhrady pre verejnosť,“ uviedlo Staré Mesto. V hlavnom meste v stredu znovu otvorili aj zoologickú záhradu (ZOO). Pri návšteve oboch areálov je aj naďalej potrebné dodržiavať bezpečnostné opatrenia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:37 Obavy verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej v súvislosti s umiestňovaním repatriantov do povinnej karantény v zariadeniach určených ministerstvom vnútra nie sú opodstatnené. Na tlačovej besede to v stredu povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Zároveň upozornil na nízky počet ľudí na Slovensku, ktorí sú nakazení koronavírusom. Čísla podľa neho dokazujú, že opatrenie je efektívne a účinné. Poukázal aj na to, že niektoré prípady nákazy v poslednom čase zaznamenali práve u navrátilcov zo zahraničia. Štát sa podľa ministra snaží osobám v karanténe vychádzať v ústrety pri ich požiadavkách. Pripustil však, že nie všetkým sa dá vyhovieť. „V tom množstve opatrení sa nedá všetko urobiť úplne najlepšie,“ povedal.

Roman Mikulec.
Minister vnútra SR Roman Mikulec (vpravo). Foto: SITA/Úrad vlády SR

13:28 Počet potvrdených prípadov koronavírusu v Afrika stúpol za posledný týždeň končiac utorkom o 42 percent. Oznámilo to Africké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb. Celkový počet prípadov registrovaných na kontinente by mal v stredu prekročiť už 50-tisíc, pričom obetí bude viac než 2 000.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, že Afrika by sa mohla stať novým epicentrom pandémie. Akútny nedostatok testov však znamená, že skutočný počet nakazených na kontinente nie je známy. Humanitárne skupiny v Somálsku napríklad upozorňujú, že reálny počet infikovaných je tam oveľa vyšší než 835 potvrdených prípadov. Tento štát má zároveň jeden z najslabších zdravotníckych systémov na svete.

Nakazených hlási už všetkých 54 afrických krajín s výnimkou malého Lesotha. Viac než tisíc prípadov potvrdilo medzičasom dvanásť afrických štátov.

13:09 Podľa informácií portálu vZdravotníctve.sk, profesor Vladimír Krčméry zatiaľ krízový štáb neopúšťa.

12:46 Vplyv pandémie koronavírusu spôsobí v Európskej únii „v tomto roku recesiu historických proporcií“, pričom hospodárstvo bloku sa zmenší o vyše sedem percent. Uviedla to Európska komisia (EK) vo svojej jarnej prognóze, ktorú zverejnila v stredu. Komisia predpovedá, že hrubý domáci produkt 27 člennej únie v tomto roku klesne o 7,5 percenta, ale v roku 2011 posilní o približne 6 percent.

Ekonomika eurozóny podľa EK v tomto roku oslabí o 7,75 percenta, ale v budúcom roku sa zväčší o 6,25 percenta. Nezamestnanosť v rámci celej Európskej únie podľa prognózy EK stúpne v tomto roku na 9 percent z vlaňajších 6,7 percenta, ale v roku 2021 sa opäť zníži, a to na zhruba 8 percent.

Ešte 13. februára komisia predpovedala pre tento a budúci rok „stabilný mierny rast“ na úrovni 1,2 percenta, pričom za hlavné hrozby sa považovali neistota v oblasti obchodnej politiky USA, vyjednávania o obchodnej dohode po brexite a napätie v Latinskej Amerike a na Blízkom východe.

12:31 Rusko informovalo v stredu o viac než 10 500 nových prípadoch koronavírusu. Celkový počet potvrdených infikovaných sa tak v krajine vyšplhal už na viac než 165-tisíc, pričom približne 1500 osôb zomrelo. Úrady hlásia viac než 10-tisíc nových nakazených už štvrtý deň po sebe. Skutočný počet chorých však bude pravdepodobne oveľa vyšší, keďže nie každého testujú a mnohí ľudia infikovaní novým vírusom nevykazujú žiadne príznaky.

12:22 Taxikára, ktorý bol ako prvý český pacient liečený remdesivirom, prepustili po dvoch mesiacoch z nemocnice do domácej liečby.

12:08 Imunizácia českej populácie po prechode prvej vlny koronavírusu je nízka.

11:37 Jeden zo slovenských mobilných operátorov si chce od Slovákov zostávajúcich v zahraničí pýtať v čase koronakrízy viac za roaming.

11:22 Americká spoločnosť Airbnb, ktorá sprostredkúva prenájom ubytovania prostredníctvom internetovej stránky, prepúšťa 25 percent svojich zamestnancov, keďže čelí prudkému poklesu globálneho cestovania pre pandémiu nového koronavírusu. Generálny riaditeľ firmy Brian Chesky v liste zamestnancom uviedol, že Airbnb prepúšťa 1 900 zo svojich 7 500 pracovníkov.

Šéf firmy informoval, že odchádzajúci pracovníci dostanú základný plat aspoň za 14 týždňov. Okrem toho bude firma prepusteným zamestnancom v USA ešte rok platiť zdravotné poistenie a zamestnancom v ostatných krajinách uhradí zdravotné poistenie do konca tohto roka.

Spoločnosť Airbnb očakáva, že jej príjmy v tomto roku klesnú o viac ako polovicu. Chesky uviedol, že cestovanie sa obnoví, ale bude vyzerať inak. Airbnb napríklad predpokladá, že cestujúci si budú vyberať miesta pobytu bližšie k domovu a za dostupnejšie ceny. Firma preto redukuje svoje investície do luxusných nehnuteľností.

11:11 Podľa epidemiológa a experta na tropickú medicínu Vladimíra Krčméryho sme pravdepodobne na konci prvej vlny šírenia koronavírusu na Slovensku.

Vladimír Krčméry
Profesor a odborník na tropickú medicínu Vladimír Krčméry. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

10:57 Americký prezident Donald Trump potvrdil, že krízový štáb Bieleho domu na boj proti koronavírusu postupne prestane pracovať, pričom podľa viceprezidenta Mikea Pencea by ho mohli rozpustiť do niekoľkých týždňov. „Vraciame našu krajinu späť (do normálu),“ povedal Trump v utorok počas návštevy továrne na výrobu rúšok vo Phoenixe v štáte Arizona. Demokratov zároveň obvinil z toho, že dúfajú, že jeho koronavírusová politika zlyhá, aby „mohli vyhrať voľby“.

Počet nových infekcií zaznamenaných za jeden deň v súčasnosti v USA presahuje 20-tisíc, obetí je denne viac než tisíc. Zdravotnícki predstavitelia v tejto súvislosti varujú, že vírus sa môže ešte viac rozšíriť, ak sa uvoľnia pravidlá obmedzujúce podnikanie. Kritici vyčítajú prezidentovi, že je v snahe o oživenie ekonomiky pred novembrovým volebným súbojom pripravený obetovať zdravie Američanov.

10:45 Od stredy môžu začať vyučovať aj autoškoly. Ministerstvo dopravy a výstavby SR na sociálnej sieti Facebook pripomína nariadenia hygienikov, za akých podmienok.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:32 Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa v stredu stretne s premiérmi 16 spolkových krajín, aby prediskutovali ďalšie uvoľňovanie opatrení proti šíreniu koronavírusu.

S klesajúcim počtom nových prípadov v krajine, ktorý sa v posledných dňoch pohybuje pod tisíc denne, rastie tlak na ďalšie uvoľňovanie obmedzení. Nemecké médiá v stredu informovali, že návrh plánu počíta s prenesením veľkej časti zodpovednosti za znovuotváranie na štáty, pričom však počíta s opätovným uzavretím, ak sa situácia zhorší.

Štáty sa pritom už teraz snažia postupovať vlastným tempom, podľa situácie v danej oblasti. Bavorsko napríklad plánuje otvoriť reštaurácie 18. mája, zatiaľ čo Meklenbursko-Predpomoransko tak chce spraviť už túto sobotu.

Agentúra dpa a týždenník Der Spiegel uvádzajú, že úrady by museli obmedzenia znova zaviesť v prípade, ak by počet nových prípadov za týždeň prekročil 50 na 100-tisíc obyvateľov. Nemecko dosiaľ hlási vyše 167-tisíc prípadov nákazy a takmer sedemtisíc úmrtí.

10:19 Bratislavské letisko na sociálnej sieti Facebook informuje, že pravidelné lety spoločnosti Ryanair sa zrejme obnovia v priebehu júla. Všetko však bude závisieť od rozhodnutia Ústredného krízového štábu, kedy budú umožnené aj civilné lety na Slovensko.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:10 Akciový trh v USA v utorok posilnil. Obmedzenia ekonomiky a karanténne opatrenia zavedené v boji s koronavírusom postupne uvoľňujú ďalšie krajiny. To prispieva k optimizmu, že svetové hospodárstvo po historickom prepade nastúpi na cestu zotavovania. Za podstatnú časť ziskov zodpovedali technologické a zdravotnícke tituly. V raste pokračovali aj ceny ropy. Vďaka výraznému posilneniu kompenzovali časť strát po prepade na rekordné dno z minulého mesiaca. Index S&P 500 posilnil o 0,9 % na 2 868,44 bodu, Dow Jones o 0,6 % na 23 883,09 bodu a Nasdaq o 1,1 % na 8 809,12 bodu.

10:02 Vyhradený čas na nákupy pre seniorov v pondelok až piatok od 9:00 do 11:00 sa po novom týka už len predajní potravín a predajní drogérií.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:46 Z ôsmich nových prípadov na Slovensku sú tri zo Žilinského kraja. Po dva pribudli v Banskobystrickom a Trenčianskom kraji. Jeden je z Prešovského kraja.

štatistiky, Slovensko, kraje

9:41 V súvislosti s koronavírusom je na Slovensku hospitalizovaných 167 ľudí. Z nich u 37 pacientov bolo ochorenie Covid-19 potvrdené a štyria sa nachádzajú na jednotke intenzívnej starostlivosti. Na pľúcnu ventilácie sú pripojení dvaja pacienti.

9:35 V utorok na Slovensku urobili 4742 testov a ich počet sa celkovo prehupol cez 100-tisíc.

9:31 Počet prípadov nového koronavírusu na Slovensku sa za posledný deň zvýšil o 8 na 1430. Dobrou správou je, že nepribudlo žiadne úmrtie a počet obetí s pozitívnym testom na Covid-19 zostal na 25.

9:14 Madagaskar začne klinické testy vakcíny proti koronavírusu na báze paliny. Oznámil to prezident Andry Rajoelina s tým, že testovanie odštartuje na budúci týždeň. Politik je podľa svojich slov v kontakte s americkými vedcami, aby pomohli s výskumom. Prezident zároveň vyzval obyvateľov ostrova, aby bylinu, ktorá sa používa pri liečbe malárie, začali pestovať.

Madagaskar už z paliny vyrába nápoj Covid-Organics, zameraný na boj s novým koronavírusom. Prezident tvrdí, že sa usiluje o to, aby nápoj schválila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). O nápoj už prejavili záujem aj iné africké krajiny – doručili ho do Guiney-Bissau a Rovníkovej Guiney a pošlú ho aj do Tanzánie. Dovoz nápoja sľúbil tiež prezident Konga.

WHO neodporúča, aby sa ľudia „liečili sami akýmikoľvek liekmi“ v rámci prevencie alebo liečby ochorenia Covid-19. V súčasnosti neexistuje žiadny známy liek na nový koronavírus.

9:02 Viacerí odborníci tvrdia, že na to, aby ste si koronavírus udržali v bezpečnej vzdialenosti od vášho tela, postačí dvojmetrový sociálny odstup. Naozaj je to tak?

8:40 Počet obetí vo svete sa blíži k 260-tisíc, potvrdených prípadov ochorania Covid-19 od začiatku je už viac ako 3,7 milióna.

Koronavírus, svet, štatistiky

8:23 Od stredy môžu na Slovensku prepravovať ľudí opäť aj taxikári, ale majú výhrady k oddeleným priestorom v aute a hľadajú riešenie.

taxi
Zákazník surovo napadol vodiča taxíka. Foto: ilustračné, Getty Images

7:54 Švédsky Kráľovský technologický inštitút (KTH) našiel veľké koncentrácie koronavírusu v kanalizačnom systéme. Prieskum rýchlo prerástol do medzinárodného výskumného projektu zahŕňajúceho šesť štátov.

7:35 Od stredy 6. mája bude otvorená aj Národná zoologická záhrada Bojnice.

ZOO Bojnice
Foto: facebook.com/zoobojnice/

7:23 Talianski experti varujú pred druhou vlnou koronavírusu, ktorá bude podľa nich najpravdepodobnejšie sprevádzať postupné uvoľňovanie obmedzujúcich opatrení v krajine. Vyzývajú preto na zintenzívnenie snáh o identifikovanie možných nových prípadov, monitorovanie ich príznakov a vyhľadávanie osôb, s ktorými sa dostali do kontaktu.

7:09 Žiadateľom o štátne príspevky v projekte Prvá pomoc odišlo na účty už vyše 16 miliónov eur. Žiadosti za marec môžu záujemcovia podať až do 15. mája, následne bude možné zasielať žiadosti a výkazy za apríl.

6:45 Veľká Británia má najvyšší oficiálny počet obetí nového koronavírusu v Európe. Vláda oznámila, že v priebehu jedného dňa zaznamenali 693 nových úmrtí. Celkovo si tak ochorenie Covid-19 v britských nemocniciach, opatrovateľských domovoch a na ďalších miestach vyžiadalo už 29 427 mŕtvych. Spojené kráľovstvo tak počtom obetí prevýšilo Taliansko, kde si nový koronavírus vyžiadal 29 315 úmrtí.

6:28 Na Slovensku sa opäť povoľujú svadby, bohoslužby aj ďalšie obrady. Platia však prísne pravidlá.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

6:14 V stredu sa na Slovensku môžu otvoriť ďalšie obchody, prevádzky a prekvapujúco aj niektoré obchodné centrá. Úrad verejného zdravotníctva SR v utorok neskoro večer vydal podrobnosti k druhej a tretej fáze uvoľňovania opatrení.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Obchody, otváranie

6:00  Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom