Koronavírus na Slovensku opäť nabral na sile, ale nie je najčastejšou príčinou úmrtí

Nemocnica, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Chorobe COVID-19 v septembri podľahlo 103 ľudí. Informuje o tom v tlačovej správe Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) s tým, že celková nadúmrtnosť sa v septembri 2021 priblížila k šiestim percentám, pričom najvýraznejšia bola v skupine mladších seniorov vo veku od 65 do 74 rokov. Z regionálneho hľadiska podľa štatistikov nadúmrtnosť najviac narástla v Trnavskom a Košickom kraji.

September bol zlomový

Na Slovensku celkovo zomrelo v septembri viac ako 4,4 tisíca osôb, čo je podľa ŠÚ SR po júlových a augustových číslach stále ešte tretí najnižší počet za posledných dvanásť mesiacov. Zároveň však štatistici konštatujú, že v septembri nastal v tejto oblasti zlom.

Viac o téme: Koronavírus

„Po ôsmich mesiacoch plynulého znižovania počet zomretých prvýkrát v tomto roku vzrástol. Zvýšil sa aj ukazovateľ nadúmrtnosti, ktorá je ale stále druhá najnižšia v tomto roku. V júli bola na úrovni 1,5 percenta a v auguste dokonca prvýkrát od júna 2020 zomrelo menej ľudí ako bol päťročný priemer,“ uviedla riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

Zomierali väčšinou starší občania

Pokiaľ ide o koronavírus, ten sa podľa štatistikov v septembri medzi všetkými príčinami úmrtí vyšplhal z 12. priečky, ktorú dosiahol v auguste na šiestu najčastejšiu príčinu úmrtia.

Podiel obetí tohto ochorenia predstavoval dve percentá zo všetkých zomretých. Takmer 79 percent obetí nového vírusu podľa ŠÚ SR predstavovali v septembri 2021 osoby nad 65 rokov, z toho prevažne starší seniori 75 a viac roční.

Zvyšok, teda 22 osôb, boli ľudia v produktívnom veku. „Z regionálneho hľadiska bol na tom najhoršie Trenčiansky kraj, z ktorého pochádzala viac ako pätina (21 percent) všetkých zomretých na COVID-19 na Slovensku,“ zdôraznila Podmanická. Dodala, že najlepšie na tom bol Nitriansky kraj, kde zomreli štyri osoby na koronavírus.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Podmanická
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SR