Koronavírus: Na Slovensku pribudlo osem nakazených, štátna karanténa má alternatívu a Krajčí sa vyjadril k núdzovému stavu (online)

ZDRAVOTNÍCTVO: Nové informácie ohľadom koronvírusu
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Na Slovensku máme od začiatku pandémie už 1478 prípadov nového koronavírusu. Za posledný deň (streda) pribudlo osem prípadov.

Dobrou správou je, že nebolo nahlásené ani jedno úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19, evidujeme ich tak stále 27. Počet vyliečených pacientov sa zvýšil o 52 na 1112. V stredu otestovali 4876 ľudí a počet testov na Slovensku sa tak blíži k 132-tisíc.

Za posledných sedem dní na Slovensku pribudlo iba 32 pozitívnych testov (streda – 8, utorok – 4, pondelok – 8, nedeľa – 0, sobota – 2, piatok – 0, štvrtok – 10). Sedemdňový kĺzavý medián zostal na štvorke.

Viac o téme: Koronavírus

V počte obetí majú smutné prvenstvo USA (takmer 86-tisíc). Nasledujú Veľká Británia (33 614), Taliansko (31 368), Španielsko (27 321) a Francúzsko (27 425).

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia Covid-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie štvrtkového online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

21:31 Počet obetí koronavírusu vo svete presiahol hranicu 300-tisíc. Celkovo je evidovaných 301 778 úmrtí.

20:50 Zdravotníci v Španielsku si dvoma minútami ticha pripomenuli svojich kolegov, ktorí zomreli na Covid-19. V krajine sa novým koronavírusom nakazilo viac ako 50 000 zdravotníkov, zahynulo až 48 doktorov.

Virus Outbreak Spain
Zdravotný personál v Španielsku si dvoma minútami ticha pripomína kolegov, ktorí zomreli na koronavírus. Foto: SITA/AP

20:19 Pandémia nového koronavírusu sa pričinila o to, že v New Yorku už takmer dva mesiace nezomrel pri dopravnej nehode žiaden chodec. Ako uviedla komisárka pre dopravu Polly Trottenberg, utorok bol už 58. deň bez takéhoto úmrtia v meste, čo je podľa nej výsledkom vyše 50-dňového obmedzenia pohybu. Informuje o tom spravodajská televízia CNN.

Podľa hovorcu newyorského úradu dopravy Scotta Gastela je to pritom najdlhší čas bez smrteľných nehôd chodcov od začiatku záznamov. Mesto začalo viesť záznamy o rôznych druhoch úmrtí v roku 1983.

19:53 V Taliansku za posledných 24 hodín pribudlo 992 nových prípadov koronavírusu a celkovo už pozitívne otestovali 223 096 ľudí. Pribudlo aj 262 mŕtvych a celkovo tak v krajine majú 31 368 obetí ochorenia Covid-19.

19:24 Viac ako štvrtina najsledovanejších videí o koronavíruse na službe YouTube obsahuje „zavádzajúce alebo nepresné informácie“. Podľa novej štúdie majú takéto príspevky celkovo 62 miliónov pozretí. Objavuje sa v nich klamlivý obsah, ako napríklad, že farmaceutické spoločnosti už majú vakcínu proti vírusu, no odmietajú ju predať.

18:59 Fínsko uvoľňuje niektoré cestovné obmedzenia, umožnilo vstup na svoje územie občanom zo štátov patriacich do schengenského priestoru pre pracovné a iné nevyhnutné účely. Platia však pre nich prísne pravidlá. Postupné zmiernenie opatrení týkajúcich cestovania a cezhraničnej dopravy, ktoré je obzvlášť dôležité pre podniky a osoby dochádzajúce zo susedných škandinávskych a pobaltských krajín, začalo platiť vo štvrtok. Medzi Fínskom a Švédskom a tiež Helsinkami a estónskym Tallinnom začali napríklad znova premávať trajekty s pasažiermi.

18:30 V Moskve začnú od piatka bezplatne testovať všetkých obyvateľov na koronavírus. Testy budú vykonávať na 30 klinikách, zhruba 70-tisíc obyvateľov dostane každých pár dní pozvánku na testovanie. Mesto má do konca mesiaca kapacitu na vykonanie 200-tisíc testov denne. Moskva, ktorá má zhruba 12 miliónov obyvateľov, má približne polovicu ruských prípadov nákazy koronavírusom. V celej krajine evidujú viac ako 221-tisíc prípadov nákazy.

17:58 NR SR bude o inteligentnej karanténe rokovať v skrátenom režime. Poslanci schválili návrh na skrátené legislatívne konanie k novele zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o elektronických komunikáciách. Alternatívou štátnej karantény by tak mohla byť mobilná aplikácia.

17:35 V prístave v belgickom meste Antverpy začali používať elektronický náramok, ktorý pracovníkov upozorní, ak porušia sociálny odstup. „Keď prišiel koronavírus, napadlo nám, že už vlastne pracujeme s odstupmi medzi týmto zariadením a strojmi a pýtali sme sa, či by sme jednoducho mohli merať vzdialenosť medzi týmito dvoma zariadeniami. A teraz môžeme zabezpečiť dodržiavanie sociálneho odstupu s využitím rovnakej technológie. Nositeľa náramku upozorní vibrovanie, keď sa dostane príliš blízko druhého náramku a musí sa vzdialiť z ‚nebezpečnej zóny‘,“ objasnil výkonný riaditeľ technologickej spoločnosti Rombit John Baekelmans.

17:21 Pandémia nového koronavírusu sa pričinila o to, že v New Yorku už takmer dva mesiace nezomrel pri dopravnej nehode žiaden chodec. Ako uviedla komisárka pre dopravu Polly Trottenberg, utorok bol už 58. deň bez takéhoto úmrtia v meste, čo je podľa nej výsledkom vyše 50-dňového obmedzenia pohybu. Informuje o tom spravodajská televízia CNN.

17:13 Miestne úrady v čínskom meste Wuchan, kde epidémia koronavírusu vypukla, plošne testujú všetkých 11 miliónov obyvateľov. S pomocou dobrovoľníkov to chcú stihnúť do 10 dní.

16:53 Francúzska vláda vyhlásila, že by bolo „neprijateľné“, keby francúzsky farmaceutický gigant Sanofi uprednostnil americký trh, ak vyvinie vakcínu proti Covid-19. Vláda tak reagovala na poznámky generálneho riaditeľa Sanofi Paula Hudsona, ktorý uviedol, že „USA má právo na najväčšiu predobjednávku, pretože investuje do risku“. Francúzsky premiér Edouard Philippe podľa BBC uviedol, že prístup pre všetkých je „neobchodovateľný“ a neskôr tweetoval, že vakcína by mala byť v prospech všetkých na celom svete.

Sanofi
Francúzsky farmaceutický gigant Sanofi je najbližšie k vakcíne proti COVID-19. FOTO: SITA/AP

16:47 Reálny záujem o repatriáciu má momentálne približne 1 140 Slovákov. Slovensko doteraz pomohlo pri repatriácii 4130 občanom. Najväčší záujem o návrat hlásia Slováci zo Spojeného kráľovstva.

16:34 Európska komisia vo štvrtok oznámila, že zrušila rozosielanie 10 miliónov čínskych rúšok do členských štátov a Veľkej Británie. Stalo sa tak po tom, čo sa dve krajiny sťažovali na nízku kvalitu tovaru, ktorý dostali.

16:11 Členské štáty Európskej únie by mali podľa Európskej komisie (EK) zachovať právo cestujúcich na vrátenie peňazí za cesty a dovolenky zrušené v dôsledku pandémie koronavírusu.

Spotrebitelia majú mať zároveň možnosť vybrať si cestovné poukazy, tzv. vouchery, len dobrovoľne namiesto vrátenia peňazí. Národné vlády však môžu určiť kritériá, ktoré z nich v očiach spotrebiteľa urobia dokonca atraktívnejšiu voľbu ako sú peniaze.

Informovala o tom Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) v reakcii na odporúčanie Európskej komisie pre alternatívne zavádzanie cestovných poukazov v rámci balíka opatrení na obnovu cestovania a cestovného ruchu v EÚ postihnutého následkami koronakrízy.

15:52 Účelové zariadenia Agra v Trenčianskych Tepliciach a Kamzík v Starom Smokovci nie sú vhodné na štátnu karanténu, pretože majú obmedzenú kapacitu. Na parlamentnej hodine otázok to povedal premiér Igor Matovič.

Podľa premiéra je v Trenčianskych Tepliciach možné umiestniť maximálne päť a v Starom Smokovci desať ľudí s tým, že jedna izba musí byť vyčlenená na dezinfekciu a dvanásť ľudí je potrebných na zabezpečenie karantény podľa pokynov hlavného hygienika a ministerstva vnútra.

Otázku položil Matovičovi poslanec Richard Raši (Smer-SD). Tvrdil, že zachytil viaceré sťažnosti na stav a čistotu štátnych karanténnych zariadení. „Keďže ste v Častej-Papierničke prezentovali, že keď tam kedysi chodili papaláši, teraz bude slúžiť ľuďom, či ste poskytli na štátnu karanténu aj zariadenia, ktoré sú určené len pre vás ako pre premiéra v Trenčianskych Tepliciach a v Starom Smokovci?“ spýtal sa Raši.

Premiér Matovič odpovedal, že až z Rašiho otázky sa dozvedel, že má k dispozícii takéto „snobské zariadenia“ s plným personálom. Doplnil, že nikdy tieto zariadenia nevyužil. Na otázke Rašiho je podľa Matoviča vidieť myslenie Smeru-SD v tom, by narábal s verejnými zdrojmi.

15:31 Zdravotnícke úrady v Anglicku schválili nový test, ktorý má určiť, či bola osoba v minulosti infikovaná koronavírusom.

15:08 V rámci plošného testovania na koronavírus rýchlotestami boli testované aj vytypované lokality v Lučenci a jeho okolí. Ako agentúru SITA informovala vedúca kancelárie primátorky Mária Bérešová, štyri takéto rýchlotesty vyšli s pozitívnym výsledkom. Nemusí to však nutne znamenať, že sú títo ľudia v skutočnosti nakazení koronavírusom. Testy tohto typu sú nespoľahlivé a ich výsledky sú často nepresné, preto sa títo ľudia testujú následne presnejšími PCR testami.

„Všetky sociálne zariadenia v našom regióne dostali od Banskobystrického samosprávneho kraja rýchlotesty, ktorými musia svojich klientov a zamestnancov otestovať do určitého obdobia. Toto testovanie prebieha práve v týchto dňoch, takže uvidíme, ako sa to vyvinie,“ objasnil lekár klinického laboratória SK-Lab v Lučenci Peter Sečník st.

Výtery na PCR otestovanie boli dotknutým osobám odobrané počas stredy a štvrtku. „Pani, ktorej sme robili výtery pred dvoma dňami má negatívny test. Ďalším dvom pacientom boli odobrané vzorky dnes a výsledky by mali byť známe do piatka. Rýchlotesty určite nenahrádzajú riadnu laboratórnu diagnostiku, sú len veľmi orientačné a ich výpovedná hodnota nie je veľká,“ dodal Sečník.

14:44 Na väčšine územia Japonska už neplatí stav núdze. Premiér Šinzó Abe vo štvrtok oznámil, že ho s okamžitou platnosťou rušia v 39 zo 47 prefektúr. Stále však platí v Tokiu a ďalších siedmich vysokorizikových oblastiach vrátane Osaky, Kjóta a Hokkaida. Stav núdze, zameraný proti šíreniu nového koronavírusu, pritom ukončili predčasne, keďže mal pôvodne platiť pre celú krajinu do 31. mája.

„Dnes je nový začiatok našich každodenných životov, nový normál,“ vyjadril sa Abe s tým, že ľudia majú zostať ostražití pred opätovným výskytom infekcií.

Na budúci týždeň sa podľa premiéra stretnú odborníci, aby rozhodli, či stav núdze zrušia aj v ostatných oblastiach. Epidémiu chcú podľa neho dostať pod kontrolu do konca mája. Japonsko eviduje viac ako 16-tisíc potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom a 680 úmrtí. Počet nových prípadov sa v ostatnom období celonárodne značne znížil.

14:21 Slovenské gastroprevádzky vyzývajú vládu na razantné uvoľnenie opatrení najmä pri obmedzeniach týkajúcich sa záverečnej hodiny (20:00), maximálneho počtu dospelých osôb pri stole a príkazu prevádzky iba v exteriéri.

13:59 Železničná spoločnosť Slovensko a Slovak Lines chcú obnoviť medzinárodné linky čo najskôr. Podmienkou na spustenie medzištátnej osobnej dopravy je ukončenie pravidelných hraničných kontrol na hraniciach SR s krajinami v rámci schengenského priestoru.

13:39 So smart karanténou by sa mohlo začať už v pondelok. Po rokovaní vlády o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí. Novela zákona, ktorá sa zaoberá mobilnou aplikáciou ako alternatívou k štátnej karanténe, podľa neho prešla vládou hladko. Šéf rezortu chce novelu predložiť na rokovanie parlamentu ešte vo štvrtok. V pondelok by podľa neho mohla byť legislatíva platná, ak by prešla v skrátenom legislatívnom konaní a bola by uverejnená v Zbierke zákonov. V pondelok by zároveň na tlačovej besede premiér aj experti podrobne informovali verejnosť, akým spôsobom bude aplikácia fungovať.

Testovanie repatriantov bude podľa Krajčího zabezpečované rovnakým spôsobom ako v prípade štátnej karantény. Upozornil, že nejde o sledovanie ľudí. Úrad regionálneho hygienika má dostávať informácie, len ak bude karanténa porušená. Pokiaľ repatriant nebude mať technický prostriedok, ktorý mu zabezpečí túto smart karanténu, bude sa musieť podrobiť povinnej štátnej karanténe. Trest v prípade porušenia je aj pri tomto type karantény rovnaký. V blokovom konaní môže byť udelená pokuta do tisíc eur, v správnom do 1650 eur.

13:24 Tlačová konferencia premiéra Igor Matoviča (OĽaNO) po rokovaní vlády.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:15 Slovensko je podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího aktuálne vo veľmi priaznivej epidemiologickej situácii. Zrušenie núdzového stavu je však podľa neho otázka na ústredný krízový štáb. Myslí si však, že to treba zvážiť. „Pokiaľ odpočítame počet doteraz pozitívne testovaných pacientov a vyliečených, zistíme, že na území Slovenska máme len 365 pacientov pozitívnych na ochorenie Covid-19,“ uviedol. Slovensko však podľa neho musí naďalej podniknúť všetky potrebné kroky na to, aby boli občania ochránení pred zavlečením tejto nákazy zo zahraničia.

ZDRAVOTNÍCTVO: Nové informácie ohľadom koronvírusu
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

13:01 Ďalšie pandémie by mohli prísť z amazonského pralesa, ktorého odlesňovanie sa v posledných rokoch výrazne zrýchlilo. Devastácia dažďových pralesov ničí životný priestor státisícov živočíchov, z ktorých mnohé sú nositeľmi vírusov schopných preniesť sa i na človeka.

12:45 Výrobná kapacita v spoločnosti Volkswagen Slovakia od opätovného spustenia produkcie postupne stúpa.

12:33 Nemocnica Svet zdravia Trebišov sa v rámci uvoľňujúcich opatrení postupne vracia k plánovaným operačným výkonom. Pacient musí pred operáciou dodržať 14-dňovú domácu izoláciu, počas ktorej nevykazuje príznaky ochorenia Covid-19. Informovala o tom Jana Fedákova zo Sveta zdravia.

“Nemocnica už začala oslovovať tých pacientov, ktorých plánované operácie boli odložené v marci z dôvodu epidémie. Naďalej platí, že pacienti pred vstupom do trebišovskej nemocnice musia prejsť vstupným filtrom a nemocnica tiež ostáva v sprísnenom hygienicko-epidemiologickom režime,“ uviedla Fedáková.

Trebišovská nemocnica tiež opäť povolila prítomnosť sprevádzajúcej osoby počas pôrodu, a to za prísnych hygienických podmienok. Sprevádzajúca osoba by počas uplynulých 14 dní nemala vykazovať symptómy ochorenia COVID-19, nachádzať sa za posledné dva týždne mimo územia Slovenska či byť v kontakte s osobou, u ktorej bol potvrdený koronavírus. Je tiež potrebné, aby počas celej doby pôrodu sprevádzajúca osoba používala ochranné pomôcky, ktoré zabezpečí pôrodnica.

V rámci samostatného pracoviska trebišovskej nemocnice zdravotníci odobrali vzorky na koronavírus 108 pacientom, všetky výsledky testov boli negatívne. V rámci mobilného odberového miesta odobrali vzorky 217 pacientom.

12:05 Grécka stredo-pravicová vláda oznámila, že nainštaluje kamery v triedach stredných škôl, keď sa budúci týždeň opätovne otvoria. Cieľom je zabezpečiť prenos naživo z dôvodu zníženého počtu žiakov v triedach.

Tento krok prichádza napriek silnej opozícii zo strany učiteľských odborov aj opozičných strán týkajúcej sa ochrany súkromia. Podľa organizácií dohliadajúcich na ochranu súkromia je takýto priamy prenos za mimoriadnych okolností legálny, nesmie sa však nahrávať ani zálohovať.

Online prenos umožní školám, aby osadenstvo v triedach rotovalo a boli pri tom zachované rozostupy medzi študentmi. Opozičná ľavica však namieta, že nainštalovanie kamier do škôl predstavuje „vážnu hrozbu“ pre prítomných žiakov a oznámila, že záležitosť predostrie v Európskom parlamente.

Rodičia sa môžu do štvrtkového popoludnia rozhodnúť, či pošlú deti do školy alebo využijú len online vyučovanie. Školy v Grécku sú zatvorené od 11. marca.

11:49 Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) v Žiline ukončila činnosť pandemického pavilónu dočasne zriadeného pre pacientov s podozrením na ochorenie Covid-19. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková. Po mesiaci fungovania červenej zóny sa do dôkladne vydenzifikovaného pavilónu opätovne vrátila lôžková i ambulantná časť oddelenia urológie.

žILINA: Pandemický pavilón COVID 19
Informačná tabuľa vedúca k prvému pandemickému pavilónu COVID-19 v žilinskej nemocnici počas jeho uvedenia do prevádzky. Nachádza sa v priestoroch bývalej urológie a momentálne sú v ňom už hospitalizovaní prví dvaja pacienti s podozrením na ochorenie COVID-19. Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina zatiaľ neprijíma na hospitalizáciu pacientov pozitívne testovaných na COVID-19, v pandemickom pavilóne budú umiestnení len podozriví pacienti. Bratislava, 9. apríl 2020 Ilustračné foto: SITA/FNsP Žilina

11:38 Marián Gáborík s Mariánom Hossom okrem trenčianskej nemocnice obdarovali aj domovy sociálnych služieb.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:31 Koronavírus „by nikdy nemusel zmiznúť“, varovala v stredu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Šéf WHO pre núdzové situácie Mike Ryan na to upozornil v reakcii na početné pokusy predpovedať, kedy by vírus mohol zmiznúť. Dodal, že keď sa aj vakcínu podarí vyrobiť, bude si potlačenie vírusu vyžadovať „obrovské úsilie“. Na celom svete dosiaľ potvrdili už vyše 4,3 milióna prípadov nákazy a takmer 300-tisíc ľudí mu už podľahlo. „Je dôležité jasne povedať: tento vírus sa možno stane ďalšou vírusovou epidémiou a možno nikdy nezmizne,“ poznamenal Ryan na virtuálnej tlačovej konferencii v Ženeve. Dodal, že ani iné vírusy, ako napríklad HIV, nezmizli. Podobne ako osýpky, hoci existuje vakcína.

11:13 Alternatívou štátnej karantény bude mobilná aplikácia. Dôvodom spustenia tejto aplikácie je podľa rezortu zdravotníctva preťaženie kapacít štátnej karantény a to, že verejnosť nevníma štátnu karanténu pozitívne.

11:01 Mesto Prešov pokračuje v testovaní pracovníkov, ktorí sú najviac vystavení riziku nákazy koronavírusom.

10:52 Moderné odbory AIOS volajú po podpore štátu pre kľúčových zamestnávateľov. Požadujú aj ukončenie núdzového stavu. Podľa odborov je momentálne náročné predpokladať, aký dopad bude mať koronakríza na firmy, ktoré sú previazané na dodávateľsko-odberateľské reťazce v rámci Európy aj celého sveta.

10:36 Akciový trh v USA v stredu klesal druhý deň v rade. Investori majú obavy z pomalého zotavovania ekonomiky po tom, čo šéf americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell vyhlásil, že opatrenia proti šíreniu koronavírusu môžu viesť k dlhodobejšej recesii. Naznačil tiež, že už schválenú rekordnú pomoc firmám a domácnostiam bude potrebné navýšiť. Strácali najmä energetické firmy, banky a iné spoločnosti v odvetviach, ktoré sú najviac závislé na hospodárskom raste. Index S&P 500 klesol o 1,7 % na 2 820 bodov, Dow Jones o 2,2 % na 23 247,97 bodu a Nasdaq o 1,5 % na 8 863,17 bodu.

10:24 Európska komisia (EK) navrhla opatrenia na obnovu cestovania a cestovného ruchu. Členským štátom Európskej únie (EÚ) majú pomôcť postupne zrušiť cestovné obmedzenia a umožniť podnikateľom v cestovnom ruchu, aby znova otvorili svoje prevádzky v súlade s potrebnými opatreniami na ochranu zdravia.

10:12 Uvoľnenie druhej a tretej fázy opatrení prišlo v stredu 6. mája a práve tento týždeň priniesol v počte pracovných inzerátov nový „pandemický rekord“.

10:06 Trnava po dvoch mesiacoch opäť otvára prvých 21 detských ihrísk. Otvorené budú novšie ihriská, ktoré každé ráno poverená firma vydezinfikuje. Vstup na ne bude možný vždy až od 10:00. Otvorenie ihrísk je v súlade s nariadením Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Detské ihriská boli zatvorené od marca v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu.

Na otvorených ihriskách podľa hovorkyne radnice Veroniky Majtánovej umiestnia plagát s informáciami o naďalej platných hygienických opatreniach. Rodičia majú zabezpečiť dvojmetrový odstup medzi deťmi a minimálny fyzický kontakt, ďalej dbať na nosenie rúšok a mať so sebou prostriedok na dezinfekciu rúk.

„Firmu, ktorá pre naše mesto zabezpečuje údržbu detských ihrísk, sme požiadali o každodennú dezinfekciu dotykových plôch herných prvkov. Okrem toho v súlade s usmernením ÚVZ SR budú raz za týždeň prekopávať pieskoviská a prelievať ich pitnou vodou. Ide o 31 pieskovísk, ktoré prevádzkuje samospráva,“ povedala prvá zástupkyňa primátora Trnavy Eva Nemčovská,.

Okrem detských ihrísk budú sprístupnené a denne dezinfikované aj cvičebné prvky vrátane workoutového športoviska za sídlom Trnavského samosprávneho kraja. Staršie ihriská, ktoré zatiaľ zostávajú pre verejnosť zatvorené, sú naďalej označené upozornením pre rodičov, aby namiesto nich uprednostnili iný spôsob trávenia voľného času s deťmi.

Mesto Trnava vlastní viac ako osemdesiat detských ihrísk. Trendom posledných rokov je znižovanie počtu malých a na údržbu náročných ihrísk, nahrádzajú ich veľké centrálne ihriská.

9:55 Počet vyliečených pacientov na Slovensku pribúda po desiatkach, spolu ich je už 1112.

9:52 Sedemdňový kĺzavý medián zostal na štvorke, za posledný týždeň bola jeho hodnota iba raz vyššie a jedenkrát sa dostala aj na dvojku.

Kĺzavý medián, Slovensko

9:41 Z ôsmich nových prípadov je až šesť z Košického kraja a po jednom pribudli aj v Prešovskom a Trenčianskom kraji.

Koronavírus, Slovensko, kraje

9:37 V súvislosti s koronavírusom je na Slovensku hospitalizovaných 134 ľudí. Z nich u 21 bolo ochorenie Covid-19 potvrdené a štyria sa nachádzajú na jednotke intenzívnej starostlivosti. Na pľúcnu ventiláciu je pripojený jeden pacient.

9:34 V stredu na Slovensku otestovali 4876 ľudí a dobrou správou je, že podobne ako v utorok nepribudlo ani jedno úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19.

9:30 Počet potvrdených prípadov na Slovensku sa za posledný deň zvýšil o 8 na 1478.

9:12 Detské ihriská v Žiline sa zatiaľ otvárať nebudú. Agentúru SITA o tom informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík. Dôvodom sú prísne hygienické nariadenia proti šíreniu koronavírusu, ktoré pred opätovným otvorením detských ihrísk určil Úrad verejného zdravotníctva SR.

Mesto spravuje asi 150 detských ihrísk a podľa Miškovčíka v súčasnej situácii nie je v možnostiach samosprávy zabezpečiť zodpovedné plnenie všetkých preventívnych opatrení ani ich kontrolu.

„Je to napríklad povinnosť správcu ihrisko denne dezinfikovať, zabezpečiť upratanie, vyčistenie, prehrabanie piesku a dezinfekciu pred otvorením, či povinnosť aspoň raz týždenne preliať pieskovisko pitnou vodou,“ uviedol žilinský hovorca s tým, že o opätovnom otvorení detských ihrísk bude radnica verejnosť včas informovať.

8:59 Počet potvrdených prípadov vo svete sa už prehupol cez 4,4 milióna, vyliečených pacientov je už takmer 1,7 milióna a obetí skoro 300-tisíc.

Koronavírus, svet, štatistiky

8:43 Ako dlho prežije koronavírus na rôznych povrchoch? Jeho životaschopnosť ovplyvňujú podmienky prostredia, ale tiež materiály, na ktorých sa zachytí.

8:22 Vývoj účinnej a všeobecne dostupnej vakcíny proti koronavírusu je jednou z najdôležitejších úloh dnešnej doby. Táto úloha je však aj testom globálnej spolupráce jednotlivých krajín a ich súkromných a verejných sektorov.

7:59 Definitívne vyriešenie problematiky platenia nájmov v zatvorených prevádzkach by mohli priniesť už najbližšie dni. V stredu to zhodne potvrdili predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) ako aj minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Podľa Sulíka by mohli spoločne oznámiť výsledok už po štvrtkovom rokovaní vlády.

7:31 Mariánovia Gáborík a Hossa darovali trenčianskej nemocnici kávovary, osobné ochranné pomôcky, hygienické pomôcky a ultrasonografický prístroj v hodnote 25 000 eur. Takto chceli poďakovať zamestnancom za všetko, čo počas koronakrízy zvládli a naďalej zvládajú.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:16 Za posledných sedem dní na Slovensku pribudlo iba 40 pozitívnych testov (utorok – 4, pondelok – 8, nedeľa – 0, sobota – 2, piatok – 0, štvrtok – 10, streda – 16). Sedemdňový kĺzavý medián sa z hodnoty sedem znížil na štvorku. Aktuálne čísla za stredu 13. mája oznámia vo štvrtok pred desiatou dopoludnia.

7:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom