Koronavírus: Slovensko má vlastný test na Covid-19 a parlament schválil nový typ štátnej karantény (online)

VLÁDA: Úspech vedcov SR a inovatívnych firiem
Predseda vlády Igor Matovič (vľavo v popredí) a člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík (vpravo v popredí) počas tlačovej konferencie na tému: 100-tisíc slovenských testov na koronavírus sa stalo realitou - úspech slovenských vedcov a inovatívnych firiem na Úrade vlády SR. Foto: SITA/Úrad vlády SR

Za posledný deň (štvrtok) na Slovensku pribudli tri prípady nového koronavírusu, celkový počet infikovaných od začiatku pandémie sa tak už vyšplhal na 1481.

Dobrou správou je, že nebolo nahlásené ani jedno úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19, evidujeme ich tak stále 27. Počet vyliečených pacientov sa zvýšil o 19 na 1 131. V stredu otestovali 3 992 ľudí a počet testov na Slovensku tak presiahol 135-tisíc.

Za posledných sedem dní na Slovensku pribudlo iba 35 pozitívnych testov (streda – 8, utorok – 4, pondelok – 8, nedeľa – 0, sobota – 2, piatok – 0, štvrtok – 10, piatok – 3). Sedemdňový kĺzavý medián klesol na hodnotu tri.

Viac o téme: Koronavírus

V počte obetí majú smutné prvenstvo USA (vyše 87-tisíc). Nasledujú Veľká Británia (vyše 33-tisíc), Taliansko (vyše 31-tisíc), Španielsko (vyše 27-tisíc) a Francúzsko (vyše 27-tisíc).

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia Covid-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie piatkového online prenosu (minúta po minúte).

21:07 Vo Francúzsku zomrelo v piatok 104 pacientov s koronavírusom. Počet obetí tak vystúpil na 27.529, čo je štvrtá najvyššia hodnota na svete.

20:28 Od piatka musí každý, kto pricestuje do Španielska zo zahraničia, absolvovať 2-týždennú karanténu doma alebo v hoteli. Úrady navyše predĺžili existujúce obmedzenia týkajúce sa vstupu do Španielska do 15. júna a obmedzili prístup len na päť letísk a osem námorných prístavov.

19:47 Britský minister zdravotníctva Matt Hancock oznámil, že vo štvrtok v krajine vykonali 133.784 testov na Covid-19. To je ďalší rekord po stredajších 126.064 testoch, pričom obe tieto hodnoty prekročili cieľ 100-tisíc testov za deň.

19:09 V Taliansku ďalej pozvoľna klesá počet úmrtí i novonakazených. V piatok zomrelo 242 pacientov, celkovo počet úmrtí v súvislosti s koronavírusom vystúpil už na 31 610. Vyliečilo sa takmer 5-tisíc ľudí.

18:47 Vo Veľkej Británii zomrelo za posledný deň na COVID-19 ďalších 384 ľudí, čo je v porovnaní so štvrtkom o niečo menej. Celkovo už krajina eviduje 34-tisíc obetí nového koronavírusu.

18:32 Úrad verejného zdravotníctva pripravil na pondelok 18. mája zmiernenie karanténnych opatrení súvisiacich s pandémiou koronavírusu. Do karantény nebudú musieť ísť osoby pracujúce vo viacerých oblastiach, ale budú musieť mať potvrdenie od zamestnávateľa o výkone práce. Rovnako musia pri vstupe do SR odovzdať výsledok negatívneho testu nie starší ako 96 hodín.

18:08 V rómskej osade v Žehre zrušili karanténu. Informuje o tom Denník N. Posledné plošné testovanie obyvateľov odhalilo desať nakazených, ktorí boli následne premiestnení do karanténneho mestečka.
17:47 Talianske kostoly sa v pondelok 18. mája chystajú prvýkrát po vyše dvoch mesiacoch otvoriť svoje brány pre veriacich.
Foto: SITA (Roberto Monaldo/LaPresse via AP)

17:24 Podľa Theguardian dnes Rakúsko otvorilo reštaurácie, bary, kaviarne, kostoly aj niektoré múzeá. Vstup je však do mnohých z nich povolený len s rúškom. Kiná a divadlá by sa mohli s prísnymi obmedzeniami otvárať 1. júla.

16:57 Vo Veľkej Británii pribudlo ďalších 384 úmrtí na koronavírus. Celkový počet obetí sa tak zvýšil na takmer 34-tisíc, uvádza BBC. V počte obetí je Británia po USA s počtom vyše 85-tisíc mŕtvych na druhom mieste.

Cestujúci v londýnskom metre. Foto: SITA (AP Photo/Alberto Pezzali)

16:40 V gréckom meste Larisa vypukol pre koronavírus protest, ľudia z tamojšej rómskej osady odmietli ísť do karantény. Na mieste zasahovala polícia. Podľa miestnych médií vyšlo do ulíc zhruba 200 protestujúcich, ktorí na novinárov pri okraji osady hádzali kamene. Polícia zase uviedla, že demonštranti na ulici zapaľovali aj ohne.

Grécka civilná ochrana v piatok oznámila, že v osade bude 14 dní platiť nočný zákaz vychádzania a všetky osoby, ktoré opúšťajú domovy, musia mať na tvárach rúška. V Grécku dosiaľ evidujú 2 770 potvrdených prípadov nákazy novým koronavírusom a 156 úmrtí.

16:25 ČT24 informuje, že českí turisti budú môcť prekročiť hranice Chorvátska bez testov na koronavírus. Budú sa však musieť preukázať dokladom o rezervácii ubytovania v prímorskej destinácii.

Dubrovnik
Českí dovolenkári sa do Chorvátska dostanú aj bez testov na koronavírus. Foto: SITA (AP Photo/Darko Bandic)

16:15 Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na sociálnej sieti Facebook zverejnil detaily k zmierneniu karanténnych opatrení, ktoré budú platiť od pondelka 18. mája od 7.00 h. Od budúceho týždňa budú môcť ľudia vracajúci sa na Slovensko zo zahraničia využiť tzv. inteligentnú štátnu karanténu a izoláciu absolvovať v domácich podmienkach.

Do karantény nebudú musieť ísť osoby pracujúce v oblasti zdravotníctva, opatrovateľstva, vedecko-výskumní pracovníci, pedagogickí zamestnanci alebo sezónni pracovníci v poľnohospodárskom či potravinárskom odvetví. Uvedené osoby však musia mať potvrdenie od zamestnávateľa o výkone práce. Rovnako sú povinné pri vstupe na územie SR odovzdať výsledok negatívneho testu na ochorenie Covid-19 nie starší ako 96 hodín.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:02 Na bratislavskom letisku parkuje počas zrušenia civilných letov približne tridsať lietadiel. Postupne by sa ich počet mohol zvýšiť na viac ako sedemdesiat v závislosti od toho, kedy a v akom rozsahu bude obnovená pravidelná a charterová osobná letecká doprava.

Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal počas piatkovej prehliadky letiska informoval, že po povolení humanitárnych, repatriačných a nákladných letov požiadali hlavného hygienika aj o povolenie technických a premiestňovacích letov na všetky slovenské letiská.

Cena za parkovanie jedného lietadla je približne 1 500 eur mesačne. „Za parkovné si letisko dokáže zarobiť niekoľko desiatok tisíc eur (mesačne),“ uviedol minister.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:37 Sociálna poisťovňa od začiatku koronakrízy vybavila vyše 580-tisíc nemocenských dávok. Za marec došetruje pre chýbajúce čestné vyhlásenia alebo pre rozpory v žiadostiach asi 7-tisíc prípadov.

15:04 V Humennom tento týždeň otestovali na ochorenie Covid-19 takmer 200 zamestnancov a klientov štyroch zariadení sociálnych služieb. Výsledky všetkých testov boli negatívne.

14:49 Mobilné aplikácie, ktoré majú byť využité na takzvanú inteligentnú karanténu, musia dbať na práva občanov Európskej únie (EÚ). Myslia si to europoslanci Róbert Hajšel a Lucia Ďuriš Nicholsonová.

14:37 Všetky testy prítomnosť RNA vírusu SARS-CoV-2 v odpadovej vode v regióne Bratislavskej vodárenskej spoločnosti sú negatívne. Podľa BVS to podporuje výsledky klasického testovania, podľa ktorých je vírus aktuálne na ústupe.

14:30 Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zaplatí poskytovateľom všeobecnej zdravotnej starostlivosti a gynekológie za niektoré výkony viac.

14:21 Pocit ohrozenia koronavírusom je medzi slovenskou populáciou nižší ako v predchádzajúcich týždňoch. Vyplýva to z prieskumu agentúry Ipsos zameraného na vnímanie situácie súvisiacej s pandémiou. Necelé dve tretiny (62 percent) opýtaných uviedli, že sa cítia vírusom osobne ohrození.

14:04 V Česku by sa mali 25. mája znovu otvoriť aj hotely a kempy, verejné plavárne a aqua parky. V rovnaký deň by mohli vo vnútorných priestoroch znovu privítať zákazníkov aj bary, reštaurácie a kaviarne. Za prísnych podmienok povolia aj letné detské tábory.

APTOPIX Virus Outbreak Czech Republic
Česko otvára reštaurácie, bary a kaviarne. Foto: SITA (AP Photo/Petr David Josek)

13:50 Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) apeluje na zavedenie nedele ako dňa pracovného pokoja. Argumentuje, že počas koronakrízy boli obchody zatvorené medzi prvými a dokázali sme bez určitých komodít prežiť nielen deň, ale aj týždne.

13:40 Dánski vedci začnú testovať liek, ktorý by podľa nich mohol zvýšiť prežívanie pacientov nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 vo vážnom stave.

13:25 Pre koronakrízu plánujú ľudia utrácať menej peňazí. Ak niečo nakupujú Slováci vo väčšom množstve, sú to potraviny. Až 40 % ľudí totiž očakáva, že sa ich aktuálna situácia v blízkej budúcnosti dotkne z finančnej stránky.

13:10 Čínsky minister zahraničných vecí Wang I kritizoval zahraničných politikov, ktorí „trvajú na politizovaní pandémie, označovaní vírusu a ohováraní Svetovej zdravotníckej organizácie“. Čína už mesiac nezaznamenala žiadne úmrtie na ochorenie COVID-19 a v piatok potvrdila len štyri nové prípady nákazy koronavírusom.

12:58 Dopravný podnik Bratislava (DPB) posilňuje linky mestskej hromadnej dopravy. Magistrát hlavného mesta o tom informoval na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:45 Česi uvoľňujú ďalšie opatrenia. Počnúc 25. májom bude smieť v Česku súčasne športovať až 300 osôb namiesto doterajšej stovky. Zachovaná musí byť dvojmetrová vzdialenosť medzi športovcom a ďalšou osobou. Po skončení tréningovej jednotky či požadovaných cvičení budú môcť športovci využiť šatne a v nich sprchy, čo dosiaľ nebolo možné v príslušnom objekte, informuje iDnes.cz.

12:36 Severné Porýnie-Vestfálsko zrušilo povinnú karanténu pre ľudí z európskych krajín.

Ďalšie spolkové krajiny by mali tento príklad nasledovať v najbližších dňoch. V piatok v noci plánuje Nemecko po dvoch mesiacoch zrušiť kontroly na hraniciach s Luxemburskom a uvoľniť ich na hraniciach s Rakúskom, Švajčiarskom a Francúzskom. Voľný pohyb cez hranice však obnoví zrejme až v polovici júna.

12:23 Prezidentka Zuzana Čaputová poďakovala vo Fakultnej nemocnici v Trnave lekárom a ďalším zdravotníckym profesiám.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:36 Sociálna poisťovňa už vyplatila „pandemické“ dávky v nezamestnanosti za predĺžené obdobie. Išlo o 5 772 dávok v nezamestnanosti v riadnom výplatnom termíne k 15. máju tohto roka. Sú to dávky vyplatené mimo bežných dávok v nezamestnanosti.

11:20 Inteligentná štátna karanténa prešla parlamentom.

Alternatívou povinnej štátnej karantény sa stane mobilná aplikácia. Testovanie repatriantov bude podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího zabezpečované rovnakým spôsobom ako v prípade štátnej karantény.

11:16 Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) otvára od pondelka 18. mája pracovisko prepravnej kontroly, cestujúci môžu aj naďalej využívať online úhradu pokút.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:08 Podľa premiéra Igora Matoviča je trhová cena jedného slovenského testu na Covid-19 okolo 15 eur. Hodnota daru je tak 1,5 milióna eur. Počet testov vystačí na približne 40 dní.

10:49 Člen krízového štábu Robert Mistrík oznámil, že Slovensko má oficiálne schválený svoj prvý certifikovaný genetický test na koronavírus. Vytvorili ho slovenskí vedci v spojení s inovatívnymi firmami. K dispozícii tak máme stotisíc vysoko kvalitných testov, ktoré Slovensko dostalo ako dar.

10:45 Živý prenos z tlačovej konferencie na tému „100-tisíc slovenských testov na koronavírus sa stalo realitou“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:39 Slovinsko ako prvá európska krajina vyhlásila, že epidémia koronavírusu sa na jej území skončila.

Vláda krajiny v piatok konštatovala, že šírenie sa ochorenia Covid-19 je pod kontrolou a už nie sú potrebné mimoriadne zdravotnícke opatrenia. Vláda ďalej uviedla, že občania členských krajín Európskej únie môžu prechádzať slovinské hranice z Rakúska, Talianska a Maďarska cez určené hraničné priechody, ale obyvatelia väčšiny krajín mimo EÚ budú musieť povinne absolvovať 14-dňovú karanténu.

10:31 Na Slovensko prileteli repatriovaní občania z Tunisu. Repatriovaných bolo celkovo päť slovenských občanov a 11 občanov a rezidentov členských štátov Európskej únie (EÚ), pričom do svojej domoviny sa zároveň vrátili traja Tunisania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:28 Česi od 25. mája povoľujú návštevy v nemocniciach a domovoch pre seniorov, uvádza ČT24. Povolené budú aj verejné akcie s účasťou do 300 osôb.

10:17 Bratislavský Ružinov otvoril Areál hier Radosť na Štrkovci, väčšina ďalších detských ihrísk zostáva zatvorená. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Martin Chren.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:09 Čínske mesto Wu-chan začalo s plošným testovaním svojho 11-miliónového obyvateľstva po tom, ako sa v ňom objavilo nové ohnisko nákazy, informuje BBC.

Wu chan
Pretestovanie 11 miliónov obyvateľov mesta Wu-chan by malo prebehnúť počas 10 dní. Foto: SITA (Chinatopix via AP)

9:48 Dopyt po kvalitných diagnostických testoch na Covid-19 sa bude podľa biochemika Pavla Čekana na Slovensku v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch zvyšovať, a to i napriek tomu, že pandémia nového koronavírusu v krajine výrazne ustupuje. „Dopyt sa zvyšovať bude, ale po naozaj presných, spoľahlivých testoch. Keď totiž otvárate ekonomiku, určite sa chcete vyhnúť testom, ktoré prinášajú falošne pozitívnych alebo falošne negatívnych. Množstvo testovania chcete udržať, ale chcete mať tie najpresnejšie dáta – potrebujete spoľahlivo vedieť, že tí ôsmi pozitívni sú naozaj nakazení a ak sa zrazu počet pozitívne testovaných zvýši na 50, tak si chcete byť istí, že to nie je tým, že prišiel na Slovensko test, ktorý môže mať viac falošnej pozitivity ako iný,“ povedal Čekan pre agentúru SITA.

9:32 Slovensko eviduje 1 481 pozitívnych prípadov s Covid-19, vo štvrtok pribudli traja nakazení.

9:26 Slovenské hospodárstvo sa v dôsledku pandémie v prvom štvrťroku prepadlo o takmer 4 percentá.

9:17 V Trenčíne otvorili prvé detské ihriská, budú však musieť spĺňať hygienické normy a dva až trikrát za týždeň prejsť dezinfekciou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:12 Podľa ČT24 otvorili dnes o polnoci pobaltské krajiny Litva, Estónsko a Lotyšsko svoje spoločné hranice. Obyvatelia týchto krajín budú môcť prekračovať hranice bez obmedzení. Cieľom je oživenie ekonomiky. Pre cestovateľov z iných krajín platí povinnosť dvojtýždňovej karantény.

8:50 Počet ľudí nakazených koronavírusom vo svete prekročil 4,5 milióna, reportuje worldmeters.info. Najviac nakazených má USA s počtom viac než 1,4 milióna, ďalej nasleduje Španielsko s 272-tisíc nakazenými a Rusko, kde počet infikovaných stúpol na 252-tisíc. Veľký nárast pozitívnych prípadov zaznamenáva aj Brazília, kde počet nakazených prekročil 203-tisíc a krajina dobieha Taliansko, ktoré eviduje 223-tisíc prípadov.

Koronavírus v Brazílii
Brazília zaznamenáva prudký nárast pozitívne testovaných na Covid-19. Foto: SITA (AP Photo/Silvia Izquierdo)

8:40 Katar sprísnil postihy za nenosenie rúška. Každému, kto sa na verejnosti objaví bez prekrytia úst a nosa, hrozí trojročné väzenie a pokuta až do výšky 55-tisíc dolárov (51-tisíc eur), informuje Arabnews.com. K sprísneniu sa krajina uchýlila po výraznom náraste nových prípadov Covid-19. Katar s populáciou vyše 2,75 milióna ľudí má momentálne viac ako 28-tisíc pozitívne testovaných. Vo štvrtok ich pribudlo 1 733.

8:22 Päť spoločností v Indii a Pakistane bude vyrábať antivirotikum remdesivir, jeden z experimentálnych liekov na Covid-19. Z južnej Ázie poputujú do 127 krajín sveta.

8:07 Podľa rezortu diplomacie má o repatriáciu záujem ďalších 1 140 Slovákov. Slovensko doteraz pomohlo pri repatriácii 4 130 občanom. Najväčší záujem o návrat bol zo Spojeného kráľovstva.

8:01 Behom budúceho týždňa by mala byť do praxe uvedená tzv. smart karanténa, ktorá Slovákom prichádzajúcim zo zahraničia umožní absolvovať izoláciu doma. Kontrola karantény bude prebiehať prostredníctvom mobilnej aplikácie. Novinku na sociálnej sieti oznámilo Ministerstvo zdravotníctva SR.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:45 Pandémia ovplyvnila aj dopravu. Slováci na prepravu oveľa menej využívali autá, čo sa prejavilo na zhruba 23-percentnom znížení počtu dopravných nehôd za apríl.

7:39 Nový koronavírus dokáže infikovať všetky orgány vrátane pľúc, srdca, mozgu, pečene, obličiek a čriev, informovali vedci v dvoch samostatných štúdiách. Nové zistenia by mohli pomôcť vysvetliť nezvyčajné symptómy, ako krvné zrazeniny, ktoré u mladých ľudí spôsobujú mŕtvice a upchávajú dialyzačné prístroje, ale tiež bolesti hlavy a zlyhania obličiek.

7:30 V Česku vo štvrtok pribudlo 82 nových prípadov koronavírusu, čo je doposiaľ najvyšší zaznamenaný májový prírastok. Krajina aktuálne rozhoduje o znovuotvorení interiérov reštaurácií či hotelov, píše ČT24. Uvažuje sa aj nad otvorením hradov, zámkov a kempov.

7:15 Nosenie rúšok na verejnosti je aj naďalej povinné, upozorňuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava. Platia však aj výnimky, povinnosť sa nevzťahuje na deti do dvoch rokov, osoby so závažnou poruchou autistického spektra, vodičov MHD v uzavretých kabínach a ďalších.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalIgor MatovičLucia Ďuriš NicholsonováMarek KrajčíMartin ChrenPavol ČekanRobert HajšelRobert MistríkZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS)DPB Dopravný podnik BratislavaDPMK Dopravný podnik mesta KošiceECAV Evanjelická cirkev augsburského vyznaniaFN TT Fakultná nemocnica TrnavaLetisko M. R. ŠtefánikaMZ Ministerstvo zdravotníctva SRRÚVZ BratislavaSociálna poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňaWHO Svetová zdravotnícka organizácia