Koronavírus: Na Slovensku tretia nula v počte infikovaných za deň, začne fungovať inteligentná "smart" karanténa (online)

Koronavírus
Foto: SITA/AP.

ONLINE (MINÚTA PO MINÚTE) —> STREDA 20. máj 2020

Za posledný deň na Slovensku (pondelok) nepribudol ani jeden prípad nového koronavírusu, celkový počet infikovaných od začiatku pandémie tak zostal na čísle 1496. Ide o tretiu nulu, rovnako sa tak stalo aj 8. mája a tiež o dva dni neskôr 10. mája.

Dobrou správou je, že nebolo nahlásené ani jedno úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19, evidujeme ich tak stále 28. Počet vyliečených pacientov sa za posledný deň zvýšil o 7 na 1192. V pondelok otestovali 2041 ľudí a počet testov na Slovensku už tak presiahol 145-tisíc.

Za posledných sedem dní na Slovensku pribudlo iba 30 pozitívnych testov (pondelok – 0, nedeľa – 1, sobota – 1, piatok – 13, štvrtok – 3, streda – 8, utorok – 4). Sedemdňový kĺzavý medián sa po pondelňajšej nule znížil na hodnotu 3.

Viac o téme: Koronavírus

V počte obetí majú smutné prvenstvo USA (takmer 92-tisíc). Nasledujú Veľká Británia (35 341), Taliansko (32 169), Francúzsko (28 239) a Španielsko (27 778)

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia Covid-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie utorňajšieho online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

21:37 Počet potvrdených prípadov nového koronavírusu vo svete sa šplhá k piatim miliónom, obetí je už viac ako 323-tisíc a z ochorenia Covid-19 sa vyliečilo takmer 1,95 milióna pacientov.

Koronavírus, svet, štatistiky

21:25 Ministerstvo hospodárstva SR na sociálnej sieti Facebook zverejnilo, ako pomôže podnikateľom s nájmom nebytových priestorov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

21:10 Počet obetí v Španielsku sa za posledných 24 hodín zvýšil o 69 na 27 778. Testy potvrdili ochorenie u ďalších 615 osôb a celkový počet potvrdených prípadov sa zvýšil na 278 803.

20:55 Európska únia vyjadrila podporu Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) a vyzýva všetky krajiny, aby ju podporili tiež. Výzva nasleduje po tom, čo americký prezident Donald Trump pohrozil, že organizácii zastaví financovanie. Hovorkyňa Európskej komisie (EK) Virginie Battu-Henriksson v utorok uviedla, že globálna spolupráca je „jediná efektívna a uskutočniteľná možnosť“ pre výhru v boji s pandémiou koronavírusu. „Toto je čas na solidaritu. Nie je čas na ukazovanie prstom alebo podkopávanie mnohostrannej spolupráce,“ vyhlásila Battu-Henriksson. Trump v liste generálnemu tajomníkovi WHO Tedrosovi Adhanomovi Ghebreyesusovi napísal, že „opakované prešľapy“ agentúry v jej reakcii na pandémiu sa ukázali ako „veľmi nákladné pre svet“. Americký prezident pohrozil, že Spojené štáty zastavia jej financovanie, pokiaľ sa v nasledujúcich 30 dňoch nezaviaže k „podstatnému zlepšeniu“.

20:31 Od 20. mája budú klientske centrá a kontaktné pracoviská ministerstva vnútra v plnej prevádzke.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:54 Časti zamestnávateľov a SZČO sa má posunúť splatnosť marcových a májových sociálnych odvodov až na koniec roka. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády o splatnosti poistného na sociálne poistenie v čase mimoriadnej situácie, o ktorom by mala v krátkom čase rokovať vláda.

19:32Taliansku za posledných 24 hodín pribudlo 813 nových prípadov koronavírusu a celkovo už pozitívne otestovali 226 699 ľudí. Pribudlo aj 162 mŕtvych a celkovo tak v krajine majú 32 169 obetí ochorenia Covid-19.

19:16 Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) odporúča, aby sa každoročné septembrové stretnutie Valného zhromaždenia OSN pre pandémiu koronavírusu uskutočnilo so zníženým počtom účastníkov. Vzhľadom na situáciu António Guterres navrhol hlavám štátov a vlád, aby tento rok radšej ich posolstvá nahrali vopred. V Sále Valného zhromaždenia v sídle OSN by podľa neho mohol zároveň byť prítomný len jeden diplomat z každej zo 193 členských krajín.

18:34 Vo Veľkej Británii zomrelo v dôsledku nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, už celkovo 35 341 ľudí. Za posledný deň ich pribudlo 545. Pozitívne otestovali ďalších 2412 ľudí a celkovo ich v krajine od začiatku pandémie je už 248 818.

18:05 Aj Slovenská pošta reaguje na zmeny v opatreniach Úradu verejného zdravotníctva SR.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:38 Foxconn Slovakia po dočasnej odstávke upravuje rozsah výroby podľa aktuálneho dopytu a vzhľadom na mierne oživenie od 18. mája rozšíril produkciu z jednej na dve zmeny. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedol hovorca spoločnosti Peter Krč, nitrianska fabrika vyrába produkty určené na trhy celej Európy, takže ďalší vývoj bude závisieť od toho, ako budú jednotlivé krajiny uvoľňovať reštrikčné opatrenia a ako ekonomicky zvládnu následky pandémie. Firma už pritom úspešne požiadala o štátnu pomoc za marec, žiadosť za apríl je predmetom príprav.

17:16 Do prešovských zariadení pre seniorov sa koronavírus nedostal. Potvrdili to aj opakované testy, ktoré v týchto dňoch vykonali v Zariadení pre seniorov (ZpS) Náruč na Veselej ulici. Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, zamestnanci a prijímatelia sociálnej služby zo zariadenia si testy na koronavírus zopakovali takmer po mesiaci.

Elderly woman wearing a mask to protect from coronavirus covid 19
Foto: ilustračné, Getty images

16:54 Štát by mal zrušiť oneskorené nahlásenie zamestnanca na sociálne poistenie ako prekážku pre získanie štátneho príspevku na udržanie pracovných miest. V tlačovej správe to tvrdí poradenská firma Grant Thornton. Považuje to za nezmyselnú formálnu podmienku, ktorá prispela k nízkemu počtu žiadostí o príspevok za marec.

16:37 Zrejme bude problém dodržať čakacie doby na operácie. Po zasadnutí Výboru NR SR pre zdravotníctvo to konštatovala jeho predsedníčka Jana Cigániková. Aj napriek tomu, že rezort zdravotníctva už povolil vykonávanie operácií, z pohľadu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti to bude podľa nej problém.

16:19 O odpustenie poistného na sociálne poistenie za apríl doteraz požiadalo Sociálnu poisťovňu 34 551 subjektov, z toho bolo 15 035 SZČO a 19 516 zamestnávateľov.

15:49 Letné terasy na pozemkoch mesta si v Trnave zatiaľ zriadilo viac ako tridsať reštaurácií, kaviarní a zmrzlinární. Mestské zastupiteľstvo v Trnave rozhodlo, že prenájom pozemkov budú mať v tomto roku mimoriadne len za jedno euro na celú sezónu. Niektoré prevádzky vďaka tomu ušetria aj niekoľko tisíc eur, iné stovky eur. V Trnave boli pozemky na exteriérové terasy celé roky prenajímané za 20 centov na meter štvorcový a deň.

15:21 Ministri financií EÚ privítali spoločnú iniciatívnu Nemecka a Francúzska na vytvorenie fondu obnovy vo výške až 500 miliárd eur. Na videokonferencii sa zúčastnil aj slovenský šéf rezortu financií Eduard Heger (OĽaNO).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:06 Ruský premiér Michail Mišustin sa opäť plne vrátil k svojim povinnostiam po tom, čo sa zotavil z koronavírusu. Päťdesiatštyriročný Mišustin 30. apríla oznámil, že je nakazený novým vírusom. V utorok jeho kancelária informovala, že opustil nemocnicu a začal opäť pracovať. Neskôr počas dňa je naplánovaná spoločná videokonferencia s prezidentom Vladimirom Putinom.

Novým koronavírusom sa nakazilo už niekoľko vládnych ministrov, a dokonca aj Putinov hovorca Dmitrij Peskov. Ten nedávno oznámil, že má obojstranný zápal pľúc spôsobený vírusom. Poznamenal tiež, že s Putinom sa osobne nestretol vyše mesiaca. Samotný Putin preventívne obmedzil osobné vystúpenia a väčšinu svojich stretnutí počas pandémie absolvuje online.

14:47 Slovenská pošta na sociálnej sieti Facebook informuje o zmenách v medzinárodnej pošte.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:33 Česko od 26. mája uvoľní režim na hraniciach. Ďalej však bude podľa ministra vnútra Jana Hamáčka platiť, až na platné výnimky, povinnosť predložiť pri vstupe do krajiny negatívny test na Covid-19.

14:09 Vďaka aplikácii, ktorá bude strážiť dodržiavanie karantény, si cestujúci zo zahraničia budú môcť vybrať, či chcú ísť do štátnej karantény, alebo využijú smart karanténu. „Sme len treťou krajinou v EÚ, ktorá zavádza tento systém,“ uviedol premiér Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovom brífingu. Smart karanténa sa má pre verejnosť spustiť v piatok 22. mája.

Smart karanténa

13:58 V domovoch sociálnych služieb vo Veľkej Británii zomrelo už viac než 11-tisíc ľudí. Vyplýva to z oficiálnych štatistík. Podľa Národného štatistického úradu zomrelo v Anglicku a Walese na ochorenie Covid-19 do 8. mája 9 980 osôb. Anglicko nahlásilo ďalších 1 411 do 15. mája. V štatistikách ešte nie sú započítané úmrtia v Škótsku a Severnom Írsku, ktorých sú ďalšie stovky.

Hoci počet úmrtí v týchto domovoch stále stúpa, pandémia v krajine sa spomaľuje. Oficiálne štatistiky z rôznych zdrojov však napriek tomu stanovujú celkový počet obetí koronavírusu v Británii na viac než 40-tisíc, čo je najviac v Európe. Tieto čísla zahŕňajú pritom aj úmrtia, kde ochorenie Covid-19 len predpokladajú, hoci testy nerobili. Vládne čísla, kde s takýmito prípadmi nepočítajú, sú preto nižšie. Počet potvrdených prípadov nákazy sa v krajine medzičasom blíži k štvrť miliónu.

13:32 Mesto Poprad vyšlo v ústrety ich majiteľom a rozhodnutím poslancov na májovom zasadnutí zastupiteľstva schválilo návrh zmeny všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o miestnej dani za užívanie verejného priestranstva.

13:16 Do Rakúska a Česka bude možné vycestovať s najviac štyri dni starým negatívnym testom na koronavírus. Informoval o tom minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) po telefonáte s rezortnými kolegami Alexandrom Schallenbergom a Tomášom Petříčkom. Od 15. júna by však mali byť hranice týmto smerom úplne otvorené. Maďarsko sa zatiaľ v dohode o otváraní hraníc nespomína, rokovať s ním bude Korčok následujúci týždeň. Šéf rezortu diplomacie tiež zdôraznil, že Slovensko bude častejšie využívať takzvaný Slavkovský formát, ktorý sa skladá z Česka, Rakúska a Slovenska. Pomenovaný je podľa bitky pri Slavkove.

13:04 Naživo: Tlačová konferencia o inteligentnej „smart“ karanténe.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:35 Rusko má už takmer 300-tisíc pozitívnych prípadov, v ich počte je za USA, kde už číslo atakuje 1,6 milióna. Tretí najvyšší počet potvrdených prípadov ochorenia Covid-19 od začiatku má Španielsko, takmer 280-tisíc.

12:21 Počet Britov žiadajúcich o dávky v nezamestnanosti prudko stúpol. „Môžeme očakávať, že nezamestnanosť vzrastie veľmi rýchlo niekde na úroveň nad 10 percent,“ povedal pre BBC Jagjit Chadha, riaditeľ britského Národného inštitútu pre ekonomický a sociálny výskum (NIESR).

12:09 V nedeľu 24. mája poletí repatriačný let do Štokholmu a lietadlo privezie ľudí aj späť do Bratislavy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:52 Ministerstvo zdravotníctva SR prijalo v súvislosti s pandémiou koronavírusu niekoľko nových legislatívnych opatrení, ktoré parlament prerokoval v zrýchlenom konaní.

11:34 Ministerstvo vnútra na sociálnej sieti Facebook zverejnilo formulár na povolenie prekročenia hraníc a návratu do 24 hodín z ôsmich krajín.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:23 Predaj áut v Európe v apríli klesol o rekordných 76 percent, keďže opatrenia proti šíreniu koronavírusu na celý mesiac uzavreli väčšinu predajní áut na kontinente. Informovalo o tom v utorok Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA). Výrobcovia áut minulý mesiac na európskom trhu predali iba 270 682 vozidiel, pričom v rovnakom mesiaci pred rokom to bolo 1,14 mil. automobilov. Išlo o „najsilnejší mesačný prepad dopytu po autách od začiatku záznamov“, uviedlo združenie.

Najviac bola postihnutá južná Európa. Počet registrácii nových áut v Taliansku klesol o 97,6 percenta a v Španielsku o 96,5 percenta. Vo Francúzsku sa predaj áut znížil o 89 percent a v Nemecku o 61 percent. Odbyt áut koncernu Volkswagen sa v apríli zmenšil o 73 percent. Predaj áut francúzskych firiem PSA a Renault oslabil o zhruba 80 percent a automobilka Fiat Chrysler evidovala pokles odbytu o 88 percent.

11:14 Aj slovenské ministerstvo zdravotníctva sa zúčastňuje na rokovaní svetového zdravotníckeho zhromaždenia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:58 Od 14.00 bude na Úrade vlády SR zasadať Ústredný krízový štáb SR.

10:51 O finančnú pomoc počas koronakrízy sa budú môcť uchádzať všetky typy podnikov. Zabezpečí sa tak likvidita nielen pre malé a stredné podniky, ale aj pre veľké podniky. 

10:38 Americký prezident Donald Trump oznámil, že berie hydroxychlorochín, aby odvrátil hrozbu koronavírusu.

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

10:29 O 13.00 sa na diaľničnom hraničnom priechode Bratislava – Jarovce uskutoční tlačový brífing premiéra Igora Matoviča na tému: Smart karanténa – inteligentné riešenie pre ľahší návrat zo zahraničia. Na brífingu sa zúčastnia podpredsedníčka vlády pre investície a informatizáciu Veronika Remišová, minister vnútra Roman Mikulec, minister zdravotníctva Marek Krajčí a člen permanentného krízového štábu Ján Bučkuliak.

10:22 Francúzsko a Nemecko navrhujú program v objeme 500 miliár eur na obnovu ekonomiky po pandémii koronavírusu.

Emmanuel Macron, Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: SITA/AP.

10:06 Slovensko v pondelok zaznamenalo tretiu nulu v počte nových prípadov za deň. Rovnako sa tak stalo aj 8. mája a tiež o dva dni neskôr 10. mája.

9:49 Z ochorenia Covid-19 sa na Slovensku zotavilo ďalších sedem ľudí, spolu je už 1192 vyliečených pacientov. Zostáva tak 275 aktívnych prípadov.

9:41 V súvislosti s koronavírusom je na Slovensku hospitalizovaných 106 ľudí. Z nich u 18 bolo ochorenie Covid-19 potvrdené a traja sa nachádzajú na jednotke intenzívnej starostlivosti. Na pľúcnu ventiláciu nie je pripojený ani jeden pacient.

9:37 Sedemdňový kĺzavý medián sa po pondelňajšej nule znížil na hodnotu 3.

Kĺzavý medián, Slovensko

9:34 V pondelok na Slovensku otestovali 2041 ľudí, celkový počet testov sa už teda vyšplhal na viac ako 145-tisíc.

9:31 Na Slovensku za posledný deň nepribudol ani jeden prípad ochorenia Covid-19 a ich počet od začiatku pandémie tak zostal na čísle 1496.

9:19 Veľká Británia zaradila na zoznam príznakov koronavírusu stratu čuchu a chuti. Až doteraz medzi symptómy, na ktoré úrady ľudí upozorňovali a ktoré mali viesť k preventívnej samoizolácii, patrili len kašeľ a horúčka. Ušní, nosní a krční lekári však už dlhšie varovali, že to nie je postačujúce a pridať by sa mali ďalšie príznaky.

Odborní poradcovia teraz vláde odporučili, aby upozornenie aktualizovala. Na základe neho majú osoby s týmito príznakmi ostať doma sedem dní, aby zamedzili riziku možného prenosu vírusu na iných.

Strata čuchu a chuti môže byť však aj príznakom iných respiračných ochorení, napríklad bežného prechladnutia. Horúčka a kašeľ preto ostávajú podľa expertov dôležitým indikátorom koronavírusu. Ľudia chorí na Covid-19 ale môžu spozorovať aj ďalšie príznaky, medzi nimi napríklad únavu, problémy s dýchaním, bolesť žalúdka či hnačku.

Vedci z univerzity King’s College London zhromaždili informácie o symptómoch nového ochorenia. „Máme zoznam asi 14 symptómov, o ktorých vieme, že majú súvis s pozitívnym sterovým testom,“ uviedol vedúci výskumu profesor Tim Spector. Podľa jeho slov však tieto príznaky nie sú v oficiálnych odporúčaniach zahrnuté. „Nemá význam hovoriť ľuďom, aby si dávali pozor, pokiaľ nevedia o príznakoch,“ upozornil. Úrady tým podľa jeho názoru nielen ohrozujú ľudí, ale umožňujú tiež pokračovanie epidémie.

9:06 Americký prevádzkovateľ alternatívnej taxislužby Uber ruší 3-tis. pracovných miest. Ide o druhú veľkú vlnu prepúšťania vo firme za dva týždne, keďže pandémia koronavírusu zredukovala dopyt po osobnej doprave.

Začiatkom tohto mesiaca firma zrušila 3700 pracovných pozícií. Uber sa opätovne sústredí na svoju hlavnú oblasť podnikania, a to na prepravu ľudí a donášku jedál a potravín, uviedol generálny riaditeľ firmy Dara Khosrowshahi.

„Uvedomil som si, že dúfať v návrat sveta do normálnej situácie v predpovedateľnom časovom rámci … nie je životaschopnou možnosťou,“ konštatoval šéf Uberu. Preprava osôb prostredníctvom Uberu, ktorá je pre firmu hlavnou oblasťou tvorby zisku, v apríli medziročne oslabila o 80 percent. Za prvý kvartál Uber vykázal stratu v objeme 2,9 mld. USD.

8:48 Americká biotechnologická spoločnosť Moderna informovala o prvom úspechu svojej vakcíny, ktorú vyvíja proti ochoreniu Covid-19.

8:11 Volá sa Winter a je to lama, ktorá možno zachrániť svet pred novým koronavírusom. Belgickí vedci zistili, že toto zviera má prirodzené protilátky, ktoré by mohli pomôcť aj ľudstvu pri prevencii tejto choroby.

7:59 Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na sociálnej sieti Facebook zverejnilo video, v ktorom priblížilo, ako bude vyzerať návrat detí do škôl.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:33 Od stredy 20. mája dôjde na Slovensku k výraznému uvoľneniu opatrení. Štvrtú fázu na pondelňajšej tlačovej konferencii predstavil premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Koronavirus, 4. fáza opatrení

7:20 Počet obetí s pozitívnym testom na Covid-19 sa vo svete prehupol cez 320-tisíc, vyliečených je už viac ako 1,9 milióna pacientov a číslo infikovaných od začiatku pandémie sa blíži k 4,9 milióna.

Koronavírus, svet, štatistiky

7:11 Za posledných sedem dní na Slovensku pribudlo iba 38 pozitívnych testov (nedeľa – 1, sobota – 1, piatok – 13, štvrtok – 3, streda – 8, utorok – 4, pondelok – 8). Sedemdňový kĺzavý medián zostal na hodnote štyri. Aktuálne čísla za pondelok 18. mája zverejnia v utorok pred desiatou predpoludním.

7:06 Deň po skončení núdzového stavu v Česku vzrástol v krajine počet nových infikovaných nad 100. Ako informuje Česká televízia, ide o najvyššiu hodnotu od 21. apríla.

7:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom