Koronavírus: Na Slovensku klesol kĺzavý medián na dvojku, v Česku zrušili ďalšie obmedzenia a o dva týždne možno odložia aj rúška (online)

Koronavírus, Česko
Do škôl v Česku sa v pondelok vrátili žiaci posledných ročníkov. Foto: SITA/AP.

ONLINE (MINÚTA PO MINÚTE) —> UTOROK 12. máj 2020

Za posledný deň (nedeľa) nepribudol na Slovensku ani jeden prípad nového koronavírusu, ich počet tak zostal na čísle 1458

Dobrou správou je, že nebolo nahlásené ani jedno úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19, evidujeme ich tak spolu stále 26. Počet vyliečených pacientov sa zvýšil o 18 na 959. V nedeľu otestovali 786 ľudí a počet testov na Slovensku sa tak prehupol cez 120-tisíc.

Za posledných sedem dní na Slovensku pribudlo iba 44 pozitívnych testov (nedeľa – 0, sobota – 2, piatok – 0, štvrtok – 10, streda – 16, utorok – 8, pondelok – 8). Po ďalšej nule v kolónke nových prípadov sa sedemdňový kĺzavý medián znížil z hodnoty 4 na dvojku.

Viac o téme: Koronavírus

V počte obetí majú smutné prvenstvo USA (vyše 81-tisíc). Nasledujú Veľká Británia (32 065), Taliansko (30 739), Španielsko (26 744) a Francúzsko (26 643).

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia Covid-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie pondelňajšieho online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

21:40 Počet obetí v USA sa prehupol cez 81-tisíc a od začiatku pandémie testy ochorenie Covid-19 potvrdili už u takmer 1,4 milióna osôb v krajine.

21:06 Polícia na sociálnej sieti Facebook pripomína varovanie Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), aby ste zbytočné nevyhadzovali peniaze za rýchlotesty.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:29 Vo Francúzsku za posledných 24 hodín pribudlo 263 obetí ochorenia Covid-19 a celkovo sa ich počet zvýšil na 26 643. Od začiatku pandémiu nový koronavírus testy odhalili u 177 423 osôb (+453 za posledný deň)

19:47 Nemocnice na Slovensku môžu udeliť výnimky zo zákazu návštev na lôžkových oddeleniach.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:22 Obávaný drogový boss Moisés Escamilla May, známy tiež ako Gordo May (Tučný May), podľahol koronavírusu.

18:57 Nemecká vláda uvoľní 750 miliónov eur na urýchlenie vývoja a výroby vakcíny proti novému koronavírusu. Informovala o tom ministerka školstva a výskumu Anja Karliczek. Ako v pondelok uviedla, 500 miliónov eur poputuje na vedecké štúdie a testy vakcín. Ostatných 250 miliónov eur investujú do rozšírenia výrobných kapacít v Nemecku.

O vývoj vakcíny proti vírusu, ktorý spôsobil globálnu pandémiu, sa usiluje viacero univerzít a spoločností po celom svete vrátane Nemecka. Nemecko dosiaľ zaznamenalo viac ako 170-tisíc prípadov nákazy novým koronavírusom a s ním súvisiacich 7 484 úmrtí.

18:34 České aerolínie plánujú obnoviť ďalšie linky. Informuje o tom na Twitteri pražské letisko.

18:18Taliansku za posledných 24 hodín pribudlo 744 nových prípadov koronavírusu a celkovo už pozitívne otestovali 219 814 ľudí. Pribudlo aj 179 mŕtvych a celkovo tak v krajine majú 30 739 obetí ochorenia Covid-19.

18:02 Ruský prezident Vladimir Putin oznámil koniec ekonomických obmedzení, poznamenal však, že niektoré reštrikcie ostanú v platnosti.

Putin v pondelňajšom prejave k národu vysielanom v televízii povedal, že bude na regionálnych gubernátoroch, aby rozhodli, ktoré priemyselné továrne môžu od utorka opäť otvoriť svoje brány. Zdôraznil pritom, že je nevyhnutné udržať pracovné miesta a ekonomiku v chode, zamestnanci musia však dodržiavať prísne hygienické pravidlá.

Putin nariadil čiastočné uzavretie ekonomiky koncom marca, hoci niektoré kľúčové priemyselné fabriky a niektoré ďalšie sektory mohli fungovať aj naďalej. Väčšina Rusov musela ostať doma, pričom povolené boli len návštevy blízkych obchodov, lekární a lekárov.

Moskva povolí otvorenie všetkých priemyselných podnikov a stavenísk od utorka, povedal Putin. Iné obchody ako potraviny, kaderníctva, autopredajne a väčšina ďalších firiem v sektore služieb ostanú naďalej zatvorené.

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: SITA/AP

17:43 V čase, keď sa premávka na benátskych kanáloch v dôsledku pandémie koronavírusu výrazne zredukovala, sa začalo diskutovať o možnosti zavedenia elektrických gondol, ktoré by mohli prevážať ľudí z jedného brehu na druhý.

17:27 Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice (UNLP) spustí od stredy plánované operácie. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková.

Nemocnica Košice
Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice Foto: FB UN L. Pasteura Košice

17:16 Matovičova vláda v pondelok zrušila zákaz vývozu niektorých životne dôležitých tovarov zo Slovenska. Konkrétne ide o ochranné prostriedky, antibakteriálne mydlá, gély, dezinfekčné prostriedky a zariadenia na umelú pľúcnu ventiláciu.

Kabinet totiž schválil novelu nariadenia na vykonanie niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie. Jej pôvodné znenie prijal 10. apríla tohto roka a zakázal tak vývoz uvedených tovarov. Zároveň ale vláda mohla v mimoriadnych prípadoch vývoz povoliť, čo aj niekoľkokrát urobila. Ministerstvo hospodárstva SR navrhlo zákaz vývozu úplne zrušiť, keďže podľa neho na základe priaznivej situácie na trhu stratil význam.

„Výrobné kapacity v Slovenskej republike v tomto momente disponujú dostatočnou výrobnou a skladovacou kapacitou, aby aj v čase nariadeného opatrenia hospodárskej mobilizácie plne a priebežne zabezpečovali vnútroštátny dopyt po určených životne dôležitých tovaroch a súčasne plnili aj svoje záväzky voči zahraničným odberateľom, keďže ich výrobné a distribučné kapacity prevyšujú súčasné potreby a požiadavky slovenského spotrebiteľského trhu o 60 %,“ argumentoval rezort.

Všetky dotknuté obchodné spoločnosti zároveň podľa neho deklarujú, že sú pripravené prednostne vybavovať objednávky zo Slovenska a vyvážať až po vybavení tuzemských objednávok.

17:08 Česi by mohli od 25. mája odložiť rúška, ale ako upozorňuje na Twitteri minister zdravotníctva Adam Vojtěch, iba ak to epidemiologická situácia dovolí. Návrh schválila v pondelok vláda. Naďalej však budú povinné tam, kde sú ľudia pri sebe menej ako dva metre a nie sú členmi tej istej rodiny.

16:51 Projekty financované z Európskeho sociálneho fondu cez kurzarbeit majú byť jednoduchšie. Vláda schválila návrh novely zákona o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov a zákona o pomoci a podpore z fondov Európskeho spoločenstva. Zároveň odobrila návrh na skrátené legislatívne konanie o tomto bode.

16:33 Banskobystrický kraj (BBSK) má najnižšiu chorobnosť na Covid-19. Najviac prípadov sa vyskytlo v okrese Banská Bystrica, kde sa z 26 prípadov už desiati ľudia vyliečili.

16:16 Robotník v továrni v meste Tema nakazil koronavírusom 533 kolegov.

16:05 Madrid a Barcelona aj naďalej dodržiavajú prísne obmedzenia, no približne polovica zo 47 miliónov obyvateľov Španielska si od pondelka môže užívať uvoľnenie napríklad v podobe stretávania sa maximálne desiatich ľudí na jednom mieste. Otvorili tiež malé obchodné prevádzky alebo reštaurácie a bary s vonkajšími terasami. Hotely môžu byť otvorené pod podmienkou, že sa vo verejných priestoroch nebudú stretávať viacerí hostia.

Koronavírus, Španielsko, Tarragona
Aj Španieli si už môžu vychutnať kávičku na terasách. Tarragona, 11. máj 2020. Foto: SITA/AP.

15:49 Vo Veľkej Británii zomrelo v dôsledku nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, už celkovo 32 065 ľudí. Za posledný deň ich pribudlo 210. Pozitívne otestovali ďalších 3877 ľudí a celkovo ich v krajine od začiatku pandémie je už 223 060.

15:41 Kosovský premiér Albin Kurti je v domácej karanténe po tom, čo sa vystavil možnej nákaze koronavírusom. Politik v pondelok informoval, že sa stretol s predstaviteľom ministerstva, ktorý bol v blízkom kontakte s osobou pozitívnou na ochorenie Covid-19, a tak sa izoluje vo svojom byte. Predseda kosovskej vlády podľa svojich slov plánuje zostať doma, až kým nebude mať výsledok testu, a svoje povinnosti si bude plniť na diaľku. Kosovo už zmiernilo niektoré zo svojich reštriktívnych opatrení proti šíreniu nového koronavírusu, hranice má však stále zavreté a rovnako aj väčšinu podnikov. Do pondelka v krajine zaznamenali 28 úmrtí v dôsledku Covid-19 a 884 potvrdených prípadov nákazy.

15:22 Analýza ukázala, ako je to s karanténami v európskych krajinách pri návrate zo zahraničia.

15:07 Americký viceprezident Mike Pence je v dobrovoľnej karanténe po tom, čo u jeho spolupracovníčky potvrdili koronavírus. Informovali o tom zdroje z Bieleho domu. Hoci sa viceprezident pravidelne podrobuje kontrolným testom, poslúchol rady odborníkov a odišiel do samoizolácie.

Novým koronavírusom sa nakazila Penceova hovorkyňa Katie Millerová. Test to potvrdil v piatok. Hovorkyňa bola v predchádzajúcich dňoch v kontakte s Penceom, nie však s prezidentom Donaldom Trumpom. Pozitívny test Penceovej blízkej spolupracovníčky nasledoval len deň po tom, čo koronavírus potvrdili aj u člena armády, ktorý pracuje pre Trumpa ako osobný asistent.

Cez víkend odišli do karantény aj traja členovia krízového štábu Bieleho domu na boj proti koronavírusu, ktorí sa stretli s Millerovou. Je medzi nimi aj popredný americký expert na infekčné choroby a šéf krízového tímu Anthony Fauci.

Mike Pence
Americký viceprezident Mike Pence. Foto: archívne, SITA/AP.

14:39 Úrad verejného zdravotníctva SR informuje o podmienkach, ktoré je potrebné splniť, aby umelci nemuseli nosiť rúško.

14:26 Česi môžu opäť nakupovať v obchodných centrách, navštíviť kino, najesť sa na terasách reštaurácií, ostrihať sa v kaderníctve či holičstve, povolené sú spoločenské aj športové akcie pre maximálne sto ľudí a do škôl sa vrátili žiaci posledných ročníkov.

Opatrenia, Česko
Foto: twitter.com.

14:08 Stredné odborné školy môžu otvoriť svoje podniky a prevádzky, ktoré zriaďujú (reštaurácie, kaviarne, služby, kaderníctva) rovnako ako sa otvárajú iné podniky. Píše minister školstva Branislav Gröhling (SaS) na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:57 Vplyv koronakrízy na splácanie úverov je zatiaľ podľa analytikov nejasný. Keďže odložené úvery sa nepočítajú ako zlyhané, skutočný obraz o kvalite portfólií bude možné vidieť až v roku 2021. 

13:40 Z Bratislavy odlieta ďalší repatriačný let do Londýna, lietadlo sa z britskej metropoly na Slovensko vráti o deviatej večer.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:19 Španielsko v pondelok ohlásilo najnižší počet nových prípadov nákazy a úmrtí spojených s novým koronavírusom za niekoľko týždňov.

12:58 Spoločnosť Stredoslovenská energetika (SSE) otvára svoje zákaznícke centrá. Pridáva sa tak k spoločnostiam ZSE Energia či Východoslovenská distribučná, ktoré po pandémii koronavírusu už otvorili niektoré svoje klientske centrá. S účinnosťou od 13. mája 2020 stredoslovenskí energetici otvárajú pre svojich odberateľov zákaznícke centrá v Žiline, Martine, Banskej Bystrici, Lučenci, Prievidzi, Dolnom Kubíne, Zvolene, Považskej Bystrici a Liptovskom Mikuláši.

„Otvárame svoje zákaznícke centrá za sprísnených hygienických opatrení a zároveň plne rešpektujeme stále platné nariadenia centrálneho krízového štábu. V záujme ochrany zdravia svojich zamestnancov a tiež svojich zákazníkov bude pri vstupe koordinátor, ktorý bude usmerňovať prichádzajúcich zákazníkov. Pri vstupoch do centier, bude zákazníkom k dispozícii dezinfekcia na ruky,“ informovala hovorkyňa SSE Michaela Krivá.

Zákazníci musia do priestorov centier vstupovať s rúškom prípadne s inou vhodnou pokrývkou nosa a úst. „Prosíme tiež zákazníkov o dodržiavanie odporučených rozostupov, medzi zákazníkmi čakajúcimi v rade,“ konštatovala Krivá.

12:46 Potvrdených prípadov vo svete od začiatku pandémie je už cez 4,2 milióna, počet vyliečených sa prehupol cez 1,5 milióna. Ochoreniu Covid-19 podľahlo už viac ako 284-tisíc ľudí.

Koronavírus, svet, štatistiky

12:34 V čínskom Wu-chane, ktoré bolo pôvodným epicentrom koronavírusu, sa objavili nové prípady nákazy. O piatich novo infikovaných informovali úrady v pondelok. Ide pritom o prvé prípady od 3. apríla. Všetky nakazené osoby pochádzajú z jedného obytného komplexu. Čína v posledných týždňoch uvoľňuje reštrikcie a prípadov nákazy celkovo ubúda. Zdravotnícke úrady a experti však varujú, že krajiny, v ktorých platili prísne obmedzenia, môžu po ich opätovnom uvoľnení zaznamenať nárast počtu infikovaných. Ďalších 11 nových prípadov zaznamenali cez víkend aj v oblastiach pri hranici s Ruskom a Severnou Kóreou. Čína od začiatku pandémie registruje už vyše 82-tisíc nakazených a 4 600 obetí.

12:17 Polícia na sociálnej sieti Facebook upozornila na hoax o Rómoch, ktorý zdieľali tisícky ľudí.

Hoax, polícia, Rómovia, karanténa

12:06 Obyvatelia Británie nebudú môcť navštíviť kaderníctvo alebo ísť na obed do reštaurácie prinajmenšom do 4. júla. Pre televíznu stanicu Sky News to povedal britský minister zahraničia Dominic Raab.

Na základe vládneho trojfázového plánu na zmierňovanie obmedzenia pohybu, Briti, ktorí nemôžu pracovať z domu, budú nabádaní, aby sa od stredy vrátili do zamestnania. Minister Raab uviedol, že táto „mierna“ zmena obmedzenia bude zahŕňať stavbárov a ľudí pracujúcich v priemysle.

V druhej fáze, ktorá sa začne 1. júna, chce britská vláda povoliť opätovné otvorenie niektorých predajní. Vláda však ľudí, ktorých nabáda, aby sa tento týždeň vrátili do zamestnania, zároveň vyzýva, aby sa vyhli verejnej doprave. Ak je to možné, ľudia by do práce mali ísť autom, bicyklom alebo dokonca peši.

11:49 Ak ľudstvo nezastaví devastáciu prírody, hrozia mu ešte ničivejšie pandémie, než je súčasný koronavírus.

11:32 Opozičný Smer-SD pokračuje v kritike vládnej pomoci. Exminister hospodárstva Peter Žiga pripomenul vládny sľub napumpovať do ekonomiky mesačne miliardu eur a ďalších 500 miliónov eur v bankových zárukách. Doteraz však z takzvanej prvej pomoci štát podnikateľom vyplatil iba niečo cez 20 miliónov eur.

Peter Pellegrini, Peter Žiga
Expremiér Peter Pellegrini a bývalý minister hospodárstva Peter Žiga. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

11:17 Prímestské autobusy v Trnavskom kraji od pondelka 11. mája jazdia v režime školských prázdnin. Oproti súčasnému obmedzenému režimu budú mať cestujúci podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča k dispozícii 90 percent autobusových spojov.

10:54 Slovenské domácnosti počas pandémie koronavírusu spotrebovali viac teplej vody. Teplári nateraz odhadujú, že sa v domácnostiach v týchto mesiacoch zvýšila spotreba teplej vody v priemere o 8 percent.

10:39 Pri študovaní globálnych dát týkajúcich sa nového koronavírusu objavili vedci silný súvis medzi vážnym nedostatkom vitamínu D a úmrtnosťou.

10:26 Prímestská autobusová doprava na území Trenčianskeho samosprávneho kraja prešla od začiatku tohto týždňa zo sobotňajšieho režimu do prázdninového. Informoval o tom predseda TSK Jaroslav Baška. Dôvodom je očakávaný vyšší počet cestujúcich po tom, čo sa otvorili ďalšie prevádzky a obchody.

10:15 Novozélandská premiérka Jacinda Ardern v pondelok ohlásila plán na opätovné spustenie ekonomiky a otvorenie škôl počas nasledujúcich desiatich dní.

Život v ostrovnej krajine by sa mal priblížiť životu pred pandémiou koronavírusu. Naďalej však budú platiť pravidlá o dodržiavaní sociálnych odstupov a na spoločenských udalostiach, ako sú svadby alebo pohreby sa bude môcť zúčastniť maximálne desať ľudí. Zatvorené zostanú aj hranice.

Na základe zverejneného plánu budú môcť od štvrtka otvoriť svoje brány takmer všetky prevádzky, vrátane obchodov, nákupných centier, reštaurácií, kaderníctiev a posilňovní. Povolené budú aj vnútroštátne lety. Školy by sa mali znovu otvoriť budúci pondelok. Ako posledné by sa mali 21. mája otvoriť bary. Tie totiž podľa premiérky predstavujú najväčšie riziko.

„Nechceme byť ako Južná Kórea – že otvoríme bary, aby sme ich museli znova zavrieť,“ vysvetlila, pričom Novozélanďanom pripomenula, aby boli aj naďalej opatrní. „Možno sme vyhrali zopár bitiek, no nevyhrali sme vojnu,“ skonštatovala. Nový Zéland dokázal zredukovať šírenie ochorenia Covid-19 na minimum, pričom napríklad počas dvoch dní minulý týždeň nezaznamenali žiadne nové prípady. Celkovo v krajine potvrdili necelých 1 500 prípadov a 21 úmrtí.

Jacinda Ardern
Novozélandská premiérka Jacinda Ardern. Foto: SITA/AP

9:52 „Sme na tom výborne, buďme však aj naďalej disciplinovaní a udržme si to,“ uviedlo ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook v nedeľňajším výsledkom testovania, keď na Slovensku nepribudol ani jeden nový prípad ochorenia Covid-19.

9:46 Sedemdňový kĺzavý medián bol od 2. do 9. mája na hodnote štyri, po ďalšej nule v kolónke nových prípadov za deň sa znížil na dvojku.

9:39 V súvislosti s koronavírusom je na Slovensku hospitalizovaných 118 ľudí. Z nich u 21 pacientov bolo ochorenie Covid-19 potvrdené a piati sa nachádzajú na jednotke intenzívnej starostlivosti. Na pľúcnu ventiláciu je pripojený jeden pacient.

9:36 V nedeľu na Slovensku otestovali 786 ľudí a dobrou správou je, že nepribudlo žiadne nové úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19.

9:30 Na Slovensku za posledný nepribudol ani jeden nový prípad ochorenia Covid-19 a stále sme na čísle 1458.

9:12 Newyorskí lekári informovali o úmrtiach troch detí so zvláštnymi zápalovými prejavmi, ktoré môžu byť spojené s ochorením Covid-19.

9:01 Najväčším problémom pandémie koronavírusu je podľa Slovákov strach o zdravie svojich blízkych. Druhou najväčšou obavou je hrozba výpadku príjmu a finančných problémov. Naopak, za najmenší problém týchto dní Slováci označili absenciu možností kultúrneho vyžitia a zábavy.

Vyplýva to z výsledkov májového prieskumu Omnibus spoločnosti Nielsen Admosphere, ktorý pre agentúru SITA realizovala v období od 27. apríla do 2. mája tohto roku na vzorke 505 respondentov internetovej populácie staršej ako 15 rokov.

8:29 Z ochorenia Covid-19 sa vo svete vyliečilo už takmer 1,5 milióna pacientov, počet potvrdených prípadov od začiatku pandémie sa šplhá k 4,2 milióna a takmer 284-tisíc ľudí chorobe podľahlo.

Koronavírus, svet, štatistiky

8:01 Česi vo veľkom otvárajú ďalšie prevádzky.

7:39 Od pondelka sú otvorené hraničné priechody Komárom – Komárno a Esztergom – Štúrovo aj pre nákladnú dopravu vozidiel s celkovou hmotnosťou do 3,5 tony obojstranne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:24 V pondelok pôjde do a z Londýna ďalší repatriačný let. Ako informuje bratislavské letisko na sociálnej sieti Facebook, odlet z Bratislavy je naplánovaný na druhú hodinu popoludní a prílet z britskej metropoly a 21.00.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:12 Za posledných sedem dní na Slovensku pribudlo iba 49 pozitívnych testov (sobota – 2, piatok – 0, štvrtok – 10, streda – 16, utorok – 8, pondelok – 8, nedeľa – 5). Kĺzavý medián zostal je na čísle 4. Aktuálne čísla za nedeľu zverejnia v pondelok pred desiatou predpoludním

7:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom