Koronavírus: Matovič sa ospravedlnil pendlerovi z Prievidze a splátky úverov si chcú odložiť tisícky ľudí (online)

KORONAVÍRUS: Zasadnutie Ústredného krízového štábu
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie po zasadnutí Ústredného krízového štábu SR na Úrade vlády SR. Bratislava, 21. apríl 2020. Foto: SITA/Úrad vlády SR.

ONLINE (MINÚTA PO MINÚTE) —> ŠTVRTOK 23. apríl 2020

Na Slovensku za posledný deň (utorok) pribudlo 45 nových prípadov nového koronavírusu a ich počet tak celkovo stúpol na 1245. Otestovali 3468 ľudí a nepribudlo žiadne úmrtie. Počet obetí s pozitívnym testom na ochorenie Covid-19 tak zostal na 14.

Viac o téme: Koronavírus

Od stredy sa začína prvá fáza otvárania obchodov a krízový štáb odobril aj o hodinu kratšie nákupy pre dôchodcov. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) pendlerom odkázal, že s testovaním majú ešte počkať. Od utorka už platia aj výnimky na nosenie rúšok, už nie sú povinné vždy a všade.

V počte obetí majú smutné prvenstvo USA (viac ako 46-tisíc). Nasledujú Taliansko (25 085) a Španielsko (21 717). Za posledných 24 hodín stúpol počet mŕtvych aj vo Francúzsku, o 547 na 20 265. Vo Veľkej Británii už ochoreniu Covid-19 podľahlo 17 337 ľudí.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia Covid-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie stredajšieho online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

21:20 Rumunsko rozdalo za mesiac 200-tisíc pokút za porušenie obmedzenie pohybu, ktoré je zamerané na spomalenie šírenia nového koronavírusu. Pokuty, ktoré rozdali muži zákona od 24. marca do 19. apríla, dovedna dosiahli sumu 78 miliónov eur. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Každý, kto poruší nariadené obmedzenie pohybu, čelí pokute 2 000 až 20 000 lei (v prepočte 413 až 4 134 eur). Priemerný mesačný plat v Rumunsku je pritom okolo 3 000 lei (620 eur).

Pokute sa nevyhol napríklad ani starosta jednej z mestských časti Bukurešti. Robert Negoita, ktorý je starostom tretieho obvodu, dostal pokutu 10-tisíc lei (2 067 eur) za to, že ho pristihli ako sa bicykluje vo verejnom parku. Parky sú v krajine zatvorené a Negoita to podľa svojich slov kontroloval. Povedal však, že tak ako každý iný občan musí dodržiavať zákony a je ochotný čeliť následkom svojho konania.

Rumuni musia vyplniť oficiálny formulár predtým, než opustia svoj domov, pričom musia uviesť dôvod svojho odchodu. Ak ich zastaví polícia alebo vojaci, musia daný formulár predložiť spolu s občianskym preukazom. Prezident Klaus Iohannis v stredu oznámil, že od 15. mája budú môcť ľudia cestovať po krajine slobodne. V ten istý deň začne byť v Rumunsku povinné nosenie ochranných rúšok v uzavretých priestoroch a verejnej doprave. Do 15. mája tiež bude platiť v krajine stav núdze.

20:43 V Česku už z ochorenia Covid-19 vyliečilo viac ako 1800 ľudí. Informoval na Twitteri minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

20:25 Rodina strávila s príbuzným, ktorý v nemocnici zomieral na Covid-19, posledných 30 hodín jeho života prostredníctvom telefónu.

20:07 Na ochorenie Covid-19 sa dal otestovať aj pakistanský premiér Imran Khan a mal negatívny výsledok.

19:48 Počet obetí v USA sa prehupol cez 46-tisíc a potvrdených prípadov ochorenia Covid-19 majú v krajine už takmer 830-tisíc.

19:16 Žena z amerického mesta Lisbon v štáte Iowa šije rúška a vešia ich na strom pri svojom dome, aby si ich mohol vziať každý, kto potrebuje.

Ako informuje CNN, päťdesiatpäťročná Deb Siggins doteraz ušila stovky rúšok s rôznymi vzormi. Pravidelne ich dopĺňa a ako prezradila, počas niekoľkých hodín od zavesenia si ich ľudia rozoberú. Rúška ušila aj pre spolupracovníkov, hasičov, zdravotníkov, predavačov v potravinách či starších pacientov. Dopyt po jej výrobkoch je obrovský a žena plánuje šiť po celý čas pandémie.

Jej aktivitu odštartovala požiadavka tamojšej nemocnice, ktorá poprosila dobrovoľníkov, aby pre zdravotníkov ušili rúška, ktorých mali nedostatok. Siggins sa rozhodla pomôcť. „Mojím cieľom bolo ušiť sto rúšok pre nemocnicu, no potom ich chceli aj priatelia a rodina a rozpútalo sa úplne šialenstvo,“ uviedla.

18:55 Vo Veľkej Británii pribudlo ďalších 763 obetí ochorenie Covid-19, ich počet sa celkovo zvýšil na 18 100. Za posledných 24 hodín zaznamenali v krajine aj 4451 nových prípadov a spolu už od začiatku pandémie na nový koronavírus pozitívne otestovali 133 495 ľudí.

18:39 Slovenská pošta od štvrtka ruší skrátené otváracie hodiny svojich pobočiek. Služby bude poskytovať v štandardnom režime na celom území Slovenska. Obnoví otváracie hodiny jednotlivých svojich pobočiek a doručovanie doporučených zásielok, počas víkendov ostávajú poštové pobočky naďalej zatvorené.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:21 Za posledných 24 hodín sa počet obetí v Taliansku zvýšil o 437 na 25 085. Potvrdených prípadov pribudlo 3370 a na ochorenie Covid-19 tak už od začiatku pandémie testovali 187 327 ľudí.

18:05 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa ospravedlnil pendlerovi z Prievidze.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:33 Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová vyzvala svetových lídrov, aby spolupracovali a počúvali vedcov. Sedemnásťročná Švédka poznamenala, že klimatická kríza „možno nie je taká akútna ako kríza spôsobená koronavírusom, avšak musíme sa ňou zaoberať teraz, inak sa stane nezvratnou“.

Pandémiu koronavírusu zároveň označila za „tragédiu“. Podľa jej názoru by mali svetoví lídri odložiť vzájomné nezhody a prijať rozhodnutia, ktoré „môžu byť z dlhodobého hľadiska nevyhnutné“.

Mladá Švédka o pandémii koronavírusu a životnom prostredí hovorila v stredu prostredníctvom videokonferencie s profesorom a medzinárodne uznávaným vedcom v oblasti environmentalistiky Johanom Rockströmom pri príležitosti 50. výročia celosvetovej kampane Deň Zeme.

Mnohé veľké mestá sa vďaka zákazom vychádzania súvisiacim s pandémiou z veľkej miery zbavili smogu. Metropoly zaznamenali v porovnaní s uplynulým rokom výrazné zníženie škodlivých emisií.

17:11 Od stredy sú na Slovensku otvorené aj vonkajšie športoviská.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:48 Tržby švajčiarskej farmaceutickej spoločnosti Roche, ktorá sa podieľa na produkcii testov na zisťovanie ochorenia Covid-19, v prvom kvartáli toho roka stúpli. Firma uviedla, že jej tržby posilnili napriek všeobecnej ekonomickej volatilite, ktorú vytvorila pandémia. Tržby firmy Roche za január až marec sa zvýšili o 2 percentá na 15,14 mld. švajčiarskych frankov (CHF).

16:36 Ak občania budú pre koronakrízu meškať s platením nájomného za svoje prenajaté byty alebo podnikatelia za prenajaté nebytové priestory, prenajímatelia im nebudú môcť do konca tohto roka jednostranne ukončiť nájom.

16:23 Polícia na Ukrajine začala trestné stíhanie voči kňazom, ktorí porušili karanténne pravidlá a vpustili veriacich do kostolov počas veľkonočných bohoslužieb, dokonca aj bez rúšok na tvári. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo vnútra. Podľa jeho údajov sa v nedeľu na veľkonočných bohoslužbách zúčastnilo približne 130-tisíc veriacich. Pravidlá podľa ministerstva porušilo 19 kostolov v 13 ukrajinských regiónoch. Päť trestných stíhaní spustili aj voči kňazom vo dvoch farnostiach ruskej pravoslávnej cirkvi na Ukrajine. Kňazom môže v prípade dokázania viny hroziť až osem rokov za mrežami.

16:06  India plánuje vyrobiť tisícky elektronických náramkov, prostredníctvom ktorých chce monitorovať pacientov s novým koronavírusom a hľadať osoby, ktoré sa s nimi dostali do kontaktu.  Krajina postupne zmierňuje prísne karanténne opatrenia a zároveň posilňuje sledovanie nákazy. Podobný program majú už napríklad v Hongkongu, kde takto monitorujú cestovateľov zo zahraničia v samoizolácii.

15:52 V Nemecku spustia prvý klinický test vakcíny proti koronavírusu. Minister zdravotníctva Jens Spahn informoval, že sa na ňom zúčastní 200 ľudí vo veku 18 – 55 rokov. Upozornil však, že proces testovania bude trvať niekoľko mesiacov.

15:44 Znížiť riziko ohrozenia verejného zdravia a zmierniť negatívne dopady pandémie koronavírusu majú viaceré opatrenia aj v oblasti cestnej, železničnej, vodnej a leteckej dopravy, ako aj výstavby, bytovej politiky a cestovného ruchu.

15:37 Europoslanci vyzývajú Európsku úniu, aby v čase koronakrízy podporila médiá a kreatívny priemysel. Agentúru SITA o tom informovala tlačová atašé Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Soňa Mellak. Zákonodarcovia preto vyzvali Európsku komisiu, aby sa zaoberala možnosťou zriadiť núdzový fond na podporu médií a tlače. Tento fond by mal byť podľa poslancov financovaný z prostriedkov, ktoré v dôsledku prepuknutia pandémie Covid-19 nemôžu byť využité na pôvodné účely.

15:24 Viaceré európske krajiny uvažujú o plošnom testovaní obyvateľstva na protilátky proti Covid-19 pomocou sérologických testov. Aktuálne takéto testovanie spúšťa aj Česko. Jeho cieľom je zistiť, koľko ľudí sa už koronavírusom nakazilo a či niektorí získali imunitu.

Koronavirus, test
Foto: ilustračné, Getty images

15:11 Opatrenia v čase koronakrízy sa uvoľňujú aj v Bratislave. Zákazníci však musia dodržiavať hygienické pravidlá proti šíreniu nového koronavírusu a rozostupy.

Koronavírus, Bratislava
Zákazníci čakajú pred jedálňou na Námestí SNP v Bratislave počas otvorenia prevádzok v rámci 1. fázy uvoľnovania opatrení štátu proti šíreniu koronavírusu. Bratislava, 22. apríl 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel

15:07 Petíciu za zrušenie povinnosti pendlerov disponovať testom na koronavírus podpísalo takmer 12-tisíc ľudí. Vyplýva to zo stránky peticie.com, kde je zverejnená.

Podľa nariadenia ústredného krízového štábu mali pendleri pri prekročení hranice od 1. mája disponovať negatívnym testom na koronavírus. Premiér Matovič im odkazuje, nech s testovaním počkajú do pondelka.

14:55 Časť zamestnávateľov a povinne sociálne poistených samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) nebude musieť v máji za tento mesiac zaplatiť odvody do Sociálnej poisťovne. Pôjde o tie subjekty, ktoré v apríli tohto roka najmenej na 15 dní uzatvorili svoje prevádzky, napríklad na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR.

14:43 Národná rada SR schválila novelu zákona o sociálnej ekonomike, ktorou sa upravujú niektoré podmienky získavania štatútu registrovaného sociálneho podniku. Novelou zákona rezort práce a sociálnych vecí reaguje na aktuálnu situáciu spôsobenú šírením koronavírusu. Zavedú sa tiež alternatívne spôsoby plnenia niektorých povinností registrovaného sociálneho podniku.

14:31  Po pondelkovom testovaní všetkých klientov aj zamestnancov Domova sociálnych služieb (DSS) Domov pod Tatrami v Batizovaciach evidujú deväť pozitívnych testov na ochorenie COVID-19.

14:24 Časť zamestnávateľov a povinne sociálne poistených samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) nebude musieť v máji za tento mesiac zaplatiť odvody do Sociálnej poisťovne. Pôjde o tie subjekty, ktoré v apríli tohto roka najmenej na 15 dní uzatvorili svoje prevádzky, napríklad na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR.

Na poistné, ktoré platí zamestnanec a odvádza ho zamestnávateľ, sa táto úľava nebude vzťahovať. Zamestnávateľ bude naďalej povinný odviesť ho v pôvodnom termíne splatnosti. Uzatvorenie prevádzky zamestnávateľ alebo SZČO preukážu Sociálnej poisťovni čestným vyhlásením.

Vláda bude môcť nariadením stanoviť aj ďalšie mesiace, za ktoré vymedzení zamestnávatelia a SZČO nebudú povinní zaplatiť sociálne odvody. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú v stredu schválil parlament. Za novelu zákona hlasovalo 139 poslancov, štyria zákonodarcovia sa hlasovania zdržali.

14:17 Na svete hrozia v dôsledku pandémie koronavírusu rozsiahle hladomory „biblických rozmerov“.Povedal to David Beasley, šéf Svetového potravinového programu, medzinárodnej organizácie OSN so sídlom v Ríme. Zároveň vyzval na urgentné kroky s cieľom vyhnúť sa takejto katastrofe.

14:06 Úrady práce a sociálnych vecí začali v stredu ráno vyplácať prvé peniaze zamestnávateľom, ktoré sú určené na udržanie zamestnanosti. Na brífingu o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak. V stredu od 09:00 začala podľa neho zamestnávateľom odchádzať prvá finančná pomoc od štátu.

13:49 Slováci sa zaujímajú o odklad splátok, banky evidujú už tisícky žiadostí. Zároveň sa snažia v tejto oblasti svojich klientov vzdelávať, pretože stále sa nájdu aj takí, čo si odklad mýlia s odpustením splátok.

13:42 V súvislosti s novým koronavírusom je v nemocniciach hospitalizovaných 231 pacientov. „U 80 bolo ochorenie Covid-19 potvrdené, u 151 sa čaká na výsledky testov,“ informovalo Národné centrum zdravotníckych informácii (NCZI). Už 284 pacientov sa vyliečilo.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:29 Pápež František vyzval svetových lídrov, aby si vzali ponaučenie z pandémie koronavírusu a spolupracovali na ochrane planéty a tých, ktorých najviac ohrozuje využívanie a ničenie životného prostredia. Vyjadril sa tak v stredu pri príležitosti 50. výročia Dňa Zeme.

František si pritom ochranu životného prostredia stanovil za jeden z hlavných bodov svojho pôsobenia na pápežskom stolci a venoval mu aj jednu encykliku. „Ako nás naučila tragická pandémia koronavírusu, globálne výzvy môžeme prekonať len tak, že budeme k sebe navzájom solidárni a podporíme tých najzraniteľnejších medzi nami,“ vyjadril sa František v stredu.

Pápež tiež vyjadril podporu hnutiam mladých ľudí, ktoré pripomínajú starším generáciám, že zlyhali v ochrane planéty. „Nemáme budúcnosť, ak zničíme prostredie, ktoré nás drží pri živote,“ skonštatoval.

13:05 Z 330 repatriantov, ktorým poskytol Prešovský samosprávny kraj (PSK) ubytovanie vo svojich internátoch, sa aktuálne v zariadeniach nachádza už len 20 navrátilcov zo zahraničia. Troch repatriantov po jednom pozitívnom teste vo Svidníku presunuli do Bardejovských kúpeľov. Ostatní sa po negatívnych výsledkoch z testovania na Covid-19 presunuli do domácej karantény.

12:58 Pre dohodárov bude určená zvláštna pomoc, ktorá podľa ministra Krajniaka pôjde priamo zo štátneho rozpočtu.

12:55 Štát podľa ministra Krajniaka vytvára špeciálnu SOS dávku, ktorá bude určená pre ľudí, ktorí sa zatiaľ nenašli v prijatých opatreniach na pomoc počas koronakrízy.

12:52 Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) na tlačovej konferencii oznámil, že sa podarilo vyjednať výnimku z Európsku úniou a štát bude môcť poskytovať pomoc pre zamestnancov aj v podnikoch, ktoré sú v ťažkostiach.

Milan Krajniak
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

12:43 Americký prezident Donald Trump chce predísť vlne bankrotov a masového prepúšťania v americkom ropnom priemysle. Trump na Twitteri oznámil, že ministerstvám energetiky a financií dal pokyn, aby „sformulovali plán“ poskytnutia fondov zameraných na pomoc ropným a plynárenským firmám. Tento sľub prišiel deň po tom, ako sa cena americkej ropy prvýkrát v histórii dostala do negatívneho teritória. Informuje o tom CNN.

Pri cene ropy na úrovni 20 USD podľa výskumnej spoločnosti Rystad Energy hrozí do konca roka 2021 bankrot 533 americkým firmám podnikajúcim v prieskume a ťažbe ropy. Pri cene ropy 10 USD za barel by bankrotov bolo viac ako 1 100. Americký ropný inštitút však uviedol, že sektor nechce záchranu ako napríklad letecké odvetvie. Ropný priemysel si však želá prístup k núdzovým úverom poskytovaným federálnou vládou.

12:35 Bratislavský Ružinov by mohol otvoriť obľúbené Trhovisko Miletičova už tento piatok. Pre agentúru SITA to uviedla riaditeľka komunikačného oddelenia mestskej časti Tatiana Tóthová. „V tejto chvíli potrebujeme presné inštrukcie od hygienikov, teda koľko ľudí môže byť, aké rozostupy môžu byť medzi obsadenými stánkami, spôsob dezinfikovania a pod., ale predpokladáme, že v piatok by sme mohli Miletičku znova otvoriť,“ uviedla Tóthová. Od polovice marca sú na trhovisku otvorené iba uzatvorené prevádzky, v ktorých sa predávajú potraviny.

Trhovisko, Miletičova
Trhovisko na Miletičovej ulici v Bratislave. Foto: SITA/Branislav Bibel.

12:19 Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook upozorňuje, že v otvorených obchodoch a prevádzkach musia zamestnanci a zákazníci dodržiavať hygienické opatrenia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:52 Dermatovenerologické ambulancie vyšetrujú limitovaný počet pacientov. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Ako uviedol hlavný odborník MZ SR pre dermatovenerológiu Vladimír Flimer, kožné ambulancie pracujú v odporučenom hygienickom režime.

11:26 Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Nové Zámky otvorila odberné miesto na diagnostiku ochorenia Covid-19. „Na parkovisku pred budovou nemocnice sme počas uplynulého týždňa osadili unimobunku, ktorá bude na tento účel slúžiť. Testovanie spúšťame formou ‚drive-through‘,“ uviedol hovorca a marketingový manažér nemocnice Ján Baček.

Pacient musí vyplniť online formulár v aplikácii Moje eZdravie, kde dostane tzv. Covid pas. Následne ho Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR bude kontaktovať, či je vhodný kandidát a pošle mu presné pokyny. FNsP Nové Zámky môže odobrať ster až po odsúhlasení ÚVZ SR, nielen pridelením Covid pasu.

Nemocnica bude ľudí testovať v pracovných dňoch dni od 8:00 do 12:00. „Odhadujeme, že denne odoberieme približne 30 vzoriek. Odbery budú vykonávať naši zamestnanci. Pacientom prídu výsledky prostredníctvom aplikácie alebo SMS,“ uviedol Baček. Dodal, že odbery sú hradené z prostriedkov zdravotnej poisťovne, pacienti si zaň teda nebudú platiť. Odber na vlastnú žiadosť a za hotovosť nie je možný.

11:17 Počet obetí nového koronavírusu v Španielsku za posledný deň vzrástol o 435 na 21 717. Zaznamenali aj nových 4211 prípadov a celkovo tak už v krajine na ochorenie Covid-19 pozitívne otestovali 208 389 ľudí.

Koronavírus, Španielska
Lekári, zdravotné sestry a ostatní zdravotnícki pracovníci tlieskajú počas minúty ticha, aby takto vzdali hold hlavnému chirurgovi nemocnice La Paz v Madride Joaquinovi Diazovi, ktorý podľahol ochoreniu Covid-19. Foto: SITA/AP.

11:02 V Česku sa už z ochorenia Covid-19 vyliečilo 1800 pacientov. Ako informovalo ministerstvo zdravotníctva, počet potvrdených prípadov nového koronavírusu stúpol na 7041 a zomrelo už 204 ľudí. Od začiatku pandémie už v krajine urobili 186 918.

10:44 Na Slovensku v utorok otestovali 3468 ľudí a dobrou správou je, že nepribudlo žiadne nové úmrtie.

10:39 Počet nových prípadov ochorenia Covid-19 na Slovensku sa za posledný deň zvýšil o 45 na 1245.

10:32 Dôchodcovia môžu od stredy nakupovať už iba od pondelku do piatku, a to od 9:00 do 11:00.

PREMIÉR: Postupné otváranie ekonomiky
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie o návrhu harmonogramu 4 fáz opatrení s názvom Niečo za niečo, ktoré budú závisieť od disciplíny ľudí a vývoja šírenia koronavírusu. Bratislava, 20. apríl 2020. Foto: SITA/Úrad vlády SR.

10:23 Dopravný podnik Bratislava na sociálnej sieti Facebook oznámil, že od stredy má otvorené všetky predajne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:01 Niekoľko týždňov predtým, ako Spojené štáty potvrdili prvé úmrtie na ochorenie Covid-19, podľahli nákaze dvaja ľudia v Kalifornii. V utorok o tom informovali zástupcovia okresu Santa Clara, podľa ktorých ľudia zomreli 6. a 17. februára vo svojich domoch. Prvú americkú obeť pandémie nového koronavírusu pritom potvrdili 29. februára v štáte Washington. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) podľa zverejnených informácií v utorok potvrdilo tamojšiemu súdnemu lekárovi, že odobraté vzorky tkaniva oboch mŕtvych boli pozitívne na vírus.

9:36 Bratislavské Staré Mesto v stredu opäť otvorilo Trhovisko Žilinská. „Po krátkej prestávke je obľúbený trh opäť v prevádzke. Návštevníkov však prosíme, aby dodržiavali pravidlá. V opačnom prípade hrozí, že úrad verejného zdravotníctva trhovisko uzavrie,“ uviedla mestská časť na sociálnej sieti.

Návštevníci trhu musia dodržiavať medzi sebou odstupy aspoň dva metre, chrániť si nos a ústa rúškom alebo jeho náhradou a dezinfikovať si ruky. „Nádoby na dezinfekciu sú zavesené na stĺpikoch na okrajoch trhoviska, v prípade, že budú prázdne, oznámte to staromestskej hliadke, ktorá okamžite zabezpečí ich doplnenie,“ uzavrela mestská časť.

9:15 Texaský lekár slúžiaci na pohotovosti sa rozhodol počas pandémie bývať v drevenom domčeku pre deti, ktorý stojí v záhrade pri ich rodinnom dome. Ako informuje CNN, Jason Barnes sa obával, že sa v práci nakazí koronavírusom a následne by mohol vystaviť riziku aj svoju rodinu.

Najprv si chcel prenajať karavan alebo zaplatiť izbu v hoteli, no jeho manželka prišla s nápadom, aby sa presťahoval do domčeku na strome. „Spočiatku som to myslela ako vtip, no čím viac som na to myslela, tým sa mi to zdalo reálnejšie,“ uviedla manželka.

Lekár má v dočasnom príbytku posteľ, jedlo, malú terasu aj klimatizáciu. „Karanténa je dôležitá a je to jediný spôsob, ako môžeme túto vec poraziť,“ vyhlásil Barnes.

8:57 Slovenský rezort diplomacie na sociálnej sieti Facebook upozorňuje, že nemecká polícia pristúpila k dôslednému preverovaniu dôvodov tranzitu. „Odporúčame občanom vziať si pracovnú zmluvu so zamestnávateľom, alebo potvrdenie o zamestnaní, potvrdenie o prihlásení sa na pobyt v treťom štáte ako aj zahraničnú kartu poistenca,“ uvádza ministerstvo.

Aj po predložení týchto dokladov je však podľa slovenského ministerstva povolenie alebo zamietnutie tranzitu cez Nemecko na posúdení a rozhodnutí policajta na hranici. „V prípade zamietnutia vstupu a návratu na Slovensko cestujúci musí podstúpiť 14-dňovú karanténu v určenom zariadení ministerstva vnútra,“ doplnil rezort.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:33 Na ochorenie Covid-19 už vo svete zomrelo takmer 178-tisíc ľudí, počet potvrdených prípadov sa šplhá k 2,6 milióna a vyliečených pacientov je už skoro 696-tisíc.

Koronavírus, svet

8:02 Spôsob prenosu koronavírusu do oka je podľa odborníkov stále otázny.

7:43 V Česku sa vo štvrtok začne plošné testovanie na ochorenie COVID-19, ktorého cieľom je zmapovať jeho výskyt v rámci celého obyvateľstva. Testovanie bude trvať 14 dní a zapojiť by sa doň malo až 27-tisíc ľudí.

7:25 V USA už ochoreniu Covid-19 podľahlo viac ako 43-tisíc ľudí a počet potvrdených prípadov koronavírusu sa blíži k 820-tisíc.

7:13 Podľa štúdie zverejnenej v magazíne Science by pandémia a opatrenia s ňou súvisiace mohli trvať najmenej do roku 2022.

6:54 Polícia už riešila 1290 prípadov porušenia karantény.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

6:28 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala Bielorusko, aby začalo podnikať kroky proti šíreniu koronavírusu. Krajina totiž tvrdohlavo odmieta zmeniť čokoľvek na bežnej prevádzke, továrne, obchody a reštaurácie fungujú naďalej v bežnom režime a diváci zapĺňajú tribúny na športových podujatiach.

Bielorusko podľa WHO „musí začať s prijímaním celospoločenských opatrení“ a obyvatelia krajiny musia začať praktizovať sociálny odstup, tak ako to robia obyvatelia väčšiny iných krajín. Bielorusko ďalej musí podľa WHO „odložiť veľké verejné podujatia vrátane športových, náboženských a kultúrnych, a podporiť možnosť pracovať a študovať z domu“.

Ešte v nedeľu pritom zaplnili státisíce veriacich bieloruské kostoly, aby oslávili pravoslávnu Veľkú noc. Na bohoslužbách sa zúčastnil aj bieloruský prezident Alexander Lukašenko so svojím 15-ročným synom. Lukašenko stále odmieta, že by koronavírus predstavoval pre Bielorusko vážnejšie nebezpečenstvo a opatrenia zavedené inde v Európe označil v pondelok za „koronapsychózu“.

6:14 V stredu sa na Slovensku prvou fázou začína postupné uvoľňovanie opatrení. Otvoria sa obchody a prevádzky služieb s rozlohou do 300 metrov štvorcových, služby verejného stravovania, avšak iba cez predajné okienko. Využívať sa už budú dať aj vonkajšie športoviská pre bezkontaktné športy bez využitia šatní a toaliet a bez obecenstva, služby dlhodobého ubytovania bez stravy, vonkajšie trhoviská podľa stanovených podmienok. Otvárať sa budú aj predajne automobilov, motoriek a autobazary. Podrobnosti zverejnil aj Úrad verejného zdravotníctva na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Prvá fáza, otváranie obchodov

6:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu. : 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom