Koronavírus: Slovensko má prvé dve obete, vláda schválila odklad splátok úverov aj obmedzenie pohybu počas Veľkej noci (online)

Igor Matovič
Premiér Igor Matovič. Foto: SITA/Branislav Bibel.

ONLINE (MINÚTA PO MINÚTE) —> UTOROK 7. apríl 2020

Na Slovensku už máme viac ako 500 potvrdených prípadov nového koronavírusu, za posledný deň sa ich počet zvýšil o 49 na 535. V nedeľu otestovali 1036 ľudí.

Viac o téme: Koronavírus

Minister zdravotníctva Marek Krajčí pred pondelňajším rokovaním vlády uviedol, že Slovensko už má oficiálne dve obete ochorenia Covid-19.

Vláda v pondelok schválila aj obmedzenia na blížiacu sa Veľkú noc, ktoré v nedeľu večer predstavil premiér Igor Matovič (OĽaNO). Ministerstvo práce od pondelku začalo prijímať aj žiadosti o pomoc.

Najviac obetí má stále Taliansko (16 523), ale ich počet za posledných 24 hodín stúpol o 636, čo je najmenej od 19. marca. Najviac potvrdených prípadov má USA, už viac ako 330-tisíc. Druhé už nie je Taliansko s 128 948 prípadmi, ale Španielsko (135 032).

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia COVID-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

 • Banská Bystrica – 0918 659 580
 • Bratislava – 0917 426 075
 • Nitra – 0948 495 915
 • Trnava – 0905 903 053
 • Trenčín – 0911 763 203
 • Košice – 0918 389 841
 • Prešov – 0911 908 823
 • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

 • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie pondelňajšieho online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

21:44 Apple chce týždenne vyprodukovať viac ako milión kusov tvárových štítov, ktoré bude najprv posielať zdravotníkom v rámci USA a potom distribuovať do sveta.

21:29 Zdravotný stav britského premiéra Borisa Johnsona, ktorý bol pozitívne testovaný na nový koronavírus, sa zhoršil. Museli ho premiestniť na jednotku intenzívnej starostlivosti. Informuje BBC.

Boris Johnson, nemocnica
Policajti hliadkujú pred nemocnicou, v ktorej je hospitalizovaný britský premiér Boris Johnson. Foto: SITA/AP.

21:01 Česká vláda začína postupne uvoľňovať niektoré opatrenia, ktoré doteraz zaviedla v boji proti šíreniu koronavírusu.

20:50 Cieľom prijatého opatrenia na veľkonočné sviatky podľa Igora Matoviča nie je robiť zle a „naschvály“, ale chrániť životy. Matovič dodal, že občania, ktorých zastavia policajné hliadky, budú vypĺňať dotazníky. „Následne, keď niekto poruší predpis, pokuta ho počká,“ konštatoval. Informoval tiež, že u zamestnávateľa nie je potrebné vybavovať dodatočné potvrdenia. Policajné hliadky budú počas tohto obdobia najmä zhromažďovať informácie, následne sa vyhodnotia.

20:33 „Je to veľmi závažné rozhodnutie a v modernej histórii Slovenska nemá obdobu. Na druhej strane, ak by sme teraz povolili v našom boji, ktorý nás za posledné týždne vyniesol medzi svetovú špičku v bezpečnosti z pohľadu prípadného nakazenia koronavírusom, mohli by sme si všetko veľmi ľahko pokaziť,“ povedal premiér Igor Matovič o prijatom opatrení.

20:21 Za porušenie nariadenia, ktoré prijala Matovičova vláda o obmedzení pohybu od 8. do 13. apríla, bude hroziť pokuta  1659 eur, povedal minister vnútra Roman Mikulec v relácii Téma dňa na TA3.

20:18 Aké obmedzenia sú prijaté na 8. až 13. apríla už priblížila aj polícia na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:55 Opatrenie má platiť od 8. do 13. apríla, ale výnimkou bude: cesta do a zo zamestnania, nákup potravín do domácnosti, návšteva lekára, pobyt v prírode v rámci okresu, pohreb príbuzného, starostlivosť o príbuzného alebo susedská výpomoc.

19:49 Vláda schválila prísnejšie opatrenia počas veľkonočných sviatkov s avizovanými výnimkami.

19:45 Naživo: Tlačová konferencia po rokovaní vlády

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:37 Bankoví klienti si budú môcť odložiť splátky úverov, ak o to požiadajú. Vláda totiž v pondelok schválila návrh novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19.

19:23 Nemocnice siete Svet zdravia, vrátane trebišovskej nemocnice, po vyhlásení núdzového stavu pre lôžkové zdravotnícke zariadenia aktivovali svoje pandemické plány a reprofilizovali vybrané časti lôžkových oddelení na COVID oddelenia.

Trebisov.jpg
Nemocnica v Trebišove vyčlenila 26 lôžok na prvom poschodí onko-pľúcneho oddelenia. Foto: ilustračné, Svet zdravia.

19:12 Počet vyliečených pacientov sa v Česku zvýšil na 121, ale stúpol aj počet obetí, a to na 78. V krajine už podľa údajov ministerstva zdravotníctva urobili 85 014 testov, z ktorých bolo 4735 pozitívnych.

19:00 „Zaostávame nielen časovo, ale aj objemom. Hrozí, že slovenská ekonomika tento rok poklesne hlbšie ako ekonomiky iných krajín,“ hodnotia poprední odborníci schválenú pomoc.

18:49 Policajti môžu od pondelku uložiť blokovú pokutu do 1000 eur každému, kto nenastúpi do povinnej karantény alebo ju poruší.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:41 Britská speváčka a herečka Marianne Faithfull je v londýnskej nemocnici po tom, ako u nej zistili ochorenie Covid-19. Informoval o tom jej manažér Francois Ravard, podľa ktorého je 73-ročná interpretka v stabilizovanom stave a reaguje na liečbu. „Všetci jej želáme všetko dobré a rýchle a úplné uzdravenie,“ povedal.

Rodáčka z londýnskeho Hampsteadu v minulosti prezradila, že jej diagnostikovali hepatitídu C či v roku 2006 rakovinu prsníka. Ikona 60. rokov minulého storočia je známa aj vďaka „drsnému“ hlasu, pod ktorý sa podpísali laryngitídy či užívanie drog.

18:29 Rozhodnutie o „lockdowne“ respektíve „blackoute“ musí byť podľa názoru riaditeľa prieskumnej agentúry Focus Martina Slosiarika odborným rozhodnutím, teda spoločným rozhodnutím ľudí, ktorí sú v tejto otázke kompetentní, ako epidemiológovia, infektológovia, lekári či vedci. „Títo majú dať odporúčanie, respektíve podklad pre politické rozhodnutie,“ povedal okrem iného pre agentúru SITA.

18:14 Počet obetí v Taliansku za posledných 24 hodín stúpol o 636 na 16 523. Nakazených od nedeľňajšieho večera je o 3599 viac a celkovo už v krajine zaznamenali 132 547 potvrdených prípadov ochorenia Covid-19.

Koronavírus, Taliansko
Videohovor pacienta nemocnice v Bergame so svojimi príbuznými. Foto: SITA/AP.

17:54 Vláda rozhoduje o návrhu ministerstva financií na odklad splátok úverov a hypoték.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:32 Druhá americká spoločnosť začne testovať vakcínu proti koronavírusu. Pôjde o prvý krok, ktorý má overiť dostatočnú bezpečnosť vakcíny.

17:10 Daňovníci, ktorí podali daňové priznanie do konca marca a jeho výsledkom bol preplatok z dane z príjmu za rok 2019, nebudú musieť na svoje peniaze čakať až do skončenia pandémie. Informuje o tom Ministerstvo financií SR.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:49 Maďarsko na boj proti vplyvu pandémie použije 32 miliárd dolárov. Krajina presmeruje zhruba 18 až 20 % štátneho rozpočtu krajiny, pričom jeho deficit zvýši z jedného na 2,7 percenta HDP.

16:30 Slovensko má dve úmrtia súvisiace s koronavírusom, povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí pred rokovaním vlády.

Ako uviedol Krajčí, na nový koronavírus v pondelok ráno zomrela pacientka, ktorá viacero dní bojovala o svoj život. Mala viac ako 65 rokov. Pacientka bola na umelej pľúcnej ventilácii a mala viacero vážnych pridružených ochorení. Bezprostrednou príčinou smrti bola podľa Krajčího komplikácia v súvislosti s týmto ochorením.

Ako šéf rezortu zdravotníctva uviedol, prvý patologický nález sa potvrdil u pacienta, ktorý zomrel v Bojniciach. Z pľúcneho tkaniva sa zistilo, že mal typ pneumónie, ktorý spôsobuje nový koronavírus. Krajčí vyjadril pozostalým úprimnú sústrasť. Dúfa, že takýchto informácií nebude v budúcnosti veľa.

16:01 Opatrenia v Česku sa zmiernia. Vláda začne postupne uvoľňovať aj zákaz fungovania viacerých obchodov. Pôjde okrem iného o papiernictva a predajne obuvi.

15:44 Najviac prípadov na Slovensku je v Bratislavskom kraji, konkrétne 164. Nasledujú Prešovský kraj, kde evidujú 71 prípadov, Žilinský kraj so 70 prípadmi a Trenčiansky kraj so 66. V Trnavskom kraji je 45 prípadov, Košickom 45, Banskobystrickom 38 a Nitriansky kraj má 35 pozitívnych prípadov. Z celkového počtu pozitívnych prípadov je 292 mužov a 242 žien.

Najviac pozitívnych osôb, a síce 169, je vo vekovej kategórii od 30 do 44 rokov. Nasledujú ľudia od 15 do 29 rokov, ktorých je celkovo 148, vo vekovej kategórii 45 až 59 je to 116 osôb a vo vekovej kategórii nad 60 rokov je pozitívnych 65 osôb. Najmenej je detí do 14 rokov, celkovo 33.

Najviac občanov s pozitívnym výsledkom nad 65 rokov je v okrese Bratislava, konkrétne osem mužov a deväť žien, na celom Slovensku ich je v tomto veku 35.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:22 Prezidentka Zuzana Čaputová víta odporúčania týkajúce sa limitovania pohybu občanov počas sviatkov a považuje ich za správne. Uviedla to v pondelok na tlačovej konferencii po rokovaní v Prezidentskom paláci s predsedom vlády Igorom Matovičom (OĽaNO) a šéfom parlamentu Borisom Kollárom (Sme rodina) o aktuálnej situácii na Slovensku. „Je dôležité, aby sme udržali vysokú mieru sebadisciplíny a nepokazili to, čo sa nám doteraz podarilo dosiahnuť. Disciplína má svoje opodstatnenie, pretože nárast infikovaných nie je exponenciálny,“ priblížila Čaputová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
PREZIDENTKA: Prijala najvyšších ústavých činiteľov
Predseda parlamentu Boris Kollár, prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie troch najvyšších ústavných činiteľov po ich rokovaní v Prezidentskom paláci. Bratislava, 6. apríl 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

15:01 Nemecko pripravuje plán na uvoľnenie epidemiologických opatrení po 19. apríli. Plán podľa agentúry Reuters zahŕňa povinné nosenie rúšok, zákaz hromadného stretávania ľudí a presné trasovanie nakazených koronavírusom. Plánuje však otvoriť školy a čiastočne aj hranice.

14:40 Dopravný podnik Bratislava dezinfikuje vozidlá aj počas dňa.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:18 Rómske združenia opatrenie v súvislosti s testovaním Rómov v osadách na koronavírus podporujú, no nesúhlasia so spôsobom jeho vykonávania.

14:02 Rúška na tvár novorodencov nepatria, upozorňuje Národný ústav detský chorôb (NÚDCH).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:46 Poslanci Smeru – sociálna demokracia (Smer-SD) 7. apríla podajú návrh na začatie konania pred Ústavným súdom SR o zákone, ktorý umožňuje štátu získavať údaje od mobilných operátorov o občanoch nakazených koronavírusom.

13:31 Japonský premiér Šinzó Abe vyhlási v Tokiu a šiestich ďalších prefektúrach núdzový stav. Stať by sa tak malo už v utorok. Cieľom je posilniť opatrenia v boji proti koronavírusu, prísne uzavretie oblastí však zatiaľ nie je v pláne.

Abe tiež novinárom v pondelok povedal, že jeho vláda uvoľní balík ekonomických stimulov vo výške jednej miliardy dolárov s cieľom čeliť hospodárskym dopadom pandémie. Peniaze poputujú domácnostiam, ktoré sa ocitli v problémoch, ako aj na podporu firiem a zamestnanosti.

Abe uviedol, že o zavedenie núdzového stavu ho požiadali experti, keďže ochorenie Covid-19 sa rýchlo šíri do veľkých miest vrátane Tokia. Premiér dodal, že núdzový stav sa dotkne okrem hlavného mesta aj Osaky, Fukuoky a štyroch ďalších tvrdo zasiahnutých prefektúr. V platnosti ostane približne mesiac.

13:19 Polícia na sociálnej sieti Facebook vysvetľuje, či musíte mať rúško v aute.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:01 Rakúsko upravuje niektoré opatrenia, po zasadnutí vlády to oznámil kancelár Sebastian Kurz

12:50 Podpolianske strojárne ohlásili hromadné prepúšťanie všetkých zamestnancov.

12:37 Prvý potvrdený prípad už zachytili aj počas testovania v rómskych osadách. Ide o muža z Richnavy, ale s trvalým pobytom v obci Žehra, kde ho aj testovali. Ako na tlačovej konferencii povedal Peter Pollák, pozitívne testovaný muž sa stretol s desiatkami ďalších ľudí. Pollák dodal, že v testovaní v rómskych osadách pokračujú a po prvých 33 vytipovaných lokalitách pribudnú v nasledujúcich dňoch ďalšie.

12:34 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) na tlačovej konferencii pochválil hlavného hygienika Jána Mikasa, ktorý dal zastaviť kolónu áut vracajúcich sa na Slovensko z Tirolska. Z týchto ľudí bolo až 34 pozitívne testovaných na ochorenie Covid-19 z celkového počtu 49 nových prípadov. V rámci štandardného testovania tak v nedeľu zachytili 15 chorých.

12:28 Počet potvrdených prípadov na Slovensku sa za posledný deň zvýšil o 49 na  535. Oznámil na tlačovej konferencii premiér Igor Matovič.

12:11 Na Slovensko sa v súčasnosti dá pricestovať zo zahraničia cez 12 hraničných priechodov. 

12:00 Naživo: Tlačová konferencia premiéra Igora Matoviča po stretnutí s predstaviteľmi KOZ.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:45 Obchodníci potvrdili dostatočné zásoby potravín na skladoch na Slovensku. Po rokovaní krízového štábu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) to vyhlásil v pondelok predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

„V pondelok na krízovom štábe ministerstva pôdohospodárstva obchodníci potvrdili dostatočné zásoby potravín na skladoch na Slovensku. Čo je tiež pozitívne pre boj s pandémiou, znížila sa aj frekvencia nakupovania obyvateľmi. Ľudia si nakupujú viac počas jednej návštevy obchodu,“ povedal Matovič po rokovaní štábu, na ktorom sa zúčastnil.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský doplnil, že Slováci sa podľa obchodníkov predzásobili potravinami. Po výraznom náraste nákupu potravín v marci sa však situácia v obchodoch stabilizovala. Distribúcia potravín už prebieha plánovane a distribučné sklady obchodníkov s potravinami sú dostatočne zásobené nielen čerstvými, ale aj trvanlivými potravinami, uvádza sa v tlačovej správe, ktorú poskytlo MPRV SR.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:36 Bežná verejnosť si respirátory FFP2 a FFP3 nekúpi. Prezidentka Zuzana Čaputová totiž podpísala zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej choroby Covid-19 v oblasti zdravotníctva. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec. Zákon schválil parlament v piatok. Obmedzí sa ním distribúcia osobných ochranných prostriedkov.

„Zakazuje sa počas krízovej situácie predávať alebo prevádzať osobný ochranný prostriedok, ktorý je filtračnou tvárovou polmaskou kategórie FFP2, FFP3,“ uvádza sa v zákone. Výnimkami v tomto zákaze sú napríklad poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, zdravotnícki pracovníci či orgány štátnej správy alebo územnej samosprávy. Ak niekto takýto ochranný prostriedok predá, môže dostať pokutu od Slovenskej obchodnej inšpekcie v sume od tisíc do 10-tisíc eur.

11:33 Vlády a úrady na celom svete upozorňujú obyvateľov v čase pandémie nového koronavírusu, aby dodržiavali bezpečné odstupy od ostatných ľudí a pomohli tak zastaviť šírenie ochorenia Covid-19. Úrady v okrese Leon na Floride v tomto smere využili zaujímavú vizuálnu pomôcku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:30 Írsky premiér Leo Varadkar sa dočasne vráti k svojej profesii lekára, ktorú zanechal v roku 2013. Raz týždenne bude pomáhať v nemocnici v boji proti epidémii koronavírusu. Tamojšie ministerstvo zdravotníctva podľa Reuters minulý týždeň vyzvalo všetkých, ktorí pracovali v zdravotníctve, aby sa vrátili do práce. Na túto iniciatívu odpovedalo až 70-tisíc bývalých sestier, lekárov či záchranárov.

11:19 Zamestnávateľom a povinne poisteným samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktorých obrat alebo príjem z podnikania klesol najmenej o 40 percent, sa posunie splatnosť poistného na sociálne a zdravotné poistenie za marec z apríla na koniec júla tohto roka. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

11:15 Hromadné prepúšťanie 47 zamestnancov z oblasti výroby nábytku eviduje v Banskobystrickom kraji Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).

„Hromadné prepúšťanie je nahlásené na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny Lučenec,“ uviedla pre agentúru SITA Mária Hrehová z kancelárie generálneho riaditeľa ÚPSVaR. Prepúšťanie pre agentúru SITA potvrdil generálny riaditeľ firmy Ekoltech spol. s r.o. Ján Vrabec s tým, že dôvodom je pokles objednávok a tržieb. Výrobu podľa neho museli dnes úplne zastaviť.

„Situácia sa denne mení a možno nejde o posledné hromadné prepúšťanie. Štát nám nad 250 ľudí zatiaľ nepomáha, pričom my máme v súčasnosti 920 zamestnancov,“ povedal generálny riaditeľ a dodal, že posledné dva týždne vyrábali len s jednou zmenou a oddnes museli výrobu zastaviť úplne. „Ľudia sú doma zaplatení 60 percentami predbežne do konca apríla. V 17. týždni by sme chceli opäť začať vyrábať s jednou zmenou, ale dnes nie je nič isté,“ konštatoval Vrabec.

11:11 Na slovenských základných školách sa zastavuje známkovanie, učitelia budú žiakov hodnotiť slovne. Na koncoročnom vysvedčení to bude možné tiež, ale stále ostane možnosť udeliť aj známku.

Žiadny žiak by tak teoreticky nemal „prepadnúť“. Koncoročné výsledky aktuálneho školského roku žiakov základných a stredných škôl nemôžu byť „nedostatočné“ či „neuspokojivé“

11:06 Naživo: Tlačová konferencia ministra školstva Branislava Gröhlinga a novej riaditeľky Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) Miroslavy Hapalovej.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:51 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) bude mať po stretnutí s predstaviteľmi Konfederácie odborových zväzov (KOZ) tlačovú konferenciu. O 12:00 vám ju prinesieme naživo.

10:39 V Číne narastá počet asymtomatických prípadov nákazy koronavírusom, čo spôsobuje obavy tamojších úradov, ktoré sa tento týždeň chystajú uvoľniť prísne epidemiologické opatrenia. Za posledný deň zaznamenali 78 nových prípadov nákazy u ľudí bez príznakov. Ich počet tak vzrástol na 705 asymtomatických prípadov, z ktorých vyše polovice je v meste Wu-chan. Informovala agentúra Reuters.

10:28 Európska únia pridelí 48,5 milióna eur 18 výskumným projektom za účelom vynájdenia liekov na ochorenie Covid-19.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:16 Po necelých troch týždňoch sa končí možnosť bezplatného cestovania mestskou hromadnou dopravou (MHD) v Trenčíne. Podľa hovorkyne mesta Eriky Ságovej autobusy MHD naďalej premávajú vo víkendovom režime a posilnené sú ranné a popoludňajšie spoje pre pracujúcich. V autobusoch stále platia prísne hygienické opatrenia Bezplatnú MHD v Trenčíne zaviedli 18. marca na základe rozhodnutia primátora Richarda Rybníčka ako jedno z preventívnych opatrení, ktoré malo zabrániť šíreniu koronavírusu.

9:53 Na letisku v Bratislave pristál ďalší repatriačný let, tentokrát zo srbského Belehradu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:30 Polícia na sociálnej sieti Facebook pripomína, ako si správne umývať ruky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:11 Pozitívny test na nový koronavírus mala aj tigrica Nadia v zoologickej záhrade v newyorskej štvrti Bronx. Ako informuje agentúra AP, podľa dostupných informácií ide o prvú známu nákazu zvieraťa v USA alebo tigra všeobecne. Príznaky choroby vrátane suchého kašľu a teploty mali aj ďašie tigre a tri levy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:00 Google sa zmenil a ďakuje všetkým pracovníkom v zdravotníctve a vo vedeckej komunite.

Google

8:44 „Lepšie dni sa vrátia. Opäť budeme s našimi priateľmi, opäť budeme s našimi rodinami, opäť sa stretneme,“ vyhlásila okrem iného kráľovná Alžbeta II. v mimoriadnom príhovore k národu.

8:23 Česko má už 96 vyliečených pacientov, informoval na Twitteri minister zdravotníctva Adam Vojtěch. V krajine už urobili celkovo 85 014 testov, z ktorých bolo pozitívnych 4591. Na ochorenie Covid-19 už zomrelo už 72 ľudí.

8:11 Vláda bude na svojom pondelňajšom zasadnutí schvaľovať obmedzenia na Veľkú noc, ktoré na nedeľňajšej tlačovej konferencii predstavil premiér Igor Matovič (OĽaNO).

7:38 Ministerstvo kultúry zriadilo pracovnú skupinu, ktorá má pomôcť médiám prekonať krízu spôsobenú koronavírusom. Podľa hovorcu ministerstva Matúša Bystrianskeho pracovná skupina naplno funguje, hľadá riešenia a navrhuje opatrenia na zmiernenie ekonomických následkov vírusu na oblasť kultúry.

7:14 Od pondelka 6. apríla od 7.00 sa všetkým osobám, ktoré vstúpia na slovenské územie nariaďuje izolácia v zariadeniach určených štátom.

Ako informuje na sociálnej sieti Facebook ministerstvo zahraničných vecí, cieľom je plánovať voľné kapacity v karanténnych centrách čo najbližšie k miestu pobytu na Slovensku a preto je potrebné sa vopred, čo najskôr pred plánovaným príchodom na Slovensko, zaregistrovať v registračnom formulári na webovej stránke ministerstva.

Izolácia v zariadeniach určených štátom sa nevzťahuje na

 • tehotné ženy
 • osoby nad 75 rokov
 • osoby s obmedzenou schopnosťou orientácie a pohybu
 • osoby s onkologickým a psychiatrickým ochorením
 • osoby ťažkou poruchou imunity
 • osoby s osobitnými výživovými potrebami
 • osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdca a ciev
 • osoby s metabolickými poruchami
 • osoby s epilepsiou
 • osoby s mentálnou poruchou
 • osoby so závažnými ochoreniami vyžadujúcimi pokračujúcu injekčnú liečbu v pravidelných intervaloch
 • zdravotne ťažko postihnuté osoby alebo osoby s inými zreteľa hodnými závažnými zdravotnými stavmi a potvrdenie o tomto zdravotnom stave doloží dodatočne bezodkladne správou od lekára
 • osoby, ktoré na území Slovenskej republiky požívajú diplomatické výsady a imunity
 • a osobám im blízkym a sprevádzajúcim v dobe prekročenia štátnych hraníc SR. Týmto osobám sa nariaďuje izolácia v domácom prostredí na dobu 14 dní

Izolácia v zariadeniach určených štátom sa podľa ministerstva zahraničných vecí nevzťahuje ani na maloleté osoby, ktoré bez sprievodu vstupujú na územie Slovenskej republiky, ktorým je nariadená izolácia v domácom prostredí na dobu 14 dní, a to i osobám žijúcim s nimi v spoločnej domácnosti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

6:59 V tomto školskom roku 2019/2020 by žiaci prepadnúť nemali. Nemajú vinu na tom, že nie sú vytvorené podmienky na to, aby naplnili ciele predmetov. Pre agentúru SITA to uviedla analytička z iniciatívy To dá rozum Petra Fridrichová. Dodala, že tí, ktorí by nesplnili požiadavky by mali mať možnosť absolvovať špeciálne skúšky na overenie kľúčových vedomostí a zručností.

6:32 Počet obetí vo svete atakuje 70-tisíc, potvrdených prípadov je už takmer 1,3 milióna.

Koronavírus, svet

6:15 Britského premiéra Borisa Johnsona v nedeľu večer prijali do nemocnice na testy. Do zdravotníckeho zariadenia v Londýne nastúpil 10 dní po tom, ako mu vyšiel pozitívny test na nový koronavírus, s pretrvávajúcimi príznakmi, vrátane zvýšenej teploty, informuje spravodajský portál BBC.

Johnsonova hospitalizácia je podľa Downing Street „preventívnym krokom“ na odporúčanie jeho lekára. V nemocnici strávil noc a podstupuje „rutinné vyšetrenia“.

Premiér je naďalej na čele vlády, no pondelkové stretnutie k aktuálnej situácii epidémie nového koronavírusu v Spojenom kráľovstve by mal viesť minister zahraničných vecí.

Boris Johnson
Britský premiér Boris Johnson. Foto: archívne, SITA/AP

6:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu. 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič