Koronavírus: Na Slovensku pribudlo osem nakazených, Matovič prehovoril o otváraní škôl a škôlok (online)

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, SITA/AP.

ONLINE (MINÚTA PO MINÚTE) —> STREDA 13. máj 2020

Na Slovensku máme od začiatku pandémie celkovo 1466 potvrdených prípadov nového koronavírusu. Za posledný deň (pondelok) pribudlo osem infikovaných

Bohužiaľ nahlásené bolo jedno úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19, evidujeme ich tak spolu už 27. Počet vyliečených pacientov sa zvýšil o 24 na 983. V nedeľu otestovali 2086 ľudí a počet testov na Slovensku sa tak blíži k 123-tisíc.

Za posledných sedem dní na Slovensku pribudlo iba 44 pozitívnych testov (pondelok – 8, nedeľa – 0, sobota – 2, piatok – 0, štvrtok – 10, streda – 16, utorok – 8). Sedemdňový kĺzavý medián sa z dvojky zvýšil na sedmičku.

Viac o téme: Koronavírus

V počte obetí majú smutné prvenstvo USA (vyše 82-tisíc). Nasledujú Veľká Británia (32 692), Taliansko (30 911), Španielsko (26 920) a Francúzsko (26 643).

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia Covid-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie utorňajšieho online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

21:41 Vo Francúzsku za posledných 24 hodín pribudlo 348 obetí ochorenia Covid-19 a celkovo sa ich počet zvýšil na 26 991. Od začiatku pandémiu nový koronavírus testy odhalili u 178 225 osôb (+802 za posledný deň)

21:23 Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyzval náboženských lídrov, aby bojovali proti „nepresným a škodlivým správam“, ktoré v čase pandémie nového koronavírusu podnecujú etnonacionalizmus, prejavy nenávisti a konflikty.

„Extrémisti a radikálne skupiny sa usilujú využiť narúšajúcu sa dôveru k vodcom a priživujú sa na zraniteľnosti ľudí, aby poslúžila ich vlastným cieľom,“ vyjadril sa Guterres s tým, že náboženskí lídri by pri riešení výzev, ktoré prináša ochorenie COVID-19, mohli zohrať „kľúčovú úlohu“.

Guterres upozornil na „alarmujúci vzostup násilia voči ženám a dievčatám“ počas pandémie a apeloval na náboženských vodcov, aby „takéto konanie kategoricky odsúdili a podporili spoločné zásady partnerstva, rovnosti, úcty a súcitu“. Okrem toho ich tiež vyzval, aby sa pridali k boju proti dezinformáciám o COVID-19.

21:07 Počet obetí v Španielsku sa za posledných 24 hodín zvýšil o 176 na 26 920. Testy potvrdili ochorenie u ďalších 1377 osôb a celkový počet potvrdených prípadov sa zvýšil na 269 520.

20:59 Zdravotníci môžu prostredníctvom kamier Nest sledovať symptómy a vitálne funkcie pacientov či s nimi komunikovať bez osobného kontaktu.

20:40 Po celom Česku sa počas utorkového poludnia rozozneli zvony ako symbolické poďakovanie zdravotníkom za nasadenie počas epidémie koronavírusu pri príležitosti Medzinárodného dňa zdravotných sestier. Zvony sa v krajine hromadne rozoznievajú len mimoriadne pri významných príležitostiach.

20:24 Vo Veľkej Británii zomrelo v dôsledku nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, už celkovo 32 692 ľudí. Za posledný deň ich pribudlo 627. Pozitívne otestovali ďalších 3403 ľudí a celkovo ich v krajine od začiatku pandémie je už 226 463.

20:09 “Máme veľa kandidátov a dúfam, že budeme mať veľa víťazov,” povedal popredný americký expert na infekčné choroby Anthony Fauci výboru Senátu pre zdravotníctvo, školstvo, prácu a dôchodky. “Inými slovami, bude tam veľa striel na bránku,“ dodal.

19:46 Bratislavská polícia na sociálnej sieti Facebook upozorňuje na zmenu na hraničnom priechode s Rakúskom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:27 V Taliansku za posledných 24 hodín pribudlo 1402 nových prípadov koronavírusu a celkovo už pozitívne otestovali 221 216 ľudí. Pribudlo aj 172 mŕtvych a celkovo tak v krajine majú 30 911 obetí ochorenia Covid-19.

19:11 Joshua absolvoval cestu dlhú 853 kilometrov, aby svojej sestre, ktorá pracuje ako zdravotná sestra v nemocnici, priviezol viac ako tristo respirátorov N95.

18:45 Čína ešte v januári žiadala Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), aby zdržala informácie a varovanie o šírení nákazy novým koronavírusom v meste Wu-chan.

18:22 Rusko má už tretí najvyšší počet potvrdených prípadov na svete – 232 243. Ochoreniu Covid-19 už v krajine podľahlo 2116 ľudí.

18:09 Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia rozbehla v utorok výrobu v prevádzkach lisovňa, zvarovňa a lakovňa, ktoré pripravujú karosérie. V stredu pribudne aj montáž a automobilka tak po koronavírusom vynútenej prestávke vyrobí prvé vozidlá. 

17:41 Konzílium by malo o otváraní škôl a škôlok na Slovensku rozhodnúť v pondelok 18. mája. Rodičia si budú môcť dobrovoľne vybrať, či dieťa nechajú doma alebo ho pošlú do škôlky či školy. Povedal to v utorok na tlačovej konferencii premiér Igor Matovič (OĽaNO) po návšteve Detského kardiocentra v Bratislave. Premiér tam zavítal pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier a pôrodných asistentiek. Priblížil, že konzílium zasadalo zhruba tri hodiny a jeho jedinou témou bolo ujasnenie podmienok otvárania materských škôl a prvého stupňa základných škôl.

Matovič uviedol, že budúci pondelok 18. mája, ak sa nezhoršia podmienky a situácia bude pod kontrolou, budú môcť oznámiť „radostnú správu“. Cieľom utorňajšieho stretnutia konzília odborníkov bolo, aby sa dohodli presné podmienky, za akých budú materské a základné školy fungovať.

Rodičia budú môcť sami rozhodnúť, či dieťa do školy alebo škôlky pošlú. Žiaden rodič by tak nemal byť podľa Matoviča nútený. „Počíta sa s tým, že nie všetci rodičia pošlú svoje deti do škôlky, tým pádom nebudú všetky deti v škôlke. Zároveň počítame s tým, že bude maximálny počet detí na jednu triedu či skupinu 12,“ uviedol.

Presný termín otvárania škôl odmietol povedať, keďže sa o tom má rozhodnúť v pondelok 18. mája. Vysvetlil, že počas víkendu 16. a 17. mája bude Slovensko vidieť, aké sú dopady spustenia druhej a tretej fázy uvoľňovania opatrení. V prípade, že budú mierne, podľa Matoviča to bude znamenať väčšiu odvahu otvárať školy. „Všetko to musí byť po špičkách a opatrne, aby sme si nepokazili to, čo sme si horko-ťažko na Slovensku spoločnou zodpovednosťou vydobyli,“ priblížil.

Igor Matovič
Premiér Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

17:25 S novým ohniskom nákazy, ktoré sa objavilo v juhokórejskom Soule, sa zatiaľ podarilo spojiť najmenej 101 nových prípadov koronavírusu. Klaster v zábavnej štvrti Itaewon tak opäť zvýšil obavy z druhej vlny infekcií.

17:02 Naživo: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:54 Parlament bude o bankových zárukách rokovať v expresnom režime. Poslanci totiž v utorok schválili návrh na skrátené legislatívne konanie k návrhu novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby Covid-19. Cieľom návrhu je zabezpečiť likviditu malých, stredných a veľkých podnikov. Finančnú pomoc môžu podľa návrhu poskytnúť Eximbanka a fondy spravované spoločnosťou Slovak Investment Holding, pričom pomoc sa poskytne prostredníctvom bánk a pobočiek zahraničných bánk.

16:38 Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov je v nemocnici po tom, ako mal pozitívny test na nový koronavírus. Informáciu potvrdil pre agentúru Interfax. Päťdesiatdvaročný muž je hovorcom prezidenta Vladimira Putina od roku 2008, no spolupracovať začali po roku 2000. Peskova videli naposledy na verejnosti 30. apríla na stretnutí s Putinom, pričom nie je známe, či sa rozprávali osobne, alebo prostredníctvom telekonferencie, ktorú prezident v čase pandémie využíva na všetky rokovania.

16:09 V opatrovateľských domovoch vo Veľkej Británii zomrelo od 2. marca do 1. mája viac ako osemtisíc ľudí nakazených novým koronavírusom. Národný štatistický úrad informoval, že za dva mesiace zaznamenali v daných zariadeniach v Anglicku a vo Walese 8 312 úmrtí osôb, ktoré mali na úmrtnom liste uvedené ochorenie COVID-19.

15:10 Zväz rakúskeho maloobchodu navrhuje vyplatiť šek na 500 eur všetkým osobám s trvalým pobytom v krajine, vrátane detí a dôchodcov.

14:34 Slovákom chýba počas pandémie cestovanie, trávenie času mimo domova či stretávanie sa s priateľmi. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Nielsen Admosphere Slovakia, ktorého sa na prelome apríla a mája zúčastnilo 505 respondentov z internetovej populácie staršej ako 15 rokov. Ukázal tiež, že Slováci si v dobe koronavírusu najviac osvojili prechádzky v prírode, dlhší spánok alebo meditácie či trávenie času cvičením a čítaním.

14:17 Bratislavský samosprávny kraj (BSK) príde v dôsledku pandémie kronavírusu o osem miliónov eur. O tom, kde tieto výpadky vykryj, rozhodnú na konci mesiaca krajskí poslanci. „Inštitút finančnej politiky vydal prognózu, podľa ktorej BSK čaká výpadok daňových príjmov vo výške osem miliónov eur. Aby sme však mohli naďalej fungovať a poskytovať obyvateľom kraja všetky dôležité služby, musíme pristúpiť k úprave rozpočtu a niektoré plánované aktivity odložiť,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba a dodal, že kraj predložil poslancom návrh, ktorý počíta s tromi oblasťami úspor – s presunom plánovaných investičných projektov, regulovaním dotačných prostriedkov a s úsporami v prevádzke.

Juraj Droba
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. Foto: SITA/Branislav Bibel

13:54 Organizácia zastupujúca majiteľov mexických lekární upozornila na správy, podľa ktorých ľudia hľadajú v odpadkoch použité rúška a znova ich predávajú.

V niekoľkých krajinách Latinskej Ameriky je možné na uliciach často vidieť predajcov bez licencie ponúkajúcich tvárové masky, ktoré sa stali vyhľadávaným tovarom v čase pandémie nového koronavírusu. V mnohých mestách je ich nosenie na verejnosti povinné. Takisto sa objavili správy o navyšovaní ich cien a nedostatku v predajniach.

Mexický zväz majiteľov lekární odporučil obyvateľom, aby svoje rúška rozstrihali na kúsky pred tým, ako ich vyhodia a zabránili tak ich opätovnému použitiu, ktoré značne zvyšuje riziko nákazy.

13:32 Španielsko bude požadovať od všetkých návštevníkov zo zahraničia, aby absolvovali 14-dňovú karanténu. Nové pravidlá budú platiť pre tých, ktorí prekročia štátne hranice po 15. máji. Nariadenie ministerstva zdravotníctva zverejnil v utorok vládny vestník. Cieľom je “obmedziť riziká, ktoré vyplývajú z medzinárodnej prepravy ľudí“ počas uvoľňovania opatrení proti pandémii.

13:16 České aerolinie, po dvoch mesiacoch od dočasného pozastavenia prevádzky pre koronavírus plánujú obnoviť lety medzi Prahou a vybranými mestami na budúci týždeň. Prvé lietadlá vypravia v pondelok 18. mája.

12:35 Národná banka Slovenska (NBS) od stredy 13. mája otvára svoje pokladnice pre verejnosť. Ide o takzvané pokladnice malých výplat. Otvorí ich na ústredí NBS v Bratislave, ako aj vo všetkých expozitúrach v Košiciach, Poprade, Banskej Bystrici, Žiline a v Nových Zámkoch. Možné v nich bude napríklad vymeniť hotovosť, zameniť bankovky slovenských korún za eurá alebo vymeniť poškodené bankovky. Právnické osoby a fyzické osoby – podnikatelia sa zároveň od stredy nebudú musieť telefonicky nahlasovať, keď budú chcieť využiť služby pokladnice. Pokladničné hodiny budú v pracovné dni od 7:30 do 12:00.

Ako ďalej informuje centrálna banka, rovnako od stredy 13. mája bude pre verejnosť otvorená aj podateľňa NBS. Vstup do priestorov NBS bude regulovať banková polícia a vpustí len povolený počet klientov. Návšteva pokladníc bude podliehať opatreniam Úradu verejného zdravotníctva. Vstup bude teda možný len s prekrytím horných dýchacích ciest, pri vchode bude potrebné použiť dezinfekciu alebo jednorazové rukavice a zachovávať odstupy v rade minimálne 2 metre. Podateľňa bude otvorená od pondelka do štvrtka v čase od 8:00 do 16:00 a v piatok od 8:00 do 14:45.

Pokladnice malých výplat boli na základe rozhodnutia krízového štábu NBS úplne uzavreté od 16. marca tohto roku ako reakcia na pandémiu nového koronavírusu. Neskôr krízový štáb NBS schválil, že od 20. apríla pokladnice NBS čiastočne otvorí pre právnické osoby a fyzické osoby – podnikateľov, za predpokladu, že si stretnutie vopred telefonicky dohodnú na príslušnom úschovnom mieste NBS.

Budova Národnej banky Slovenska (NBS)
Budova Národnej banky Slovenska (NBS). Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza.

12:23 Čínske mesto Wu-chan plánuje otestovať na koronavírus všetkých svojich 11 miliónov obyvateľov. Informovali o tom štátne médiá. Plán je zjavne už v prvotných štádiách a všetky mestské časti dostali pokyn na predloženie detailov k tomu, ako by sa 10-dňové testovanie mohlo uskutočniť.

Správy o celoplošnom testovaní prichádzajú po tom, čo mesto cez víkend zaregistrovalo šesť nových prípadov nákazy. Išlo pritom o prvé prípady od 3. apríla. Wu-chan, ktorý je pôvodným epicentrom pandémie, začal uvoľňovať prísne reštriktívne opatrenia od 8. apríla.

Chvíľu to vyzeralo, že život v meste sa vracia do pôvodných koľají. Opätovne tam otvorili školy, obchody a premáva znovu aj verejná doprava. Nové prípady nákazy však predstavujú opätovnú hrozbu pre návrat do normálu.

Preveriť novú situáciu preto má 10-dňové testovanie, pričom každá mestská časť má prísť s vlastným plánom v závislosti od počtu obyvateľov. V rámci testovania majú byť pritom uprednostnené staršie osoby. Kritici tohto kroku však tvrdia, že takéto testovanie sa malo uskutočniť predtým, než sa Wu-chan opätovne otvoril zvyšku Číny.

12:04 Cesta za morom do Chorvátska je stále predmetom pochybností, najmä kvôli tranzitným krajinám. Dovolenkárov tiež môže odrádzať riziko, že skončia po návrate v karanténe. Jedinou vstupenkou do krajiny by totiž mohol byť negatívny PCR test.

11:47 Americký štát New York spúšťa výcvikový plán pre takzvaných vírusových detektívov, ktorých plánuje využiť pri hľadaní ľudí, ktorí sa mohli dostať do kontaktu s koronavírusom. Výcvik sa uskutoční prostredníctvom päť až šesťhodinového online kurzu.

11:29 V Rakúsku je v súčasnosti bez práce alebo na skrátených pracovných úväzkoch vyše 1,8 mil. ľudí. Informovalo o tom v utorok rakúske ministerstvo práce. Úrady aktuálne evidujú 503 494 nezamestnaných osôb a 46 168 účastníkov rekvalifikačných kurzov. Takzvaný kurzarbeit, teda skrátený pracovný čas so štátnymi príspevkami k mzdám, využíva 1,3 mil. ľudí.

Podľa údajov z minulého týždňa nezamestnanosť v Rakúsku minulý mesiac výrazne vzrástla vo všetkých odvetviach ekonomiky. Najviac zasiahnutý je segment ubytovacích služieb a gastronómie, kde počet ľudí bez práce vzrástol o 130 % na 118 725 osôb.

V rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu museli tieto podniky zatvoriť prevádzky už v polovici marca. V stavebníctve sa nezamestnanosť zvýšila takmer dvojnásobne na 37 963 osôb. Tretiu najhoršiu bilanciu vykázali doprava a logistika s nárastom počtu nezamestnaných o 84 % na 31 537 ľudí.

11:12 Poskytovanie antikorona úverov napreduje podľa Združenia podnikateľov Slovenska veľmi pomaly a ich objem sa ani zďaleka neblíži k sľubom vlády. Problém s likviditou firiem pritom v súčasnej situácii považujú podnikatelia za jeden z kľúčových.

10:53 Írsky nízkonákladový prepravca Ryanair plánuje k 1. júlu obnoviť 40 % svojej letovej kapacity z obdobia pred pandémiou koronavírusu. Podmienkou je zrušenie cestovných obmedzení a prísne bezpečnostné opatrenia na letiskách. Spoločnosť o tom informovala v utorok. V prípade naplnenia plánov by spoločnosť vybavila denne takmer tisíc letov na skoro všetkých trasách, ktoré obsluhovala pred pandémiou. Od zavedenia reštrikcií v marci Ryanair denne prevádzkuje iba 30 letov medzi Írskom, Veľkou Britániou a kontinentálnou Európou, informuje portál bbc.com.

Ryanair
Foto: ilustračné, SITA/AP.

10:44 Fakultná nemocnica v Trnave umožní od stredy 13. mája prítomnosť otca pri pôrode. Podmienkou je dodržanie určených hygienicko-epidemiologických pravidiel.

Trnava
Fakultná nemocnica v Trnave Foto: archívne, SITA/Ivan Kopčáni

10:31 V Nemecku sa v uplynulých dňoch objavilo niekoľko nových ohnísk nákazy, medzi inými aj v troch mäsospracovateľských závodoch.

10:18 Košický samosprávny kraj (KSK) vypraví od budúceho týždňa o 77 autobusov viac. V prázdninovom režime najazdia prímestské autobusy v kraji o takmer 17-tisíc kilometrov denne viac oproti doterajšiemu režimu.

10:01 Predaje áut v Číne v apríli opäť klesali, avšak podstatne miernejším tempom ako v predchádzajúcich mesiacoch. Najväčší automobilový trh na svete podporili signály zotavovania z následkov epidémie koronavírusu.

Odbyt vozidiel SUV, sedanov a malých dodávkových automobilov sa medziročne znížil o 2,6 percenta na 1,5 milióna. Informovalo o tom v utorok Čínske združenie výrobcov automobilov (CAAM). To predstavuje výrazné zlepšenie po marcovom prepade o 48,4 percenta a februárovom až o 81,7 percenta.

„Na automobilovom trhu evidentne vidno signály oživenia,“ uviedlo združenie CAAM. Obmedzenia ekonomiky zamerané proti šíreniu nákazy koronavírusom začala vláda v Pekingu postupne zmierňovať v marci. Za prvé štyri mesiace roka predaje oproti rovnakému obdobiu vlaňajška klesli o 35,5 percenta na 4,4 mil. áut.

9:47 Z ôsmich nových prípadov ochorenia Covid-19 sú tri z Trenčianskeho kraja, po dva pribudli v Nitrianskom aj Trnavskom kraji a jeden v Prešovskom kraji.

Koronavírus, Slovensko, kraje

9:41 V súvislosti s koronavírusom je na Slovensku hospitalizovaných 120 ľudí. Z nich u 21 bolo ochorenie Covid-19 potvrdené a piati sa nachádzajú na jednotke intenzívnej starostlivosti. Na pľúcnu ventiláciu je pripojený jeden pacient.

9:37 Po ôsmich nových prípadoch ochorenia Covid-19 na Slovensku sa sedemdňový kĺzavý medián z dvojky zvýšil na sedmičku.

9:34 V pondelok na Slovensku otestovali 2086 ľudí a bohužiaľ pribudlo aj jedno úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19.

9:31 Počet potvrdených na Slovensku sa za posledný deň zvýšil o osem na 1466.

9:19 Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) na základe rozhodnutia Krízového štábu mesta Košice mení od stredy cestovný poriadok mestskej hromadnej dopravy (MHD). Informovala o tom hovorkyňa DPMK Vladimíra Petrušová. „Všetky linky mestskej hromadnej dopravy v Košiciach budú premávať podľa cestovných poriadkov platných v režime ‚pracovné dni – školské prázdniny‘ bez akýchkoľvek ďalších obmedzení. Oproti súčasnému stavu tak na linkách MHD pribudne každý deň spolu 25 autobusov,“ uviedla Petrušová. Ako ďalej dodala, zároveň sa ruší obmedzenie na linkách nočnej dopravy N1-N7. Spomínané nočné linky už budú od stredajšej polnoci premávať v štandardnom režime.

Košice, autobus
Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer

9:12 Veľa nemeckých firiem v dôsledku pandémie koronavírusu ruší pracovné miesta. Najviac zasiahnutý je segment reštaurácií a stravovacích služieb.

9:05 Najväčší dodávateľ energií, spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP), sa pridal k ostatným energetickým spoločnostiam a otvoril svoje zákaznícke centrá.

„Na základe vyhodnotenia súčasnej situácie a za prijatia dôkladných opatrení na ochranu zdravia a bezpečnosti tak zákazníkov, ako i zamestnancov, pristupujeme od utorka k znovuotvoreniu všetkých svojich 19 zákazníckych centier po celom Slovensku,“ informoval hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Plynári upozorňujú, že vstup do každého zákazníckeho centra bude možný len s rúškom na tvári a zároveň bude zo strany zamestnancov SPP regulovaný v zmysle dodržiavania maximálneho možného počtu zákazníkov na meter štvorcový.

„Zákazníkom budú k dispozícii jednorazové písacie potreby. Zamestnanci zákazníckych centier budú pracovať v záložných tímoch, s možnosťou rýchlej výmeny,“ konštatoval Šebesta, podľa ktorého sa SPP darilo aj počas pandémie koronavírusu zabezpečovať bezproblémové dodávky energií a služieb prostredníctvom elektronickej a telefonickej komunikácie. „Tieto možnosti ostávajú pre zákazníkov SPP aj naďalej plne k dispozícii,“ uzavrel Šebesta.

Svoje zákaznícke centrá už otvorili aj ďalšie veľké energetické spoločnosti, ako napríklad Stredoslovenská energetika, Východoslovenská distribučná či ZSE Energia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:56 Počet obetí nového koronavírusu vo svete sa prehupol už cez 287-tisíc a viac ako 2,5 milióna pacientov sa vyliečilo. Celkovo od začiatku pandémie testy odhalili ochorenie Covid-19 už u takmer 4,3 milióna osôb.

Koronavírus, svet, štatistiky

8:45 Ministerstvo kultúry (MK) SR pomôže organizátorom festivalov prostredníctvom legislatívnych opatrení.

8:32 V Česku v pondelok urobili 7537 testov, z ktorých bolo 53 pozitívnych. Ako informuje ministerstvo zdravotníctva, pribudlo aj jedno úmrtie a celkovo tak v krajine evidujú už 283 obetí. Z ochorenia Covid-19 sa už vyliečilo 4738 pacientov.

8:11 Robotický pes upozorňuje na dodržiavanie odstupov v parku. Takzvaného Spota využívajú v jednom zo singapurských parkov.

7:57 O vývoj vakcíny proti vírusu, ktorý spôsobil globálnu pandémiu, sa usiluje viacero univerzít a spoločností po celom svete vrátane Nemecka.

7:43 Nemocnice na Slovensku môžu udeliť výnimky zo zákazu návštev na lôžkových oddeleniach.

7:34 Kým v europarlamente budú od stredy rúška povinné, v Česku rozmýšľajú, ako ich nosenie obmedziť. Ak to epidemiologická situácia dovolí, zmeny by mali nastať 25. mája. Podrobnosti pridal minister zdravotníctva Adam Vojtěch na Twitteri.

7:26 Rúška už budú povinné aj v Európskom parlamente, píše český europoslanec Ondřej Kovařík na Twitteri.

7:19 Čína ohlásila za posledný deň iba jeden nový prípad nového koronavírusu, za ten predchádzajúci testy ochorenie Covid-19 odhalili u 17 ľudí.

7:12 Za posledné tri dni pribudli na Slovensku iba dvaja noví infikovaní (nedeľa – 0, sobota – 2, piatok – 0). Po ďalšej nule v kolónke nových prípadov sa sedemdňový kĺzavý medián znížil z hodnoty 4 na dvojku. Aktuálne čísla za pondelok oznámia v utorok pred desiatou dopoludnia.

7:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom