Koronavírus: Na Slovensku pribudol iba jeden infikovaný, pre rúška platia ďalšie výnimky a štát prispeje na nájmy (online)

Igor Matovič
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie po rokovaní 21. schôdze Foto: SITA/Úrad vlády SR vlády SR. Bratislava 20. máj 2020.

ONLINE (MINÚTA PO MINÚTE) —> ŠTVRTOK 21. máj 2020

Na Slovensku sa od začiatku pandémie potvrdilo 1497 prípadov nového koronavírusu. Za posledný deň (utorok) pribudol jeden.

Dobrou správou je, že nebolo nahlásené ani jedno úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19, evidujeme ich tak stále 28. Počet vyliečených pacientov sa zvýšil o 39 na 1231. V utorok otestovali 3371 ľudí a počet testov na Slovensku sa blíži k 148-tisíc.

Za posledných sedem dní na Slovensku pribudlo iba 27 pozitívnych testov (utorok – 1, pondelok – 0, nedeľa – 1, sobota – 1, piatok – 13, štvrtok – 3, streda – 8). Sedemdňový kĺzavý medián klesol z hodnoty tri na jednotku.

Viac o téme: Koronavírus

V stredu sa na Slovensku spustila štvrtá fáza uvoľňovania opatrení. Otvorili sa všetky obchodné centrá, zelenú už dostali aj kiná či divadlá a výnimky platia aj pre rúška. V piatok by mali spustiť inteligentnú „smart“ karanténu. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) predstavili pomoc s nájmami aj novelu zákona o zájazdoch so zámerom zmierniť dopady koronakrízy na cestovné kancelárie.

V počte obetí majú smutné prvenstvo USA (vyše 94-tisíc). Nasledujú Veľká Británia (35 704), Taliansko (32 330), Francúzsko (28 132) a Španielsko (27 888).

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia Covid-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie stredajšieho online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

21:31 Trnavský samosprávny kraj (TTSK) rozdelil na opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu medzi rôzne inštitúcie zatiaľ 320-tisíc eur. Podporil spolu 135 projektov obcí, miest, charity, občianskych združení, dobrovoľných hasičov a ďalších organizácií. Krajských poslancov o tom na dnešnom rokovaní zastupiteľstva prostredníctvom videokonferencie informoval trnavský župan Jozef Viskupič.

Peniaze z rozpočtu kraja použili žiadatelia najčastejšie na ochranné pracovné prostriedky, rúška, dávkovače na dezinfekciu, teplomery, ale napríklad obec Špačince (okres Trnava) aj na dokúpenie techniky pre online vyučovanie. Poslanci trnavskej župy vyčlenili ešte v apríli na tieto účely 500-tisíc eur, ktoré boli pôvodne určené na dotácie v rámci iných výziev. Z tejto čiastky ešte stále zostáva na rozdelenie 180-tisíc eur.

Presunom peňazí na projekty proti ochoreniu Covid-19 prišli o dotácie športové kluby, kultúrne združenia a spolky, ale aj obce a mestá na svoje kultúrno-spoločenské aktivity. V mnohých prípadoch by ich ani nemohli využiť, pretože boli určené na podujatia, ktoré sa pre mimoriadne opatrenia súvisiace s pandémiou nemohli alebo stále nemôžu konať.

21:08 Vo Francúzsku za posledných 24 hodín pribudlo 110 obetí ochorenia Covid-19 a celkovo sa ich počet zvýšil na 28 132. Od začiatku pandémiu nový koronavírus testy odhalili u 181 575 osôb (+766 za posledný deň)

20:49 Počet obetí v Španielsku sa za posledných 24 hodín zvýšil o 110 na 27 888. Testy potvrdili ochorenie u ďalších 721 osôb a celkový počet potvrdených prípadov sa zvýšil na 279 524.

20:33 Materská škola v Trenčíne sa začala starať o deti zdravotníkov. Informuje minister školstva Branislav Gröhling (SaS) na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:11 Pandémia ochorenia Covid-19 poukázala v prípade Slovenska na väčšiu nutnosť pokračovania riešenia štrukturálnych problémov zdravotného systému. Uviedla to Európska komisia (EK) v rámci odporúčaní pre jednotlivé krajiny, v ktorých poskytla usmernenia pre hospodárske politiky v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Na Slovensku sú podľa EK potrebné dodatočné investície na zvýšenie odolnosti zdravotného systému, na zmiernenie nedostatku pracovníkov v zdravotníctve a na zabezpečenie primeraných dodávok nevyhnutných zdravotníckych tovarov.

SR okrem toho podľa komisie potrebuje efektívnu politiku, ktorá by mohla zredukovať regionálne disparity v dostupnosti lekárov a zabezpečiť prístup k zdravotnej starostlivosti pre celú populáciu. „Modernizácia siete nemocníc a riešenie štrukturálneho podfinancovania štátnych nemocníc je kľúčom k zvýšeniu kvality a nákladovej efektívnosti zdravotných služieb,“ uviedla EK v rámci odporúčaní pre Slovensko. Dodala, že sa musí posilniť aj poskytovanie primárnej starostlivosti, aby sa zmenšil tlak na nemocnice a zlepšil manažment chronických ochorení.

19:51 Štúdia vzoriek krvi od darcov ukázala, že 4,6 percenta z nich malo vytvorené protilátky proti vírusu už na začiatku epidémie v Taliansku.

19:20 V Taliansku za posledných 24 hodín pribudlo 665 nových prípadov koronavírusu a celkovo už pozitívne otestovali 227 364 ľudí. Pribudlo aj 161 mŕtvych a celkovo tak v krajine majú 32 330 obetí ochorenia Covid-19.

18:54 V Poľsku už od začiatku pandémie majú potvrdených takmer 20-tisíc prípadov, ale aktívnych je už len 10 594. Počet obetí s pozitívnym testom na Covid-19 sa v stredu zvýšil o 14 na 962.

18:30 Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) poslancom na parlamentnom výbore pre európske záležitosti povedal, že sa mu nepáči debata o minischengenoch. Rovnaký postoj prezentoval aj predseda parlamentného výboru Tomáš Valášek (Za ľudí), ktorý sa vyslovil za návrat Slovenska k slobodnému pohybu osôb na hraniciach v rámci Schengenu, ale nie za cenu ohrozenia zdravia slovenských občanov.

Korčok poslancov informoval, že Česko a Rakúsko oslovili Slovensko, aby boli hranice plne otvorené k 15. júnu. „Treba si uvedomiť, že ak otvoríme hranice so susedmi, Slovensko sa stáva priamo závislým na tom, ako naši susedia nastavia kritériá voči ich susedom. Ak Rakúsko a Česko otvoria hranice s Nemeckom a Nemecko má otvorené hranice s Belgickom, tak sú to veci, ktoré musíme brať do úvahy,“ priblížil Korčok.

Valášek povedal, že vníma obavy pred vytváraním ostrovčekov krajín, tzv. minischengenoch, v rámci ktorých sa dá pohybovať. „Hrozí, že sa stanú permanentnou črtou a nikdy by nemuselo prísť k návratu Schengenu, ako sme ho poznali pred štyrmi či piatimi mesiacmi,“ vyhlásil Valášek.

Pre europoslanca Michala Šimečku (Progresívne Slovensko), ktorý sa zúčastnil rokovania výboru spolu s ďalšími europoslancami, je kľúčové, aby Slovensko a celá Európa sa čo najskôr vrátili plnému obnoveniu slobody pohybu na vnútorných hraniciach schengenského priestoru.

17:56 Poslanci v stredu v zrýchlenom režime schválili legislatívnu pomoc cestovným kanceláriám a ich klientom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:47 Španielska vláda zverejnila nariadenie, ktoré vyžaduje od všetkých osôb starších ako šesť rokov, aby nosili rúška v uzavretých vnútorných priestoroch a aj vonku, pokiaľ nie je dodržaná vzdialenosť dvoch metrov. Opatrenie vstúpi do platnosti vo štvrtok.

17:39 Slovensko je za koordinované otváranie hraníc v rámci Európskej únie, no za prvoradé považuje zdravie vlastných občanov. Štátna tajomníčka Ministerstva dopravy a výstavby SR (MDV) Katarína Bruncková o tom informovala v stredu počas online rokovania všetkých ministrov a štátnych tajomníkov krajín Európskej únie zodpovedných za cestovný ruch.

Pre agentúru SITA to v stredu uviedol rezort dopravy a výstavby s tým, že koronavírus nepozná hranice, preto je potrebná koordinácia opatrení na úrovni celej EÚ. „Jedným z nástrojov, ktoré vnesú prehľad do opatrení v jednotlivých štátoch je tzv. mapa zdravia. Interaktívna mapa by mala zobrazovať v reálnom čase, aké opatrenia proti Covidu-19 platia v jednotlivých krajinách a mala tak byť základnou pomôckou pre turistov v aktuálnej sezóne,“ informovalo ministerstvo.

Na rokovaní sa hovorilo aj o situácii, v ktorej sa nachádzajú naše cestovné kancelárie. Pre následky koronakrízy a s tým súvisiace obmedzenia majú problém získať späť zálohové platby od zahraničných hotelierov za pobyty, ktoré sa neuskutočnia.

„Toto sa týka cestovných kancelárií v celej EÚ. Štátna tajomníčka preto vyzvala Európsku komisiu, aby zaujala postoj k problému a navrhla jednotný postup na jeho vyriešenie,“ priblížilo obsah rokovania ministerstvo dopravy a výstavby s tým, že ide o komplikovanú situáciu. „Budeme robiť všetko pre to, nielen doma, ale aj v zahraničí, aby sme pomohli sektoru cestovného ruchu prežiť toto ťažké obdobie,“ dodal rezort.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:20 Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) v stredu upozornil, že uvoľňovanie reštrikcií na hraniciach závisí nielen od situácie na Slovensku, ale aj od štátov, ktorých by sa toto uvoľnenie týkalo. „Je otázka, do akej miery budeme otvárať hranice. My pre iné štáty nepredstavujeme riziko. V iných krajinách je situácia horšia a podľa našich epidemiológov je to riziko,“ vysvetlil Mikulec. Podľa neho je predčasné teraz hovoriť, ako to bude s dovolenkami slovenských občanov v Chorvátsku a Slovinsku. „Možno povieme OK, ale počítajte s tým, že budete musieť ísť do domácej karantény,“ poznamenal Mikulec. Dodal, že ďalší postup bude závislý aj od vývoja epidemiologickej situácie v týchto krajinách.

17:03 Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) má nový prístroj, dokáže s ním zdvojnásobiť dennú kapacitu testovania koronavírusu.

16:44 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pripomína, že od štvrtku začína platiť opatrenie týkajúce sa krátkodobého pobytu v zahraničí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:26 V Rakúsku uz klesol počet aktívnych prípadov nového koronavírusu na 838. V krajine od začiatku pandémie evidujú spolu 16 353 prípadov a 633 mŕtvych.

16:11 Rusko v počte osôb nakazených koronavírusom prekročilo hranicu 300-tisíc. V stredu pribudlo za jeden deň viac než 8700 nových prípadov, informovali úrady v Moskve. To je pritom najmenej od začiatku mája. Podľa oficiálnych údajov doteraz nákaze podľahlo 2 972 ľudí. S počtom 135 nových úmrtí za deň zaznamenala krajina nový rekord.

Podľa zistení americkej Johns Hopkins University sa rozlohou najväčší štát na svete zaradil čo do počtu infikovaných už na druhé miesto za Spojené štáty. Celkovo sa v Rusku podľa týchto údajov už nakazilo koronavírusom 308 700 osôb. Najhoršie postihnutá je stále Moskva, kde je zhruba polovica všetkých nakazených. Podľa starostu Sergeja Sobjanina sa v súčasnosti v tamojších nemocniciach nachádza približne 18-tisíc ťažko chorých ľudí.

Podľa tlačovej agentúry TASS leží v ruských nemocniciach celkovo 99-tisíc infikovaných novým vírusom. Z nich je na pľúcne ventilácie pripojených 2 100 pacientov.

15:55 Úrady práce a sociálnych vecí budú poskytovať zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO) príspevky na udržanie zamestnanosti aj za jún a júl tohto roka. Vláda totiž v stredu schválila návrh ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka na predĺženie obdobia poskytovania finančných príspevkov na udržanie zamestnanosti aj po máji tohto roka.

15:40 Národná rada SR prerokuje vládny návrh novely zákona o zájazdoch, ktorý má zmierniť dopady koronakrízy na cestovné kancelárie, expresne v druhom čítaní ešte v stredu. Rozhodli o tom poslanci parlamentu v rámci 7. schôdze po posúdení novely v prvom čítaní, predtým odobrili zrýchlené rokovanie o tomto bode.

15:32 V Londýne za posledných 24 hodín nezaznamenali ani jeden nový prípad ochorenia Covid-19.

15:14 Pri riešení problémov cestovných kancelárií sme sa podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) inšpirovali Českom. Cestovné kancelárie dostanú vyše roka odklad na to, aby svojim zákazníkom buď vrátili peniaze, alebo sa dohodli na zájazde. Je to podľa Sulíka platné už v dvanástich krajinách, Slovensko bude trinástou.

14:51 Prevádzkovatelia hotelov a gastronomických zariadení nemôžu dostatočne využívať pomoc štátu v rámci opatrení proti koronavírusu. Časť z nich si ju nedokáže vôbec uplatniť pre nesplnenie podmienok, či udržanie počtu pracovníkov.

14:31 Polícia na sociálnej sieti Facebook upozorňuje, že slnečné počasie vás nevylieči.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:16 Hlavné mesto Bratislava zakladá s ministerstvom zdravotníctva expertné skupiny pre prípad ďalšej krízy. Na stredajšom brífingu o tom informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo a minister zdravotníctva Marek Krajčí.

13:55 Právo žiadať a dostať svoje peniaze od cestovných kancelárií za neuskutočnené zájazdy majú všetci spotrebitelia bez rozdielu. Upozornila na to Spoločnosť ochrany spotrebiteľov (S.O.S.) v súvislosti s vládnym návrhom novely zákona o zájazdoch, ktorý má zmierniť dopady koronakrízy na cestovné kancelárie.

13:46 Kontroly na hraniciach sa predĺžia do 26. júna, možnosti vstupu na Slovensku sa však rozšíria

13:31 Príspevky na udržanie zamestnanosti, ktoré vláda vypláca zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), sa nebudú považovať za príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Tieto príspevky sa tak nebudú započítavať do príjmu pri posudzovaní poklesu tržieb, ak bude zamestnávateľ alebo SZČO žiadať o odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie za máj tohto roka. Vyplýva to z nariadenia o spôsobe určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ktoré v stredu schválila vláda.

„Predpokladá sa, že vplyvom uvedeného bude môcť požiadať o odklad poistného väčší okruh zamestnávateľov a SZČO,“ uviedol rezort práce a sociálnych vecí. V súčasnosti pritom podľa ministerstva nie je možné odhadnúť, koľko zamestnávateľov a SZČO ovplyvní nezapočítanie príspevku do tržieb a umožní im to požiadať o odklad poistného na sociálne poistenie.

„Tento príspevok by zvyšoval príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti (tržby) na účely posunutia termínu platenia poistného a tým zhoršoval možnosti uplatnenia odkladu poistného,“ zdôvodnilo zmenu ministerstvo práce a sociálnych vecí. Príspevky majú pritom zmierniť negatívne dopady na zamestnanosť v čase vyhlásenej mimoriadnej situácie a núdzového stavu z dôvodu ochorenia Covid-19 na území Slovenska.

13:22 Zo 619 šesťročných detí, ktoré prišli trenčianski rodičia zapísať počas aprílového zápisu do 1. ročníka základných škôl (ZŠ), by sa v školách zriadených mestom Trenčín malo v septembri objaviť spolu 545 prvákov. Informovala o tom hovorkyňa mesta Erika Ságová.

Podobne ako v iných mestách aj v Trenčíne sa pre mimoriadnu situáciu spôsobenú epidémiou koronavírusu konal tohtoročný zápis prvákov bez prítomnosti detí. „O odklad povinnej školskej dochádzky požiadalo pre svoje dieťa 74 zákonných zástupcov. Rozhodne o tom odborné vyšetrenie Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP),“ uviedla Ságová.

Najväčší záujem registrovali v ZŠ na Ulici L. Novomeského, kde zapísali 107 detí. „Viac ako stovku detí zapísali aj v základných školách na Hodžovej a Veľkomoravskej ulici. Do prvej triedy pre mimoriadne nadané deti v ZŠ Kubranská pravdepodobne nastúpi 14 prváčikov,“ dodala trenčianska hovorkyňa s tým, že pred nástupom budú musieť absolvovať testovanie v CPPPaP.

13:14 Ministerstvo vnútra na sociálnej sieti Facebook informuje, že povolené budú už aj skúšky v autoškolách.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:56 Naživo: Tlačová konferencia premiéra Igora Matoviča (OľaNO) a ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) o štátnom príspevku na nájom prevádzok a riešenie situácie cestovných kancelárii a ich klientov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:50 Španielsky premiér Pedro Sánchez požiadal parlament, aby predĺžil núdzový stav, ktorý jeho vláda využíva na kontrolu pandémie koronavírusu. Tá si doteraz v krajine vyžiadala životy najmenej 27-tisíc Španielov. Išlo by pritom už o piate dvojtýždňové predĺženie núdzového stavu, ktorý mal aktuálne vypršať v nedeľu. Vláda však chce, aby trval až do 7. júna.

Predpokladá sa, že hlasovanie bude tesné. Podpora Sánchezovi klesá s každým hlasovaním o predĺžení núdzového stavu, ktorý dáva vláde právomoc obmedziť ústavné práva, ako sú sloboda pohybu a zhromažďovania sa, ktoré boli kľúčové pri utlmovaní pandémie. Hlavná opozičná konzervatívna Ľudová strana už oznámila, že vládny návrh odmietne.

12:41 Tisíce zamestnávateľov a SZČO si budú môcť posunúť splatnosť sociálnych odvodov za máj. Splatnosť májového poistného na sociálne poistenie sa im tak odloží z júna až na koniec tohto roka, vyplýva z vládou schváleného nariadenia.

Sociálna poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo

12:28 V popradských zariadeniach Centra sociálnych služieb (CSS) sa Covid-19 nepotvrdil. Informuje o tom mesto na webstránke. Vo všetkých troch zariadeniach CSS na Komenského, Francisciho a Okružnej ulici minulý týždeň otestovali všetkých klientov aj zamestnancov. Všetkých 307 otestovaných malo negatívny výsledok.

V stredu otestovali klientov a zamestnancov aj v Zariadení sociálnych služieb pre občanov bez prístrešia na Levočskej ulici. Spolu bolo otestovaných 60 ľudí.

Mesto Poprad má v prípade potreby postavené dočasné karanténne centrum, v ktorom ľudia bez domova dostanú potrebnú starostlivosť v prípade podozrenia, že boli v kontakte s infikovaným človekom alebo majú príznaky ochorenia Covid-19.

12:10 Koronavírus uzavrel hranice na celom svete a zastavil cestovanie pred letnými prázdninami, ktoré mnohí využívajú na pobyt v zahraničí. Viaceré krajiny sa však vďaka klesajúcemu počtu nakazených už opäť začínajú otvárať.

11:58 Medziročná inflácia vo Veľkej Británii rástla v apríli najpomalším tempom od augusta 2016. Ako informoval v stredu britský štatistický úrad (ONS), index spotrebiteľských cien (CPI) klesol na 0,8 % z marcových 1,5 %. Apríl bol prvým mesiacom, počas ktorého sa naplno prejavili ekonomické dopady opatrení proti šíreniu koronavírusu. Infláciu ťahali nadol hlavne klesajúce ceny benzínu a nafty, spolu s lacnejšími účtami za energie. Zvýšili sa ceny hračiek a počítačových hier, čo podľa ONS odráža to, že ľudia trávili viac času doma, uviedol portál bbc.com.

11:39 Rolls-Royce plánuje zrušiť deväť tisíc pracovných miest. Výrobcovi leteckých motorov spôsobuje problémy kolaps leteckej dopravy pre pandémiu koronavírusu.

11:13 Dočasné sezónne terasy stravovacích alebo reštauračných zariadení v Brezne budú v zdaňovacom období 2020 oslobodené od dane za užívanie verejného priestranstva. Príslušný dodatok všeobecne záväzného nariadenia o dani za užívanie verejného priestranstva a dani za ubytovanie schválili breznianski mestskí poslanci na dnešnom rokovaní zastupiteľstva.

Dôvodom tejto zmeny je snaha mesta prispieť k zmierneniu následkov krízovej situácie a obmedzujúcich opatrení prijatých v súvislosti so šírením koronavírusu SARS-CoV-2.

Od dane za užívanie verejného priestranstva ostávajú oslobodené aj mestom povolené kultúrne alebo športové akcie usporiadané na verejnom priestranstve bez vstupného, a mestom povolené akcie, ktorých výťažok je určený na charitatívne alebo verejnoprospešné účely.

V rámci zmiernenia následkov koronakrízy schválili poslanci aj bezplatné parkovanie prvých 30 minút od začatia parkovania pre každú ŠPZ vozidla v daný deň. „Dodržanie lehoty bezplatných 30 minút parkovania bude vykonávané prostredníctvom príslušníkov Mestskej polície Brezno,“ uvádza sa v dôvodovej správe. Pôvodne navrhovanú bezplatnú hodinu skrátili priamo na zasadnutí mestského zastupiteľstva na polovicu na základe poslaneckého návrhu.

11:00 „20. mája 2020 … deň, keď nielen chlapi sa tešili z hore bez,“ takto na sociálnej sieti premiér Igor Matovič (OĽaNO) okomentoval nové výnimky v povinnosti nosiť rúška.

Status, Igor Matovič

10:48 Počet potvrdených prípadov nového koronavírusu vo svete sa prehupol cez 5 miliónov a takmer dva milióny pacientov sa už vyliečilo. Obetí s pozitívnym testom na Covid-19 je už viac ako 325-tisíc.

Koronavírus, svet, štatistiky

10:39 Nemecký ekonomický inštitút Ifo víta francúzsko-nemecký návrh na obnovu hospodárstva Európskej únie po pandémii koronavírusu.

„Je vynikajúce, že Nemecko a Francúzsko predkladajú spoločný návrh, ako by mala EÚ reagovať na koronavírusovú krízu. Ustanovenie európskeho fondu na podporu ekonomického oživenia je dôležitý signál európskej solidarity a jej schopnosti konať,“ uviedol v stredu prezident mníchovského inštitútu Clemens Fuest.

„Kľúčové aspekty fondu sú, že financovanie na dlh je jednorazová udalosť a existuje plán, ako dlh splatiť. Splácanie by malo začať v okamihu zotavenia ekonomiky. Vzhľadom na nevyhnutný nárast štátnych dlhov počas koronavírusovej krízy musí mať Európa dôveryhodný plán znižovania miery dlhov,“ zdôraznil Fuest.

10:22 Americký internetový predajca Amazon postupne opäť otvára svoje sklady vo Francúzsku po tom, ako s odborármi vypracoval opatrenia na ochranu pred vírusmi v snahe ukončiť týždne trvajúce právne spory. Francúzsky súd minulý mesiac dal za pravdu odborárom a uviedol, že Amazon nezabezpečil dostatočnú ochranu tisícov pracovníkov pred koronavírusom. Najväčší online predajca na svete v dôsledku toho uzavrel šesť svojich francúzskych skladov.

Po zdĺhavých vyjednávaniach Amazon v utorok začal trojtýždňový proces opätovného otvárania skladov. „Je to veľké víťazstvo pre zamestnancov Amazonu vo Francúzsku,“ uviedol Stephane Enjalran, celoštátny tajomník odborového zväzu Sud Solidaire Union.

Nové bezpečnostné opatrenia vo francúzskych skladoch zahŕňajú prísnejšie pravidlá sociálneho odstupu, povedal Enjalran. „Najdôležitejšou vecou je to, že nastal dialóg medzi manažmentom a pracovníkmi, ktorý sa predtým nedial,“ dodal. Spoločnosť čiastočne v podnikaní vo Francúzsku pokračovala, aj keď jej sklady boli zatvorené. Predovšetkým slúžila ako platforma pre firmy, ktoré predávajú na jej stránke, ale dodávky realizujú samostatne.

10:13 Štát pomôže podnikateľom s nájom nebytových priestorov. Ako to bude vyzerať priblížili ministerstvo hospodárstva na sociálnej sieti Facebook.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:59 Cloud for Healthcare pomôže zdravotníkom plánovať a vykonávať virtuálne zdravotné prehliadky.

9:51 V súvislosti s koronavírusom je na Slovensku hospitalizovaných 100 ľudí. Z nich u 15 bolo ochorenie Covid-19 potvrdené a traja sa nachádzajú na jednotke intenzívnej starostlivosti. Na pľúcnu ventiláciu nie je pripojený ani jeden pacient.

9:44 Z ochorenia Covid-19 sa na Slovensku zotavilo ďalších 39 pacientov, spolu ich je tak už 1231.

9:40 Utorňajší jeden nový prípad ochorenia Covid-19 na Slovensku je zo Žilinského kraja.

Koronavírus, Slovensko, kraje

9:37 Sedemdňový kĺzavý medián sa z hodnoty tri znížil na jednotku.

Kĺzavý medián, Slovensko

9:34 V utorok na Slovensku otestovali 3371 ľudí, celkový počet testov sa už teda blíži k 148-tisíc.

9:31 Počet potvrdených prípadov na Slovensku sa za posledný deň zvýšil o jeden na 1497.

9:15 Nie je to len kýchanie či kašľanie, pri ktorom sa do ovzdušia uvoľňujú malé častice vírusu. Rizikový môže byť aj bežný rozhovor. Vedci z amerického Národného inštitútu zdravia zistili, že najmenšie častice koronavírusu uvoľnené pri rozprávaní sa môžu vo vzdušnom aerosóle vznášať ešte 8 až 14 minút.

8:54 Od 20. mája sú v plnej prevádzke aj klientské centrá a kontaktné pracoviská ministerstva vnútra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:26 Ako píše Úrad verejného zdravotníctva SR od stredy 20. mája je možné otvoriť vnútorné priestory turistických atrakcií okrem vnútorných priestorov zoologických a botanických záhrad.

8:11 V Česku za posledný deň (utorok) pribudlo 61 nových prípadov nového koronavírusu. Po rekordnom pondelku, kedy pribudlo 111 pozitívnych testov, čo bolo najviac za deň od 21. apríla, tak ide o menší denný prírastok. Ako informuje ministerstvo zdravotníctva, v krajine už od začiatku pandémie zaznamenali 8647 prípadov, 5726 ľudí sa z ochorenia Covid-19 vyliečilo a evidujú aj 302 obetí.

8:03 Po novom už na Slovensku budú môcť byť od stredy 20. mája otvorené obchodné centrá s výnimkou detských kútikov. Sprístupňujú sa aj interiéry reštaurácií a podobných prevádzok za jasne stanovených hygienických pravidiel. Ich prevádzka sa zároveň bude môcť predĺžiť do 22:00. Ako informuje Úrad verejného zdravotníctva SR služby už budú môcť poskytovať aj tetovacie štúdiá, služby nastreľovania náušníc, piercingu či permanentného make-upu. Zároveň v prevádzkach bude môcť byť viac ľudí, konkrétne jeden človek na 15 štvorcových metrov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:52 Povinnosť taxislužieb mať oddelený priestor vodiča od priestoru pre klienta sa od stredy 20. mája mení na odporúčanie, upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

taxi, taxikár
Foto: SITA/Marián Peiger

7:44 Od stredy 20. mája sú na Slovensku povolené aj hromadné podujatia športovej, kultúrnej, spoločenskej či inej povahy v počte do 100 osôb. Podmienky zverejnil Úrad verejného zdravotníctva SR a tiež upozornil, že stále je zakázané usporadúvať akékoľvek hromadné podujatia súťažnej športovej povahy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:37 Počet potvrdených prípadov nového koronavírusu vo svete sa blíži k piatim miliónom a vyliečili sa už takmer dva milióny pacientov. Obetí s pozitívnym testom na Covid-19 je už skoro 325-tisíc.

Koronavírus, svet, štatistiky

7:24 Od stredy 20. mája sa rozšírili aj výnimky pre nosenie rúška alebo inej ochrany úst a nosa. Vonku už nebude vždy povinné.

7:12 V stredu sa na Slovensku začína 4. fáza uvoľňovania obmedzení, ktorú v pondelok predstavil premiér Igor Matovič (OĽaNO).

4. fáza, Slovensko

7:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom