Koronavírus: Na Slovensku pribudli štyria nakazení, Matovič a Sulík sa zhodli v otázke nájmov a "špicľovací zákon" dostal stopku (online)

Igor Matovič
Premiér Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

ONLINE (MINÚTA PO MINÚTE) —> ŠTVRTOK 14. máj 2020

Za posledný deň (utorok) na Slovensku pribudli štyri prípady nového koronavírusu, celkový počet infikovaných od začiatku pandémie sa tak už vyšplhal na 1470.

Dobrou správou je, že nebolo nahlásené ani jedno úmrtie pacienta s pozitívnym testom na Covid-19, evidujeme ich tak stále 27. Počet vyliečených pacientov sa zvýšil o 77 na 1060. V utorok otestovali 4326 ľudí a počet testov na Slovensku sa prehupol cez 127-tisíc.

Za posledných sedem dní na Slovensku pribudlo iba 40 pozitívnych testov (utorok – 4, pondelok – 8, nedeľa – 0, sobota – 2, piatok – 0, štvrtok – 10, streda – 16). Sedemdňový kĺzavý medián sa z hodnoty sedem znížil na štvorku.

Viac o téme: Koronavírus

V počte obetí majú smutné prvenstvo USA (vyše 82-tisíc). Nasledujú Veľká Británia (32 692), Taliansko (31 106), Španielsko (27 104) a Francúzsko (26 643).

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia Covid-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie stredajšieho online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

21:32 Mariánovia Gáborík a Hossa darovali trenčianskej nemocnici kávovary, osobné ochranné pomôcky, hygienické pomôcky a ultrasonografický prístroj v hodnote 25 000 eur. Takto chceli poďakovať zamestnancom za všetko, čo počas koronakrízy zvládli a naďalej zvládajú.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

21:05 Zdravotní klauni sa vrátili cez videohovory, Úsmev na perách počas pandémie Covid-19 vyčarúvajú aj seniorom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:42 Chris Cassidy z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) poslal z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) pozdrav plný nádeje pre ľudí na Zemi, ktorí bojujú s pandémiou koronavírusu.

20:17 Nová britská štúdia bude skúmať DNA pacientov s ochorením Covid-19 s cieľom zistiť, ako ovplyvňuje náchylnosť k infekcii.

19:57 Spoločnosť RegioJet počíta s postupným obnovením aj medzinárodných autobusových a vlakových liniek. V stredu vypravila autobus z Prahy do Drážďan a Berlína, ďalšie autobusy pôjdu ešte v tomto týždni do Londýna, Amsterdamu a Frankfurtu nad Mohanom. Od budúceho týždňa plánuje aj obnovenie ďalších spojov.

19:40 Podnikatelia, ktorých zasiahla koronakríza, by sa k štátom zvýhodneným antikorona úverom mali dostať jednoduchšie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:19 Čína chce podľa USA ukradnúť dáta z výskumu o koronavíruse. Údajné kybernetické útoky označili za „vážnu hrozbu“.

19:06 Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) oceňoval za skvelú a náročnú prácu v boji s pandémiou.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:47 Štát upravuje podmienky poukazovania 2 % dane neziskovkám či podmienky pri vysporadúvaní preddavkov na dani z príjmov. Nové zmeny sa týkajú daňovníkov, ktorí podali daňové priznania v riadnych termínoch. Vyplýva to z pripomienok schválených parlamentom v stredu v rámci novely lex korona vo finančnej oblasti. Novela ešte podlieha podpisu prezidentky.

18:33 V Taliansku za posledných 24 hodín pribudlo 888 nových prípadov koronavírusu a celkovo už pozitívne otestovali 222 104 ľudí. Pribudlo aj 195 mŕtvych a celkovo tak v krajine majú 31 106 obetí ochorenia Covid-19.

18:20 Epidemiologické ambulancie pre pacientov s Covid-19 dostali v parlamente zelenú. Poslanci totiž schválili novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Novými druhmi zdravotníckych zariadení budú mobilné odberové miesta a epidemiologické ambulancie.

17:46 O finančnú pomoc počas koronakrízy sa budú môcť uchádzať všetky typy podnikov. Zabezpečí sa tak likvidita nielen pre malé a stredné podniky, ale aj pre veľké podniky.

Finančnú pomoc môžu poskytnúť Eximbanka a fondy spravované spoločnosťou Slovak Investment Holding, pričom pomoc sa poskytne prostredníctvom bánk a pobočiek zahraničných bánk. Vyplýva to z novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby Covid-19, ktorú v stredu schválili poslanci parlamentu. Plénum o návrhu rokovalo v skrátenom konaní. Za novelu zákona hlasovalo 110 poslancov, jeden bol proti a 29 zákonodarcov sa hlasovania zdržalo.

Finančnú pomoc je možné poskytnúť vo forme záruky za úver poskytnutý bankou, ako aj odpustením poplatku za záruku za úver. Poplatok za záruku za úver poskytnutý bankou je možné podniku odpustiť, ak podnik v období určenom v zmluve o úvere udrží úroveň zamestnanosti. Podnikateľ na to, aby mohol získať pomoc, nesmie mať voči sociálnej a zdravotnej poisťovni pohľadávky na poistnom. Podnik zároveň nesmie byť v konkurze a reštrukturalizácii.

17:20 Na gynekologicko-pôrodníckom oddelení (GPO) v Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku opätovne umožnili pri pôrode prítomnosť otca dieťaťa, respektíve inej sprevádzajúcej osoby. Rovnako ako v ostatných nemocniciach na Slovensku aj gynekologicko-pôrodnícke oddelenie kežmarskej nemocnice zakázalo z dôvodu možného šírenia koronavírusu asistenciu sprevádzajúcej osoby pri pôrode.

Sprevádzajúca osoba pri pôrode alebo počas pobytu matky v nemocnici však musí splniť niekoľko podmienok. „V prvom rade musí mať negatívnu epidemiologickú anamnézu na koronavírus a nemôže mať príznaky akútnej infekcie dýchacích ciest. Samozrejmosťou je tiež používanie osobných ochranných pomôcok, teda rúška, jednorazového plášťa a musí dodržiavať hygienu rúk,“ vysvetlila primárka jednodňovej zdravotnej starostlivosti a centrálnych operačných sál Lýdia Wikarská.

Sprevádzajúca osoba sa môže zdržiavať iba v izbe určenej na jej pobyt a pohyb po oddelení musí byť vzhľadom na bezpečnostné opatrenia minimalizovaný.

17:08 Vo Veľkej Británii zomrelo v dôsledku nového koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, už celkovo 33 186 ľudí. Za posledný deň ich pribudlo 494. Pozitívne otestovali ďalších 3242 ľudí a celkovo ich v krajine od začiatku pandémie je už 229 705.

16:57 Ústavný súd SR prijal na ďalšie konanie návrh poslancov Smeru-SD, čiastočne vyhovel aj návrhu na pozastavenie účinnosti ustanovení zákona o elektronických komunikáciach.

16:39 Naživo: Tlačová konferencia premiéra Igora Matoviča a ministra obrany Jaroslava Naďa.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:23 K jedlu zo školských jedální budú mať prístup všetky deti. Pripravené jedlo však budú preberať rodičia, čím by sa malo vylúčiť zhromažďovanie detí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

16:06 Definitívne vyriešenie problematiky platenia nájmov v zatvorených prevádzkach by mohli priniesť už najbližšie dni.

15:59 Česko zatiaľ nemá dátum na otvorenie hraníc s Nemeckom, ale tie so Slovenskom a Rakúskom by chcelo otvoriť už za pár týždňov.

15:48 Hackeri tento mesiac napadli dve firmy, ktoré stavali nemocnice na liečbu pacientov s koronavírusom. Cieľom ich útokov boli spoločnosť Interserve, ktorá sa podieľala na stavbe nemocnice v Birminghame, a Bam Construct, ktorá budovala zariadenie v regióne Yorkshire and the Humber. Incidenty spolu nesúviseli.

Britská vláda tento mesiac varovala, že kybernetickí zločinci útočia na zdravotnícke organizácie bojujúce proti koronavírusu. Zástupcovia Bam Construct vyhlásili, že „kybernetický útok je súčasťou vlny útokov na súkromné a verejné organizácie podporujúce národný boj proti ochoreniu Covid-19. Hovorca potvrdil, že firma vypla svoju webstránku a ďalšie systémy po tom, ako zaregistrovala počítačový vírus. Dodal, že ich podnikania sa to veľmi nedotklo. „Naše vlastné opatrenia mali väčší vplyv na bežnú prevádzku ako samotný vírus,“ uzavrel.

Spoločnosť Interserve zas uviedla, že „niektoré jej služby môžu byť obmedzené“. Spolupracuje však s britským Národným centrom pre kybernetickú bezpečnosť (NCSC) na „náprave situácie“. Takisto kontaktovali svojich zamestnancov, bývalých zamestnancov, klientov a dodávateľov, aby „boli ostražitejší“.

15:31 Počet obetí v Španielsku sa za posledných 24 hodín zvýšil o 184 na 27 104. Testy potvrdili ochorenie u ďalších 1575 osôb a celkový počet potvrdených prípadov sa zvýšil na 271 095.

15:15 Aktuálny zákaz pre medzinárodnú osobnú leteckú dopravu zo Slovenska a späť s platnosťou do 14. mája predĺžili.

15:02 Koronakríza najviac zasiahla oblasť cestovného ruchu, pričom podnikatelia v tomto segmente doplácajú nielen na zatvorené hranice, no ich biznis ohrozuje aj nejasná budúcnosť a neistoty vzhľadom na ďalší vývoj pandémie vo svete. Firmy podnikajúce v cestovnom ruchu aktuálne čelia doslova existenčným problémom.

14:44 Na ďalšie uvoľnenie opatrení čakali všetky reštaurácie, krčmy, bistrá či ďalšie gastro prevádzky niekoľko týždňov. Mnohé však ani po 6. máji 2020 nedokázali svoj biznis naštartovať.

14:28 V prípade znovuotvorenia materských škôl v júni nebudú ich zriaďovatelia schopní uspokojiť všetkých rodičov, ktorí by chceli dať svoje deti opäť do škôlok. Dôvodom budú podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) priestorové obmedzenia a opatrenia súvisiace s ochranou zdravia. Šéf rezortu školstva potvrdil, že o opätovnom otvorení škôl sa rozhodne na budúci týždeň v pondelok. Zriaďovatelia škôl túto informáciu podľa neho potrebujú vedieť minimálne týždeň pred ich otvorením.

14:13 Úrad vlády na sociálnej sieti Facebook vyzýva, aby sme sa aj napriek postupnému uvoľňovaniu opatrení správali zodpovedne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:01 Nemecká vláda odporúča zrušenie povinnosti 14-dňovej samoizolácie pre ľudí prichádzajúcich do krajiny z iných európskych štátov. Minister vnútra Horst Seehofer v stredu uviedol, že odporúča krajinským vládam, ktoré sú zodpovedné za karanténu, aby zrušili požiadavku pre cestujúcich z Európy, ale naďalej ju uplatňovali pri cestovateľoch z iných štátov, ako napríklad z USA a Ruska. Opatrenie už tento týždeň zrušil súd v spolkovej krajine Dolné Sasko.

Nemecko zaviedlo opatrenie zamerané proti šíreniu nového koronavírusu minulý mesiac s tým, že ľudia prichádzajúci do krajiny musia zostať dva týždne doma. Výnimku mali len osoby prichádzajúce na veľmi krátke cesty, za účelom práce, prevážania tovaru alebo iných nevyhnutných úloh.

Seehofer sa na margo karantény vyjadril, keď hovoril o zmiernení opatrení na hraniciach. Nemecko začne už tento víkend uvoľňovať kontroly na hraniciach s niektorými susednými štátmi. Ak však v susedných krajinách počet infekcií veľmi vzrastie, Nemecko kontroly podľa ministra znova posilní.

13:46 Otváranie škôl a škôlok je podľa ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga (SaS) dôležitý krok, pri ktorom si musia byť na sto percent istí, že bude správny a dobre nastavený.

13:35 Testovanie zamestnancov a klientov v oboch zariadeniach sociálnych služieb mesta Trenčín zatiaľ nepotvrdilo nákazu novým koronavírusom.

13:22 Dôchodkyňa sa priotrávila dezinfekciou, ktorú vypila zo strachu pred koronavírusom.

13:01 Twitter začala označovať tweety obsahujúce zavádzajúce informácie o ochorení Covid-19. Opatrenie je zamerané na „obmedzenie šírenia potenciálne škodlivého a zavádzajúceho obsahu“ súvisiaceho s novým koronavírusom.

Yoel Roth, ktorý je v Twitteri šéfom pre integritu stránky, v jednom zo svojich tweetov vysvetlil, že opatrenie sa týka „kohokoľvek, kto zdieľa zavádzajúce informácie, ktoré spĺňajú podmienky našich pravidiel, vrátane svetových vodcov“. Ako pripomína spravodajský portál BBC, napríklad americký prezident Donald Trump nedávno navrhol vstrekovanie dezinfekcie ako možnú liečbu koronavírusu.

Pri označených príspevkoch sa objavia odkazy na stránku spravovanú Twitterom alebo iné dôveryhodné zdroje obsahujúce dodatočné informácie o koronavíruse a ochorení. V niektorých prípadoch používatelia dostanú varovanie, že je tweet v konflikte s názormi odborníkov.

Twitter sa zameriava na falošné alebo zavádzajúce informácie, ktoré odborníci vyvrátili, a informácie, ktorých presnosť, pravdivosť alebo dôveryhodnosť je spochybnená alebo neznáma. Opatrenie sa týka aj príspevkov zverejnených pred týmto týždňom.

12:45 Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia po rozbehnutí výroby v režime jednej zmeny pridá v týždni od 18. mája do 22. mája aj druhú zmenu. V automobilke tak bude pri dodržaní prísnych hygienických podmienok okrem rannej pracovať aj popoludňajšia zmena. Agentúru SITA o tom informoval hovorca automobilky Peter Švec. Výrobné linky automobilky stáli od 19. marca, opäť sa rozbehli v jednozmennom režime až v tomto týždni.

Švec v súvislosti s rozbehom výroby povedal, že dôležité pre automobilku budú objednávky z krajín, kde sa vozidlá z Trnavy najviac vyvážajú, ako je Taliansko, Nemecko, Španielsko, Francúzsko. Ide o krajiny, ktoré boli výrazne zasiahnuté koronakrízou a predajne tam boli dlhšie zatvorené. Automobilka má všetky komponenty zo zahraničia potrebné na výrobu vozidiel.

Groupe PSA Slovakia počas vynúteného zastavenia produkcie pripravila podľa Šveca množstvo posilnených hygienických opatrení, ktoré musia zamestnanci rešpektovať. Pracovať musia v rúškach, po fabrike sa môžu pohybovať len v okuliaroch, na niektorých postoch s ochranným štítom, vo výrobe boli nainštalované plexisklové bariéry. Zamestnanci striedajúcich zmien sa fyzicky nestretnú.

TRNAVA: PSA Peugeot Citroën
Priestory montáže automobilov v PSA Peugeot Citroën v Trnave. Foto: Ilustračné, SITA/Martin Havran.

12:30 Nemecká cestovná kancelária TUI v stredu oznámila, že môže zrušiť až 8-tis. pracovných miest. Prepúšťať plánuje v rámci úsporného programu, ktorý jej má znížiť náklady o 30 %. Spoločnosť vzhľadom na zhoršujúcu sa epidémiu koronavírusu už v polovici marca do odvolania prerušila väčšinu činností. Nemecký štát firmu podporil garanciami na úvery v hodnote 1,8 mld. USD. TUI počas letnej sezóny zamestnáva zhruba 70-tis. ľudí. V pokojnejších mesiacoch ich počet klesá na asi 60-tis. Spoločnosť v stredu uviedla, že v aktuálnom finančnom roku očakáva výrazný pokles tržieb aj zisku. Konkrétne čísla nezverejnila s tým, že plánované úsporné opatrenia pomôžu kompenzovať iba časť strát.

12:22 Hranica medzi Rakúskom a Nemeckom sa opätovne otvorí v júni. Oznámili to rakúske úrady. Tlačová agentúra APA v stredu citovala kanceláriu kancelára, podľa ktorej hranicu úplne otvoria 15. júna a kontroly zredukujú od piatka. Podľa zverejnených údajov chce Rakúsko podobné dohody dosiahnuť aj so Švajčiarskom, Lichtenštajnskom a tiež svojimi východnými susedmi. Rakúsko tlačí na opätovné otvorenie hraníc v nádeji, že sa mu podarí v lete do krajiny prilákať turistov.

Nemecké ministerstvo vnútra plánuje na tlačovej konferencii neskôr počas stredy oznámiť, ako bude postupovať pri kontrolách na svojich hraniciach. Nemecko kontroly na hraniciach s Francúzskom, Švajčiarskom, Rakúskom, Luxemburskom a Dánskom zaviedlo 16. marca a ľudia bez „opodstatneného dôvodu“ odvtedy nemohli pricestovať do krajiny.

12:00 Prečo by sme nemali porovnávať počet úmrtí na koronavírus a ostatné ochorenia?

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:44 Univerzitná nemocnica Martin (UNM) po dočasných obmedzeniach súvisiacich s koronavírusovou pandémiou, obnovuje plánované operácie. Napriek pozitívnemu epidemiologickému vývoju ochoreniu na Slovensku sa pacienti musia pripraviť na prísne pravidlá a presne stanovené podmienky nariadené hlavným hygienikom.

11:36 Starosta Londýna Sadiq Khan je proti reštartu futbalovej Premier League začiatkom júna. Podľa prvého muža radnice hlavného mesta Anglicka je stále príliš vysoké riziko hromadnej nákazy, keďže krajina ešte zďaleka nemá pod kontrolou pandémiu nového koronavírusu.

Trofej, Premier League
Trofej pre víťaza Premier League. Foto: SITA/AP.

11:23 Vyše 8200 repatriantov vybavili bratislavskí policajti od začiatku apríla do 11. mája na hraničných priechodoch v Bratislavskom kraji. Každú osobu, ktorá vstúpila na naše územie počas mimoriadnych opatrení museli zaevidovať.

Ako informovala bratislavská krajská polícia, od 6. apríla najvyšší počet občanov, ktorí individuálne prešli do karanténneho zariadenia, bolo na hraničnom priechode Jarovce – Kittsee, a to až 5 343 osôb. V poradí druhým najviac využívaným hraničným priechodom v rámci Slovenskej republiky bol priechod Petržalka – Berg, kde zaevidovali 2 816 ľudí. V prípade hraničného priechodu Čunovo – Rajka to bolo 51 osôb. Repatriantov následne sprevádzali do štátnych karanténnych zariadení.

“V uvedenom období policajti Pohotovostného policajného útvaru Odboru poriadkovej polície Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave zrealizovali len za 12 dní celkovo 81 doprovodov vozidiel do 28 obcí a miest v rámci Slovenska. Pri tejto služobnej činnosti najazdili viac ako 51 000 km,” informovala polícia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:59 Poľský prezident nahral hip-hopové video, aby pomohol vyzbierať peniaze pre zdravotníkov bojujúcich s pandémiou koronavírusu. Andrzej Duda reagoval na výzvu poľského rappera Zeusa, ktorá je súčasťou charitatívneho úsilia finančne pomôcť zdravotnej službe v Poľsku.

V rámci nej hudobníci zarapujú a nahrajú 16 veršov. Iniciatíva, do ktorej sa pridali napríklad aj populárny interpret Dawid Podsiadlo a operný spevák Jozef Jakub Orlinski, dosiaľ vyzbierala vyše 1,7 milióna zlotých (v prepočte viac ako 374-tisíc eur).

Prezidentovo video od pondelka zaznamenalo na službe YouTube viac ako 4,7 milióna pozretí. Vyslúžilo si pochvalné reakcie aj kritiku. Niektorí internetoví používatelia napríklad podotkli, že Duda pomáha zbierať peniaze pre zdravotnú službu, ktorú vláda, ktorá ho podporuje, nedostatočne financuje.

10:35 Smutný prípad úmrtia mladého športovca na následky nákazy novým koronavírusom priniesli japonské zdroje. Iba 28-ročný zápasník sumo známy ako Šoubuši zomrel na početné zlyhanie orgánov, informovala o tom Japonská asociácia sumo. Ide o prvé úmrtie zápasníka sumo na ochorenie Covid-19 a zároveň jedného z najmladších ľudí, ktorý podľahol tejto chorobe v krajine vychádzajúceho slnka.

10:19 Testovanie zamestnancov a klientov v oboch zariadeniach sociálnych služieb mesta Trenčín zatiaľ nepotvrdilo nákazu novým koronavírusom. Na stredajšom brífingu o tom informoval primátor Richard Rybníček. Podľa jeho slov sú nateraz známe výsledky 90 percent z 358 otestovaných ľudí, všetky testy boli negatívne.

10:01 V Rusku počet nových pozitívnych prípadov denne pribúda po tisíckach. Celkovo sa už novým koronavírusom v krajine infikovalo takmer 243-tisíc ľudí a počet obetí s pozitívnym testom na Covid-19 sa už vyšplhal na 2212.

9:53 Úrady v centrálnom Grécku začali rozsiahle testovanie na koronavírus a hľadanie osôb, ktoré prišli do kontaktu s nakazenými ľuďmi. Deje sa tak po tom, čo v meste Larissa zaznamenali šírenie vírusu. Pozitívne prípady sa objavili v tamojšej rómskej osade, pričom len v utorok tam potvrdili desať nových nakazených vrátane siedmich členov jednej rodiny.

9:46 Zo štyroch nových prípadov sú dva z Bratislavského kraja, po jednom pribudli aj v Banskobystrickom a Trenčianskom krajin.

Koronavírus, Slovensko, kraje

9:41 V súvislosti s koronavírusom je na Slovensku hospitalizovaných 139 ľudí. Z nich u 19 bolo ochorenie Covid-19 potvrdené a piati sa nachádzajú na jednotke intenzívnej starostlivosti. Na pľúcnu ventiláciu je pripojený jeden pacient.

9:37 Na Slovensku sa z ochorenia Covid-19 vyliečilo ďalších 77 pacientov a celkový počet vyliečených tak stúpol na 1060.

9:33 V utorok laboratória na Slovensku otestovali 4326 vzoriek a dobrou správou je, že nebolo nahlásené žiadne nové úmrtie. Počet obetí s pozitívnym testom na ochorenie Covid-19 tak zostali na čísle 27.

9:31 Počet prípadov nového koronavírusu na Slovensku sa za posledný deň zvýšil o 4 na  1470.

9:20 Britská ekonomika sa v prvom kvartáli oproti predchádzajúcemu štvrťroku zmenšila o dve percentá. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil v stredu štatistický úrad krajiny. Ekonomika spomaľovala ešte pred zavedením rozsiahlych reštriktívnych opatrení proti šíreniu koronavírusu, ktoré začala Británia uplatňovať v závere marca.

Pokles ekonomiky v prvých troch mesiacoch roka bol najstrmší od roku 2008. V samotnom marci britský hrubý domáci produkt (HDP) klesol o 5,8 percenta. To podľa mnohých ekonómov signalizuje, že v druhom kvartáli sa môže hospodárstvo prepadnúť až o štvrtinu, prípadne ešte viac.

9:05 Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v utorok prehovoril o otváraní škôl a škôlok. Okrem iného uviedol, že rodičia budú môcť sami rozhodnúť, či dieťa do školy alebo škôlky pošlú.

8:51 Prípad Marie Braynasovej zaujal celý svet. Nie je len najstaršou žijúcou ženou v Katalánsku, ale pravdepodobne aj najstaršou osobou, ktorá prekonala ochorenie Covid-19.

8:36 Rakúski obchodníci vyzývajú vládu, aby podporila opätovné naštartovanie spotreby zaslaním hotovosti na účty obyvateľov. Šek na 500 eur navrhujú vyplatiť všetkým osobám s trvalým pobytom v krajine, vrátane detí a dôchodcov.

8:23 Mesto Poprad postavilo dočasné karanténne centrum, v ktorom ľudia bez domova dostanú potrebnú starostlivosť a budú im poskytované služby, ak existujú podozrenia, že boli v kontakte s infikovaným človekom. Alebo majú príznaky ochorenia Covid-19, prípadne im je nariadená izolácia. Radnica tom informuje na svojej webstránke. Vzhľadom na mimoriadnu situáciu pandémie koronavírusu a na to, že ľudia bez domova patria medzi rizikovú skupinu, bolo v utorok na Levočskú ulicu navezených päť mobilných kontajnerov, ktoré tvoria karanténne centrum.

„Mesto objednalo prenájom kontajnerov, ktoré budú slúžiť na izoláciu ľudí bez domova a taktiež na dodržanie 14-dňovej karantény. Jeden kontajner bude slúžiť pre potreby zdravotníckeho personálu, ďalší ako sanita, to znamená sociálne zariadenie a zvyšné tri so základným vybavením – posteľ, stôl, stolička, skriňa, odpadkový kôš, určené priamo ľudom bez domova,“ vysvetlila Petra Závacká, vedúca sociálneho odboru tamojšieho mestského úradu.

V zariadení sociálnych služieb pre občanov bez prístrešia na Levočskej ulici je kapacita miest momentálne plná, ide o 35 miest a k dispozícii sú aj dva vojenské stany. Zariadenie spolupracuje s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva SR, má vypracovaný krízový plán a dodržiava prísne hygienické a epidemiologické nariadenia. Všetci zamestnanci zariadenia boli testovaní na Covid-19 s negatívnym výsledkom a testovanie čaká na budúci týždeň aj všetkých klientov tohto zariadenia.

8:15 Európska únia dodala Slovensku ochranné rúška. Budú slúžiť na ochranu zdravotníckych pracovníkov poskytujúcich v prvej línii starostlivosť

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:52 Počet vyliečených pacientov vo svete sa prehupol cez 1,6 milióna. 

Koronavírus, svet, štatistiky

7:39 Americká vláda pracuje na viacerých potenciálnych vakcínach proti ochoreniu Covid-19. Uviedol to popredný americký expert na infekčné choroby Anthony Fauci. “Máme veľa kandidátov a dúfam, že budeme mať veľa víťazov,” povedal v utorok výboru Senátu pre zdravotníctvo, školstvo, prácu a dôchodky. “Inými slovami, bude tam veľa striel na bránku,“ dodal.

7:25 Mnohí experti na epidemiológiu sú presvedčení, že pandémia nového koronavírusu tak skoro nezmizne. Tvrdia, že COVID-19 s nami zostane pomerne dlhý čas. Vedci si myslia, že „jedno kolo“ prísnych opatrení, ako dodržiavanie odstupu, zatvorenie škôl a pracovísk či zákaz zhromažďovania, nebude z dlhodobého hľadiska stačiť. Mali by sme sa preto pripraviť, že tieto opatrenia sa budú opakovať.

7:12 Za posledných sedem dní na Slovensku pribudlo iba 44 pozitívnych testov (pondelok – 8, nedeľa – 0, sobota – 2, piatok – 0, štvrtok – 10, streda – 16, utorok – 8). Sedemdňový kĺzavý medián sa z dvojky zvýšil na sedmičku. Aktuálne čísla za utorok zverejnia v stredu pred desiatou predpoludním.

7:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom