Koronavírus na Ukrajine sa zhoršuje, hlásia 50-percentný nárast nakazených za jeden deň

Ukrajina
Nárast nových prípadov na COVID-19 predstavuje problém pre preťažený systém zdravotnej starostlivosti. Foto: SITA/AP

Ukrajina vo štvrtok zaznamenala 50-percentný nárast v počte nových potvrdených prípadov za jeden deň. Minister zdravotníctva Maxim Stepanov potvrdil, že za uplynulých 24 hodín zaznamenali 8 147 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo predstavuje výrazný nárast oproti 5 424 z predchádzajúceho dňa.

Spustili vakcinačnú kampaň

Nepolemizoval pritom o tom, čo mohlo takýto nárast spôsobiť, ale poznamenal, že krajina zatiaľ neregistruje výskyt nákazlivejšieho britského variantu vírusu. Nárast však predstavuje problém pre preťažený systém zdravotnej starostlivosti, ktorý má už teraz ťažkosti postarať sa o pacientov s ochorením COVID-19, najmä v najhoršie zasiahnutých regiónoch na západe krajiny.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Ukrajina v stredu spustila vakcinačnú kampaň po tom, ako dostala 500-tisíc dávok očkovacej látky AstraZeneca vyrobených v Indii. Ďalšie, vrátane Pfizer/BioNTech a Novavax, by mala krajina dostať cez program COVAX. Okrem toho sa tiež dohodla na nákupe 1,9 milióna dávok čínskej vakcíny od firmy Sinovac Biotech.

Ukrajina by chcela v tomto roku zaočkovať 14,4 milióna ľudí, teda asi 35 % svojej 41-miliónovej populácie.

Situácia v nemocnici je napätá

Počet úmrtí pacientov s ochorením COVID-19 v regionálnej nemocnici v meste Ivano-Frankivsk, asi 430 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Kyjev, sa za uplynulé dva týždne zdvojnásobil. Pre agentúru The Associated Press (AP) sa tak vyjadril tamojší šéf oddelenia patológie Volodymyr Vasylyk.

Viac o téme: Koronavírus

Len za posledných 24 hodín podľa neho zomrelo desať ľudí. Situácia v nemocnici, kde je šesť lekárov chorých a jeden už zomrel, je podľa neho dosť napätá. „Dúfam, že očkovanie zníži nárast morbidity a mortality,“ doplnil.

Prieskumy verejnej mienky však podľa agentúry AP ukazujú, že asi 40 % Ukrajincov sa odmieta dať zaočkovať.

Ukrajina dosiaľ zaznamenala viac ako 1,3 milióna prípadov nákazy koronavírusom a takmer 27-tisíc úmrtí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom