Koronavírus nezastaví ani karanténa, porazí ho naša imunita, predpovedá český vedec

Koronavírus Nemecko
Ilustračná fotografia. Foto: SITA (AP Photo/Michael Sohn)

Náš imunitný systém Covid-19 zvládne, myslí si český imunológ Karel Drbal, ktorý svoj príspevok k pandémii koronavírusu zverejnil v magazíne Echo24.cz.

Vírus sa rozšíri aj napriek karanténe

Podľa odborníka z pražskej Karlovej univerzity nebezpečenstvo nového koronavírusu preceňujeme. Odhaduje, že vírus bez vedľajších zdravotných komplikácií prekoná až 99 percent nakazených ako sezónnu respiračnú infekciu, myslí si. Zároveň však apeluje na dodržiavanie preventívnych opatrení, pretože ochorenie Covid-19 môže mať aj vážny priebeh.

Viac o téme: Koronavírus

Infekcia vírusom SARS-CoV-2 postihne nakoniec veľkú časť svetovej populácie, a to aj v prípade tých najprísnejších karanténnych opatrení,“ domnieva sa výskumník, podľa ktorého opatrenia len spomalia šírenie infekcie. Zároveň nevylučuje druhú vlnu ochorenia, ktorá môže prísť na jeseň.

Väčšina nakazených zomiera na bakteriálny zápal

Vírus podľa neho v konečnom dôsledku usmrtí len malú časť nakazených, podobne ako bežná chrípka, ktorá každoročne vezme život pol milióna ľuďom na celom svete. „Avšak, 90 % z nich, rovnako ako v prípade Covid-19, zomrie vlastne na následný bakteriálny zápal, ktorému chrípka otvorila dvere do pľúc,“ vysvetľuje.

Karel Drbal odhaduje, že vzhľadom na „premorenosť populácie vírusom SARS-CoV-2“ môže byť už teraz miera infikovaných na úrovni desiatok percent a mesiac po kulminácii pandémie až na úrovni 50 percent. Dopĺňa, že podľa odhadov sa s vírusom priamo v epicentre nákazy vo Wu-chane stretlo až 85 percent ľudí.

Podľa imunológa preto nemá byť zmyslom karanténnych opatrení ochrana väčšinovej populácie. „Má to byť ochrana ohrozenej populácie,“ tvrdí a dodáva, že „plošné rozšírenie SARS-CoV-2 je len otázkou času a ide len o to, ako sa sila a množstvo vírusu, s ktorým sa veľká časť z nás stretne, rozloží v čase a dávke.“

Dodáva, že počet mŕtvych zatiaľ kopíruje krivku záchytu pozitívnych prípadov, čo znamená, že vírus už nesilnie a hodnota úmrtnosti postupne klesne pod jedno percento, pretože počet pozitívnych prípadov je v skutočnosti podhodnotený.

Nádejou je metóda pasívnej imunizácie

Podľa Drbala sú pribúdajúce informácie o vývoji nových vakcín a liečiv na koronavírus predčasné a v období, keď prídu na trh, tu už pandémia zúriť nebude, pretože populácia dovtedy získa kolektívnu imunitu.

Nádej na rýchlejšie potlačenie pandémie vidí v metóde tzv. pasívnej imunizácie, ktorá využíva protilátky z krvi vyliečených pacientov. Jej použitie je len otázkou času, prognózuje imunológ s tým, že podobný princíp funguje aj proti chrípke, besnote, HIV či ebole. Čaká sa už len na finálne výsledky klinických skúšok.

Ich použitie je otázkou času, každopádne, dnes už máme dva tucty týchto super-protilátok v klinických testoch vo fáze I až III, a možno očakávať ich reálne použitie počas nasledujúcich niekoľkých rokov,“ uzatvára.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karel Drbal