Koronavírus ničí aj obyčajná mydlová voda alebo savo. Nepanikárte, radí odborníčka

Dezinfekcia
Dezinfekcia s peroxidom vodíka môže spôsobiť zdravotné problémy Ilustračná foto: Gettyimages.com

Zvýšená hygiena sa pre mnohé domácnosti stala mantrou. Ľudia sa zásobili rôznymi čistiacimi prostriedkami a upratovaniu sa počas pandémie venujú dôslednejšie ako predtým.

Mnohí si kladú otázku, či koronavírus zlikviduje aj bežne dostupná dezinfekcia z drogérií, alebo radšej siahnuť po dezinfekcii z lekárne.

Podľa epidemiologičky Jaroslavy Brňovej z oddelenia nemocničnej hygieny a epidemiológie Fakultnej nemocnice Trnava netreba panikáriť a vykupovať lekárne.

Vírus hynie, keď rozpustíte jeho obal

Bežné upratovanie bez dezinfekcie odstraňuje viac ako 90 percent mikrobiálnej kontaminácie. Dezinfekčné prípravky patria hlavne do nemocníc a priestorov, kde sa zhromažďuje väčšia koncentrácia ľudí. Vírus SARS-CoV-2 má obal, čiže všetka dezinfekcia, dokonca aj mydlová voda naňho funguje veľmi dobre, lebo tento obal zložený z lipidov efektívne rozpúšťa. Vírus sa potom stane zraniteľný a stráca schopnosť ďalšieho šírenia. Voľne v prostredí bez živej bunky sa vírus nedokáže množiť,“ ozrejmuje epidemiologička.

Môžete použiť savo alebo jar

Na čistenie domácnosti teda postačia bežne dostupné prostriedky z drogérií, ako savo, alebo aj jar či mydlo bez obsahu dezinfekčnej prísady. Takisto môžete použiť prírodné čistiace prostriedky, napríklad na báze esenciálnych olejov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslava Brňová
Firmy a inštitúcie FN TT Fakultná nemocnica Trnava