Koronavírus: Na Slovensku pribudlo päť nakazených, Matovič chce otvárať ďalšie obchody a pendleri prejdú aj bez testu (online)

Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Charlie Neibergall)

ONLINE (MINÚTA PO MINÚTE) —> PIATOK 1. máj 2020

Na Slovensku máme 1397 prípadov nového koronavírusu, za posledný deň (stredu) sa ich počet zvýšil o päť. Máme už 524 vyliečených, druhý deň po sebe ich pribudlo viac (+40) ako infikovaných. Obetí s pozitívnym testom na ochorenie Covid-19 je už 23.

Viac o téme: Koronavírus

Premiér Igor Matovič oznámil, že konzílium odborníkov je v pondelok pripravené rozhodnúť o otvorení ďalších prevádzok v prípade, že sa aj naďalej udržia nízke počty novonakazených ľudí s Covid-19.

V počte obetí majú smutné prvenstvo USA (viac ako 62-tisíc). Nasledujú Taliansko (takmer 28-tisic), Veľká Británia (vyše 26-tisíc), Španielsko (vyše 24-tisíc) a Francúzsko (vyše 24-tisíc).

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Príznaky ochorenia Covid-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

    • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie štvrtkového online prenosu (minúta po minúte). 

19:51 Trnavská automobilka Groupe PSA Slovakia neobnoví výrobu ani počas nasledujúceho týždňa. Podľa hovorcu Petra Šveca stále trvajú významné komplikácie spôsobené koronakrízou.

19:37 Los Angeles ponúka všetkým obyvateľom bezplatné testy na koronavírus bez ohľadu na to, či vykazujú nejaké príznaky. Starosta Eric Garcetti vystúpil s oznámením len niekoľko hodín po tom, čo oznámil najvyšší denný nárast nových prípadov. Kalifornia zrejme uzavrie aj všetky pláže. Doteraz tento štát eviduje 48-tisíc nakazených a vyše 1900 úmrtí.

19:12 Ruský premiér Michail Mišustin oznámil, že sa nakazil koronavírusom. Informuje o tom Reuters. Vo funkcii ho zatiaľ zastúpi vicepremiér Andrej Belousov.

18:39 Jemen oficiálne priznal prvé dve obete koronavírusu. OSN sa ale obáva, že nákaza sa šíri bez povšimnutia po celej krajine, v ktorej po krutej občianskej vojne trpia milióny obyvateľov hladomorom a nemajú prístup k lekárskej starostlivosti. Informovala o tom agentúre Reuters.

18:34 Na vysoké školy v Česku sa od 11. mája vrátia študenti všetkých ročníkov. Vzdelávať sa ale budú môcť len v skupinách do 15 osôb. Toto obmedzenie sa však nevzťahuje na praktickú výuku.

18:19 Vizualizácia vedcov z americkej Puerdovej univerzity ukazuje, ako sa častice koronavírusu šíria v lietadle a ohrozujú pasažierov Boeingu 767.

18:00 Veľká Británia s viac ako 26-tisíc obeťami koronavírusu dobieha Taliansko, ktoré uvádza vyše 27-tisíc mŕtvych a v európskej štatistike má smutné prvenstvo. Kým v Taliansku sa situácia pomaly stabilizuje, v Británii naberá pandémia na sile.

17:38 Až tretina digitálnych firiem v Európe očakáva, že bude musieť v dôsledku krízy prepúšťať. Ukázal to aktuálny prieskum o dopadoch pandémie Covid-19 na európsky digitálny sektor, ktorý uskutočnila organizácia Digitaleurope v spolupráci so 14 národnými obchodnými a IKT asociáciami.

17:15 Zo 44 krajín, ktoré v európskom regióne zaviedli obmedzenia, už 21 štátov začalo s ich postupným uvoľňovaním a ďalších 11 tak plánuje spraviť v nadchádzajúcich dňoch. Šéf európskej sekcie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Hans Kluge však varoval, že ochorenie Covid-19 tak skoro neodíde a apeloval na obozretnosť.

16:56 Ministerstvo práce posilní balík určený na udržanie pracovných miest o 25 miliónov eur. Na posilnenie použije peniaze určené pôvodne na podporu dlhodobo nezamestnaných.

16:03 Česká vláda predĺžila vo štvrtok núdzový stav do 17. mája, ako jej povolila Snemovňa. Portálu iDNES.cz to oznámil minister vnútra Jan Hamáček. 

15:58 Folklórny festival Východná 2020 sa tento rok neuskutoční. 66. ročník podujatia presunuli na tradične prvý júlový víkend 1. až 4. júla, ale až v roku 2021.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:49 Novela zákona o štátnej službe Ministerstva obrany SR umožní prepustenie vojaka zo služby aj v čase vyhlásenia mimoriadnej situácie, núdzového či výnimočného stavu v súvislosti s ochorením Covid-19.

15:45 Domáca osobná doprava by sa mohla rozšíriť, uvažuje sa aj o obnove medzinárodnej dopravy. Závisieť to bude epidemiologickej situácie na Slovensku. Ministerstvo dopravy a výstavby chce najprv rozšíriť počet vlakov do a z práce.

15:28 Pendleri sa od 1. mája od 7.00 hod. nebudú musieť pri každom vstupe na územie SR preukázať negatívnym testom RT-PCR na ochorenie Covid-19. Povinnosť izolácie (štátnej, domácej) sa nebude vzťahovať ani na neplnoleté dieťa „pendlera“ za predpokladu, že prekračuje hranicu v jeho sprievode, informuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

Osobám starším ako 65 rokov pri prechádzaní cez hranice bude stačiť kópia dokumentu, že trpia chronickou chorobou. Nemusia predložiť originál dokumentu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

15:21 Britská Univerzita v Oxforde očakáva do polovice júna výsledky z testovania vakcíny proti koronavírusu na ľuďoch. Informoval o tom zástupca školy John Bell.

„Tento program je stále vo fáze vývoja. Musíme ešte preukázať, že vakcína funguje u ľudí,“ povedal pre BBC Radio. „Tím podal vakcínu niekoľkým stovkám ľudí a dúfame, že do polovice júna dostaneme nejaký signál súvisiaci s účinnosťou,“ dodal.

15:07 Minister hospodárstva Richard Sulík sa obáva, že vývoj slovenskej ekonomiky bude ešte horší, ako predpokladá Národná banka Slovenska. „To sú katastrofálne čísla, to si bežný človek nevie predstaviť, ani možno bežný ekonóm,“ uviedol pred štvrtkovým rokovaním vlády.

Hlavnou témou na Slovensku tak už podľa neho nie je boj proti koronavírusu, ale boj za oživenie našej ekonomiky. Aj preto vníma šéf rezortu hospodárstva vyjadrenia premiéra Igora Matoviča o skoršom otváraní prevádzok ako veľmi dobrú správu.

Richard Sulík
Zľava: Predseda vlády SR a predseda hnutia OĽANO Igor Matovič, predseda strany Sloboda a solidarita a minister hospodárstva SR Richard Sulík, podpredsedníčka vlády za hnutie OĽANO a ministerka pre investície a regionálny rozvoj SR Veronika Remišová. Foto: SITA/Branislav Bibel

14:55 Prešovský kraj vyškolil sestry v zariadeniach sociálnych služieb na odber vzoriek na testovanie. Školením prešlo 32 zdravotných sestier zo všetkých 25 sociálnych zariadení župy.

14:47 Cestujúci Bratislavskou integrovanou dopravou (BID) budú môcť od soboty 2. mája opäť nastupovať prednými dverami.

14:35 Pre nákladiaky bude najbližšie dva májové sviatky a obe nedele platiť výnimka, ktorá umožní ich plynulý tranzit cez územie SR.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:17 V karanténnom zariadení pre deti zo špeciálnych výchovných centier môže byť najviac šesť detí. Nariaďuje to nové usmernenie ministerstva školstva.

14:10 Ľudia, ktorí sa počas pandémie ocitli bez príjmu, môžu žiadať o dotáciu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Okruh žiadateľov sa rozširuje aj o tých, ktorí z rôznych dôvodov nemajú nárok na príspevok z projektu „Prvá pomoc“.

Žiadosť o SOS dotáciu za marec a apríl je možné podať spolu za oba mesiace od 1. do 15. mája. Dotáciu bude ministerstvo poskytovať vo výške 105 eur za marec a 210 eur za ďalšie mesiace až do skončenia krízovej situácie, ak medzitým žiadateľ nezačne opäť pracovať či podnikať.

13:48 Šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana odchádza z funkcie. Podľa informácií agentúry SITA by mali z inštitútu v júni odísť aj jeho ďalší členovia.

Martin Smatana končí vo funkcii generálneho riaditeľa Inštitútu zdravotnej politiky (IZP). Foto: SITA/Branislav Bibel

13:45 Podľa ČT24 chce nemecká vláda predĺžiť väčšinu preventívnych opatrení do 10. mája. Múzeá či zoologické záhrady však budú môcť otvoriť svoje brány skôr.

13:32 Výskumníci z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach pomôžu zvýšiť intenzitu testovania na COVID-19.

13:13 Americká vládna štúdia experimentálneho lieku remdesivir preukázala, že prípravok skrátil liečbu pacientov približne o 30 percent.

13:00 Na Slovensko sa vrátia v rámci repatriácie občania z Iraku a Libanonu. Informoval o tom minister zahraničných vecí Ivan Korčok. Už v piatok 1. mája sa uskutoční let z Bratislavy do Bagdadu cez Frankfurt a naspať do Bratislavy.

12:48 Prezidentka Zuzana Čaputová zagratulovala vláde Igora Matoviča k získaniu dôvery v parlamente a schváleniu programového vyhlásenia. „Prajem jej úspech. Pred touto vládou stoja veľké výzvy a nielen tie, ktoré si sama naplánovala. Kríza, ktorou prechádzame zasahuje všetkých, no nie všetkých rovnako. Obzvlášť dôležité preto bude, aby sme ju prekonali tak, že nikoho nenecháme za sebou. Držím v tom vláde palce,“ uviedla na Facebooku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:23 Úrad verejného zdravotníctva SR vydal odporúčania k dvom predĺženým májovým víkendom. Hygienici ľudí vyzvali, aby aj naďalej nosili rúško a udržiavali si sociálny odstup. Takisto radia obmedziť cestovanie a návštevy príbuzných.

„Počas štátnych sviatkov v piatok (1. mája a 8. mája 2020) bude väčšina obchodov zatvorená. Pri povinnom sanitárnom dni v nedeľu to môže znamenať nápor nakupujúcich vo štvrtok a v sobotu,“ upozornil ÚVZ SR.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:14 Univerzita Komenského (UK) v Bratislave pripravuje internáty, ktoré poslúžia ako karanténne zariadenie. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR určilo totiž univerzitu ako subjekt hospodárskej mobilizácie. Študenti, ktorí na internátoch ostali, budú od osôb v karanténe fyzicky oddelení.

12:04 Tlačová beseda po schválení programového vyhlásenia vlády.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:25 V Číne sa zajtra prvýkrát po troch mesiach otvoria turistické destinácie, ako napríklad Zakázané mesto v Pekingu. Podľa CNN však počty návštevníkov budú regulované.

11:55 Švajčiarski prarodičia odteraz môžu navštíviť a objímať svoje vnúčatá vo veku do 10 rokov, informuje CNN. Uviedol to Daniel Koch, vedúci oddelenia infekčných chorôb Federálneho úradu verejného zdravia. Návštevy by však mali byť len krátke.

11:43 Poslanci Národnej rady SR vyslovili dôveru vláde a schválili programové vyhlásenie vlády.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:22 Premiér Igor Matovič oznámil, že konzílium odborníkov je v pondelok pripravené rozhodnúť o otvorení ďalších prevádzok v prípade, že sa aj naďalej udržia nízke počty novonakazených ľudí s Covid-19. Zároveň však avizoval, že druhú a tretiu vlnu koronakrízy by slovenská ekonomika, ktorú čaká 9-percentný prepad, už neprežila, a preto vyzval k ďalšej zodpovednosti a opatrnosti pri uvoľňovaní opatrení.

11:15 Súdna rada bude môcť rokovať aj online spôsobom. Poslanci Národnej rady SR dnes 90 hlasmi zahlasovali za novelu zákona ministerstva spravodlivosti o Súdnej rade Slovenskej republiky, ktorú 28. apríla schválila vláda.

11:05 Hotel Holiday Inn v centre Trnavy ubytoval v stredu večer prvých repatriantov. V hoteli absolvujú povinnú karanténu, ktorá potrvá v prípade negatívnych výsledkov testovania sedem dní.

10:58 Školy v Maďarsku ostanú do konca mája zatvorené a podujatia s viac ako 500 účastníkmi budú zakázané až do polovice augusta, informuje Theguardian.com.

10:43 Polícia SR na sociálnej sieti upozornila na hoax o očkovaní proti zápalu pľúc a koronavíruse.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:27 Americká federálna vláda nepredĺži pravidlá dodržiavania sociálnych odstupov, keď ich platnosť vo štvrtok na konci apríla vyprší. Oznámil to prezident Donald Trump. Pravidlá mali pôvodne platiť 15 dní, neskôr ich však predĺžili o ďalších 30. Zahŕňali odporúčania na prácu z domu, vyhýbanie sa reštauráciám a obmedzenie cestovania. Starších a chorých Američanov vyzývali, aby sa izolovali.

10:20 Rusko podľa Theguardian.com zaznamenáva rekordný prírastok chorých. Len vo štvrtok oznámilo 7 099 nových prípadov koronavírusu a 101 úmrtí za 24 hodín. Celkový počet infikovaných presiahol 100-tisíc.

Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Pavel Golovkin)

10:15 Podľa ČT24 stráca pandémia koronavírusu v Česku silu. Uviedol to šéf Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky ČR Ladislav Dušek. Z ochorenia Covid-19 sa už zotavilo viac ako 40 percent nakazených. Počet nakazených presiahol hodnotu 7 600, uzdravilo sa už vyše 3 100 Čechov.

9:36 Pribudlo päť pozitívnych testov na Covid-19. Počet nakazených Slovákov tak stúpol na 1 397. Počet obetí sa zvýšil na 23.

9:20 Pandémia dočasne zmenila systém platenia preddavkov na daň z príjmov. Upozorňuje na to ministerstvo financií v súvislosti s blížiacim sa termínom na zaplatenie preddavkov.

9:12 Prešovský samosprávny kraj rozbehol testovanie v zariadeniach sociálnych služieb. Testovanie zamestnancov prebehlo v 25 zariadeniach a týka sa 271 zamestnancov.

9:00 Dopad prijatých korona-opatrení na Slovensku bude pre sektor hotelov, reštaurácií a kaviarní (horeca) hrozivý. Podľa aktuálnych prepočtov Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) sa očakáva viac ako 50-percentný medziročný prepad tržieb v objeme približne 560 miliónov eur.

8:55 Nemecko môže otestovať až 140-tisíc ľudí denne, avizuje CNN. Týždenne by laboratóriá dokázali analyzovať vyše 860-tisíc vzoriek s podozrením na Covid-19.

Testovanie v Nemecku
Foto: SITA (Marius Becker/dpa via AP)

8:40 Bez dofinancovania čaká zdravotný systém kolaps ešte pred vrcholom pandémie, varuje Slovenská lekárska komora (SLK). Alarmujúci aj aj fakt, že viac ako štvrtina lekárov je v dôchodkovom veku.

8:25 Parlament bude dnes okolo jedenástej hodiny hlasovať o programovom vyhlásení vlády. Jeho odsúhlasením poslanci zároveň vyslovia dôveru kabinetu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).

8:18 Banskobystrický kraj evidoval k 29. aprílu 91 prípadov ochorení na Covid-19. Prvý prípad nákazy sa vyskytol bol v okrese Banská Bystrica potvrdený 14. marca 2020. „V kraji zatiaľ neochorelo ani jedno dieťa od do 9 rokov. Nízky výskyt nakazených je aj medzi seniormi nad 65 rokov,“ uviedla vedúca odboru epidemiológie, docentka Mária Avdičová.

8:05 Južná Kórea včera prvýkrát od 18. februára nehlásila žiadne nové prípady koronavírusu v krajine, informuje CNN.

7:55 Lekár Anthony Fauci, elitný americký odborník na infekčné choroby, v Bielom dome vyhlásil, že remdesivir má preukázateľný účinok proti Covid-19. Odvolal sa na novú štúdiu, v ktorej mal experimentálny liek lepšie výsledky ako placebo. Nakazených bolo možné prepustiť z nemocnice do 11 dní a liečbu označil za veľmi sľubnú, uvádza NBC News.

7:44 Švajčiarsko otvorí 11. mája školy, reštaurácie aj obchody. Veľké podujatia ako koncerty alebo športové zápasy zatiaľ nedostanú zelenú.

7:23 Vedec Christian Drosten prognózuje zvládnutie pandémie, aj napriek tomu, že po prekonaní ochorenia získame len čiastočnú imunitu.

7:06 Za posledné tri dni sa počet potvrdených prípadov nového koronavírusu na Slovensku zvýšil iba o 18 (sobota – 6, nedeľa – 2, pondelok – 3, utorok – 7) na 1392. Aktuálne čísla za stredu zverejnia vo štvrtok pred desiatou hodinou ráno.

6:58 Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti Facebook pripomína zmeny pravidiel vstupu na Slovensku pre zdravotníkov a aj fakt, že pendleri sa nebudú musieť preukazovať negatívnym testom na ochorenie Covid-19.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

6:26 Opozičné politické strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) a Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) plánujú zvolať zasadnutie brannobezpečnostného výboru parlamentu, na ktorom chcú riešiť situáciu na hraniciach.

6:00  Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpHans KlugeIgor MatovičIvan KorčokMartin SmatanaZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Bratislavská integrovaná dopravaIZP Inštitút zdravotnej politikyMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMO Ministerstvo obrany SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRMS Ministerstvo spravodlivosti SRNBS Národná banka SlovenskaOĽANOPSK Prešovský samosprávny kraj (VÚC)SLK Slovenská lekárska komoraUK Univerzita Komenského v BratislaveÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SRWHO Svetová zdravotnícka organizácia