Koronavírus: Matovič ohlásil ekonomickú pomoc. Taliansko má skoro 11-tisíc obetí, v USA ich môže byť až 200-tisíc (online)

KORONAVÍRUS: Ekonomické opatrenia vlády
Premiér Igor Matovič (OĽaNO) Foto: archív SITA/Branislav Bibel.

ONLINE (MINÚTA PO MINÚTE) —> PONDELOK 30. marec 2020

Počet oficiálne potvrdených prípadov nového koronavírusu na Slovensku sa prehupol cez 300, za posledný deň stúpol o 22 a momentálne ich je celkovo 315. Údaje sú zo štátnych laboratórií, zo súkromných údaje nie sú zatiaľ k dispozícii.

Premiér Igor Matovič spoločne s Borisom Kollárom, Richardom Sulíkom, Veronikou Remišovou, Milanom KrajniakomEduardom Hegerom v nedeľu na tlačovej konferencii predstavili aj opatrenia pre firmy, živnostníkov a zamestnancov.

Matovič už v sobotu oznámil aj otvorenie niektorých obchodov, ale nakupovať budeme v rukaviciach. Netýka sa to však predajní vo veľkých obchodných centrách.

Najviac nakazených je v USA, viac ako 120-tisíc. Najviac obetí má Taliansko (10 779), ich počet v nedeľu stúpol o ďalších 756. V Španielsku za posledný deň pribudlo ďalších 832 nových úmrtí a celkovo je ich počet 5690. Viac ako 1000 mŕtvych hlási už aj Veľká Británia a v Česku sa ich počet zvýšol už na 16.

Viac o téme: Koronavírus

Príznaky ochorenia COVID-19 sú horúčka, kašeľ, dýchavičnosť a bolesť svalov. Podozrenie je pri nedávnej návšteve krajiny, v ktorej sa potvrdil výskyt koronavírusu alebo kontakt s nakazenou osobou či niekým, kto sa vrátil zo zahraničia.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234
Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

 • Banská Bystrica – 0918 659 580
 • Bratislava – 0917 426 075
 • Nitra – 0948 495 915
 • Trnava – 0905 903 053
 • Trenčín – 0911 763 203
 • Košice – 0918 389 841
 • Prešov – 0911 908 823
 • Žilina – 0905 342 812

Koronavírus vo svete aj na Slovensku

 • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme za sledovanie nedeľňajšieho online prenosu (minúta po minúte). Aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu vám prinesieme aj zajtra.

21:39 S prvými ekonomickými opatreniami Matovičovej vlády nie je spokojný ani Zväz automobilového priemyslu.

Prijaté opatrenia hodnotí ako nedostatočné a opätovne vyzýva na prijatie princípov „Kurzarbeit/Shorttimework“. „Princíp, kedy štát a zamestnávateľ združia prostriedky, a tak sa postarajú spoločne o udržanie pracovného miesta, je vnímaný ako jeden zo základných a účinných princípov na udržanie ekonomiky v chode, elimináciu hrozby prudkého nárastu nezamestnanosti a zánik firiem bez náhrady v budúcnosti, a to bez ohľadu na to, aká je firma veľká. Jeho neprijatie môže mať pre priemysel a pre príjmy Slovenska devastačné následky, ktoré môžu spôsobiť nezvrátiteľné škody,“ argumentuje zväz vo svojom stanovisku.

Od vlády očakáva opätovné rokovania so zástupcami zamestnávateľov o vytvorení balíka opatrení aj na podporu veľkých podnikov a zamestnávateľov. Podľa predstaviteľov automobilového sektoru si kompetentní musia uvedomiť, že prijaté opatrenia ovplyvnia aj správanie sa investorov v budúcnosti. „V prípade, že pre veľkých zamestnávateľov a investorov, pôsobiacich naprieč Slovenskom, neurobíme nič, vnímame to ako fakt, ktorý výrazne zníži našu konkurencieschopnosť pri získavaní nových projektov. Veríme, že panuje všeobecná zhoda, že je potrebné našu konkurenciu podporovať a nie znižovať,“ konštatuje zväz.

21:23 Rómsky kráľ adresoval výzvu Rómom. 

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

21:04 Slováci nerešpektujú pokyny a odporúčania, aby zostali doma. V nedeľu bolo na bratislavskej Železnej studienke plno.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:53 Inštitút finančnej politiky avizuje, že medzi ďalšími opatreniami Matovičovej vlády bude odklad splátok úverov a lízingu pre domácnosti aj odklad splátok úverov pre malé a stredné podniky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:41 Mnoho spevákov či kapiel v súčasnosti „koncertuje online“, patrí medzi nich aj známy slovenský violončelista Jozef Lupták.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

20:23 Aj česká vláda už prijala alebo pripravuje ekonomické opatrenia. Podľa guvernéra Českej národnej banky (ČNB) Jiřío Rusnok je lepší schodok 300 miliárd korún, ako kvôli ušetreniu 50 miliónov „položiť polovicu ekonomiky“. S tým, že nie je dôvod diskutovať, kam sa dlh vyšplhá, v relácii Otázky Václava Moravce súhlasil aj Predseda Českomoravskej konfederácie odborových zväzov Josef Středula.

20:11 Pre mnohých živnostníkov a malých podnikateľov, ktorí nemajú vytvorené rezervy, ako aj pre ľudí, ktorí žijú z ruky do úst, môže prísť pri tomto systéme pomoc neskoro. Ivan Mikloš aj týmito slovami ohodnotil balík pomoc, ktorý predstavil Matovičova vláda.

19:48 Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák a jeho manželka majú pozitívne testy na ochorenie COVID-19.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ÚVO Janka Zvončeková. Hlivák podľa jej slov zostáva v karanténe a dodržiava pokyny príslušných úradov. „Vzhľadom k tomu, že predseda ÚVO Miroslav Hlivák zastáva verejnú funkciu, považuje za zodpovedné informovať, že dnes jemu a jeho manželke boli potvrdené pozitívne testy na ochorenie COVID-19. Predseda o tejto situácii už informoval e-mailom všetkých zamestnancov úradu, zostáva v karanténe a dodržiava pokyny príslušných úradov. Osoby, ktoré prišli v období do 12. marca s predsedom do kontaktu a do dnešného dňa sa im prejavili nejaké príznaky tohto ochorenia, je v záujme ich vlastného zdravia, aby sa išli otestovať,“ priblížila Zvončeková.

O danej situácii už podľa jej slov Hlivák informoval aj predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽaNO) a ministra zdravotníctva Mareka Krajčiho (OĽaNO), a operatívne spolupracuje s Úradom pre verejne zdravotníctvo.

19:33 Známe osobnosti venujú do dražby vlastné predmety, aby prispeli na boj s koronavírusom. Pridala sa k nim aj Daniela Hantuchová. Bývalá slovenská tenistka darovala podpísané tenisové šaty a raketu.

19:16 Bývalý minister hospodárstva Peter Žiga (Smer – SD) kritizuje predložené záchranné ekonomické opatrenia. „Vláda konečne predstavila, ako chce pomôcť ekonomike. Musím, žiaľ, konštatovať, že vôbec nerieši chorobu, ale len jej príznaky. Aj to slabo. Hospodárstvo si práve zlomilo nohu a lekár Matovič mu predpísal Ibalgin proti bolesti, natieranie Voltarenom a intenzívne fúkanie rany. Pokiaľ nedáme do poriadku kosť, nič sa nerozbehne,“ tvrdí Žiga vo svojom vyjadrení zverejnenom na sociálnej sieti. Ako dodáva, nevidno riešenie pre veľké podniky, ktoré dávajú prácu malým a stredným. Chýba podľa neho aj riešenie financovania a cash flow s bankami.

19:09 V Česku počet nakazených koronavírusom stúpol na 2 743 a zvýšil sa aj počet mŕtvych na 16.

19:05 Horské chaty ostávajú naďalej zatvorené. Zároveň klesá aj počet turistov pohybujúcich sa v horách, informovala Horská záchranná služba na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:53 Mestská časť Bratislava – Petržalka spustila donášku obedov pre seniorov. Záujemcovia o donášku obedov sa môžu prihlásiť u pracovníkov oddelenia sociálnych vecí miestneho úradu. Obed odovzdajú seniorom pracovníci mestskej časti alebo dobrovoľníci.

18:13 Taliansko už má takmer 11-tisíc obetí, ich počet sa za posledných 24 hodín zvýšil o ďalších 756 na 10 779.

17:52 Karanténa niektorých miest a obcí v Česku sa skončila, polícia obyvateľom poďakovala za spoluprácu.

17:20 V Spojených štátoch amerických by mohol nový koronavírus zabiť až 200-tisíc ľudí, varoval hlavný vládny expert pre infekčné choroby Anthony Fauci. Informáciu priniesol Bloomberg.

16:57 Minister financií nemeckej spolkovej republiky Hesensko Thomas Schäfer spáchal samovraždu, údajne sa bál dopadu koronavírusu na ekonomiku. Bol členom vládnucej Kresťanskodemokratickej únie (CDU), kam patrí aj kancelárka Angela Merkelová.

16:39 Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) sa v relácii Na Telo poďakoval za opatrenia, ktoré v začiatkoch prijala vláda Petra Pellegriniho (Smer-SD). Zdôraznil však, že ak ľudia nebudú dodržiavať vládou nariadené opatrenia, je možné, že sa časom sprísnia.

16:28 Podpredseda Smeru-SD Richard Raši v relácii Na Telo uviedol, že koronavírus neprekvapil len Slovensko, ale všetky štáty. „Dôrazne však opakujem, že naša vláda nenechala novej vláde prázdnu špajzu, ako to zvykne hovoriť terajší premiér Igor Matovič (OĽaNO). Nechali sme tam aj prostriedky z eurofondov, ktoré môže vláda na boj s koronavírusom použiť,“ priblížil Raši.

16:16 Prezident Andrej Babiš na Twitteri vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby sa inspiroval v Česku a tiež zaviedol povinné nosenie rúška na verejnosti.

15:44 Nórsko začne vykonávať náhodné testy obyvateľov na nový koronavírus. Informuje o tom verejnoprávny vysielateľ NRK citujúc predstaviteľov Nórskeho ústavu verejného zdravotníctva. Náhodné testy podľa nich poskytnú odpovede na dve kľúčové otázky – koľko osôb, ktoré sa zdajú byť nakazené, v skutočnosti má vírus a ako veľmi je rozšírený.

Nórske zdravotnícke orgány sa rozhodli pre náhodné testovanie po tom, ako k podobnému experimentu pristúpil Island. Ostrovný štát, ktorý má 340-tisíc obyvateľov, vykonal podľa NRK 12-tisíc náhodných testov. To predstavuje najväčší počet testov na obyvateľa na svete.

V Nórsku, ktoré má 5,4 milióna obyvateľov, dosiaľ potvrdili 4 054 prípadov nákazy novým koronavírusom a s ním spriaznených 25 úmrtí.

15:20 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ) eviduje 5 459 žiadostí slovenských občanov o repatriáciu zo zahraničia. Na Slovensko sa už vrátilo 2 722 z nich, z toho 803 sa dopravilo individuálne. V dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike to povedal štátny tajomník MZVaEZ Martin Klus (SaS). Poďakoval sa štátom, ktoré pomohli Slovensku s návratom ich občanov do krajiny.

15:04 Česká televízia si všimla hádku ministrov Adama Vojtěcha a Jana Hamáčka na Twitteri.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

14:48 Na Slovensku pôsobí 15 660 firiem priamo ohrozených koronavírusom, upozornil FinStat s tým, že priamo ohrozené spoločnosti tvoria ročne 8,7 milárd eur tržieb a najviac sa ich venuje službám pohostinstiev (3933 firiem)

Finstat

14:20 „Očakávame aj ďalšie opatrenia, lebo toto skutočne považujeme za prvú pomoc,“ reagoval na predstavený program pomoci prezident Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ) Marián Magdoško.

13:57 Čína obnovila letecké spojenie s provinciou, ktorá bola epicentrom epidémie koronavírusu. Nedeľňajší krok je ďalším zmiernením reštrikcií, v rámci ktorých zostávali doma desiatky miliónov ľudí. Prvý let so 64 pasažiermi na palube z mesta Ji-čchang v provincii Chu-pej smeroval do mesta Fu-čou na východe krajiny. Informovala o tom čínska štátna tlačová agentúra Sin-chua.

Prístup do mesta Wu-chan, metropoly provincie Chu-pej, bol takmer úplne uzatvorený od 23. januára. Neskôr sa reštrikcie rozšírili na ostatné mestá provincie, pričom sa zastavila železničná, letecká a cestná doprava. Čínska vláda reštrikcie postupne zmierňuje. Premávku metra a autobusov vo Wu-chane obnovila v sobotu. Agentúra Sin-chua uviedla, že na nedeľu sa naplánovalo celkovo 98 odletov z letísk v provincii Chu-pej.

13:33 Väčšina pomoci pre podnikateľov bude počas súčasnej krízy postavená na tom, že podnikatelia v čestnom vyhlásení uvedú, o koľko im pre krízu klesli tržby. V diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak. „Rozhodli sme sa veriť našim občanom,“ povedal. Takáto forma podľa neho umožní rýchlejšie vyplatenie pomoci od štátu.

„Nebudeme teraz tri mesiace skúmať, či mal človek pokles obratu taký, alebo taký, my sa do veľkej miery spoľahneme na čestné vyhlásenie, že mám takýto pokles obratu a my mu pošleme peniaze,“ povedal Krajniak.

Upozornil však na to, že po skončení krízy štát vykoná u podnikateľa spätnú finančnú kontrolu, či nepodvádzal. „Chcel by som varovať prípadných podvodníkov, že v čase takýchto mimoriadnych situácií sú trestné sadzby za mnohé trestné činy zdvojnásobené,“ tvrdí. Verí však, že ľudia pomoc od štátu zneužívať nebudú.

13:04 Česká ministerka financií Alena Schillerová v stredu navrhne plošne pozastaviť splácanie hypoték, spotrebiteľských úverov aj úverov podnikateľov na pol roka.

12:51 Americký prezident Donald Trump nevyhlási karanténu pre štát New York a okolité štáty. V sobotu uviedol, že sa tak rozhodol na základe odporúčaní pracovnej skupiny Bieleho domu pre koronavírus a že to nebude potrebné.

Skôr počas dňa sa Trump vyjadril, že by mohol zaviesť karanténu v New Yorku, častiach New Jersey a Connecticutu, aby spomalila šírenie nového koronavírusu.

Namiesto toho americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vydalo varovanie, aby sa obyvatelia štátov New York, New Jersey a Connecticut po 14 dní zdržali cestovania, ak to nie je nevyhnutné. Netýka sa to poskytovateľov služieb „kritickej infraštruktúry“, ktorými sú napríklad zdravotníci a dodávatelia potravín.

Trumpovo vyhlásenie prišlo po tom, čo možnú karanténu New Yorku skritizoval tamojší guvernér Andrew Cuomo. Podľa neho by bolo uvalenie karantény na celý štát nezmyselné, protiamerické a zrejme aj nelegálne.

12:37 Vo Fakultnej nemocnici v Prahe zomrela žena nakazená novým koronavírusom. Informuje o tom Česká televízia s tým, že žena mala rakovinu a COVID-19 nebol príčinou úmrtia. V Česku už zomrelo 13 ľudí.

12:13 Bližšie informácie k novým potvrdeným prípadom na Slovensku.

 • muž, okres Považská Bystrica
 • muž, okres Prievidza
 • žena, okres Košice
 • žena, okres Košice
 • muž, okres Galanta
 • muž, okres Zlaté Moravce
 • muž, okres Žilina
 • žena, okres Senica
 • žena, okres Humenné
 • muž, okres Bardejov
 • žena, okres Bratislava
 • žena, okres Dunajská Streda
 • muž, okres Partizánske
 • muž, okres Bratislava
 • muž, okres Považská Bystrica
 • žena, okres Považská Bystrica
 • muž, okres Bratislava
 • muž, okres Prievidza
 • žena, okres Považská Bystrica
 • muž, okres Partizánske
 • žena, okres Rimavská Sobota
 • muž, okres Bratislava
 • muž, okres Partizánske

12:04 O nových ekonomických opatreniach vlády začne parlament rokovať v utorok 31. marca. „Tieto opatrenia by mala vláda schválil v utorok 31. marca. V poobedňajších hodinách by potom o nich mohol rokovať parlament v skrátenom legislatívnom konaní,“ priblížil Matovič.

11:46 Predstavených sedem základných opatrení je podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka podstatný krok, ktorý bolo potrebné urobiť a je to zároveň aj jasný signál zamestnávateľom. „Chcel by som ich poprosiť, aby veľmi dobre zvážili každú jednu výpoveď, bolo by to veľmi nešťastné,“ dodal. Ako doplnil premiér Igor Matovič, pomoc sa určite nebude vzťahovať na zamestnancov vo výpovednej dobe. Podmienkou teda bude zachovanie pracovného miesta.

11:44 Minister financií Eduard Heger tvrdí, že ekonomické opatrenia vyjdú Slovensko miliardy eur. „Táto pomoc je naozaj masívna, svojim objemom sa zapíše do histórie Slovenska. Rozsah tejto pomoci bude pri priamej pomoci vo výške 1 miliardy eur mesačne a v bankových zárukách vo výške pol miliardy eur mesačne,“ tvrdí. Slovensko si bude musieť na ne požičať. Predchádzajúca vláda totiž podľa Hegera nechala „prázdnu špajzu“.

11:35 Počet potvrdených prípadov na Slovensku stúpol o 22 na 315.

11:32 Novým koronavírusom sa nakazil aj český biskup Karel Herbst. Informovala o tom Česká televízia (ČT) a potvrdilo to aj pražské arcibiskupstvo. Sedemdesiatšesťročný emeritný pražský pomocný biskup je na jednotke intenzívnej starostlivosti. Jeho stav je vážny. Pretože u Herbsta potvrdili ochorenie COVID-19 sú ďalší pražskí biskupi aj pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka, v karanténe.

11:10 Všetky návrhy z ekonomického balíčka sa budú v parlamente prejednávať v skrátenom legislatívnom konaní, oznámil premiér Matovič.

10:58 Príspevky pre zamestnávateľov budú vyplácané len za podmienky, že pracovné miesta budú zachované. Na zamestnancov vo výpovednej lehote štát firmám nebude prispievať. Upozornil premiér Matovič.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:30 Prvá pomoc zamestnancom, firmám a SZČO

 • Štát preplatí 80 percent platu zamestnanca vo firmách, ktorých prevádzky boli alebo sú povinne uzavreté.
 • Príspevky pre živnostníkov sa budú odvíjať od toho, ako výrazne boli zasiahnuté poklesom tržieb. Pri poklese 20 percent to bude 180 eur, pri poklese 40 percent 300 eur, pri poklese 60 percent 420 eur a pri poklese 80 percent 540 eur.
 • Poskytnutie bankových záruk vo výške 500 miliónov mesačne
 • Pre zamestnancov v karanténe a na OČR, bude hradených po celú dobu 55 percent z ich hrubej mzdy
 • Odklad platby odvodov za zamestnávateľa pri poklese tržieb o viac ako 40 percent
 • Odklad preddavkov dane z príjmu pri poklese tržieb o viac ako 40 percent
 • Možnosť započítania si doteraz neuplatnenej straty od roku 2014 vrátane
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:20 Naživo: Lídri koalície predstavujú nové opatrenia pre firmy, zamestnancov a živnostníkov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:37 Britský premiér Boris Johnson napísal list, v ktorom vyzýva ľudí, aby zostali doma a tak pomohli zabrániť šíreniu koronavírusu.

9:23  V čínskom Pekingu spustili výrobnú linku, ktorá za minútu vyrobí 500 rúšok.

9:13 Najhoršie postihnutým regiónom v Taliansku zostáva Lombardsko, celkovo tam zomrelo takmer 6000 ľudí.

9:02 Počet nakazených v Česku sa zvýšil na 2669, informuje ministerstvo zdravotníctva s tým, že celkovo už otestovali 40 700 ľudí. Jedenásť pacientov sa vyliečilo a rovnaký počet chorobe COVID-19 podľahol.

8:33 Premiér Igor Matovič spoločne s Borisom Kollárom, Richardom Sulíkom, Veronikou Remišovou a Eduardom Hegerom na tlačovej konferencii o 10:00 predstavia opatrenie pre podnikateľov, živnostníkov a zamestnancov.

8:05 Nezabúdajte, že stále platí povinnosť zakrývať si ústa a nos. Pripomíname pár rád, ako používať rúška.

7:46 Dnes si nenakúpite obchody sú nariadením vlády a krízového štábu zatvorené. Od pondelka sa však okrem potravín otvoria aj ďalšie prevádzky, ale za sprísnených podmienok.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

7:32 V stredočínskom meste Wu-chan, pôvodnom epicentre pandémie nového koronavírusu, v sobotu znova uviedli do prevádzky metro a diaľkové vlaky. Pasažieri metra musia mať na sebe rúška, kontrolujú im teplotu a musia sedieť tak, aby bolo medzi nimi vždy voľné sedadlo, uvádza štátna agentúra Sin-chua. Po otvorení vlakovej stanice podľa nej do Wu-chanu rýchlovlakom pricestovalo viac ako 12-tisíc pasažierov. Z mesta tiež po prvý raz od vypuknutia pandémie odišiel do Európy nákladný vlak, uvádza Sin-chua. Vlak smeruje do Nemecka a vezie autodiely, elektroniku, optické vlákna a zdravotnícke potreby.

7:16 Počet potvrdených prípadov na celom svete atakuje 665-tisíc, počet obetí prekročil 30-tisíc.

7:00 Vitajte pri online prenose (minúta po minúte). Aj dnes vám prinesieme aktuálne informácie v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Na Slovensku už máme 293 prípadov

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Žiga